Ekonomi-teknoloji, magazin-yaşam, sağlık haberleri (11.11.2021)

Çin’e gıda ihracatında yüzde 86’lık artış

Türkiye’den Çin’e yapılan ihracat 2021 yılının Ocak – Ekim döneminde yüzde 29’luk artışla 2 milyar 115 milyon dolardan, 2 milyar 727 milyon dolara çıkarken, Türk gıda sektörünün Çin’e yaptığı gıda ihracatı yüzde 86’lık artışla 162 milyon dolardan 302 milyon dolara yükseldi.

Çin’in Şanghay kentinde 5-10 Kasım 2021 tarihleri arasında Çin Uluslararası İthalat Fuarı, Türkiye’nin Çin’e ihracatını daha da artırması için uygun bir zemin oluşturdu. Türk gıda sektörü Çin’e ihracatta 1 milyar dolar hedefi koydu.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın, Çin’in ihracatçı kimliği yanında, ithalatçı kimliği olduğunu dünyaya duyurmayı amaçladığı bir fuar olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2,4 trilyon dolar ihracat, 2,1 trilyon dolar ithalat yapan Çin’e Türk ihraç ürünlerinin daha fazla ihraç edilmesi için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Çin’in başını çektiği Japonya, Güney Kore, Endonezya, Avustralya, Malezya gibi dünya devlerinin aralarında yer aldığı 15 Asya Pasifik ülkesinin bir araya gelerek Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasına imza attığını hatırlanan Eskinazi, “15 ülkenin bir araya gelmesiyle 2,2 milyar insanın yaşadığı, dünyanın en büyük serbest ticaretalanı oluştu. Küresel ticaretten yüzde 30 pay alıyorlar. Türk ihracatçıları olarak bu bölgeyi ihracatta hedef pazar olarak görüyoruz. Malezya, Singapur ve Güney Kore ile olan serbest ticaret anlaşmalarımızın diğer ülkelerle genişletilmesini istiyoruz. Ticaret Bakanlığı’mızın Lojistik Merkezleri desteği Çin’e ihracatımızı 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda Ege İhracatçı Birlikleri standı yanında 8 firma ile yer aldığı bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Türk gıda sektörü olarak, Çin’i stratejik bir pazar olarak gördüklerinin altını çizdi.

Pandemi nedeniyle yaşanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle fuarda Türkiye’yi Şanghay Ticaret Ateşeliğinin temsil ettiğine işaret eden Celep, “Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda Türk ürünleriyle Çin damak tadına uygun olarak hazırlanan tatlılar, kuru meyveler, zeytinyağları ve zeytin içeren ürünleri ziyaretçilere tattırdık. Sanal ortamda üç boyutlu Türkiye standı oluşturduk” dedi.

Türkiye’den Çin’e yapılan gıda ürünleri ihracatında ilk sırayı 51 milyon dolarlık tutarla süt ürünleri alırken, konserve ihracatı 50 milyon dolar oldu. Çin’e, kanatlı eti sektörü 32 milyon dolarlık, bitkisel yağ sektörü 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye Milli Katılım alanı gıda ürünleri için 1. Holde, tüketici ürünleri için 5.1 Holde kuruldu. Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’yla; Aydın Kuruyemiş San. Tic. A.Ş., CLK İpekyolu Lojistik A.Ş., K.F.C. Gıda Tekstil Sanayi İthalat İhracat Yatırım A.Ş., Kırlıoğlu Tarımsal Ürünler Gıda İnş. San. Tic. A.Ş., Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş. ve Trade Türk Gıda Yatırım A.Ş., Ünal İthalat İhracat İnş.Paz.San ve Tic.Ltd.Şti., Arzum Elektrikli Ev Aletleri San.ve Tic. A.Ş. firmaları katıldı.

Vertiv Birgit Jackson’ı Avrupa Orta Doğu ve Afrika’daki Entegre Kabinler ve BT Çözümleri İş Birimi Direktörü Olarak Atadı

Kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümlerinin küresel sağlayıcısı Vertiv (NYSE: VRT), Birgit Jackson’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (EMEA) entegre kabinler ve BT çözümleri işinin direktörü olarak atandığını duyurdu.

Vertiv EMEA Başkanı ve Küresel Kanal Lideri Giordano Albertazzi’ye, rapor verecek olan Jackson, stratejiler geliştirmek ve Vertiv’in BT kanal pazarındaki liderliğine ve sürekli büyümesine yardımcı olması için bir takımı yönlendirmekle görevlendirildi. Jackson, yakın zamanda edge sistemler için küresel başkan yardımcılığına terfi eden Alex Pope’un yerini alıyor.

Vertiv’e katılan Jackson, global ürün yönetimi alanında 20 yılı aşkın deneyime sahip. Bu alanda ürün gruplama, konumlandırma ve fiyat yapısını tanımlama gibi birçok önemli sorumluluk aldı, Avrupa satış bölgeleri için ürün stratejilerine liderlik etti ve doğrudan pazarlama ve iletişim girişimlerini yönetti.

Albertazzi, Jackson ve diğer sektör liderlerinden 2022 ve sonrasında kanalı tanımlayacak en son trendler hakkında bilgi almak için 17 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 12:30’dan 16:00’a kadar Vertiv EMEA Yıllık Kanal Zirvesi & Ödülleri, “Keep IT Running”’e katılın.nuda herhangi bir yükümlülüğü açıkça reddeder.

Diyabet için dört öneri

Şeker hastalığı için doğru beslenmek şart

Türkiye’de 10 milyon, dünyada 400 milyondan fazla kişiyi etkileyen diyabet, çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak öne çıkıyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, Tip 2 Diyabet’in doğru beslenmeyle kontrol altına alınabileceğini belirterek dört beslenme önerisi paylaştı.

Halk arasında Şeker Hastalığı olarak da bilinen diyabetin özellikle iki türü bulunuyor. Tip 1 Diyabet tedavisinde, yetersiz salgılanan insülin hormonu dışarıdan enjeksiyon yoluyla alınıyor. Tip 2 Diyabet’te ise uygun beslenme yöntemi ve doğru egzersiz önemli hale geliyor çünkü kilo arttıkça insülin direnci de yükseliyor. Bu doğrultuda obezite ile mücadele etmek gerekiyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, doğru beslenme tedavisinin önemine dikkat çekerek, dört önerisini sıraladı.

Kuru baklagiller: Nohut, mercimek…

Hücrelerin kan şekerini düzenleyen insüline karşı duyarsızlaştığında yaşanan Tip 2 Diyabet, yüzde 80 oranında önlenebiliyor. En uygun beslenme yönteminin belirlenmesi şart olduğundan posalı yiyecekler olan kuru fasulye, mercimek, barbunya ve nohut gibi kuru baklagiller, tüketilmesi fayda sağlayan seçenekler arasında yer alıyor.

Düşük glisemik indeksli: Yulaf

İnsülin direncine sahip kişilerin kan şekerini yükseltmeyen düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmesi, yine öne çıkan önemli noktalar arasında bulunuyor. Karbonhidrat içeriği oldukça yüksek olmayan bitkisel proteinlerin de beslenme planına kontrollü şekilde eklenmesi gerekirken, yulaf, bulgur ve kinoa tercih edilebiliyor.

Armut ve karnabahar

Armut, kivi, elma, kiraz, kuru kayısı, şeftali gibi meyveler içeriğinde bulunan A ile C vitaminleri ve minerallerle insülin direncinin normal seyrine yardımcı oluyor. Karnabahar, kabak, patlıcan, brokoli, turp, domates gibi sebzeler de yine düşük glisemik indeksli ve lif içeriği bakımından zengin bitkisel besinler oldukları için kan şekeri düzeyinin kontrolüne katkıda bulunuyor.

Ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği…

Düzenli egzersiz yapmak yağ yakmayı hızlandırıyor, kan şekerini düşürüyor. Böylece birçok belirti zamanla gerileyebiliyor. Bu doğrultuda bol su içmek, ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar ile gerekli kontrollerden sonra süt ve süt ürünlerini tüketmek önerilenler arasında bulunuyor.

Tesla, dünyanın en büyük 11 otomobil üreticisinin toplamından daha değerli

Dünyanın en büyük otomotiv üretici Toyota, yeni nesil elektrikli araç üreticisi Tesla’dan tam 19 kat daha fazla araç üretiyor. Toyota’nın sadece 1/19’u kadar üretim yapan Tesla’nın değeri, geçtiğimiz hafta ABD’li otomobil kiralama devi Hertz’den aldığı 100 bin adetlik blok sipariş ile 1 trilyon dolar eşiğini aştı. Esas çarpıcı olan ise Tesla, dünyadaki en büyük 11 otomotiv firmasının toplamından daha değerli hale geldi. Önde gelen otomobil firmalarının pazar değeri cirosunun ancak 0,5-0,8’i arasındayken Tesla’nın değeri cirosunun 32 katından fazladır. Tesla’nın artık kendisini bir “otomotiv şirketi” olarak değil, “yüksek teknoloji şirketi” olarak tanımladığını anlatan Tırport Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, şunları söyledi:

Tesla, insanlara bambaşka deneyimler vaad ediyor. Akıllı araçlarıyla, pil ve şarj teknolojileriyle, yeni nesil tam otomatik üretim sistemleriyle, yakında paylaşımlı araçlarıyla yepyeni bir devrime imza atıyor. Özellikle paylaşımlı otomobil pazarına göz kırpan Hertz, elektrikli ve akıllı Tesla otomobillerle paylaşımlı otomobil pazarında inisiyatif alacak gibi duruyor.” dedi. Tırport Başkanı Dr. Akın Arslan, sektörlerdeki dönüşümü ve teknolojideki gelişmeleri anlattı.

Paylaşımlı otomobil pazarı geliyor

1908 yılında Ford’un T modeli ile seri üretime başlanan otomobilin 113 yıllık kitlesel üretim ve yaygınlaşma tarihi Hertz’in bu kararı ile yepyeni bir çağa giriyor. Amerikan kültürünün bir parçası olan araç sahipliği kavramı, dönüşmeye hazırlanıyor. İnsanların büyük kısmı artık otomobile sahip olmak yerine, ihtiyacı olduğu yer ve zamanda otomobile ulaşmayı tercih edecektir. Belki de araç talep ettiğinde bulunduğu yere araç gelip, onu bekleyecek. Hertz’in bu beklenmedik kararı, sektördeki tüm kiralama şirketlerini ve pazarda hakimiyeti olan kritik üreticileri stratejilerini komple gözden geçirmesine sebep olacak gibi duruyor. Elektrikli otomobile dönüş çok daha hızlanacak gibi duruyor.

2020’de Norveç’te satılan otomobillerin %74,8’i elektrikli

2020 yılında Norveç’te satılan sıfır otomobillerin %74,8’i, İrlanda’da %52,4’ü, İsveç’te ile %32,3, Hollanda’da %25’i elektrikli otomobillerden oluşuyor. UBER gibi taksi platformları, Amazon, Google, Alibaba, Tencent gibi teknoloji öncüleri hatta Toyota, Ford, BMW, Mercedes gibi geleneksel otomobil üreticiler paylaşımlı araç ağlarına odaklanmaya başlayacaklar.

Klasik bir dizel yada benzinli otomobile göre çok daha az parçaya sahip yeni nesil elektrikli otomobiller, bayilerin servislerine eskiden olduğu gibi para kazandırmayacaklar. Servislerde müdahale oldukça kısıtlı hale gelecek. Güncellemelerin çoğu bulut ortamlardan akıllı bir şekilde takip edilecek. Nasıl bugün LCD TV tamircilerine çok iş düşmüyorsa, gelecekte araç servislerine de düşmeyecek. Hatta araç kaza yaptığında bile kişiselleştirilmiş parçalar 3D yazıcılar ile üretilerek, araçlara takılacak. Kaportacı mesleği bile tarihe karışacak diyebiliriz.

Teknoloji şirketlerinin değerini artık ciro belirlemiyor

Dünyada en büyük ciroyu, milyonun üzerine çalışana sahip olan Walmart yapıyor. Walmart cirosu 2021 sonunda Pandemi etkisiyle 600 milyar dolara koşarken pazar değeri 500 milyar doları bulamıyor. Klasik hipermarketler yerlerini Amazon’un liderliğini çektiği yeni nesil pazar yerlerine bırakıyor. Netflix, TV ve Sinema sektörünü kökten yeniliyor. Zoom liderliğindeki yeni nesil iletişim platformları iş ortamlarını mesafeli ortak çalışılabilecek ortamlara taşıyor. Çok yakında aynı ofisin içinde farklı firmalarının çalışanları normal mesai yapmaya başlayacak, başladı bile.

Markete gidip alışveriş yapmak nostalji mi oluyor?

Milyarlarca dolar yatırım yaparak büyüyen perakende dünyasının Walmart, Aldi, Costco, Tesco, Carrefour gibi devleri ve Türkiye’de on binlerce şubeye ulaşan BİM, A101, Şok, Migros gibi market zincirleri çok stratejik bir dönüşüm kararının arifesinde. Bu şekilde büyümeye devam mı yoksa müşteri datasına ve tüketici davranışına uygun yapılanarak “DarkStore”lar ile yeni bir döneme başlamak mı?

Türk girişim Getir, hızlı tüketim dünyasına “ultrafast delivery” kavramı ile Avrupa’da öyle yıkıcı bir etkiyle adını yazdırdı ki pazardaki oyunun kuralları adeta yeniden yazılıyor. Konvansiyonel rakipler, pozisyon almaya çalışıyorlar. Getir, tahmini olarak cirosunun en az 15-20 katı bir seviyeden 7,5 milyar dolar değerlemeden yatırım almayı başardı. Daha da çok büyüyecek gibi duruyor.

30 milyar dolar değerleme ile Çin’in en büyük lojistik platformu ve nakliye pazaryeri haline dönüşen Full Truck Alliance(FTA) 10 milyonun üzerinde kamyoncuya ev sahipliği yapıyor ve günde 40 binin üzerinde FTL/LTL taşımayı yönetiyor. Tarihinde ilk defa geçen yıl 26 milyon dolar kar açıklayan girişimde, Softbank, Alibaba, Tencent gibi büyük sermaye grupları yatırımcıdır.

Türkiye’nin en büyük lojistik firması pazarda sadece % 0,7 pazar payına sahip

Avrupa’nın en büyük karayolu yük taşımacılığı trafiğine sahip Türkiye’de günde ortalama 450 bin FTL(Tam Kamyon Yük) taşıma yapılıyor. Hafta başı günlük 600 bin taşımaya kadar çıkan trafik, hafta sonu 200 binlere geriliyor. Türkiye’de 8 binin üzerinde irili ufaklı lojistik/nakliye firması taşıma yapıyor. 880 bine yakın 16 ton ve yukarı kapasiteli kamyona ev sahipliği yapan Türkiye’de yollardaki kamyonların %85-90’ı şahıslara ait. Türkiye’de 1,2 milyon aile geçimini doğrudan kamyondan kazanıyor.

Tırport 2025’te günde 30 binin üzerinde FTL taşıma yönetecek

Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük lojistik firması Türkiye Pazarında sadece % 0,7 pazar payına sahip. Türkiye’nin en büyük 11 lojistik firmasının toplamı pazarda % 5 ancak pay alabiliyor. 2021 üçüncü çeyrek sonu itibariyle Türkiye’de 3.500’ün üzerinde FTL taşımayı kontrol etmeye başlayan ve Avrupa’nın sayılı lojistik teknolojilerinden birisi haline gelen Tırport, 3 yıl içinde pazarda %7 Pazar payına ulaşmayı ve günlük 30 binin üzerinde FTL taşımayı yönetmeyi hedefliyor. Halen yaklaşık 60 kişilik bir ekiple bu dev operasyonu yöneten Tırport, günlük 30 bini aşkın taşımayı sadece 400 kişilik bir takımla yönetebileceğini düşünüyor.

Sinbo ile yeniyılı rengarenk karşılayın

Sinbo, bu yılbaşında da sevdiklerine işlevsel, marifetli ve rengarenk hediyeler sunmak isteyenlerin adresi oluyor. Elektrikli cezveden yoğurt makinesine, öğütücüden saç kurutma makinesine kadar birçok marifetli Sinbo, 6 farklı renk seçeneğiyle evleri renklendiriyor.

Sinbo, yeni retro serisi ile yılbaşında sevdiklerini mutlu etmek isteyenler için özgün tasarım ve renklere sahip geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor. Küçük boyutlarıyla dev işler başaran retro serisinde, her ihtiyaca ve zevke uygun hediye alternatifi bulmak mümkün. Tost makinesinden miksere yoğurt makinesinden öğütücüye mutfakta harikalar yaratan Sinbo’lar sıradışı renk alternatifleriyle de dikkat çekiyor. Siyah, beyaz, rose, kırmızı, krem ve mavi olmak üzere 6 farklı renk seçeneği sunan Sinbo’lara trendyol.com üzerindeki mağazadan ulaşmak mümkün.

Micro Focus “Virtual Realize Tour”da dijital dönüşümün yeni trendleri açıklandı

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Micro Focus’un müşteri ve iş ortaklarına yönelik en kapsamlı etkinliği olan “Micro Focus Virtual Realize Tour ‘21” 9 Kasım Salı günü sanal ortamda gerçekleştirildi. 500’e yakın katılımcının izlediği etkinlikte farklı sektörlerden başarı hikayeleri paylaşılırken, 2022’ye yön verecek teknolojiler ve trendler açıklandı.

Micro Focus’un Türkiye’deki en önemli müşteri etkinliği “Micro Focus Virtual Realize Tour ‘21” 9 Kasım Salı günü sanal olarak gerçekleştirildi. Dijital dönüşümü güçlendiren bilişim teknolojileri alanındaki son trendlerin ve sağlıklı dijital dönüşüm formüllerinin masaya yatırıldığı yarım gün süren etkinlikte, farklı sektörlerden liderler konuşmacı olarak yer aldı. Konsalt ana sponsorluğu ile Rigosis ve Netex platin sponsorluğunda, Plaine X Technology altın sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlik Micro Focus Genel Müdürü Deniz Kırca’nın açılış konuşmasıyla başladı. Micro Focus Vertica Başkan Yardımcısı Colin Mahony’nin Micro Focus’un Türkiye vizyonuna dair sunumunun ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, katılımcılara seslendi.

Başarı öyküleri paylaşıldı

Virtual Realize 2021 etkinliği tüm Micro Focus ekosistemini bir araya getirerek katılımcıların Micro Focus’un yüksek yatırımlarla oluşturduğu, baştan sona entegre çalışan yazılım çözümlerini bir bütün olarak izlemelerini sağladı. Etkinlikte farklı sektörlerden firmaların Micro Focus ile yürütülen projeleri ve sonuçlarının değerlendirildiği etkinlikte, Micro Focus çözüm ve hizmetleri ve bu çözümlerin entegrasyonlarıyla elde edilenler ve başarı öyküleri katılımcılarla paylaşıldı.

