Melikgazi’de dönüşüm yıkımı, Kaymek’ten albüm, Develi’de kamqüs ve engelsiz yaşam merkezi

DÖNÜŞEN VE DEĞİŞEN YILDIRIM BEYAZIT’TA YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

 6 Bloktan Oluşan 233 Daire İçin İlk Kazma Vuruldu

Melikgazi Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Şükran Caddesi üzerinde hayata geçireceği 6 bloktan oluşan 233 dairelik kentsel dönüşüm projesi için yıkım çalışmalarına başladı.

Yıkım çalışmalarını görsel basın toplantısı ile duyuran Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Yıldırım Beyazıt Mahallesinde yeni bir kentsel dönüşüm çalışmasının müjdesini basın ile paylaşıyoruz. Yıldırım Beyazıt’ta büyük çalışmalar yaptık. Enkazcılar esnafımızı Yeşilyurt’a taşıyarak burayı temiz nezih bir hale getirdik. Kanal boyunda 65 gecekonduyu yıkarak 3 şerit halinde olmak üzere gidiş geliş olmak üzere geniş bir yol yaptık. Kayseri’nin en güzel yollarından biri olan Sami İpek Bulvarı ortaya çıktı. 6 tane gecekondunun yıkımı devam edecek. Ben belediyede mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu işten belediyemizin en büyük karı hayır duası; aynı zamanda ortamın güzel ve temiz bir alana bürünmesi. İçinde bulunduğumuz alan toplam 13 bin 800 metrekarelik bir alan. Burada şu anda 95 hak sahibimiz var. 37 tane ev yıkılacak. Bugün 6 tanesini yıkıyoruz. Bir kısım evleri de vatandaşlarımız kendileri yıkıyor. Dolayısıyla burayı temizlemiş olacağız. Kimsenin sıkıntıya girmeden rahat bir şekilde burayı boşaltmasını sağlıyoruz. İnşallah herkesle anlaşmayı tamamladığımızda projenin ihalesini yapıp temelini atmaya başlayacağız.” dedi.

Yeni çalışmalar ile birlikte Yıldırım Beyazıt’ın çehresinin değişeceğini söyleyen Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu şunları söyledi: “6 bloktan oluşan 233 dairelik bir projenin ilk aşamasındayız. 48 tane 110 metrekare, 2+1 daire, 78 tane 135 metrekare 3 + 1 daire ve 146 metrekarelik 3 + 1 daire yapıyoruz. Son olarak 171 metrekareden oluşan 84 tane 4+1 daire yapmış olacağız. Cenabı Allah kazasız belasız bitirmeyi nasip etsin.2023 yazının sonuna peyzajı ile birlikte binaları teslim etmeyi hedefliyoruz. Bu düzenleme ile birlikte Yıldırım Beyazıt’ın çehresi değişecek. Yapacağımız dairelerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Her türlü desteği veren tüm kurumlara ve çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

KAYMEK’TEN MUHTEŞEM BİR SANATSAL ALBÜM

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) tarafından heyecan uyandıran ve içerisinde 400’ten fazla çalışmanın yer aldığı bir eser daha sanatseverlere kazandırıldı. Albümü inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, albümde alın teri, el emeği ve göz nuru ile yapılmış sanat eserlerinin bulunduğunu söyledi.

Geçmişten geleceğe bir iz bırakmak gayesi ile düzenlenen ve içerisinde yedi adet Türk İslam sanatı, on iki adet geleneksel el sanatı, on yedi adet el sanatı, üç adet görsel sanat, iki adet atölye çalışmasının ve düzenlenen sergilerin bulunduğu KAYMEK El Sanatları Albümü’nde, sanatların tanımına, tarihçesine ve tekniğine hem Türkçe hem de İngilizce olarak yer verildi. Kursiyerler ile eğitmenlerin düzenlenen sergilerdeki 400’ün üzerindeki eserlerinin fotoğrafları özenle çekilerek, estetiği bozulmayacak şekilde albüme eklendi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ALBÜMÜN ÖNEMİNE VURGU

Alın teri, el emeği ve göz nuru ile yapılmış yüzlerce sanat eserinin tanıtıldığı albümün ön sözünde sanatseverlere seslenen Başkan Büyükkılıç, “Medeniyetimizin ruhundan ilham alan, yaşama güzellikler katan bu sanatlarımızın güncel olarak yapılabilir olması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması da elbette hepimizin sorumluluğundadır” ifadelerini kullanarak, KAYMEK El Sanatları Albümü’nün önemine vurgu yaptı. Sanatın ve sanatçının her zaman yanında olan Başkan Büyükkılıç, sanata yönelik projelerini sürdürüyor.

