Ekonomi-teknoloji haberleri (07.06.2021)

Canovate Group, hassas kontrollü klimalarda global firmalar ile rekabet ediyor

Canovate Hassas Kontrollü Klimalar,  ABD, Çin, Almanya ile rekabet ediyor

Fiber optik ve data center sistemlerindeki teknolojisi ve uçtan uca ürün portföyü ile dünyanın ilk 10 global markası arasında yer alan ileri teknoloji şirketi Canovate Group, yerli ve milli olarak geliştirdiği “hassas kontrollü klima cihazları”nda global firmalar ile rekabet etmeye devam ediyor.

Canovate Group’un hassas kontrollü klimaları, küresel pazarda ABD, Çin, Almanya’daki firmalar ile rekabet ediyor. Balkan ülkeleri ve Körfez ülkelerinde ciddi bir pazar payı elde eden Canovate, önümüzdeki dönemde hassas kontrollü klimalarda dünyanın sayılı markaları arasında yer almayı hedefliyor.

Canovate hassas kontrollü klima cihazları, veri merkezleri, laboratuvarlar, müzeler, arşiv odaları, ups odaları, sistem odaları, kütüphaneler, elektrik pano odaları, hastaneler, bilgisayar odaları, mühimmat ve askeri radar tesisleri gibi mekanların, hassas iklimlendirilmesi için gereklidir. En ufak bir hatanın büyük bir bilgi kaybı ve maliyetle sonuçlanmasının önüne geçilmesi noktasında da hayati önem taşımaktadır.

Canovate Hassas Kontrollü Klimaları, rakiplerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Hassas kontrollü klimaları geliştirerek uluslararası standarda taşıyan yerli ve mili ileri teknoloji şirketi olduklarını ifade eden Canovate Enerji Satış ve Pazarlama Müdürü Alper Zülkaroğlu, şunları söyledi:

Canovate hassas kontrollü klima cihazları, ülkemizdeki telekomünikasyon firmalarının ana ekipmanları arasındadır. Yerli ve milli üretim yapan firmamız, global telekomünikasyon firmalarının da ana tedarikçilerinden birisi olmuştur. Canovate hassas kontrollü klimaların artı özelliklerine değindiğimizde, tamamen yerli tasarımdır ve milli üretimdir. Cihazların içindeki tüm ekipmanlara önden erişim imkanı vardır ve bu da servis bakım kolaylığı sağlamaktadır. Fan ve filtrelere, kızaklı yapısı sayesinde kolay müdahale edilebilir. SHR duyulur ısı oranı 1 olmakla beraber, tüm kapasitelerden maksimum verim alınabilmektedir. Sahip olduğumuz test merkezimiz sayesinde, istediğimiz iç oda ve dış hava şartını sağlayarak, cihazları maksimum noktalarda test edebilme imkanına sahibiz. Ülkemiz geneline ve ihraç pazarlarımıza satış sonrası servis sağlıyoruz” dedi.

Talep katlanarak artıyor

Hassas kontrollü klimaların gerekli sıcaklık ve nem kontrolünü sağlamaya yarayan iklimlendirme cihazları olduğunu anlatan Alper Zülkaroğlu, şunları kaydetti:

Hassas kontrollü klimalar, sıcaklık ve nem kontrolünün gerekli olduğu uygulamalarda kullanılan, endüstriyel tip yüksek verimli ve hassas iklimlendirme yapan cihazlardır. Yılboyunca her gün ve 24 saat çalışma esasına göre tasarlanan hassas kontrollü klima cihazları, gerekli sıcaklık, nem ve filtrasyonu sağlayarak, elektronik ekipmanların çalışma ömrünü ve verimliliğini üst düzeye çıkartır. Çalıştıkları süre boyunca bulundukları alana ısı yayan bu cihaz ve sistemlerde, doğru soğutma sağlanamaması durumunda artan ısınma, veri kayıplarına ve sistemin kısa sürede ömrünü tüketmesine neden olabiliyor. Karşımıza çıkan diğer bir faktör de, nem miktarındaki artış, elektronik cihazlarda oksitlenmeye bağlı kayıplar oluşturabiliyor. Kısaca, dünya genelinde sektöre olan talep katlanarak artıyor. Ülkemizde, sektör oldukça hareketlidir. Özellikle, yeni veri merkezleri kurulumu, şirketlerin veri güvenliğini ön planda tutarak kendi sistem odalarını kurmaları, askeri alanlardaki uygulama miktarlarının artması, fabrika ve hastanelerdeki laboratuvarlarda hassas klima kullanımın yaygınlaşması yatırımlarında geleneksel klimaların yerine, daha verimli ve yüksek performanslı olan hassas kontrollü klima cihazları tercih edilmektedir” diye konuştu.  

