Kayseri, Ankara, Hacılar ve Develi’de Çanakkale Zaferi’ni anma proğramı, mesajlar ve Atatürk’ün cephede kullandığı otomobil

Çanakkale’yi geçilmez kılan kahramanların rahmet ve minnetle anıldığı 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 108. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kartal Hava Şehitliği’nde tören düzenlendı. Ankara’da ise,  18 Mart Çanakkale Deniz Zafer’inin ve Şehitleri Anma Günü’nün 108. yıl dönümünde Vali Vasip Şahin’in Başkanlığında Anıtkabir’de yapılan programda ise başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerin ruhları şad mekanlarının cennet olması için dua edildi.

Kartal Hava Şehitliği’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törene Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Vali Vekili Şenol Esmer, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Haldun Taşan, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Vedat Öncel, milletvekilleri İsmail Tamer, Taner Yıldız, Çetin Arık, ilçe belediye başkanları, rektörler, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan ve protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitlik anıtına çelenk sunumu ile başlayan törende Başkan Büyükkılıç, şehitlik anıtına çelenk sunumunda bulundu.

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti yapılarak dualar edildi. Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında, Büyükkılıç, ve beraberindeki heyet Kartal Şehitliği ve Polis Şehitliği’ni ziyaret ederek, kabirlere karanfil bıraktı.

Başkan Büyükkılıç, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitleri rahmet ve minnetle anarak, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Kartal Hava Şehitliği’nde düzenlenen anma programında çelenk sunumunu gerçekleştirdik. Cennet vatanımız uğruna şehadete eren kahramanlarımızın kabirlerini ziyaret ederek, dualar ettik” dedi.

ADD KAYSERİ ŞUBESİNDE ETKİNLİK

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇANAKKALE ZAFERİ İLE İLGİLİ ETKİNLİK BÜYÜK İLGİ TOPLADI…

Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı otomobil Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Rahmi M. Koç Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yılında tarihe geçmiş bir objeyi ziyaretçileriyle buluşturuyor. Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero otomobilin aynı modelinin İtalya’daki son örneği Torino şehrinden getirtilerek Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Sadece 2 bin adet üretilen Model Zero, günümüze ulaşabilen az sayıdaki örnekleri gibi bundan böyle Rahmi M. Koç Müzesi’nde görülebilecek

Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıldönümünde ziyaretçilerini Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı otomobil ile buluşturuyor.

Harbiye Nezareti’nin, 1915 yılında Anafarta Grup Komutanı Mustafa Kemal’e tahsis ettiği Fiat Zero ile aynı model olan otomobil, İtalya Torino’dan getirildi ve Tofaş tarafından Rahmi M. Koç Müzesi’ne hediye edildi.

Atatürk’ün Çanakkale Savaşları esnasında ender fotoğraflarından biri de bu otomobil üzerinde çekilen fotoğraf… Türk Şehitlikleri İmar Vakfı tarafından kurulan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Karataş’ın başkanı olduğu Çanakkale Savaşları Enstitüsü, ayrıntılı çalışmaları sonucunda Atatürk’ün cephede kullandığı otomobilin 1913 model Fiat Zero modeli olduğunu belirledi.

Fiat Zero, enstitü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2022 İlkbahar sayısında kapağa taşındı. Enstitü Araştırmacısı Onur Kuşku tarafından kaleme alınan “Mustafa Kemal Atatürk’ün Otomobili Peşinde: Gelibolu’da Tekerlek İzleri” başlıklı yazıda, Atatürk’e tahsis edilen otomobilin hikayesi mercek altına alındı.

2 bin adet üretildi, seçkin müzelerde sergileniyor

Model Zero’nun üretimine, 1912 yılında Fiat’ın Torino’da yer alan Corso Dante Fabrikası’nda başlandı. Devam eden yıllarda ise Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte modelin üretimi sekteye uğradı. Fiat’ın üretim hatlarının tamamı, İtalyan ordusunun ihtiyaçlarına ayrıldı. Model Zero, 1915 yılında banttan son kez indiğinde 2 bin adetlik satışa ulaşmıştı. Model ismindeki “12-15 HP” ibaresi beygir gücünün yerine otomobilin İtalyan vergi sisteminde girdiği dilimi yansıtıyor.

