ATAŞ: TÜRKİYE TANZANYA, UGANDA İLE AYNI SINIFTA!

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ: TÜRKİYE TANZANYA, UGANDA İLE AYNI SINIFTA!

-AKP İKTİDARI ÜLKEMİZİ DERİN BİR FELAKETE SÜRÜKLÜYOR

-TANZANYA, UGANDA GİBİ ÜLKELER AYNI KREDİ NOTUYLA TÜRKİYE İLE AYNI SINIFTA

-AKP İLE EKONOMİ DÜNYANIN EN RİSKLİ 3’ÜNCÜ EKONOMİSİ OLMUŞTUR

-AKP’NİN MASALLARI İLE MALİYETLER ARTMIŞ, ALIM GÜCÜ DÜŞMÜŞ, ENFLASYON CANAVARA DÖNÜŞMÜŞ, ÜRETİM DURMA NOKTASINA GELMİŞ, ÜLKE EKONOMİSİ ÇIKMAZA GİRMİŞTİR!

-MİLLETİN REFAHI İÇİN HARCANMASI GEREKEN BÜTÇE AKP’NİN SİSTEMİYLE DÖVİZ VE FAİZ BARONLARININ CEBİNE AKTARILMAKTADIR

-AKP BU YAPTIKLARIYLA İLK SEÇİMDE KAÇINILMAZ SONUNU GETİRECEKTİR

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ekonomide yaşanan sıkıntıları gözler önüne serdi.  AKP’nin yanlış politikalarıyla birlikte ülkede güven ortamının kalmadığını ifade eden Ataş, “Gelinen noktada yabancı kuruluşlar ve yatırımcılar ekonomimize güvenmiyor, yatırım yapmıyor, mevcut yatırımcılar da ülkemizi bir bir terk ediyor” dedi. Türkiye’nin Tanzanya, Uganda gibi ülkeler aynı kredi notuyla aynı sınıfta olduğunu belirten Milletvekili Dursun Ataş, “AKP ile ekonomimiz ne yazık ki, dünyanın en riskli 3’üncü ekonomisi olmuştur” diye konuştu. AKP iktidarının ülkeyi derin bir felakete sürüklediğini vurgulayan Milletvekili Dursun Ataş, “İktidarın masalları ile maliyetler artmış, alım gücü düşmüş, enflasyon canavara dönüşmüş, üretim durma noktasına gelmiş, ülke ekonomisi çıkmaza girmiştir. AKP bu yaptıklarıyla ilk seçimde kaçınılmaz sonunu getirecektir” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Bankacılık Kanunu Teklifi üzerine parti grubu adına Meclis’te konuştu. “Yine, bir torba yasayla karşı karşıyayız” diyen Ataş, “Komisyonları etkisiz hâle getiren, yasama faaliyetlerini değersizleştiren bu AKP uygulaması yüzünden sorunlar çözülememekte, aceleyle çıkan kanunlar eksik ve yetersiz kalmakta, çıkan her kanun kısa bir süre sonra yeniden Meclis gündemine gelmektedir. Bu yüzden bu torba yasa uygulamasından dönülmedikçe vatandaşın sorunlarını çözecek kanunların buradan çıkması mümkün değildir” diye konuştu.

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte güvensizliğin hakim olduğunu dile getiren Ataş, “Gelinen noktada yabancı kuruluşlar ve yatırımcılar ekonomimize güvenmiyor, yatırım yapmıyor, mevcut yatırımcılar da ülkemizi bir bir terk ediyor” dedi.

TANZANYA, UGANDA GİBİ ÜLKELER AYNI KREDİ NOTUYLA TÜRKİYE İLE AYNI SINIFTA

Milletvekili Dursun Ataş, “Kanun teklifinin görüşülen maddesi bireysel mevduat hesapları için geçerli olan sigortanın, ticari hesaplar için de geçerli olmasına yönelik bir düzenlemedir. Bu düzenlemenin amaçlarından biri de uluslararası kuruluşların Hükümete önerilerinin yerine getirilmesidir. Ancak AKP iktidarının uluslararası kuruluşlar nezdinde Türkiye’yi getirdiği nokta net bir şekilde görülmektedir. Gelinen noktada yabancı kuruluşlar ve yatırımcılar ekonomimize güvenmiyor, yatırım yapmıyor, mevcut yatırımcılar da ülkemizi bir bir terk ediyor. Bakınız, AKP ‘ilk 10’ masalları anlatırken Uluslararası Para Fonunun raporuna göre Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonomisinin bile dışına çıkmıştır. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ise ülkemizin kredi notunu sürekli düşürmektedir. Şu an, Jamaika, Bolivya, Tanzanya, Uganda gibi ülkeler aynı kredi notuyla bizlerle aynı sınıftadır” şeklinde konuştu.

AKP İLE EKONOMİ DÜNYANIN EN RİSKLİ 3’ÜNCÜ EKONOMİSİ OLMUŞTUR

Ülkemizin beş yıllık risk primi başkanlık sistemine geçilmeden önceki yıl sonunda 157 baz puanken bugün bu primin 715 baz puana çıktığına dikkat çeken Milletvekili Ataş, “Yani ülkemizin risk primi sadece beş yılda yaklaşık 5 katına çıkarak dünyanın en riskli 3’üncü ekonomisi olmuştur” dedi.

