Korkutan deprem….(2)(Köşe yazısı 21.02.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Peki dün ki araştırmaya ‘Deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler neler?’ sorusu ile devam etmek  istiyorum.

Evet deprem öncesinde canınız, malınız, aileniz, sevdikleriniz, oturduğunuz çevre, mahalle, ilçe, şehir, ülkeniz için neler yaptınız?

Ya da deprem sonrasında yapılması gerekenlerden hangileri için elinizi taşın altına koydunuz?

AFAD uyarıyor..

Deprem için önlemlerinizi alın’ diye.

İlgili kurum, kuruluş ekipler, gönüllüler uyarıyor da ya siz neler yaptınız?

İşte AFAD’ın bu konuda söyledikleri…

12 Kasım 1999’da Düzce ve çevresinde ciddi yıkıma neden olan deprem üzerinden 20 yıl geçti. Kayıpların bir daha yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler büyük önem taşıyor. Öncelikle kendilerini ve ailelerini korumak isteyen vatandaşların, deprem öncesinde alabileceği basit ancak hayati önlemler bulunuyor.

Alınacak yaşamsal önlemlerin başında, vatandaşların oturduğu evin depreme dirençli olması bulunuyor. Oturduğunuz ya da satın alma ve kiralama sürecinde bulunduğunuz evin büyüklüğü, manzarası, konumu gibi özelliklerin yanında yapı güvenliği özelliklerini de araştırmalısınız. Evin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve Yapı Kullanma İzin Belgesinin bulunduğunu teyit etmelisiniz. Ayrıca sonradan binaya etki edebilecek bir değişiklik yapılıp yapılmadığını soruşturmalı, mümkünse binanın çevresinde kaçak yapılar bulunup bulunmadığını sözlü olarak öğrenmelisiniz. Çünkü bu durumların hepsi evinizin, depreme dayanıklı olmasına etki edebilecektir.

Evinizin Sağlamlığından Emin Değilseniz Test Yaptırın

Evinizin bulunduğu binanın depreme dirençli olup olmadığından emin olamıyorsanız yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmalısınız. Testler sonucunda, binanızın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce binanızı depreme karşı güçlendirmeli yada kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yenileme yoluna gitmelisiniz.

Eviniz ve Geçim Kaynağınız İçin Afet Sigortası Yaptırın

Binaların depreme dirençli olması hem can hem mal emniyeti sağlıyor. Yine de canların zarar görmediği depremlerde binalar hasar görebiliyor. Canlarla birlikte malların da sağ olması için afete karşı sigorta yaptırmalısınız. ‘Afet Sigortası’, afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD’ın başlatıtığı ve beşinci ayına giren Afetlere Hazırlık Yılı projesinde de Kasım ayı teması olarak belirlendi. Bu ayki tema ile halk arasında ‘canın yongası’ olarak tanımlanan maddi varlıklara gelebilecek zararın, afet sigortası ile karşılanması, bu sayede afet etkilerinin azaltılması amaçlanıyor. AFAD, Kasım ayı süresince siz vatandaşlara DASK, TARSİM ve özel sigortalar ile evlerini, araçlarını, işyerlerini, tarım arazilerini, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını afetlere karşı sigortalatma çağrısı yapıyor. Afetlere Hazırlık Yılı’ndaki aylık temaları, hazirol.gov.tr’den takip edebilirsiniz.

Deprem Öncesinde Evde Alınacak Basit Ama Etkili Önlemler Var

Depremden önce:

Binanızın bulunduğu bölgenin deprem tehlikesini tdth.afad.gov.tr üzerinden hızla öğrenin.

Afet ve acil durum çantanızı hazırlayın.

Evinizde tehlike avı yapın.

Dolap, soba(ısıtıcı), çekmece gibi büyük ev eşyalarınızın yanı sıra sarsıntıda hareket edebilecek eşyaları, mandal, sağlam yapıştırıcı ve tutucu malzemelerle sabitleyin.

Böcek spreyi gibi yanıcı/parlayıcı malzemeleri kilitli dolaplarda ve alt raflarda muhafaza edin.

Aile afet ve acil durum planınızı yapın, güncelleyin ve tatbik edin.

Tüm aile, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrenin ve uygulayın.

Deprem sonrası buluşma yerinizi belirleyin.

Size en yakın acil toplanma alanlarının yerini internetten kolayca öğrenin.

Hasarlı elektrik kablolarının ve gaz sızıntısı oluşturabilecek tesisat bağlantılarının onarımını yaptırın.

Su ve gaz kaçaklarını önlemek için tamirat ve yenilemelerde esnek tesisat malzemeleri kullandırın.

Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını uygun malzemelerle duvara ve/veya yere sabitleyin.

Deprem öncesi, olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın yapısında değişiklik yapmayın, yaptırmayın.

Binanızın yük taşıyan kolon ve duvarlarına müdahale edilmesine izin vermeyin.

Artık söz sizde.

Ya deprem gerçeğini kabul ederek önleminizi alıp yaşayın, ya da ‘kader’ deyip ağlayıp sızlanmayın.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Seçtiğim veriler..(1) (Köşe yazısı 01.04.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bugün sizlere bir süre ara verdiğim, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan seçtiğim bazı …