Üretilen 2 bin adet otomobilden günümüze ulaşabilen az sayıdaki örneği ise seçkin müzelerde yerini aldı. Model Zero’da 1.846 santimetreküp (1.8 litre) değerinde karbüratörlü ve dört silindirli doğal emişli benzinli motor bulunuyor. Motoru 2 bin devir dakikada maksimum 19 beygirlik güç üretiyor. Dört kişilik oturma düzenine sahip, iki kapılı tarzda olan Zero, saatte 63 kilometre hıza ulaşabiliyor. Model Zero, pek çok ülkede satıldı. Türkiye’ye 12 adet gelen Fiat Zero’yu, İstanbul’da satan bayinin adı ise arşivlere göre “Dilsizian”.

DEVELİ’DE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin 108. yılı münasebetiyle Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Cumhuriyet Meydanında ve Mustafa Aksu Kültür Merkezinde düzenlenen programlarla yâd edildi.

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği çelenklerinin Atatürk büstüne konulmasının ardından, Garnizon Komutanlığı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Çelenk sunma etkinliğinin ardından programa Develi İlçe Kaymakam Vekili Melikgazi ilçe Kaymakamı Bülent Karacan, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ve ilçe protokolü katıldı. Develi Borsa İstanbul Fen Lisesi öğrencilerinin Mustafa Aksu Kültür Merkezinde düzenlediği anma programına geçildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından program, şehitler için Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Programda daha sonra Develi Borsa İstanbul Fen Lisesi okul müdürü Sabri Güneysu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Çanakkale Destanını anlatan videoların izlenip, şiirler ve kahramanlık türküleri okundu.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ilçe protokolü tarafından hediyeler verildi.

18 Mart’ın Türk ve dünya tarihinde emsalsiz bir öneme sahip olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Çanakkale Geçilmez” diyen ecdadımıza yakışır bir gösteri hazırladıkları için öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümünde, başta Çanakkale Şehitlerimiz olmak üzere yakın zamanda depremde vefat eden şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun” açıklamalarında bulundu.

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ HACILAR’DA KUTLANDI

      18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Hacılar ilçe meydanında düzenlenen törenle kutlandı.

       Hacılar Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Esma Sayıcı, Ak parti Hacılar İlçe Başkanı Ahmet Övüç, MHP İlçe Başkanı Mustafa Baloğlu, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sami Özcan, Daire Müdürleri ve  öğrenciler hazır bulundu.

      Etkinlik Atatürk anıtına çelenklerin  konulmasıyla başladı. Kaymakamlık ve belediye başkanlığı çelenklerinin konulmasının ardından  şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

      Daha sonra ilçe jandarma komutanlığı personeli Uzman Çavuş, Talip Kurt günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı, ardından Gürdoğanlar çok programlı Anadolu lisesi öğrencilerinden Mert Turhal’da  şiir okudu.

        Anma etkinlikleri Şehit Polis Ahmet Cihan Kilci Kültür Merkezi’nde Gürdoğanlar çok programlı Anadolu lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan program ile devam etti.

    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik Kuranı Kerim okunmasıyla devam etti.

      Düzenlenen etkinlik Çanakkale zaferini anlatan video gösterimi, Çanakkale şiirleri, türküler ve  Oratoryo gösterimi ile son buldu.

TİGAD Başkanı Geçgel: Çanakkale’de işgal ruhuna karşı milli duruş galip geldi
İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Çanakkale’de, 18 Mart 1915’te işgal ruhuna karşı milli duruşun galip geldiğini belirten Geçgel, şu ifadeleri kullandı: “İstikbali, vatanı, inancı ve değerleri uğruna canını cepheye süren Türk milleti, Çanakkale’de tarihe yeniden yön verdi. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yazılan bu zafer, milletimizin geleceğine de yön verdi. Dünyanın hayranlık ve hayretle izlediği bir kahramanlık destanına imza atıldı. Bu destanda Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Arap’ı birçok milletten ve etnik kökenden kahramanın imzası var. Vatanı, bayrağı ve dini uğruna işgal güçlerine siper olan milletimiz yok edilmek istenirken adeta yeniden doğdu. Dünya, Türk milletinin esir alınamayacağını kabullenmek zorunda kaldı. Bu vesileyle milletimizin Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyorum. Aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle yâd ediyorum.”

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun karşısında aday olmak için 100 bin imza toplayacak 11 aday belli oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  adaylık yarışı için Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet ittifakının adayı …