Otomotiv ihracatı mayısta 1,9 milyar dolar oldu

Türkiye ihracatının son 15 yıldır sektörel bazda şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, mayıs ayında da baz etkisi ile çift haneli ihracat artışı kaydetti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi mayısta yüzde 56,5 artışla 1,9 milyar dolar ihracata imza attı. Bununla birlikte sektör ihracatı geçen ay ortalamanın altında kaldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Yarı iletken çip sorunu nedeni ile ana sanayinde bazı firmaların üretime ara vermesi, tam kapanma tedbirleri ve bayram tatili, mayıs ayı ihracatının aylık ortalamaların altında kalmasında etkili oldu.”

Türkiye ekonomisinin son 15 yıldır sektörel bazda ihracat şampiyonu olan ve doğrudan 300 bin kişiye istihdam sağlayan otomotiv endüstrisi, geçen nisan ayında olduğu gibi mayıs ayı ihracatında da baz etkisi ile çift haneli artış gösterdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56,5 artışla 1,9 milyar dolar ihracata imza attı. Bununla birlikte sektör ihracatı geçen ay ortalamanın altında kaldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken çip sorunu nedeni ile ana sanayinde bazı firmaların üretime ara vermesi, tam kapanma tedbirleri ve bayram tatili, mayıs ayı ihracatının aylık ortalamaların altında kalmasında etkili oldu” dedi.

Mayıs ayında tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı çift haneli artarken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da çift haneli düşüş gösterdi. En fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamına yüksek oranlı artışlar görüldü. Yılın ilk beş ayında ise otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 37 artışla 12 milyar dolar olurken, ortalama aylık ihracat 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Tedarik endüstrisi ihracat yüzde 105 arttı

Mayısta Tedarik Endüstrisi yüzde 105 artışla 925 milyon dolar ihracat yaparken, en büyük ürün grubunu oluşturdu. Binek Otomobil ihracatı yüzde 44 artışla 682 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 33 düşerek 98 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 26 artarak 92.5 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta yüzde 146 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 169, Fransa’ya yüzde 113, ABD’ye yüzde 225, Rusya’ya yüzde 139, Birleşik Krallık’a yüzde 225, İspanya’ya yüzde 169 ihracat artışı görüldü. Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 66, İtalya’ya yüzde 160, ABD’ye yüzde 537, Mısır’a yüzde 279, Polonya’ya yüzde 67, Birleşik Krallık’a yüzde 43 ihracat artışı yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a yüzde 50, Fransa’ya yüzde 52, İtalya’ya yüzde 32, Belçika’ya yüzde 85, Slovenya’ya yüzde 92 ihracat düşüşü, ABD’ye ise yüzde 100 artış yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülkeler olan İsrail’e yüzde 347, Fransa’ya yüzde 224 artış, Almanya’ya ise yüzde 65 düşüş görüldü. Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı ise geçen ay yüzde 44 artarak 52 milyon dolar oldu.

Almanya’ya ihracat yüzde 75 arttı

Endüstrinin en büyük pazarı olan Almanya’ya mayısta yüzde 75 artışla 318 milyon dolar ihracat yapılırken, ikinci büyük pazar Fransa da yüzde 67’lik artışla 241 milyon dolarlık ihracat kaydedildi. Üçüncü büyük pazar olan İtalya’ya yönelik ihracat da yüzde 92 artışla 133 milyon dolar ihracat yapıldı. Mayıs ayında önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 43, İspanya’ya yüzde 51,  Polonya’ya yüzde 113, ABD’ye yüzde 373, Rusya’ya yüzde 120, Mısır’a yüzde 134, İsrail’e yüzde 61 ihracat artışı yaşandı. Buna karşılık Belçika’ya yüzde 30, Slovenya’ya da yüzde 71 ihracat düşüşü görüldü.

AB’ye ihracat artışı yüzde 47 oldu

Ülke grubu bazında Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat mayısta yüzde 47 artış göstererek 1 milyar 239 milyon dolar oldu. AB Ülkeleri toplam ihracattan yüzde 66 pay aldı. Geçen ay Afrika Ülkelerine yüzde 155, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yüzde 295 ve Bağımsız Devletler Topluluğuna da yüzde 63 ihracat artışı görüldü.

Kuru meyveye Avrupa’nın yanı sıra Latin Amerika ve Uzak Doğu’da ilgi büyüyor

Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), tarafından 25-27 Mayıs’ta gerçekleşen 2021 INC 3D Çevrimiçi Konferansı tamamlandı.  Konferans, dünyanın 70’ten fazla ülkesinden kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki bin 300’den fazla sektör profesyonelini bir araya getirdi.

70’in üzerinde uzman konuşmacı, sürdürülebilirlik, rekolte tahminleri, arz ve talep, kuru ve kabuklu meyvelerin insan sağlığına yararları ve tüketimi artırma çabaları gibi konulara değinerek sektör hakkında tartışmalara öncülük etti.

Ana gündem sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği

Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, konferansta INC şemsiyesi altındaki her ürün için son derece bilgilendirici çalışma grubu oturumlarının yer aldığını ve bir sonraki yılın rekolte tahminleri, arz ve talep, tüketim ve Covid-19’un kabuklu ve kuru meyve endüstrisi üzerindeki etkisi gibi en sıcak gündem konularının ele alındığını söyledi.

