Ekonomi-teknoloji haberleri (09.11.2023)

CC-Link IE TSN tüm endüstrileri geleceğe hazırlıyor

Dijital dönüşümün hız kazandığı günümüzde endüstriyel haberleşmede Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisinin sesi giderek yükseliyor. Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association) geliştirdiği CC-Link IE TSN ağ teknolojisi ile gıda, ilaç, beyaz eşya, otomotiv ve bina otomasyonu gibi pek çok farklı sektörde makine ve proses kontrolü için ideal çözümler sunuyor. Bütünleşik haberleşmeyi Sanayi 4.0’ın merkezine yerleştiren TSN teknolojisinin tüm endüstrileri geleceğe hazırladığını kaydeden CLPA Türkiye Müdürü Önder Şenol, “Performans ve işlevselliği üst seviyeye taşıyan CC-Link IE TSN teknolojimizle tüm endüstrilerin Sanayi 4.0’ın getirdiği bütünleşik haberleşme ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

Üretim endüstrilerinin yakın markajında olan Sanayi 4.0 hızlı ve güvenilir haberleşmeyi zorunluluk haline getiriyor. Sanayi 4.0 için kritik önem taşıyan hız kriterini yüksek düzeyde karşılayan CLPA’nın Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisi CC-Link IE TSN ise tam da bu noktada üretilen yüksek hacimlerde verilerin üst seviye güvenilirlikte ve zamanında iletilmesini sağlıyor. Sanayi 4.0’ın bir getirisi olarak endüstrilerin hızlı değişen dinamiklerine uyum sağlayabilen CC-Link IE TSN, esnek üretim hatları oluşturarak üretkenliği artırıyor. Standart endüstriyel Ethernet’i son derece düşük gecikmeyle birlikte gerçek zamanlı bir haberleşme sistemine dönüştürebilen CC-Link IE TSN, bu özelliğiyle sanayide yaşanan değişikliklere kolay uyum sağlayabilen esnek üretim hatlarını oluşturuyor.

Yüksek performans, hız ve işlevsellik bir arada

CC-Link IE TSN ile yüksek performans, hız ve işlevselliği aynı anda sunduklarını söyleyen CLPA Türkiye Müdürü Önder Şenol, “Büyük fark yaratan endüstriyel ağ teknolojisi CC-Link IE TSN, tüm veri bağlantılarıyla cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayarak fabrikaları verimliliğin temel bileşeni olan hıza ulaştırıyor. Bu noktada rakiplerinden farklılaşan CC-Link IE TSN, saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden tam 10 kata kadar daha hızlı sonuç sunuyor ve saniyede 1 gigabit ile haberleşebiliyor. Yüksek hızlı ve büyük hacimli iletişim kabiliyeti sayesinde üretimde kayda değer artış sağlarken üretim hattının durmasından kaynaklanan maliyetleri de azaltıyor. Üreticiler rekabette bir adım öne geçmek, müşterilerini bugün ve gelecekte yükselişe ulaştırmak, ölçeklenebilir bir platform sağlamak için CC-Link IE TSN’den faydalanıyor” ifadelerinde bulundu.

Makine ve proses kontrolü için ideal çözümler

CC-Link IE TSN’nin gigabit bant genişliği ve TSN fonksiyonlarını birleştiren ilk açık endüstriyel ağ olarak endüstrilere rehberlik ettiğini belirten Önder Şenol, “Üretimde rekabet gücünü artırmaya katkıda bulunan CC-Link IE TSN teknolojisiyle gıda, ilaç, beyaz eşya, otomotiv ve bina otomasyonu gibi pek çok farklı sektörde makine ve proses kontrolü için ideal çözümler sunuyoruz. Hangi sektörlere ürün tedarik edildiğinden bağımsız olarak, CC-Link IE TSN kullanıcılarına Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler sunmaya yardımcı oluyor. Performans ve işlevselliği üst seviyeye taşıyan CC-Link IE TSN teknolojimizle dünyanın dört bir yanındaki üreticilerin yanında yer alıyoruz” dedi

Dış Ticaret Endeksleri, Eylül 2023 İhracat birim değer endeksi %1,2 azaldı
İhracat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,2 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde %0,7 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) %12,4 azaldı, yakıtlarda %11,2 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %0,3 arttı.
İhracat miktar endeksi %0,7 arttı
İhracat miktar endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,7 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde %6,6 arttı, ham maddelerde (yakıt hariç) %14,1 arttı, yakıtlarda %13,5 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,2 azaldı.

İthalat birim değer endeksi %17,1 azaldı
İthalat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,1 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %8,4 azaldı, yakıtlarda %43,4 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) %18,0 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %5,6 azaldı.
İthalat miktar endeksi %3,1 arttı
İthalat miktar endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %11,2 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) %15,4 azaldı, yakıtlarda %12,3 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %7,7 arttı.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi %3,1 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat miktar endeksi; 2023 Ağustos ayında 154,4 iken 2023 Eylül ayında %3,1 oranında artarak 159,2 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ihracat miktar endeksi; 2022 yılı Eylül ayında 156,5 iken 2023 yılı Eylül ayında %4,8 oranında artarak 164,0 oldu.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat miktar endeksi %2,9 azaldı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ithalat miktar endeksi; 2023 Ağustos ayında 129,6 iken 2023 Eylül ayında %2,9 oranında azalarak 125,8 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ithalat miktar endeksi; 2022 yılı Eylül ayında 114,8 iken 2023 yılı Eylül ayında %6,6 oranında artarak 122,3 oldu.

Dış ticaret haddi 2023 yılı Eylül ayında 86,3 olarak gerçekleşti
İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2022 yılı Eylül ayında 72,3 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 14,0 puan artarak, 2023 yılı Eylül ayında 86,3 oldu.

Otomotiv ihracatı ekimde yüzde 17 artışla 3,1 milyar dolar oldu

 Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü ihracatı ekimde yüzde 16,6 artış ile 3 milyar 87 milyon dolar oldu. Ülke ihracatında birinci sırada yer alan endüstrinin payı ise yüzde 13,5 oldu.

 OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Bugüne kadarki en yüksek ekim ayı ihracatını gerçekleştirdik. Emeği geçen tüm ihracatçıları kutluyorum. Cumhuriyetimizin 100.yılında Cumhuriyet tarihimizin rekoruna ve çifte mutluluğa doğru emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ekim ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16,6 artış ile 3 milyar 87 milyon dolar oldu. Endüstrinin toplam ihracattaki payı ise yüzde 13,5 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Türkiye ihracatında yine birinci sırada yer aldık. Aynı zamanda bugüne kadarki en yüksek ekim ayı ihracatını gerçekleştirdik. Emeği geçen tüm ihracatçıları kutluyorum. Cumhuriyetimizin 100.yılında Cumhuriyet tarihimizin rekoruna ve çifte mutluluğa doğru emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Tedarik endüstrisi ihracatı 1,2 milyar dolar oldu

Ekimde en büyük ürün grubu Tedarik endüstrisi ihracatı 1 milyar 196 milyon USD oldu. Binek Otomobiller ihracatı %34 artarak 1 milyar USD, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı 446 milyon USD, Çekiciler ihracatı 184 milyon USD, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı %53 artarak 214 milyon USD oldu.

