10 bin Euroluk yarışma (Köşe yazısı)

verijssel Vilayeti’ni kapsayan 2021 Yılı yarışmasının ödülü: € 10.000
İlhan KARAÇAY’ın haberi ve Jaap SCHUURMAN’ın fotoğrafları:
2021 Kültür Mirası Yıldızları Yarışması 15 Temmuz’da başlıyor. Kültür Mirası Yıldızları, toplumsal ve sosyal amaçlar arasında bağlantı kuran bir yarışmadır.
Overijssel’de ikamet edenler, esnaflar, dernekler ve değişik plancılar, yarışmaya 4 katagoride katılıp, ‘2021 Kültür Mirası Yıldızları’ ünvanını kazanabilirler. Kazananlar, bu ünvandan başka realize ettikleri plan için € 10.000 kazanabilirler.
5 kategori olarak başlayan Erfgoed Sterren ( Kültürmirası Yıldızları) yarışmasının ilki, 2020 yılında ‘Farklı Çiftçilik’ kategorisi ile başlamıştı. Aşağıda belirtilen diğer dört kategorideki yarışma 15 Temmuz 2021’de başlıyor. İsteyen herkes o tarihten sonra online olarak www.hetoversticht.nl/erfgoedsterren adresine başvuruda bulunabilirler.
Katagoriler:
1-Sosyal Kalite
2-Zengin enerjili Kültür Mirası
3-İklime uyum
4-Zanaatkârlar (ustalar) Aranıyor!
Katagoriler:
‘Sosyal Kalite’ katagorisi, sosyal hayata etkisi olan kültür mirası planlamasını amaçlıyor. Bunun en güzel örneği, Hengelo İstasyon meydanındaki Türk Çeşmesi’dir. Tekstil işçisi olarak gelen Türkler, sırf işgücü kazandırmakla kalmadılar, meydana bir çeşme yaptırarak, kendi kültürlerinden bir buluşma merkezi gerçekleştirdiler. Bu sayede Türk kültür mirası Hollanda’da yeni bir boyut kazandı.
Hengelo-Yozgat Vakfı Başkanı Ayhan Coşkunsu, Hengelo Belediye Başkan Yardımcısı Bas van Wekeren, yazarımız Burhanettin Carlak ve Sema Yelkenci, Hengelo Merkez İstasyonu önündeki meydana yapılan Türk Çeşmesi önünde bu hatıra fotoğrafını çektirdiler.
Fotoğraflar: Jaap Schuurman
‘Zengin Enerji Kültür Mirası’, enerji üreterek ve enerji tasarrufu yaparak yenilebilirlik ve sürdürülebilirlik alanındaki kültür mirasını, amaç edinen veya hızlandıran projeleri kapsamakdatır. Deventer’de 5 bina sahibi, bu kategoriye uygun örneğidir. Heemschut Derneği, Belediye ve enerji firmasının ortak çalışmaları, anıtsal bütünlüğü ve değerleri sürekli korumayı sağlamaktadır.
‘İklime Uygunluğu Bilinci’, kültür mirasi bilincinden esinlenerek iklim değişikliklerine karşı mücadele kapsamında çalışma yapanları kapsıyor. Landgoed Het Lankheet, Kültür Mirası Yıldız’ına bir örnektir. Ortaçağ’daki sulama teknikleri ile kuraklıkla mücadele edilmekte ve doğaya bir dürtü kazandırmaktadır.
‘Zanaatkârlar Aranıyor!’, yaratıcı ve kreatif fikirlerle, insanları zanaatkârlığa teşvik eden, Kültür Mirası ve anıtların restorasyon işlerini kapsayan bir kategoridir.
Tıpkı Jurgen Nijhof’un, demir atölyesinde göstermiş olduğu, ustalık, restorasyon ve öğretim becerisi kombinezasyonu ile insanları sanata motive edişi gibi.
Kültür Mirası Yıldızı Olmak ister misiniz?
1 Eylül’e kadar projelerinizi www.hetoversticht.nl/erfgoedsterren linki ile gönderebilirsiniz. Başarılı adaylar, para ödülünün yanı sıra, planlarını realize edebilmek için de, profesyonel yardım hizmeti alabileceklerdir.
Halk da Oylamaya Katılabilecek.
Sunulan planlardan her katagori için 3 plan seçilecek. 6 ve 18 Eylül arası herkes, sunulan planlar için seçme hakkına sahiptir. En çok oy alan plan, ‘Kültür Mirası Yıldızı’ ödülünü kazanmış olacak. Diğer 2 kazanan ise juri tarafından seçilecek: Stichting Oude Groninger Kerken Eski Başkanı Peter Breukink, Çevre Kültür Mirasi Müdürü Henk Baas juri üyeliklerini, Overijsel Vilayeti Valí Yardımcısı Roy de Witte ise Başkanlığı yapıyor.