“Tüm sektördeki ürünlere yönelik talep tırmanmaya devam ediyor ve tüketimi sürdürme çabası var. COVID-19 salgın döneminde ortaya çıkan birçok zorluğa rağmen artan atıştırmalık, bileşen bazlı kullanım, evde pişirme ve sağlıklı gıdalara daha fazla odaklanma gibi fırsatlar doğdu. Çalışma grupları ayrıca sürdürülebilirliğin artan önemi ve sürdürülebilir faaliyetlerin artırılması için sektör tarafından gösterilen çabalar hakkında ayrıntılı bilgi paylaşımında bulundu. Sektör uzmanları, iklim değişikliğinin ürünler üzerindeki etkisinin yanı sıra nakliye ve lojistik zorluklarına da değindi.”

Yüzde 16 ile yüzde 3 arasında üretimde artış bekleniyor

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, “2021/2022 sezonunda badem, Brezilya fındığı, kaju, fındık, makademya, kabuklu ceviz, çam fıstığı ve iç ceviz, kabuklu Antep fıstığı üretiminin bir önceki sezona benzer seviyelerde gerçekleşeceği, küresel ölçekte üretimin 5,2 milyon metrik ton düzeylerinde olacağı tahmin ediliyor. Çam fıstığı, fındık, makademya, pikan cevizi, ceviz ve bademde yıllık yüzde 16 ile yüzde 3 arasında değişen oranlarda üretim artışları bekleniyor. Dikili alanlar artırılırsa istenilen verime ulaşılabilir. En önemli nokta ise iklim değişikliği, çoğunlukla kuraklık ve don gibi olayların bazı ürünlerde rekolte sonuçlarını etkilemesi.” dedi.

Avrupa’nın yanı sıra Latin Amerika ve Uzak Doğu’da ilgi büyüyor

Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, benzer şekilde, 47,8 milyon MT (kabuklu) olarak tahmin edilen küresel yer fıstığı üretiminin de bir önceki sezon aralığında kalmasının beklendiğini açıkladı.

“Genel hacim ve ürün kalitesi iyimser bir tablo çiziyor. Sağlıklı ve bitki temelli beslenme trendleri tarafından yönlendirilen atıştırmalık ve yeni ürün tüketimi, Avrupa’nın yanı sıra Arjantin’de de artıyor. Ancak ihracat pazarı bu menşenin ana odak noktası olmaya devam ediyor. Çin iç pazarında, geleneksel olarak yağlı ürünler tüketimi hakim. Atıştırmalık ürünler ve işlenmiş ürünlerde yer alan kuru meyve katkısı olan mamul ürünlerinde de bir miktar büyüme var.”

Dünyada kuru meyve üretimi 3,1 milyon tona ulaşabilir

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Işık, 2021/22 sezonunda küresel erik ve hurma üretiminde sırasıyla yüzde 34 ve yüzde 11 oranında artış öngörüldüğünden bahsetti.

“Toplam kuru meyvelerin (hurma, kuru kayısı, şekerli kuru kızılcık, kuru incir, erik ve kuru üzüm – kurutulmuş üzüm ve kuş üzümü) üretiminin 3,1 milyon tona ulaşmasıyla 2020/21’e göre yüzde 7 artış olacağı tahmin ediliyor. Devreden stokların 2021/22’de yüzde 7 oranında azalması ve genel arz ve talebin dengede olması bekleniyor. 2020’de sokağa çıkma kısıtlamalarının sonucu olarak perakende satışlarda artış gözlendi.”

Konferansta ayrıca, kabuklu ve kuru meyvelerin COVID-19 salgın döneminde, Kabuklu Meyveler & Sürdürülebilirlik bağlamında sağlığa faydalarını kapsayan ve kabuklu ve kuru meyve endüstrisinin hedeflerine ulaşmasında nasıl yardımcı olabileceğini içeren Kabuklu Meyve & Bağışıklık başlığı altında oturumlar gerçekleştirildi.

BM Sürdürülebilirlik Hedefleri ve Endüstri Pazarlama Programları Güncellemesi, şu anda dünya çapında devam etmekte olan ve kabuklu ve kuru meyve tüketimini teşvik eden şaşırtıcı pazarlama kampanyalarına örnekler verildi.

Konferans ayrıca sponsor oturumları ve katılımcılara iş çözümleri sunmak için katılımcılarla doğrudan bağlantı sağlayan bir sergi salonu da sundu. Tüm oturumlar, konferanstaki her oturumu izlemek için tek durak olarak hizmet veren Nutflix’te gösterildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji haberleri (15.06.2021)

Erkekler, Babalar Günü’nde Ne İster? Avantajix.com’un Babalar Günü dolayısıyla yaptığı araştırmada, her on babadan 6’sının …