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta %7 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan Rusya Federasyonu’na %10, Fransa’ya %17, ABD’ye %24, Romanya’ya %70 ve Birleşik Krallık’a %31 ihracat artışı yaşandı.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan olan Fransa’ya %93, İtalya’ya %25, Polonya’ya %91, İspanya’ya %27, Cezayir’e %100, İsveç’e %144 ihracat artışı yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a %7, Belçika’ya %14, Fransa’ya %24, Romanya’ya %51, Polonya’ya %98 ihracat düşüşü görülürken, Slovenya’ya %60, İtalya’ya %38 ihracat artışı gerçekleşti.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya %60, ABD’ye %59, İtalya, Almanya ve İspanya’ya üç haneli ihracat artışları yaşandı.

Almanya’ya ihracat 437 milyon dolar oldu

En fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya 437 milyon USD’lik ihracat yapıldı. İkinci büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 48 artışla 373 milyon USD’lik ihracat yapıldı. Birleşik Krallık’a %4 artışla 296 milyon USD, İtalya’ya %27, İspanya’ya %35, Polonya’ya %37, Romanya’ya %63, Portekiz’e %51 ve İsveç’e %54 ihracat artışı yaşanırken Belçika’ya %22, Macaristan’a %54 ihracat düşüşü oldu.

AB Ülkelerine ihracatta yüzde 20 artış

Ülke grubu bazında %69 pay ile en büyük pazar olan AB Ülkelerine yüzde 20 artışla 2 milyar 125 milyon USD ihracat oldu. Diğer Avrupa Ülkeleri %11 pay ile ikinci sırada yer alırken, bu ülke grubuna yönelik ihracat %0,4 arttı. Afrika Ülkelerine yönelik ihracat da %63 arttı.

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ekim 2023 Aylık en yüksek reel getiri külçe altında oldu

UİB’İN EKİM İHRACATI 3.2 MİLYAR DOLAR…

Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) Ekim ayı ihracatı, 3 milyar 182 milyon 566 bin dolar olarak gerçekleşti.

UİB’in 2023 Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Ekim ayındaki ihracatı 3.2 milyar dolar olan UİB’in, on aylık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.2’lik artışla 29 milyar 964 milyon 201 bin dolar oldu.

Ekim ayı ihracat verilerini değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “Gerek jeopolitik gerekse global ekonomideki risklere rağmen tüm pazarlarda ihracatı artırma odaklı çalışmalarımız sürüyor” dedi.

OİB’in ihracatı Ekim ayında 2.6 milyar dolar

Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17’lik artışla 2 milyar 655 milyon 335 bin dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Ocak-Ekim dönemi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16.8’lik artışla 24 milyar 698 milyon 595 bin dolar oldu.

UTİB’in ihracatı Ekim’de 110 milyon dolar oldu

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ekim ayında 110 milyon 424 bin dolar ihracata imza attı. UTİB’in Ocak-Ekim dönemdeki ihracatı ise 1 milyar 72 milyon 361 bin dolar olarak gerçekleşti.

UHKİB’ten Ekim’de 63.6 milyon dolar ihracat

Ekim ayında, 63 milyon 624 bin dolar ihracata ulaşan Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB), yılın on aylık dönemindeki ihracatı ise 831 milyon 707 bin dolar seviyelerinde gerçekleşti.

UMSMİB’in ihracatı Ekim ayında 27.8 milyon dolar

Ekim ayında 27 milyon 884 bin dolar ihracat yapan Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), Ocak-Ekim döneminde 235 milyon 386 bin dolar ihracat gerçekleştirmiş oldu.

UYMSİB’ten Ekim’de 20.7 milyon dolarlık ihracat

Ekim ayında, 20 milyon 769 bin dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), yılın ilk on ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38’lik artışla 169 milyon 513 bin dolar seviyelerinde dış satışa imza attı.

BingX, En İyi Yapay Zeka Kripto Paraları Kapsamlı Rehberi’ni Yayınladı

Önde gelen bir kripto kopya işlem platformu olan BingX, 2023’ün dördüncü çeyreğinin geri kalanında önemli büyüme beklenen en iyi yapay zeka kripto tokenlerini öne çıkaran içgörülü bir rehber yayınladı. Bu rehber, Arthur Hayes’ın Singapur’da gerçekleşen Token 2049 konferansında yaptığı konuşmanın ardından gelmekte olup, yapay zeka ve kripto para birleşiminin 2024 yılında büyük bir boğa piyasasını tetikleyeceğini öngördü.

 Rehber, Hayes’ın konuşmasını takiben yüzde 39 oranında artış gösteren yapay zeka tokenlerindeki artışı incelemekte ve AI sektöründe merkezi olmayan bilgi işlem gücü ve depolamanın kritik ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu ihtiyaç, yapay zekanın büyük miktarda veri depolama ve bilgi işlem gücüne olan ağır bağımlılığından kaynaklanmaktadır, ki eğer merkezileştirilirse, yüksek altyapı maliyetlerine ve teknolojik izolasyonlara yol açabilir.

 Render Network, Akash Network ve Bittensor gibi projelerin potansiyelini vurgulayan BingX rehberi, bu tokenlerin sunduğu merkezi olmayan çözümlere derinlemesine bir dalış sunmaktadır. Merkezi olmayan GPU bilgi işlem gücü kiralama hizmetleriyle tanınan Render Network, Ekim ayından sonra yapay zekanın artan talebi nedeniyle yüzde 100 oranında bir fiyat artışı görmüştür. Merkezi olmayan bulut hizmetleri sunan Akash Network, yapay zeka ihtiyaçlarına yönelik GPU bilgi işlem gücü hizmetlerini de dahil etmek üzere genişletilmiştir. Akash Network Fiyatı, AI dünyasını sallayan ChatGPT’nin lansmanından bu yana 5 kat artış göstermiştir. Bittensor ise, kullanıcıların AI modellerini çalıştırmak için bilgi işlem gücü katkısında bulunmalarını sağlayan, ChatGPT’nin merkezi olmayan bir versiyonuna benzetilmektedir ve böylece ağı daha verimli hale getirmektedir.