Kültür Mirası Yıldızı 2021 Sonuçlarının Duyurulması
Ekim veya Kasım 2021 tarihinde kapanış toplantısında sonuçlar ilan edilecektir. Her katagoriden bir aday kazanacaktır.
Overıjsel Vilayeti kültür manzarası kültür mirası için önemlidir. Plan ve hazırlıkların şimdiden bağlantılarını kurmak süreti ile Overijsel mirasının gücünü hissediyoruz. Bu görünürlükle herkese açık Kültür Mirası Yıldızı Yarışması ile toplumsal anlamda mirasa sahıp çıkılmaktadır.
Ayrıntılı Bilgi için:
www.hetoversticht.nl/erfgoedsterren
Sonja Paauw via 0627450969 of sonja.paauw@hetoversticht.nl.
**************************************************************
Hengelo’da açılmış olan Türk Çeşmesi’nin öyküsünü Burhanettin Carlak’ın kaleminden okuyunuz:
Hengelo Türk Çeşmesi’nin simgesel anlamı
Hollanda`nın Hengelo şehrinde, İstasyon meydanında kubbeli, dört cepheli bir Türk ceşmesi yapıldı. Ҫeşmenin şehrin mimari aҫıdan silüetine Turkuvaz bir renk kattığı bariz şekilde görülüyor. Amsterdam`ı Berlin’e bağlayan demiryolunun Hollanda’daki son noktası olan Hengelo Gar’ı, İkinci Dünya savaşında stratejik konumundan ötürü, bombardımana maruz kalmıştı. Hemen önünde yenilenen otobüs terminali ile birlikte ulaşımın merkezi olan Hengelo’daki Türk Çeşmesi, bulunduğu alan itibarı ile, şehre gelenleri karşılıyor ve adeta ‘hoşgeldiniz’ diyor.
Sayıları binleri geҫmiş Avrupa`daki Türk camilerinin avlularında, sebiller, şadırvanlar var. Viyana`da Yunus Emre`nin 750’nci Doğum Yıldönümü’nde, Türkenschanzpark`da yapılan, yine kubbeli dört cepheli Çeşme ile birlikte, Hengelo`daki Türk Çeşmesi şehre hediye edilen ilk iki ҫeşmeden ikincisi oluyor.
image
Çeşme Fikri
2006-2014 Yılları arasında Hengelo Belediye Meclis Üyeliği yaparken, kalıcı, ileriki yıllarda da sürdürülebilir olacağı düşüncesi ile, Türkiye`den bir şehirle belediyecilik alanında ortak ҫalışmalar yapılabilmesi iҫin girişimlerde bulunmuştum. Şehirde yaşayan yaklaşık 5 bin Türk kökenli vatandaş arasında ekseri Yozgatlı’nın olması nedeni ile, dönemin Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer’i Hollanda`ya davet ederek ilk temasları sağlanmıştım. Başer`in son ziyaretinde Hengelo-Yozgat vakfı yöneticileri ile istişare ederek kendisi ile Hengelo şehrinde bir Türk ҫeşmesi yapılması fikrimi paylaştım. Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcılığı da yapan Başer`in, fikrim karşısındaki heyecanlı gülümseyişini halen unutmuyorum.

Ҫeşme fikrimiz projelendirildikten sonra şahsen estetik ve ortak kültürel karakteristiklerin öne ҫıktığı bir tasarım düşlemiştim. Keҫiören Estergon Kalesi’ndeki ҫeşme ile, Sultanahmet Meydanı’nda Hürrem Sultan Hamamı önündeki mermer ҫeşme, mütevazi ama ince desenleri ile en ҫok etkilendiğim ҫeşmelerdi.
Ancak Hengelo-Yozgat Vakfı Başkanı Ayhan Coşkunsu, Yozgat`daki bir ҫeşmeye atıfla, farklı bir kompozisyon düşündüklerini belirtti. İtiraf etmeliyim ki, Vakfın yöneticilerinden mimar Okan Sarıaslan da büyük bir fedakarlıkla, estetiği öne ҫıkartan güzel bir tasarım gerҫekleştirerek çeşme`yi inşa etti. Yozgatlı işadamlarını da sosyal sorumluluk örneği bakımından kutlamak gerekiyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Gazeteciler Konut Yapı Kooperatifi Genel Kurulu gerçekleştirildi

Gazeteciler Konut Yapı Kooperatifi Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen …