Her mesajı açmayın..15 Hacker çetesi 5 ilde 23 bin kişiye mesaj attı, 14 bin 200’ünü dolandırdı

Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan çeşitli yöntemlerle mesaj atarak  dolandırıcılık olayı mağdur sayısını artırıyor. Son olarak kendi ürettikleri mesajları atarak Konya merkezli 5 ilde 23 bin kişinin bilgilerine ulaşıp bunlardan 14 bin 200’ünü dolandıran  15 kişi yakalandı ve 10’u tutuklandı, 5’i adli kontrolla serbest bırakıldı. Siber Suçlar, vatandaşların kendilerine atılan her mesajı, özellikle tanımadıkları kişilerden bilgilere dokunmamaları uyarısında bulundu. Tutuklanan RR kod adındaki 22 yaşındaki çete lideri R.Ç.’nin  Türkiye’de bilinen ilk 10 hackerdan biri olduğuna dikkat çekildi.

Konya Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, belirledikleri konularda mesaj saldırıları ile dolandırıcılık yapan çeteyi uzun süre  takip ettikten sonra eş zamanlı operasyon yaptı. Çetenin, çok sayıda vatandaşa gönderdikleri mesajlardan sonra 14 bin 200’ünün GSM hattı üzerinden mobil ödeme yaptığını belirledi. Daha sonra 9 bin adet kredi kartı bilgisine ulaşılan çete elemanları bu hesapları başka hesaplara aktardı. Elde ettikleri haksız bu parayı önce kripto hesaplara daha sonra çete liderinin banka hesaplarına aktardı ve milyonlarca vurgun yaptı.

Çete lideri zararlı yazılım paneli ile dolandırıcılık yaptığı sırada 14 şüpheli ile suçüstü yakalandı. Yapılan aramalarda, 49 cep telefonu, 52 banka/kredi kartı, 25  sim kart, 12 diz üstü bilgisayar, 6 hard disk, 1 bilgisayar kasası, 1 tablet, 1 fotoğraf makinesi, 1 çelik kasa, 5 sahte yeni tip kimlik, ehliyet ve kurum belgesi, 6 bin ABD Doları karşılığı senet, 19 bin lira para, 155 Euro, 200 Danimarka Kronu nakit para, 47 uyuşturucu hap, 8.34 gram esrar maddesi, 1.9 gram eroin maddesi, 10 adet dolu mermi, 3 kılıç cinsi kesici alet, ve 1 pasaport elde etti.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyette, Maksut Güldaş, yeniden Kayseri’ye döndü

Melikgazi ilçe Emniyet Müdürü iken tayini çıkan Maksut Güldaş, yeniden Kayseri’ye döndü. Uzun süre Kayseri’de …