 BingX tarafından hazırlanan rehber, beklenen boğa piyasasında yapay zeka kriptoparalarının manzarasını ve rolünü anlamak isteyen yatırımcılar için değerli bir kaynaktır. Depolama, bilgi işlem gücü ve yapay zeka uygulamalarındaki durdurulamaz merkezsizleşme eğilimini vurgular ve bu eğilimin 2024 ve ötesine kadar devam etmesi beklenmektedir.  Yatırımcılara, BingX En İyi AI Coinleri 2023’te bulunabilecek detaylı fiyat tahminleri ve analizler için rehberi incelemeleri önerilmektedir. En iyi AI coinlerini satın almak için BingX web sitesini ziyaret edin.

Pigment Reklam FESPA Eurasia 2023’te pazarı şaşırtmaya devam edecek

Pigment Reklam, FESPA Eurasia 2023 fuarında Salon 1 F10 numaralı standında UV ve eko solvent baskı çözümlerini sergileyerek ziyaretçilerin uğrak noktasına dönüşecek.

Türk baskı ve reklamcılık endüstrisinin önde gelen UV baskı çözümleri tedarikçisi Pigment Reklam, 23-26 Kasım tarihleri arasında İFM’de düzenlenecek olan FESPA Eurasia 2023 fuarında yerini alıyor. Eylül ayında swissQprint’in yeni amiral modeli Kudu’nun Türkiye lansmanı ile gövde gösterisi yapan firma, FESPA Eurasia 2023 fuarında da Salon 1’deki F10 numaralı standında bir kez daha yeniliklerin ve fırsatların merkezi olacak. Her zaman olduğu gibi ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmesi için açık bir konseptte tasarlanan Pigment Reklam standında, sergilenecek en yeni ve en çok satan UV ve eko-solvent baskı makinelerinin sıra, swissQprint’in karanlıkta parlayan, floresan etkili baskılı numuneleri de neon karanlık odada incelenebilecek.

2023 yılının etkinlik takvimini FESPA Eurasia 2023 fuarı katılımıyla kapatacaklarını söyleyen Pigment Reklam firma sahibi Serkan Çağlıyan, dijital baskı ve reklamcılık endüstrisinden profesyonellerle gelecek yıla ilişkin yatırımları görüşmek için heyecanlandıklarını dile getirdi. Çağlıyan; “Standımızda Plamac, swissQprint ve Osnuo markalarına ait çözümler ve uygulamalar ziyaretçilerle buluşacak. Dayanıklılığı ve kalitesiyle dikkat çeken Plamac 2513 Morpho serisi flatbed baskı makinesinin yanı sıra, Starfire LJ 320SG roll to roll eko solvent baskı makinesi ve 170 cm’lik baskı genişliğine sahip UV baskı çözümümüz sergilenecek. Ayrıca swissQprint ile ilgili sürpriz bir sunumumuz da dijital baskıdaki güçlü ekosistemimizi tamamlayacak” dedi.

“UV ve eko solvent çözümlerle FESPA Eurasia 2023’teyiz”

Fuar boyunca UV baskı sistemleri ile nelerin yapılabileceğini göstermek istediklerini anlatan Serkan Çağlıyan, gerek işletme maliyetleri gerekse çevresel etkileri açısından UV teknolojinin geleceğin çözümü olduğunun altını çizdi. Çağlıyan sözlerini şöyle sürdürdü; “UV baskı için iç ve dış mekan uygulamalarından geniş format ve direkt nesne üzerine baskıya kadar geniş bir alandan söz ediyoruz. Üstelik karbon ayak izi daha da az olan bir yöntem bu, dolayısıyla önümüzdeki dönemde daha fazla UV baskıyı konuşmamız sürpriz olmayacak. Daha ekonomik UV baskı çözümlerinin pazara sunulması bu süreci destekleyecektir. Ziyaretçilerimize yatırım ve işletme maliyetleri açısından rekabetçi bu teknolojileri anlatmak için sabırsızlanıyoruz. Diğer yandan fuarda eko solvent baskı çözümlerimizi özellikle tabela ve reklamcılık endüstrisine sunacağız. Bu çözümlerin UV için bir alternatif olarak değil ancak bu pazarın daha geniş anlamda tamamlayıcısı olarak önemli bir yere sahip olduğu görülecektir.”

FESPA Eurasia fuarlarının baskı endüstrisinde ve uygulama alanlarına dönük diğer sektörlerden ziyaretçileri kendisine çektiğini hatırlatan Çağlıyan, 2023 edisyonunda da yurt içi ve yurt dışı pazarlardan ziyaretçilerle buluşmayı hedeflediklerini açıkladı. “Fuarda temel önceliğimiz baskı sektörü profesyonellerine yatırım ve işletme maliyetlerini düşürürken, karlılıklarını nasıl artırabileceklerini göstermek olacak” diyen Çağlıyan, doğru teknoloji seçimi kadar güçlü ve hızlı teknik servisin de önemli olduğunu hatırlatacaklarını kaydetti. Çağlıyan; “Sektöre yeni giren küçük yatırımcılardan endüstriyel seviyeye kadar farklı müşteri profillerine sahibiz. Dolayısıyla bu çeşitlilik bizim farklı talepleri karşılayabildiğimizi ve onlara ulaşabildiğimizi gösteriyor. FESPA Eurasia 2023 fuarında kapsamlı müşteri tabanımızı daha da genişletmeye çalışırken, onlara en iyisini sunmaya devam etme kararlığımızı göstereceğiz. Pazarla bağımızı güçlendirmek ve sunduğumuz avantajlarla onları şaşırtmak için bu fırsat yılın son önemli etkinliği olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Polimer Teknik, yenilikçi kompaund hatları çözümleriyle Plast Eurasia’da

Türkiye’nin ilk aynı yöne dönen çift vidalı ekstrüderler üreticisi Polimer Teknik, 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nda kompaund sektörüne yeniliklerini tanıtacak. Polimer Teknik bu sene fuarda poex T27 aynı yöne dönen çift vidalı ekstrüder hattında masterbatch üretimi de yaparak ziyaretçilere canlı deneyim imkânı sunacak.

Plastik işleme makineleri sektörünün genç ve öncü girişimlere imza atan şirketi Polimer Teknik, Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı’nın 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmasında yerini alacak. Polimer Teknik, plastik endüstrisinin katılımcı ve ziyaretçisiyle her geçen yıl büyüyen, tüm alt sektörlere 360 derece bakışın ele alınacağı en büyük plastik sektörü buluşmasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Polimer Teknik fuarda; mühendislik polimerleri, masterbatch, termoplastik elastomer, yüksek dolgulu masterbatch, direkt ekstrüzyon, alev geciktiricili kompaund, biyo polimerler ve ileri geri dönüşüm teknolojilerinin yanı sıra pazarın mevcut donanımına yönelik sunduğu eşsiz hizmetlerini tanıtacak.