“Küresel başarı hikayeleri çıkarmayı hedefliyoruz”

2021 yılı boyunca odaklarındaki en önemli konunun sağlıklı ve akıllı dijitalleşme olduğunu belirten Micro Focus Genel Müdürü Deniz Kırca, tüm şirketlerin ajandasında en üst sırada yer alan dijital dönüşüm konusunda Micro Focus olarak yeni başarı hikayeleri yazmaya devam ettiklerini söyledi. Farklı iş birlikleriyle büyümelerini sürdürdüklerine de değinen Kırca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerli çözümleri global portföyümüze katıp yenilikçi çözümlerimizle entegre ettik. Böylece büyük başarılara ve ilklere imza atarak ülkemize de büyük değerler kazandırdık. Kurumsal DevOps, Hibrit IT Yönetimi, Öngörüye Dayalı Analitikler, Güvenlik, Risk ve Yönetişim odak alanlarımız olmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde siber güvenlik, büyük veri ve bulutta çeşitli yatırımlar yapmayı sürdüreceğiz. Özellikle bulut altyapılarına yönelik teknoloji yatırımlarımızla Türkiye’den büyük küresel başarı hikayeleri çıkarmayı hedefliyoruz. Müşteri odaklı servis sürekliliği ile müşterilerimizi operasyonel mükemmellik yolculuğuna çıkarıyor, DevSecOps’la dijital dönüşümü hızlandırıyor, verinin durdurulamayan hacim ve hız artışını yönetmeyi sağlıyoruz.”

“Dijitalde büyük bir Rönesans dönemi yaşıyoruz”

Micro Focus Başkan Yardımcısı Colin Mahony açılışta yaptığı konuşmasında dünyanın dört bir yanında tüm sektörlerde dijital dönüşüm yaşandığını belirtti. Her türlü iş alanında bu dönüşümün kritik olduğuna değinen Mahony, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya dönüşürken Türkiye de birçok alanda muhteşem büyümelere imza atıyor. Türkiye gibi büyük bir pazarda Micro Focus ve Vertica olarak yer almak bizim için çok önemli. Türkiye’de yaşanan büyüme ve dijital dönüşümün parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” Verinin son dönemde yaşadığı değişime yönelik de çarpıcı açıklamalarda bulunan Colin Mahony, şöyle konuştu: “Veri her zaman vardı ancak bugün elimizdeki farklı araçlarla veriyi kullanmak ve depolamak kolaylaştı. Eskiden bilgiyi depolamak pahalıydı. Pazarda yaşanan bu dönüşümü BT sistemleri sürüklüyor. Dijital ve BT’de büyük bir Rönesans dönemi yaşıyoruz. Hızla veriyi analiz ediyor, sürekli inovasyon yapıyoruz. Biz de Micro Focus ve Vertica olarak bu değişim yaşanırken müşterilerimizle birlikte çalışma stratejisiyle yol alıyoruz. Müşterilerimizi dinliyor, ihtiyaçlarını belirliyor ve gerekli dönüşümü gerçekleştirmek ve onları her alanda desteklemek için çalışıyoruz.”

“Dünyadaki en büyük kaynak artık petrol değil veri”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da konuşmasına Micro Focus’un geçmişten gelen deneyim ve müşterileriyle gerçekleştirdiği kıymetli deneyimin Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek başladı. Atar Labs satın almasına da değinen Bakan Yardımcısı Sayan, şöyle konuştu: “Micro Focus ülkemizde stratejik bir yatırıma imza atarak Atar Labs’ı satın aldı ve önemli bir Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi. Bu noktada Türk mühendislerinden yana tercihini kullanan Micro Focus global ekibine Türkiye pazarını odaklarına koydukları için teşekkür ediyorum.”Bakan Yardımcısı Sayan, büyük veri ve yarattığı değişimi de şöyle ortaya koydu: “Büyük veri son yılların en popüler kavramları arasında. Ancak önemli olan büyük veriden analitik sonuçlar çıkarmak. Veri bugünün ve geleceğin adeta yakıtı konumunda. 2017’den itibaren dünyadaki en büyük kaynak artık petrol değil veri oldu. Yeni dünya düzeninde toplumların refah ve güç düzeyleri büyük veriyi işleyerek çıkaracakları yenilikçi ürünlerle şekilleniyor. Bizler de bu yeni düzeni iyi anlayıp ülkemiz yararına çalışma fırsatlarını hep birlikte iş birliği içinde üretmeliyiz.”

