Ali Dağı Mesire Alanı tadilat ve düzenleme, Erişilebilir Yaya Butonları, Germir’de şebeke hattı yenileme, Sarıoğlan’a asfalt

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile birlikte kentin önemli turistik merkezlerinden olan Ali Dağı Mesire Alanı tadilat ve düzenleme çalışmalarını inceledi.

Kent merkezi ve ilçelerde yeşil alanlar ile mesire alanlarına yenilerini ekleyen Büyükşehir Belediyesi, kullanımda olan mesire alanlarında da iyileştirme çalışmaları yürütüyor.

Başkan Büyükkılıç, bu kapsamda, vatandaşların uğrak noktası olan Talas ilçesinde bulunan Ali Dağı Mesire Alanı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve önemli bir aşama kaydedilen tadilat ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a incelemeleri esnasında Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Hasdal, Fen İşleri Daire Başkanı Yasin Harmancı ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

Mesire alanındaki incelemelerin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin daha konforlu yeşil alanlara kavuşması için gayret gösterdiklerini belirterek, “Hemşehrilerimizin mesire alanlarımızı huzurlu bir şekilde kullanabilmeleri için azami çaba gösteriyoruz. Kentimizin yeşil alan oranını ilçelerimiz ve kent merkezimize yaptığımız millet bahçeleri ile hızla arttırırken kullanımda olan mesire alanlarımızın da konforunu arttırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Yenilenen yüzü ile yakın zamanda hizmete sunacağımız Ali Dağı Mesire Alanı şimdiden hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, mesire alanında yürütülen çalışmaları yakından inceleyerek son durum hakkında Genel Sekreter Yardımcısı Ali Hasdal ve Fen İşleri Daire Başkanı Yasin Harmancı ile yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı.

KASKİ, GERMİR’DE 5 MİLYON 740 BİN TL MALİYET İLE ŞEBEKE HATLARINI YENİLİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Germir Mahallesi’nde 5 Milyon 740 Bin TL maliyet ile ekonomik ömrünü tamamlamış şebeke hatlarının revize edileceğini kaydetti.

KASKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu ve kanalizasyon hattı imalatlarına hız kesmeden devam ederken, ekonomik ömrünü tamamlamış mevcut şebeke hatlarını da baştan aşağıya yeniliyor.

Kent genelinde içme suyu kayıplarına neden olan ekonomik ömrünü tamamlamış, bakım maliyetlerini artıran şebeke hatlarını tespit ederek çalışmalara başlayan KASKİ ekipleri, yeni nesil son teknoloji ile üretilmiş malzemeler vasıtasıyla mevcut yapıyı daha sağlıklı ve modern hale getiriyor.

Bu kapsamda Melikgazi İlçesi’ne bağlı Germir Mahallesi’nde yatırım bedeli 5 Milyon 740 Bin TL olan yapım işi kapsamında 5 bin metre içme suyu hattı ve 3 bin 500 metre kanalizasyon şebeke hattı yenileniyor. Proje sayesinde bölge yaklaşık 50 yıl boyunca daha temiz, daha kaliteli ve kesintisiz altyapı hizmetine kavuşacakken bakım onarım maliyetleri de minimize edilecek.

“AMACIMIZ GELECEĞİMİZ İÇİN SAĞLIKLI ALTYAPI OLUŞTURMAK”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kaliteli ve sağlıklı altyapının büyükşehirlerin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, bu kapsamda en önemli önceliklerinin kalıcı çözümler üretmek olduğunu belirtti.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte KASKİ’nin merkez ve ilçelerde daha kaliteli altyapı için çalışmalarına hız verdiğini belirten Başkan Büyükkılıç şunları kaydetti:

“Gelişmiş kentlerin başarısı sağlıklı altyapı ile başlamakta. Altyapıdaki eksikleri gidermeden üstyapı çalışmalarına başlamak doğru bir adım değildir. Altyapınız ne kadar kaliteli ise üzerine kuracağınız üstyapı da bir o kadar kaliteli olur. İşte bu bilinçle Kayseri’mizin gelişmiş kentler kategorisinde üst sıralarda yer alması için yola sağlıklı ve kaliteli altyapılar inşa ederek çıkıyoruz. Çok şükür KASKİ’miz gerçekleştirdiği çalışmalar ile her zaman 30 büyükşehir belediyesi arasında üst sıralarda yer alma başarısını göstermiştir. İçme suyu ve atık su hatları yapım aşamasında geniş kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Bunun yanı sıra mevcut hatların bakım onarımları yapılarak sorunsuz hale getiriliyor. Bu kapsamda Germir Mahallemizde belirlenen bölgelerde içme suyu ve kanalizasyon altyapısı daha modern yapıya kavuşması için yenileniyor. Sadece orada değil kentimizin tamamında ihtiyaç önceliğine göre çalışmalar yürütülecek. Amacımız vatandaşlarımıza layık oldukları güzel hizmetleri sunmak. Her şey daha kaliteli daha yaşanabilir bir Kayseri için. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN SARIOĞLAN’A 7 BİN TON ASFALT

Kayseri Büyükşehir Belediyesi merkez ve ilçelerde yol ve asfaltlama çalışmalarını sürdürürken, bu kapsamda Sarıoğlan ilçesinde 7 bin ton sıcak asfalt serimi gerçekleştirdi.

Kentteki ulaşımın kesintisiz, konforlu ve güvenli olabilmesi adına çalışmalarına aralıksız devam eden Büyükşehir Belediyesi, merkez mahallelerin yanı sıra ilçelerde de yol ve asfalt çalışmalarını yürütüyor.

ÇEVRECİ UYGULAMA İLE YOL İNŞASI

Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı tarafından, Sarıoğlan ilçesi merkez mahallelerinde yeni yapılan doğalgaz altyapısından dolayı asfaltta bozulan yerler ile zamana bağlı olarak deforme olan ve ekonomik ömrünü tamamlayan yollar, asfalt kazıma makinesi ile kazınarak bu yollarda sıcak asfalt serim çalışmaları gerçekleştirildi. Asfalt kazıma makinesi ile kazınan asfaltlar, bölgede daha az trafik yoğunluğuna sahip kaplamasız yollara serilerek, doğal bir kaynak olan kırma taş malzemenin yeniden kullanımı sağlanmak suretiyle, çevrenin korunmasına katkı sunuluyor.

5 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE 2,8 KM’LİK YOL

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışma tamamlandığında toplamda 7 bin ton sıcak asfalt serimi yapılarak, 2 bin ton asfaltın da yeniden kullanımı gerçekleştirilmiş olurken, yaklaşık 2,8 kilometre uzunluğundaki yolun asfalt serim maliyeti ise yaklaşık 5 milyon 600 bin TL oldu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİ VATANDAŞLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN ‘ERİŞİLEBİLİR YAYA BUTONLARI’ HİZMETİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehrin özel sakinleri olan engelli vatandaşların yaya yollarındaki güvenliği için özel bir projeyi hayata geçirdi. ‘Erişilebilir Yaya Butonları’ adı verilen proje ile engelli yayaların araç trafiğinin yoğun olduğu noktalarda güvenli geçiş yapması sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi, şehrin her kesimine yönelik hizmetlerini çeşitlendirerek zenginleştiriyor. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı Akıllı Ulaşım Şube Müdürlüğü tarafından temin edilen Erişilebilir Yaya Butonları, hizmet vermeye başladı.

160 ADET ERİŞİLEBİLİR YAYA BUTONU 20 KAVŞAKTA ÖZEL VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE

‘Engelli Dostu, Engelsiz Şehir Kayseri’ vizyonu çerçevesinde trafikte erişilebilirlik kısıtlarını aşmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulama konulan 160 adet Erişilebilir Yaya Butonları, Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile yapılan istişareler sonrası belirlenen öncelikli 20 kavşakta, engelli vatandaşların hizmetine sunuldu.

PROJENİN YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Engelli vatandaşların erişilebilirlik sorunlarını çözebilmek için uygulamanın toplu taşıma aktarma noktaları, üniversite, hastane ve bu gibi yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu noktalardan başlanarak yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“TRAFİKTEKİ GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi Şefi Mahmut Büyüktepe, engelli bireyler için temin edilen erişilebilirlik yaya butonu hakkında teknik bilgiler verdi. Büyüktepe, erişilebilir yaya butonunun özellikle trafikteki görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırması için Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ve yaygınlaştırılan bir uygulama olduğunu ifade etti.

