ADD BAŞKANI BİLGESAY: AMASYA’DAN YÜKSELEN KUTSAL İSYAN ÇAĞRISI

Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube başkanı Haluk Bilgesay, Amasya genelgesinin 105. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı ve şunları söyledi.

Laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı vatansızlarla ham hayaller peşinde koşan Yeni Osmanlıcılar “Mustafa Kemal Paşa’yı Anadolu’ya ‘Git vatanı kurtar’ diyerek, Padişah Vahdettin Han gönderdi” yalanını utanmadan yıllardır ve hala sürdüre dursunlar, aklamaya çalıştıkları o Vahdettin ki, Mustafa Kamal’i Samsun’a çıkmasının üzerinden daha 20 gün geçmemişken 8 Haziran 1919’da İstanbul’a geri çağırmış, 50. gün sonra görevden almış, 1 yıl sonra boynuna idam fermanı geçirmiş, Milli Mücadele’ye karşı kurulan her türlü emperyal tezgaha gönüllü katılmış, vatanın ve ulusun kurtulduğu büyük zaferin ardından da 17 Kasım 1922’de bir İngiliz zırhlısı ile vatanından kaçmış su katılmadık bir haindir.

Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a çıkışından itibaren 9. Ordu Müfettişi olarak verdiği emirlerle, yaptığı yazışmalarla, yurttaşlarla konuşmalarıyla ve Havza’dan Anadolu’daki komutan, vali ve mutasarrıflara gönderdiği tamimle kendisine verilen Karadeniz bölgesindeki işgal karşıtı direniş hareketlerini önlemek ve ordunun terhisi ile silahların işgalcilere teslimi işlerini hızlandırmak görevinin tamamen zıddına hareket edeceğini göstermişti. O’nun bu tutumu işgalci emperyalistleri olduğu kadar Saray’ı ve hükümetini de ciddi endişeye sevk etmiş, ne pahasına olursa olsun tutuklanarak İstanbul’a getirilmesi çabaları aralıksız sürdürülmüştür.

İstanbul’da emperyalistlerin ve hükümetin bu girişimleri sürerken Havza’dan Amasya’ya geçen Mustafa Kemal Paşa arkadaşları ile 21-22 Haziran 1919 gecesi günün ilk saatlerine kadar çalışarak Amasya Genelgesi’ni yayınladı.

Amasya Genelgesi; emperyalist işgale, Saray’ın teslimiyetine, hükümetin işbirlikçiliğine ve milletin başsız bırakılmasına teslim olunmayacağının ilk resmî belgesi olmanın ötesinde, Türk Ulusu’na kurtuluşun yol ve yöntemini gösteren tarihi bir bildiridir. Bu bildirinin en önemli bölümü olan ilk üç maddesinde; “1) Vatanın bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı tehlikededir. 2) İstanbul’daki hükümet, üstlendiği sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum ulusumuzu yok olmuş gibi gösteriyor. 3) Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır.” denilmektedir, ki bu apaçık bir direniş, bir mücadele, bir Kutsal İsyan çağrısıdır.

Mustafa Kemal Paşa, 22 Haziran 1919’da Amasya’da ilan ettiği hedeflere bir bir ulaşarak Ulusunun kalbinde şerefli yerini almış, adını da insanlık tarihine altın harflerle yazdırmıştır.

Amasya Genelgesi’nin 105. yaşı kutlu olsun! Saygılarımızla.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Eğitim Sen: Haklarımızı ve Taleplerimizi İçermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Karşı Mücadelemizi Sürdüreceğiz!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen),  Mecliste görüşülmeye başlanan yeni öğretmenlik meslek kanununa tepki …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427