ŞEHRİN SANAT KENTİ OLARAK ANILMASINA VE TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlamında, bünyesinde hizmet veren KAYMEK A.Ş. ile yürüttüğü faaliyetlerle sanata ve sanatçıya verdiği değeri ortaya koyarken, el sanatları albümü ile sanatın kalplere dokunması, geleneksel el sanatlarının tanıtımı ve gelecek nesillere aktarılması adına önemli bir çalışma olarak yer aldı. El Sanatları Albümü, Kayseri’nin sanat kenti olarak anılmasına ve Kayseri’nin kültürel tanıtımına da katkı sağlayacak.

HAYATIN HER ALANINDA KAYMEK

KAYMEK, gerek sanat eğitim merkezleri, uzaktan eğitim merkezi ve gençlik merkezleri ile gerekse aile danışmanlık merkezleri, e-ticaret platformu, kariyer merkezi, çamaşır yıkama merkezi gibi hizmet konularını da içeren çalışmalarıyla hayatın her alanında vatandaşlar için hizmetlerini sürdürüyor. Bilgili ve birikimli bireyler yetiştirerek ülkenin geleceğine yön verme, unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızı canlandırma, bireylerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlama, şehrine ve ülkesine fayda sağlayacak eğitimli insan ihtiyacına cevap verme gayesinde olan KAYMEK, bu kapsamda yaygın eğitim ağı ile eğitim hizmetini toplumun her kesimine hızlı ve etkin şekilde ulaştırırken, etik değerlerin ve sosyal sorumluluğunun bilinciyle seminerler, organizasyonlar, sosyal farkındalık projeleri tertip ediyor. Kayseri’nin kültür ve turizm tanıtımına da katkı sağlayan KAYMEK, kursiyerlerin ve eğitmenlerin ürettikleri eserlerle sergi faaliyetleri yaparak hem sanatsal gelişime katkı sunuyor hem de insanların ruhuna dokunuyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten KAYMEK A.Ş., eğitim, kültür ve sosyal alanlarda 10 farklı birimiyle kent merkezi ve tüm ilçelerinde yer alan 37 merkezde 7’den 70’e tüm vatandaşlara hizmetlerini ulaştırıyor.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİNDE ÇALIŞMALAR KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Projesi Develi Belediyesi tarafından hazırlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kabul edilen, Yukarı Develi Mahallesinde bulunan 12.671 m² alanda Engelsiz Yaşam Merkezinin ikmal ihalesinin ardından yapım çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor.

Engelsiz Yaşam Merkezinin Develi ile birlikte civar ilçeler için da hizmet vereceğini belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Toplam maliyeti 5 milyon lirayı aşan ve 3.000 metre kapalı alana sahip olan projemizin çalışmaları seri bir şekilde devam etmekte ve bu yıl sonunda bitirilmesi planlanmaktadır.  Develimizin yaşam kalitesini artıracak projemizi kabul eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza teşekkür ediyor, Engelsiz Yaşam Merkezinin şimdiden Develimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SEYRANİ KAMPÜSÜ SOSYAL TESİS ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kayseri Üniversitesinin merkez kampüs dışında en büyük kampüsü olan Develi Seyrani Kampüsü içerisinde Develi Belediyesi ve Öksüt Madencilik tarafından öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirecekleri sosyal tesisin yapım çalışmaları devam ediyor.

İçerisinde okuma salonları, oyun alanları, kafeterya ve mescit olacak sosyal tesisin Seyrani Kampüsü için büyük bir kazanım olacağını belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Yeni bölümlerin açılarak öğrenci nüfusunun her geçen yıl daha da arttığı Seyrani Kampüsümüz için büyük bir ihtiyaç olan sosyal tesisimizin yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Seyrani Kampüsümüze yakışır bir şekilde, öğrencilerimizin nezih bir ortamda vakit geçirecekleri sosyal tesisin yapımına büyük katkı sağlayan Öksüt Madencilik’e teşekkür ediyor, yapılacak tesisin şimdiden kampüsümüze ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

KTO’ya, Vergi Dairesinden ziyaret, Gülsoy’dan ihracat değerlendirmesi

VERGİ DAİRESİ BAŞKANI DEMİRCİ’DEN KTO’YA YAPILANDIRMA ZİYARETİ Kayseri Vergi Dairesi Başkanı Şahin Demirci ve Gelir …