Plast Eurasia İstanbul 2023’te, 11. salon 1122 numaralı stantta sergilenecek ürünlerden, laboratuvar çözümleri ve düşük kapasite ihtiyaçları için geliştirilen poex T27 aynı yöne dönen çift vidalı ekstrüder; 25,8 mm vida çapına sahip, 31 kW yüksek verimli Siemens motor, Mayr tork limitörü, yüksek çıkış torkuna sahip Zambello redüktörüne sahip. Saatte 80 kg’a kadar renk masterbatchleri üretebilen, makarna kesim sistemine sahip ekstrüder hattı ile ziyaretçiler fuarda bu yıl üretim deneyimini canlı test etme olanağı bulacak. Filmler, levhalar, borular veya profiller gibi yarı mamullerin tek bir proses adımında üretilmesine olanak sağlayan direkt ekstrüzyon uygulaması için tasarlanan poex T94 aynı yöne dönen çift vidalı ekstrüder de fuarda ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. Yatırım ve işletme maliyetlerini düşüren, 94 mm vida çapına sahip ekstrüder, donatıldığı 345 kW Siemens motor, Mayr tork limitörü ve Zambello redüktörü ile kullanıcıları için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Polimer Teknik/Yelken: “Ziyaretçilerimizi fark yaratan girişimlerimiz ile buluşturacağız”

Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan Polimer Teknik Satış ve Pazarlama Direktörü ve Genel Müdür Yardımcısı Reha Yelken, şunları söyledi: “Müşterilerimizden tedarikçilerimize, sektörümüzü bir araya getiren küresel fuarlarda bu sene dördüncü kez yer alacağız. Plast Eurasia İstanbul 2023’te sergileyeceğimiz ürünlerimizden poex T27 ve poex T94 ekstrüderlerimizin yanı sıra, ülkemizde ilk kez firmamızca geliştirdiğimiz yedek parçalar ve ziyaretçilerin dikkatini çekeceğimiz poex müzemizde sürprizler yer bulacak. Sektörümüzün her kesiminden profesyonelleri standımıza davet ediyoruz” dedi.

BOLU DAĞI TÜNELİ YENİLENDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul-Ankara arasında ulaşımı sağlayan Anadolu Otoyolu, Bolu Dağı Geçişi, Ankara istikametinde 25 Eylül tarihinde trafiğe kapatılan 23 kilometrelik yolda çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Uraloğlu, Anadolu Otoyolu Bolu Dağı geçişinde yarın yerinde yapacağı incelemelerin ardından yol araç trafiğine açılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasında kalan Bolu Tüneli’nin de dahil olduğu 23 kilometrelik kesimde çalışmaların aralıksız yürütüldüğünü belirterek, “Otoyolun Ankara istikametinde erişim sağlayan platformda, tünel portalı çelik konstrüksiyon olarak Ankara yönü tünel girişi 90 metre uzatılarak, tünelin toplam uzunluğu 3 bin 25 metreden 3 bin 115 metreye çıkarılmıştır” dedi.

DEPREME KARŞI ÖZEL ÖNLEM ALINDI

Uraloğlu, “3 viyadükte depreme karşı özel tasarlanmış sigorta kutulu, 5 genleşme derzi değişimi yapıldı. Derzlerin üzerine sıvı membran ve guss asfalt uygulaması yapılarak taş mastik asfalt için hazır hale getirilmiştir. Viyadükler arasında ağır yük şeridindeki tekerlek izi oturmalarının giderilmesi amacıyla üstyapı onarım çalışmaları yapılmıştır. Aynı zamanda orta refüjdeki beton bariyerler 3 kilometre boyunca yenilenerek, 9 Kasım 2023 tarihinde trafiğe açılacağı açıkladığımız yolu, tüm çalışmaları tamamlayarak 7 Kasım Salı günü hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

Hadise Lexus’un Madrid’deki Sıra Dışı Sanat Galerisi’ne Renk Kattı

Premium otomobil üreticisi Lexus, sevilen şarkıcı Hadise’yi bu kez Madrid’de ağırladı. Lexus’un tamamen yeni modeli LBX’in “Her Günü Sıra Dışı Yapma” mottosuyla gerçekleştirilen etkinliklerin üçüncüsü, İspanya’da Madrid’de özel olarak hazırlanan Sıra Dışı Sokak Galerisi ile yapıldı.

Hadise, Central Plaza’da LBX modelinden ilham alarak tasarlanan Sokak Galerisi’nde keyifli anlar geçirdi. Daha önce Lexus LBX’in Milano ve Londra’daki etkinliklerinde yer alan Hadise, farklı deneyimlerle eğlenceli bir gün daha yaşadı.

Günlük aktiviteleri unutulmaz deneyimlere dönüştüren Lexus, Madrid’deki Plaza de Colon’u Sıra Dışı Sokak Galerisi olarak yeniden tasarladı. Büyük gemi konteynırlarının kullanılmasıyla İspanya’nın başkentindeki günlük bir meydan, LBX’in ruhunu yansıtan olağanüstü bir sanat, tasarım ve teknoloji alanına dönüştürüldü.

Mimar ve iç mimar Fabián Niguez ve duvar sanatçısı Lidia Cao gibi tanınmış prestijli sanatçılar, Madrid’in en sembolik meydanlarından birinde LBX’in farklı yanlarını 3 boyutlu tuvallere yansıttılar. Başarılı sanatçı Hadise ise, bu sanat eserleri arasında dolaşarak pozlar verirken, aynı zamanda adeta sanat galerisinin bir parçası olarak etkinliğe renk kattı.

Lexus LBX Relax Atmosferi tarzını konuşturdu

Lexus LBX ise, Madrid’de eski ve yeninin buluştuğu şaşırtıcı enstalasyonun merkezinde yer aldı. Lexus LBX konuklar tarafından yine büyük bir beğeni toplarken Hadise de araçla birlikte poz vererek modeli inceledi.

Kişiselleştirilmiş lükste yeni adım atarak LBX modelinde donanım isimlerinin yerine atmosfer isimlendirmeleri kullanan Lexus, Milano’da “Emotion” atmosferinden ilham alan bir pop-up etkinlik yaparken, Londra’da da “Cool” atmosferini sergilemişti. Şimdi ise “Relax” atmosferini yansıtan sanat galerisi ile sıra dışı bir gün yaşattı. Lexus LBX’in Relax atmosferi, rafine bir yaklaşımı yansıtarak her detayı en ince ayrıntısına kadar düşünen kullanıcıların yaşam tarzını ortaya koyuyor. Madrid’in ardından son LBX etkinliği 23-25 Kasım’da Paris’te Sıra Dışı Pastane konseptinde gerçekleşecek.