Erişilebilirlik yaya butonu hakkında teknik bilgiler aktaran Büyüktepe, şöyle konuştu: “Erişilebilir yaya butonumuz özellikle trafikteki görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırması için Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirdiğimiz ve yaygınlaştırdığımız bir uygulama. Bu uygulamada ürün üzerinde öncelikli olarak hissedebilir yüzeyler var. Ürünün ön yüzeyinde dokunmatik olarak yayanın talebini aldığı bir an var. Dokunduğu anda ‘Talebiniz alınmıştır, bekleyin’ tarzında uyarı veriyor. Bu uyarı ile birlikte buradaki görme engelli vatandaşın dokunduğu alanın üstünde bir ok işareti var. Ok işaretini eliyle hissederek, gideceği yöne daire bir tayinde bulunuyor. Karşı yöne geçeceğim dediği anda bunu belirledikten sonra aynı yönün cihazın yan yüzeyinde geçeceği yönün krokisini oluşturduğumuz bir alan var. Hissedebilir yüzey şeklinde yine.”

“BUTON SAYESİNDE GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ ALO 153 ÜZERİNDEN BİZE ULAŞABİLİRLER”

Büyüktepe, ‘Engelli bireylerin bu buton sayesinde Alo 153 çağrı merkezi, numarası var. 7/24 saat görme engelli vatandaşlarımız Alo 153 üzerinden bize ulaşabilirler’ diyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Alt tarafta da yolun başlangıcı, kaç şerit olduğu, geçeceği noktaya dair kabartmalar var. Bakacak olursak, yol hakkında bilgi veriyor. Cihaz bulunduğu konum belirtmek için, görme engelli vatandaşlarımız için cihaz bekleme modundayken bip bip sesinde bir ses çıkarıyor. Bip sesi yavaşsa lütfen bekleyin manasında kırmızı yanıyor demek oluyor. Bu ses hızlıysa geçiniz demek oluyor. Bu sayede buraya gelen vatandaşları da rahatsız etmeden, hem de görme engelli vatandaşlarımıza kendi konumunu bildiriyor. Talep verdikten sonra bekleyiniz ya da geçiniz şeklinde sözlü ikazlar ve normal bip moduna dönerek işlemini tamamlıyor.”

Kayseri Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Ümmet Ekici de, Büyükşehir Belediyesi’nin görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran bir uygulama başlattığına dikkat çekerek, “Sürekli sabah işe giden bir kişiyim. Büyükşehir Belediyemiz, Türkiye’de ilk defa böyle bir ışıklandırma, sesli konuşma sistemini başlatmışlardı. Aradan 25 yıla yakın bir zaman geçti ve Büyükşehir Belediyemiz yeniden böyle bir hizmeti başlattı. Tabi teknoloji ilerledi, sistemler daha güzel olmuş. Vatandaşlarımız lütfen duyarlı olsunlar, belediyelerimize itiraz dilekçesi vermesinler, çünkü biz bunları rahat kullanıyoruz. Bunlar olmadığı zaman kazalar olabiliyor, sürekli birilerine muhtaç durumda kalmış olabiliyoruz.  Bizim işimizi kolaylaştıran bir sistem. Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimizin sonucunda Kayseri’nin en önemli noktalarına bu sesli sinyalizasyonu monte ediyorlar. Güzel bir şey inşallah bu sistemi halk otobüslerinde de bekliyoruz, çok teşekkür ediyoruz” İfadelerini kullandı.

Kayseri Altınokta Kadın Kolları Başkanı üniversite öğrencisi Hanife Çetinkaya ise Kayseri’ye bu hizmetin gelmesinin çok güzel olduğunu ifade ederek, “Biz en azından yönümüzü bulabiliyoruz, geçeceğimiz ışıkları öğrenebiliyoruz ama halkımız bu konuda çok duyarsız. Şikayetler oluyor, cihazlarımız kırılıyor, aynı sağduyuyu onlardan da bekliyoruz, bizim yerimizde onlar olsaydı biz bu şekilde onlara zarar vermezdik” diye konuştu. Çetinkaya, hizmetten çok memnun olduğunu ifade ederek yetkililere teşekkür etti.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayadan Oyma Müzede İnceleme, Sanat Galerisi “Çok Özel” Sergiler, su tasarrufu uyarısı, Türk Astronot Atasever Ortak Canlı Yayında

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN FRANSA’NIN İLGİSİNİ ÇEKEN, DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN KAYADAN OYMA MÜZEDE İNCELEME Kayseri Büyükşehir Belediye …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420