FABRİKALARIMIZ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE İŞLEYECEK

Yenilenebilir enerji alanında Ar-Ge çalışmaları yürüten Üçay Grup, Avrupa’nın en büyük emaye üreticilerinden Avşar Emaye’nin Afyonkarahisar’da bulunan fabrikasına 1,264 KWp’lık gücünde güneş enerjisi santrali kuracak. Avşar Emaye’ye kurulacak GES projesiyle sanayi üreticilerinin de elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını güneş enerjisinden sağlayabileceği kanıtlanmış olacak.

Avrupa’nın en büyük emaye üreticilerinden Avşar Emaye, Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçesi’nde yer alan 60 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikasına güneş enerjisi santrali (GES) kurmaya hazırlanıyor. Yenilenebilir enerji alanında Ar-Ge çalışmaları yürüten Üçay Grup tarafından kurulacak olan GES projesi 1,264 KWp’lık elektrik enerjisi üretebilecek.

ÜRETİMDE ENERJİ SARFİYATI FAZLA

Her türlü dövme, pres, seramik, yapışmaz ve emaye pişirme kapları dahil olmak üzere düşük, orta ve yüksek dereceli emaye kaplı Çelik ve Alüminyum pişirme ürünlerini tasarlayarak üreten Avşar Emaye, üretim esnasında yüksek miktarlarda elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor. Türkiye pazarına ve 35 ülkeye ihracat yapan Avşar Emaye’nin fabrikasından her yıl on binlerce ürün tüketiciye sunuluyor.

“TÜRKİYE GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANIMI İÇİN EN VERİMLİ YERLERDEN BİRİ”

Türkiye’nin yıllık 2 bin 737 saat, günlük 7,5 saat verimli güneş aldığının altını çizen Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “Türkiye güneş enerjisinin evsel kullanımı için verimli bir coğrafyada bulunuyor. Türkiye’nin kuzeyindeki en az güneş alan bölgesi Karadeniz Bölgesi’nin yıllık güneş enerjisi üretim potansiyeli 1400 kilovat saat. Bu rakam Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gidildikçe yılda 2000 kilovat saate kadar yükseliyor. Gelişen güneş paneli teknolojisiyle bu güneş enerjisini verimli bir şekilde elektrik enerjisine çevirebiliriz. Bu enerjiyi evlerimizde ve fabrikalarımızda tasarruf amacıyla kullanabiliriz.” ifadelerini kullandı.

ANFAŞ ve TUSİD İş Birliği!

Türkiye’nin en büyük HORECA buluşması Anfaş 32. Uluslararası Hotel Equipment ve Anfaş 28. Uluslararası Food Product fuarları gücünü artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda ANFAŞ – Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. ile TUSİD – Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği arasında yeniden iş birliği anlaşması imzalandı.

HORECA sektörünün tüm temsilcilerini aynı anda tek çatı altında buluşturmak amacıyla ANFAŞ, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlarla yapılan iş ortaklıklarının yanı sıra, yeni bir adım daha atıldı. TUSİD ile yapılan anlaşma doğrultusunda TUSİD üyeleri, özel olarak belirlenen avantajlı imkanlardan yararlanabilecek. Yürütülen tüm bu çalışmalar neticesinde, 18-21 Ocak 2022 tarihleri arasında Anfaş Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan Anfaş 32. Uluslararası Hotel Equipment ve Anfaş 28. Uluslar arası Food Product fuarlarının her zamankinden fazla katılımcı ve ziyaretçiyi ağırlaması beklenmektedir. Sizler de bu büyük buluşmada yerinizi almayı unutmayın.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi açıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever Özderici ailesi işbirliği ile hayata geçirilen Besime Özderici Özel Eğitim …