Yeni LBX modeli 2024’ün başında Türkiye’de satışa sunulacak

Lexus’un tamamen yeni LBX modeli, 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak. Lexus, UX, NX, RX ve tam elektrikli RZ olmak üzere ürün gamına LBX’in de katılmasıyla oldukça geniş SUV çeşitliliğine sahip olacak.

Lexus’un yeni B SUV modeli LBX, yeni nesil kendi kendini şarj eden 1.5 litrelik üç silindirli motoru içeren hibrit sistemiyle donatıldı. Yüksek verimlilik sunan tam hibrit sistem, 136 DIN hp maksimum güç ve 185 Nm maksimum tork üretiyor. LBX, yeni güç ünitesiyle birlikte şehirde ve virajlı yollarda etkileyici yol tutuş karakteristiğiyle birlikte keyifli bir performans sunuyor.

Bununla birlikte LBX, modayı belirleyen tasarımıyla özgün ve dikkat çekici bir görünüme sahip oldu. LBX, iç ve dış tasarımındaki tüm detaylarıyla Lexus lüksünü yansıtıyor.

Yeni Toyota C-HR Hybrid İlk Kez Artweeks Akaretler’de

Toyota, sanat tutkunlarını buluşturan 8. Artweeks Akaretler’de ikonik SUV modeli Toyota C-HR’ın yeni neslini sergileyerek sanatla iç içe bir etkinliğe imza attı. Sıradışı tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Yeni Toyota C-HR Hybrid, ilk kez Artweeks Akaretler’de sergilenerek sanat tutkunlarının da yoğun ilgisiyle karşılaştı.

16 Kasım tarihine kadar devam edecek etkinlikte katılımcılar, Türkiye’nin önde gelen galerilerini ziyaret ederken aynı zamanda Yeni Toyota C-HR Hybrid’le de ilk kez tanışabilecekler.

Adeta bir sanat eseri: Yeni Toyota C-HR Hybrid

Yeni Toyota C-HR Hybrid sanat eserleri arasında büyük bir uyum içerisinde yerini alırken, Artweeks Akaretler iki hafta boyunca farklı sanat disiplinlerinden eşsiz eserleri keşfetme olanağı sağlıyor.

Geleneksel tasarım kalıplarını kırarak “yollardaki konsept model” imajıyla öne çıkan ikonik model, Sportif Coupe tarzı hatlarıyla SUV tasarım kalıbını farklı bir boyuta taşıyor. Toyota C-HR prologue konseptinin tasarım temasına bağlı kalınarak üretime aktarılan ikinci nesil Toyota C-HR, dinamik tasarım çizgileriyle her an harekete hazır hissi uyandırıyor.

Yeni Tedarikçi İlişkileri Yönetimi “Performax” Kullanıma Hazır!

PaperWork tarafından geliştirilen yeni uygulama, firmaların e-posta ve telefonla yapılan iletişim karmaşasını azaltmayı hedefliyor

Günümüzde birçok şirket, müşterileri, tedarikçileri, şubeleri, mağazaları, hatta avukatlık büroları, teknik servisleri ve ithalat / İhracat gibi iş ilişkisinde bulunduğu firmalarla iletişimini e-posta ve telefon üzerinden yönetiyor. Ancak, bu geleneksel iletişim yöntemleri bazen zaman alıcı, hataya açık ve verimsiz olabiliyor.

“Tedarikçi İlişkileri Yönetimi” ile daha kolay, güvenilir ve düşük maliyetli iş akışı

İşlem sürelerini uzatan e-posta ve telefon iletişimi, işletmelerin hızlı ve etkili bir şekilde faaliyet göstermelerini engelleyebiliyor. Bu noktada ise süreçteki iş akışını kolaylaştıracak “Tedarikçi İlişkileri Yönetimi” ile teslim süreçlerinde iyileşme, maliyetlerin düşürülmesi ve tedarikçiyle olan ilişkilerin güçlendirilmesi sağlanabiliyor. Aynı zamanda, tedarikçiler ile olan iletişimin yönetilmesi ve ölçülmesi sayesinde şirketler kendi operasyonlarında yaşanabilecek aksaklık risklerini de azaltabiliyor.

Performax ile güçlü ilişki, zamanında teslimat

Dijital iş akışı ve doküman yönetim konusuna odaklanan yapay zekâ destekli PaperWork platformu bu sorunların çözümüne yönelik Performax isimli bir uygulama geliştirdi. Yeni Tedarikçi İlişkileri Yönetimi “Performax” sayesinde tedarikçi ile olan iletişimin yönetilmesi, performansının değerlendirilmesi ve sürdürülebilir iş ilişkilerininin kalıcı olarak oluşturulması hedefleniyor. Şirketler bu uygulama ile tedarikçi ilişkilerini daha güçlü kılarak kaliteli ürün ve hizmetlerin, zamanında teslimini sağlayabilecek.

TCL’in Türkiye’deki ilk mağazası Marmara Park’ta açıldıTCL, Türkiye’deki ilk mağazasını Mediamarkt Tech Arena projesi kapsamında Marmara Park’ta açtı. TCL’in üstün özelliklere sahip global pazarda lider konumdaki TV modelleri ve akıllı mobil cihazlarının yanı sıra en yenilikçi teknolojilerle donatılmış tüketici elektroniği ürünleri özel deneyim alanlarında tüketiciyle buluşuyor. Başta TV ve mobil cihazlar olmak üzere en yenilikçi teknoloji ürünlerini Türkiye’de pazara sunan TCL, ülkemizdeki ilk fiziksel mağazasını Mediamarkt Tech Arena projesi kapsamında Marmara Park’ta açtı. Oluşturulan özel deneyim alanlarıyla kapılarını açan TCL mağazasında, TCL’in ödüllü TV, akıllı mobil cihaz ve tüketici elektroniği ürünleri satışa sunuluyor.TV, mobil, giyilebilir ürünler ve klima kategorilerinde geniş bir ürün yelpazesini içeren TCL mağazasında, TCL’in 98 ve 85 inç dâhil C645 akıllı TV, C745 Gaming TV ve C845 QD Mini LED TV’leri başta olmak üzere tüm C serisi modelleri sergileniyor. Gaming TV alanında televizyonların oyun performansları denenebilirken Akıllı Ev alanında da TCL Electronics teknolojisiyle geliştirilen hava temizleme cihazı ve robot süpürge gibi IoT ürünlerine yer veriliyor. Mobil cihaz tarafında ise başta NXTPAPER tabletler, 30 Serisi akıllı telefonları, MoveTime akıllı çocuk saatleri ile MoveAudio kulaklıklar burada tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Şirketin yakın zamanda satışa sunmaya hazırlandığı Elite, T-Pro ve C-Fresh gibi klima modelleri de sergileniyor. İkinci sırada olduğu global TV pazarındaki konumunu her geçen gün artıran ve bazı TV modellerini Türkiye’de üreten TCL’in ilk fiziki mağazası, markanın ülkemizdeki yatırımları için de önemli bir adım oluşturuyor. TCL Electronics Türkiye Ülke Müdür’ü Timo Xu, “Türkiye’de 3 yıldır önemli başarılara imza attık. Pazar payımız her geçen gün artıyor ve TCL’in bölgede en hızlı büyüyen ülkeleri arasındayız. Elde ettiğimiz bu olumlu sonuçları yeni yatırımlarla taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz. Aynı zamanda teknoloji severlere en yenilikçi TCL teknolojisini yakından tanıtma fırsatı bulduğumuz için de mutluyuz. Türkiye pazarına olan yatırımlarımız artarak devam edecek.” dedi. TCL Communication Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca ise konuyla ilgili şunları söyledi: “TCL olarak ana stratejimiz, üstün kullanıcı deneyimine sahip ürünlerimizi erişilebilir fiyatlarla tüketicilerimize ulaştırmak. Kullanıcılarımızın TCL’e olan ilgisi, bu stratejiyi başarıyla gerçekleştirdiğimizin de bir göstergesi. Tüketicilerin artan ilgisine yanıt vermek için Mediamarkt Tech Arena projesi kapsamında Türkiye’deki ilk mağazamızı Marmara Park’ta açmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu adım, sadece TCL için değil aynı zamanda ülkemizdeki tüm teknoloji tutkunları için de çok önemli bir dönüm noktası. Bu yatırımımız sayesinde Türkiye’deki tüketicilere üstün teknolojiler ile geliştirdiğimiz ürünlerimizi yerinde deneyimleyip satın alma kolaylığını da sunuyoruz. Bu mağazamızda vereceğimiz hizmet ile Türkiye’de başarı hikâyeleri yazmaya devam edeceğiz.”

Onur Nalbantoğlu, AstraZeneca Türkiye Metabolizma Tedavi Alanından Sorumlu Satış ve Tanıtım Müdürü olduAstraZeneca Türkiye Biyofarma İş Birimi’nde Metabolizma Tedavi Alanından Sorumlu Satış ve Tanıtım Müdürü görevine Onur Nalbantoğlu atandı.2017 yılından bu yana AstraZeneca Türkiye’de görev yapan Onur Nalbantoğlu, 1 Kasım 2023 tarihi itibarıyla şirketin Biyofarma İş Birimi’nde Metabolizma Tedavi Alanından Sorumlu Satış ve Tanıtım Müdürü görevine terfi etti.Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 2001 yılında mezun olan Onur Nalbantoğlu, 2002 yılında başladığı kariyerinde Pfizer’de sırasıyla Tıbbi Satış Temsilcisi, Eğitim ve Gelişim Müdür Yardımcısı ve Bölge Müdürü olarak çeşitli görevler üstlendikten sonra 2016 yılında Menarini Türkiye’de Bölge Müdürü olarak görev yaptı. Nalbantoğlu son olarak 2017 yılında katıldığı AstraZeneca Türkiye’de Aşı ve İmmün Terapiler Departmanı’na bağlı olarak İmmünoloji Ankara Bölge Müdürü görevini yürütüyordu.

Türk baharatları izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik esaslı üretiliyor

Kalıntısız üretim ve ihracatın sürdürülebilirliği için Avrupa’nın dört yanından baharat üreticileri ve ihracatçıları bir araya geldi. Dünyada 20 milyar dolarlık baharat sektörüne yön veren en önemli üç kuruluştan biri olan Avrupa Baharat Birliği’nin (ESA) Teknik Komite Toplantısı gerçekleştirildi.

Kekik ve defnede ihracatta dünya birincisi olan Türkiye’yi ESA Toplantısında başarıyla temsil eden Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Avrupa Birliği’ndeki (AB) sektörle ilgili son gelişmelerden haberdar olmak ve Türkiye menşeli ürünler hakkında görüş bildirdiklerini söyledi.

“Özellikle Ege Bölgesi Türkiye’nin baharat ihracatının merkez üssü. Türkiye’nin baharat ihracatının yüzde 60’ından fazlasını Egeli ihracatçılar gerçekleştiriyor. Türkiye geneli baharat ihracatımız Ocak-Eylül döneminde 184 milyon dolar olarak gerçekleşti. Avrupa, Türkiye’nin baharat ihracatından yüzde 30 pay alıyor. ESA’da Avrupa’dan ABD’ye Hindistan’a, Güney Afrika’dan İngiltere’ye çok geniş bir üye profili mevcut. Sektörümüzde kalıntı sorununun yaşanmaması, üreticinin emeğinin karşılığını alması, ürünlerin geri dönmemesi için yoğun mesai harcıyoruz. Üreticilerle sık sık toplantılar yapıyoruz, üniversitelerle işbirliği halindeyiz.”

Tarakçıoğlu, “Ulusal birliklere çok görev düşüyor. Herhangi bir yüksek kalıntı tespitinde ESA’ya haber verilmesi gerekiyor. Özellikle Çin’den gelen ürünlerde bazı kalıntılara rastlandığı ve önlem alınmaması konusunda karar alındı. Bazı ülkelerden gelen ürünlerde sıklıkla çıkan kalıntılara yönelik izin verilmemesine rağmen sorunun halen tam olarak çözülemediği ve dikkatli olunması gerektiği konusunda mutabık kalındı. Risk teşkil eden kalıntıları da istişare ettik. Tağşiş ve kurutma faktörü konularını görüştük.” diye konuştu.

Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dünyaya ihracatın devamlılığı için PA sorununun çözümünün hayati önem taşıdığına değinen Nurettin Tarakçıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“PA konusunu da detaylıca istişare ettik. Özellikle numune almanın doğru PA analizi yapabilmek için şart olduğuna karar verildi. Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte Türkiye’nin kekik üretiminin yüzde 90’ının yapıldığı Denizli’de “Kekik Tarımının Sorunları ve Çözüm Yolları”na yönelik uzun süredir düzenlediğimiz toplantılarda üreticilere kekikte yabancı ot kalıntısı nedeniyle ortaya çıkan PA sorununun ortadan kaldırılması için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Başarılı çıktıları olan bu projemizi de Komite Toplantısında gündeme getirdik.”

Tarakçıoğlu, “ESA kalite standartları hakkında bilgi verildi. Çalışmaların daha aktif gitmesi için çalışma grubuna destek olunması için yeni üyeler bekleniyor. Kurutma faktörü konusunda da komitenin çalışması gerekiyor. Mineral yağ kalıntısı da görüşüldü. Bu konuda getirilen sınırlamaların yükseltilmesi için gerekli adımların hemen atılacağı ve 2024 ilk yarısında bunun sonuçlarının alınabileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Şu ana kadarki en verimli teknik komite toplantılarından biriydi. Görüşlerimizi bildirerek yönlendirmeye gayret ettik. Teknik komite ESA’nın, ESA da AB’nin Danışma Kurulu gibi çalıştığı için bu toplantılar ve alınan kararlar önem arz ediyor.” dedi.

Nurettin Tarakçıoğlu, “Amacımız çevreye duyarlı, üretimlerimizde izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik şartlarını yerine getirerek üretim yapmak, üreticilerimizi bu yönde bilgilendirecek projeleri hayata geçirmek. İzlenebilirlik ve sürdürülebilirlik esaslı üretilen Türk baharatlarının ihracatını düzenli olarak artırmak. Günümüzde yıllık 200-250 milyon dolar aralığında olan baharat ihracatımızı 1 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Büyüme Odaklı Pazarlamacılar için Adjust’dan en iyi ve en yeni Black Friday pazarlama tüyoları.

Geçen yıl Black Friday satışları, çevrimiçi alışveriş yapanlardan 9,12 milyar ABD doları tutarında rekor bir gelir elde etti. İşte size, Adjust’ın Black Friday kampanyalarınız için önerdiği ipuçları. Bu ipuçları çoğu e-ticaret uygulamaları için geçerli olsa da tüm sektörlerdeki uygulamalar, Kasım ayı dijital çılgınlığından yararlanmak için ilham alabilir.

1. Promosyonunuza daha erken başlayın

Pek çok kişi, her yıl mağazalarda tatil dekorasyonlarının ortaya çıkmasından şikayetçi olsa da istatistikler, aynı kişilerin çoğunun Black Friday indirimleri için muhtemelen daha erken alışveriş yapacağını ortaya koyuyor. ABD’de alışveriş yapanların yalnızca %9,6’sı alışveriş yapmak için Black Friday’yi bekliyor; %22’si Ekim ayında ve %24’ü Kasım ayında Black Friday haftasından önce alışveriş yapıyor. Bu nedenle, rekabeti azaltmak için uygulama pazarlamanıza bu ayın başlarında başlayın.

2. Sezonsallık için ASO’yu optimize edin

2022’de çevrimiçi satışların %48’i (rekor bir sayı) akıllı telefonlardan yapıldı ve önümüzdeki yıllarda daha fazla tüketicinin akıllı telefonlarından Siber Beş satın alma işlemi yapmasıyla bu sayının artması bekleniyor. Bu nedenle, e-ticaret uygulama pazarlamacıları uygulama mağazası optimizasyonlarını (ASO) Black Friday mesajlarıyla ilişkili sezon şartlarını içerecek şekilde güncellemelidir.

Örneğin alışveriş uygulaması Rakuten , Black Friday fırsatlarını öne çıkarmak için uygulama mağazası açıklamasını, tanıtım metinlerini ve Apple App Store’daki ekran görüntülerini değiştirdi. Sonuç? Rakuten’in “Black Friday” terimi için App Store sıralaması 7 Ekim 2022’de 23. sıradan, Black Friday 2022’de yedinci sıraya yükseldi.

Yaklaşan tatil sezonuna hazırlanmak için ASO’yu derinlemesine incelemek istiyorsanız Mobil uygulama pazarlamacısının uygulama mağazası optimizasyonuna ilişkin eksiksiz kılavuzuna göz atın.

3. Sosyal medyanın öneminin farkına varın

Evet, sosyal medya her pazarlamanın “zorunluluk” listesinde yer alır, ancak Black Friday pazarlama stratejinizin bu temel ayağını ihmal etmeyin. 2023 Sprout Sosyal Endeksi’ne göre tüketicilerin %52’si, yeni ürün ve hizmetleri keşfetmek için son iki yılda sosyal medyayı önceki iki yıla göre daha fazla kullandı. Uygulamanızda Black Friday öncesi kampanyaları duyurmak veya heyecanı artırmak için sosyal medyada bir yarışma düzenlemek için influencer marketingi , özellikle de mikro influencerleri düşünün. Ayrıca yeni kullanıcılara ulaşmak için hashtag’leri kullanın.

4. Rekabetçi bir şekilde teşvik edin

Geçtiğimiz günlerde Kasım ayındaki e-ticaret uygulaması kullanım artışı makalemizde ele aldığımız gibi, Şükran Günü ile Siber Pazartesi arasındaki beş günlük dönemde e-ticaret uygulamalarında inanılmaz bir büyüme yaşandı. Ulusal Perakende Federasyonu , ABD’de tüketicilerin dörtte üçünden fazlasının bu dönemde alışveriş yaptığını söylediğini ancak Black Friday’in dünyanın diğer bölgelerine yayıldığını bildirdi. Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi, dünya genelindeki e-ticaret uygulamaları, Black Friday döneminde Kasım 2022 günlük ortalamasına kıyasla günlük ortalamanın üzerinde önemli zirveler yaşadı.

Bunun e-ticaret uygulamalarını teşvik etmesi gerekirken aynı zamanda sıkı rekabet gerçeğini de devreye sokuyor. Rakiplerinizden öne çıkmak için tatil pazarlama stratejinizi, göz alıcı reklam öğeleri ve kullanıcılara ve potansiyel kullanıcılara gerçekten faydalı tekliflerle sezonluk teşvikler oluşturmaya odaklayın. Kullanıcının yeniden etkileşimini ve kullanıcıyı elde tutma oranını artırmak için mevcut kullanıcılara özel teklifler sunmayı düşünün. Anlaşmalar ve erken erişim kodları için uygulama içi geri sayımlar da ilgiyi artırabilir.

Tüm sektörlerdeki uygulamaların bu sezondan yararlanabileceğini ve aşağıdakileri Black Friday pazarlama kampanyalarına dahil edebileceğini unutmayın:

Oyun uygulamaları: Diğer oyunculara uygulama içi öğeler satın almak ve hediye etmek için gizemli paketler

Abonelik tabanlı uygulamalar: “Erken kayıt” indirimleri/İlk ayı ücretsiz alın

E-ticaret uygulamaları: Bir alana bir bedava

Seyahat uygulamaları: Tatil kuponu

Fitness ve sağlık uygulamaları: Tatil sırasında uygulamayla etkileşime geçmek için ekstra puanlar

5. Black Friday e-posta pazarlamanızı yükseltin

Mobil uygulamalar için e-posta pazarlaması her zaman önemli olmuştur, ancak Black Friday e-posta pazarlama kampanyasına sahip olmanın gücünü hafife almayın. Yukarıdaki teşvik konusuyla ilgili olarak e-posta pazarlaması, tatil pazarlama kampanyalarınızın reklamını yapmak için mükemmel bir kanaldır.

5 Black Friday e-posta pazarlama fikri:

1. Okuyucuları uygulamanızın VIP üyeleri olmaya teşvik edin ve Black Friday özel etkinliklerine erken erişim verin.

2. Kullanıcıların sepetlerindeki ürünleri terk etmesi durumunda, ortalama sipariş değerlerinizi artırmak için onlara ek satış ve çapraz satış fırsatlarını e-postayla gönderin.

3. Yılbaşı alışverişi yapanların %30’u Ekim ayında veya daha erken bir zamanda hediye satın alma konusunda araştırmaya başlarken, hediye kılavuzlarını e-postayla gönderin.

4. Uygulamanızda e-posta yoluyla yüksek oranda indirimli ürünlerin reklamını yapın ve mümkünse bu indirimdeki ürünlere ilişkin kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için tercih edilen birinci taraf verilerinden yararlanın.

5. Black Friday pazarlama e-postalarınızdan birine bir geri sayım takvimi ekleyerek veya “yalnızca bugün” anlaşmaları yaparak aciliyeti artırın.

6. Hediye verme mevsiminden yararlanın

İster şükran ruhuyla ister tatil hediyelerini önceden düşünerek olsun, birçok tüketici Black Friday sırasında “hediye verme” modundadır. Uygulamanızla etkileşime geçmelerini ve bunu arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşmalarını kolaylaştırın.

Örneğin oyun uygulamaları, başka bir oyuncuya ücretsiz can, silah veya kıyafet hediye ederek etkileşimi artırabilir. E-ticaret uygulamaları, kullanıcıların Black Friday indirimini minnettar oldukları biriyle paylaşmalarına olanak tanıyabilir ve eğlence uygulamaları, sezonluk bir hediye olarak abonelik hediye etmeyi önerebilir.

7. Medya karması modelleme yoluyla sezonluk pazarlama etkisini yakalayın

Gelecekteki sezonluk pazarlama çalışmalarınızı bilgilendirmek amacıyla pazarlama bütçenizin önceki Black Friday pazarlama kampanyaları için nasıl harcandığını görmek için neden geçmiş verileri kullanmıyorsunuz? Medya karması modelleme (MMM) ile pazarlamacılar, gelecekteki pazarlama faaliyetlerinin bir işletmenin yatırım getirisi (ROI) üzerindeki etkisini tahmin etmek için çeşitli kanallardan ve kaynaklardan toplanan verileri analiz edebilir.

MMM’nin en büyük avantajlarından biri, dönemselliğin uygulama kampanyalarınızın başarısını nasıl etkilediğini gösterme yeteneğidir. Birçok e-ticaret uygulaması için bu faktör, gelecekteki reklam harcamalarınızı nasıl planlayacağınızı anlamak açısından hayati öneme sahiptir. Bu konuyu daha derinlemesine anlamak için medya karması modelleme (MMM) kılavuzumuza göz atın.

8. Black Friday SMS pazarlamasını ve anlık bildirimleri hatırlayın

Tüketicilerin %80,5’inin mesajlarını aldıktan sonra beş dakika içinde kontrol ettiğini biliyor muydunuz ? Black Friday kısa mesajı veya anlık bildirimi en yeni Black Friday pazarlama fikirleri olmasa da çoğu zaman gözden kaçırılıyor. Sorunsuz bir sezonluk kullanıcı deneyimi için promosyon kodlarını, özel bir açılış sayfasını ve derin bağlantıyı kullanın.

Black Friday SMS pazarlama/anında bildirim fikirleri:

* Sezonluk indirimlerde aciliyetin artması için bir geri sayım mesajı açın.

* Özel fırsatlar veya kuponları paylaşmak için anında bildirim gönderin.

* Fiyat düşüşü olduğunda kullanıcıları bilgilendirin.

* Bir kullanıcı sepetindeki ürünleri terk ettiğinde yeniden hedefleme mesajları kullanın.

Yukarıdakilerden herhangi birini gerçekleştirmek için gizlilik ve uyumluluk düzenlemelerine uymanın önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, uygulamanızın kullanıcı deneyimi stratejisinin bir parçası olarak kullanıcıların katılımını almanızı öneriyoruz.

9. “Şimdi al-sonra öde” seçeneğini eklemeyi düşünün

Şükran Günü ile Siber Pazartesi arasındaki beş günlük dönemde, şimdi al sonra öde (BNPL) siparişleri önceki haftaya göre %78 arttı ve gelir de %81 gibi muazzam bir artış gösterdi. Son dönemdeki ekonomik gerilemenin ortasında, pek çok müşteri mali açıdan sıkıntılı hissedebilir ancak yine de sezonluk indirimlerden yararlanmak isteyebilir. Uygulamalar, bir BNPL seçeneği ekleyerek tatil harcamalarını teşvik ederken kullanıcıların mevcut bütçelerine uygun esnek bir hızda ödeme yapmalarına olanak tanıyabilir.

10. Kampanyaları gerçek zamanlı olarak optimize edin

Adjust’ın Mobil uygulama trendleri verilerine göre Kasım ayı, e-ticaret uygulamalarının en yüksek yükleme sayısına sahip olduğu ay oldu ve bu da şüphesiz Black Friday pazarlama kampanyalarının desteğiyle gerçekleşti. Yılın bu döneminde kampanya başarısını en üst düzeye çıkarmak için pazarlamacıların kampanyaları gerçek zamanlı olarak optimize edebilmesi gerekir.

Pazarlamacılar, Adjust gibi bir ölçüm ve analiz paketiyle şunları yapabilir:

* Daha fazla verimlilik için tüm pazarlama verilerini tek bir yerde analiz edin.

* Uygulamalar, KPI’lar ve zaman aralıklarındaki sonuçları tek bir tabloda karşılaştırın.

* Kampanyaların nasıl optimize edileceğini öğrenmek için tüm veri kaynaklarından trendleri anında görün.

* Kazandıran iOS kampanyaları yürütmek için toplu verilerle güvenle çalışın.

* Kampanya performansı, reklam harcaması veya anormallikler için özelleştirilebilir akıllı uyarılar ayarlayın.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK haberleri (18.11.2023

ATIRIMLAR ŞEHRİ İSTANBUL Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’a yapılan köprü ve tünellerle adeta …