Kayseri’de 49 kişi 3 hastanede izole odalarında ‘kovid-19’dan tedavi görüyor

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Ali Ramazan benli, Koronavirüse Karşı Önlemlerin arttırıldığını belirterek, 3 hastanede toplam 49 hastanın tedavilerinin devam ettiğini ve bazı hastanelerde büyük salgına karşı yatakların boş tutulduğunu açıkladı.

‘Tedbir bizden takdir Allah’tan. Koronavirüs’e karşı almış olduğumuz tedbirler kapsamında birimlerimizi yerinde inceledik’ diyen Doç.Dr. Benli Alınan önlemler kapsamı ile ilgili sosyal medya hesabında şu bilgileri verdi.

“Kayseri Şehir Hastanesi’nde 628 yatak, Mehmet Emel Tarman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kliniğinde 150 yatak olmak üzere toplamda 613 oda ve 778 yatak kullanıma hazır şekilde bekletilmektedir. Ayrıca ani gelişebilecek durumlar içinde Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde 10 yatak ve eski doğum evi binasında 10 yataklı (50 yatağa kadar artırılabilir durumda) servisler aktif hale getirilmiştir. İlimizde hizmet vermekte olan Sağlıklı Hayat Merkezleri geçici olarak kapatılmış çalışan personel ihtiyaçlar doğrultusunda diğer birimlerimize kaydırılmıştır. Nimet Bayraktar Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi de acil tedavi dışında hasta kabulüne kapatılmıştır. Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Erkilet Hava limanında görevlendirilen ekipler, yolcu kontrolleri, alınan örneklerin nakilleri ve koordinasyon hizmetlerinin kesintisiz yapılabilmesi adına 7/24 hizmet esasına göre çalışmaya başlamıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan 0538 931 45 66 numaralı ‘Koronavirüs Danışma Hattı’ hizmete açılmıştır. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Covid-19 hastalığı tanısı için yapılan testler, 19 Mart 2020 tarihi itibari ile ilimizin referans hastanesi olan Kayseri Şehir Hastanesinde yapılmaya başlanacaktır. 18 Mart 2020 itibariyle İlimizde gözetim altına alınan vaka bilgileri ise aşağıdaki gibidir. Kayseri Şehir Hastanesi’nde 29 vatandaşımız, Kayseri Devlet Hastanesi’nde 13 vatandaşımız, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise 7 vatandaşımız olmak üzere, Kayseri’de toplamda 49 vatandaşımızın takibi yapılmaktadır.

EKK-EVDE KAL KAYSERI

Kapımıza gelen içeri girmeye başladı.
Kapıyı iyice kapatmak, dışarı çıkmamaktan geçiyor. Özellikle yaşlılarımızın dışarı çıkmaması gerekiyor. “-Nasıl olsa bedava toplu taşıma araçları” diyerek gezmelere gitmemeliler. Zira toplu taşıma araçları bulaşın yüksek olduğu riskli alanlardandır (Kayseride Büyükşehir Belediyemiz hergün dezenfekte etmekte).
Diğer bir husus ise görülen vakaların yurtdışından gelmeleri ve erken izolasyonları içimizi rahatlatmakla beraber umrecilerin yanında Avrupadan da bu virüsün içimize girdiğini gösteriyor. Umrecilere uyarılarımızı yaparken gurbetçilerimizi unutmamalıyız. Son 14 gün içinde yurtdışından gelen vatandaşlarımızın 14 gününü tamamlayana kadar dışarı çıkmamaları önem arz etmektedir. Varsa taşıdıkları virüsü diğer insanlara bulaştırmaları ve o insanların sağlığına kastetmeleri en büyük kul hakkıdır.
Bu süre zarfında yurtdışından gelenlerin ateş, kırgınlık, öksürük veya nefes darlığı gibi şikayetlerinin olması halinde 112 yi aramaları ve son 14 gün içinde yurtdışından geldiğini belirtilerek şikayetlerini dile getirmeliler.
Dün akşam sokakların boş olduğunu görünce bu mücadeleyi kazanacağımız hissi oluştu. Ancak cafeler ve AVM ler kapanırken insani düşünülerek açık bırakılan lokanta ve fast food yerlerini kafelere çevirmemeliyiz.

Seattle Hastalık Modelleme Enstitüsü Corona virüsüne karşı toplumsal evde kalmaların vaka ve ölüm sayılarını nasıl etkilediği hakkında ne diyor;

Buna göre bugün 100 olan toplam vaka sayısı evden kalma yüzdeleri ve Corona’nın yayılma hızı ile oranlandığına iki hafta içinde:

%75 evde kalma ile toplam vaka ve ölüm oranları %99.2,
%50 evde kalma ile toplam vaka ve ölüm oranları %92,
%25 evde kalma ile toplam vaka ve ölüm oranları %80

oranında azaltılabiliyor.
Yani kısaca EVDE KAL KAYSERI diyor.

Önlemleri beraberce alabilirsek zor olanın üstesinden gelebiliriz.
Sorun Küresel  Mücedele Ulusal 《tıpkı Çannakkale gibi 》

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak’tan Bakan Koca’ya mektup

Sayın Dr. Fahrettin KOCA T.C. Sağlık Bakanı Sayın Bakanım, 375 sayı ve 28.06.2021 tarihli Resmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.