AKP iktidarının ülkeyi derin bir felakete sürüklediğini dile getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “AKP iktidarının hatalı ekonomi politikaları sonucu 2017 yılı sonunda 4 lira civarındı olan dolar 18 liraya kadar çıkmış, maliyetler artmış, alım gücü düşmüş, enflasyon canavara dönüşmüş, üretim durma noktasına gelmiş, ülke ekonomisi çıkmaza girmiştir” diye konuştu.

MİLLETİN REFAHI İÇİN HARCANMASI GEREKEN BÜTÇE AKP’NİN SİSTEMİYLE DÖVİZ VE FAİZ BARONLARININ CEBİNE AKTARILMAKTADIR

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’teki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Ekonomik görünümü etkileyen diğer konulara bakacak olursak AKP’nin yine ülkemizi derin bir felakete sürüklediği görülmektedir. Bakınız, Türkiye, dünya demokrasi sıralamasında 167 ülke arasında 103’üncü sırada. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 139 ülke arasında 117’nci sırada. Siyasi İstikrar Endeksi’nde 194 ülke arasında 170’inci sırada. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü sırada bulunmaktadır. Tablo açıkça ortadadır, Türkiye’nin siyasal ve sosyal göstergeler açısından dünyadaki yerinin çok gerilerde olduğu aşikârdır. Bu utanç tablosunun sorumlusu olan AKP iktidarının böyle kanunlarla bir yere varması mümkün değildir. Nitekim, bugünkü görünüm itibarıyla Türkiye borç ve swap işlemleriyle günü kurtarmaya çabalayan bir ekonomi politikası içerisindedir ancak AKP’nin politikası bugünü kurtarmak için

ülkenin geleceğinin yitirilmesine yol açacak maliyetleri ekonomimiz üzerine yüklemektedir. Nitekim kur korumalı mevduat hesaplarında bu yaşanmıştır. AKP iktidarının hatalı ekonomi politikaları sonucu 2017 yılı sonunda 4 lira civarındı olan dolar 18 liraya kadar çıkmış, maliyetler artmış, alım gücü düşmüş, enflasyon canavara dönüşmüş, üretim durma noktasına gelmiş, ülke ekonomisi çıkmaza girmişken AKP ekonomideki bu geri gidişi tersine çevirebilmek için Başkanlık sistemine geçildikten sonra yapılanların tersini yapmak ve yapısal reformları tavizsiz uygulamak yerine günü kurtarma amacıyla döviz garantili hesap gibi akıl almaz bir uygulamaya geçmiştir. Bu durum dövizi kısmen geriletse de bu uzun sürmemiş, sadece son yedi günde Türk lirası yüzde 7 değer kaybetmiştir. Bunun yanında enflasyon, işsizlik artmaya devam etmiştir. Kur korumalı sistem yüzünden milletin parası zenginin cebine gitmiştir. Kur korumalı mevduat hesaplarının bütçeye toplam maliyeti nisan ayı sonu itibarıyla 16,3 milyar Türk lirasıdır. Ayrıca kur korumalı sisteme geçen şirketlere sağlanan kurumlar vergisi avantajı nedeniyle vazgeçilen vergi tutarı da 10 milyar lirayı aşmıştır. Kurun tekrar 18 lira seviyesine ulaşması hâlinde ise bu maliyet 165 milyar liraya kadar yükselebilecektir. Kur korumalı sistemle kurun tekrar 18 lira seviyesine ulaşması hâlinde ise bu maliyet 165 milyar liraya kadar yükselecektir. Böylece milletin refahı için harcanması gereken, halkın vergileriyle oluşan milyarlarca liralık bütçe bu sistemle döviz ve faiz baronlarının cebine aktarılmaktadır.

AKP BU YAPTIKLARIYLA İLK SEÇİMDE KAÇINILMAZ SONUNU GETİRECEKTİR

AKP’nin ilk seçimde kaçınılmaz sonuyla karşı karşıya kalacağını belirten İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Sonuç olarak, AKP iktidarı ülkemizi ekonomik felakete sürüklemiş, uluslararası arenada Türkiye’yi itibarsızlaştırmış, iktidarını sürdürebilmek için günü kurtarma adına giriştiği politikalarla ülkenin geleceğini feda etmiştir ancak AKP bu yaptıklarıyla ilk seçimde kaçınılmaz sonunu getirecektir” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ERÜ Rektörü Kayseri Lisesi’nde, Büyükkılıç, Üniversiteli Gençlerle, Kayseri Üniversitesi Danışma Kurulu Toplandı, Rektör Filistin’le Dayanışma Platformunu Ziyaret etti, Dorak Holding Kariyer Buluşması, NNYÜ’de May Fest etkinliği

Rektör Prof. Dr. Altun, Kayseri Lisesi’nde  Öğrenciler ile Bir Araya Geldi Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420