Büyükşehir’den Maraş’ta, Kocasinan’da depremzedelerle iftar, Talas’ta ramazan etkinliği, Melikgazi’de yaya geçitleri ve onuncu kütüphane

BÜYÜKKILIÇ: “HEM KAYSERİ’DE HEM DE KAHRAMANMARAŞ’TA İFTAR SOFRALARIMIZDA BULUŞUYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, bu yıl Ramazan ayında “En büyük gücümüz birlikteliğimiz” şiarıyla hem Kayseri’de hem de Kahramanmaraş’ta iftar sofralarında vatandaşlarla buluştuklarını belirterek, “İftar sofralarımız gönüllerin, bereketin, birlik ve beraberliğin daim olduğu sofralara dönüşüyor” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki KAYTUR, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla bu yıl Ramazan Ayı boyunca iftar sofralarını Kayseri’de, Muhabbet Çay Bahçesi ve Büyükşehir Yemekhanesi’nde kurdu.

İftar sofralarında binlerce Kayseriliyi ağırlayan Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, birlik, beraberlik ve paylaşmanın en güzel örneklerini sergilediğine değinen Başkan Büyükkılıç, “Hem Kayseri’de hem de Kahramanmaraş’ta iftar sofralarımızda buluşuyoruz. İftar sofralarımız gönüllerin, bereketin, birlik ve beraberliğin daim olduğu sofralara dönüşüyor, Ramazan Ayı’nın maneviyatını hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Vatandaşlar da, Büyükşehir Belediyesi’nin iftar sofrasına misafir oldukları için Başkan Büyükkılıç ve ekibine teşekkür ve dua ettiler.

BÜYÜKŞEHİR, DEPREM BÖLGESİNE DE İFTAR SOFRALARI KURDU

Başkan Büyükkılıç, “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününden bu zamana kadar tüm imkânları seferber ederek, bölgede yaraları sarmaya devam ettiklerini hatırlattı.

Büyükkılıç, ayrıca Ramazan ayının gelmesiyle birlikte deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta iftar sofrası kuran Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin depremzede vatandaşların Ramazan Ayı’nda huzurlu ve rahat bir şekilde iftarlarını yapabilmeleri için gayretlerini sürdürdüğünü belirterek, Ramazan’ın bereketini afetzede vatandaşlarla paylaştıklarını vurguladı.

11 ayın sultanı Ramazan Ayı’nda iftar buluşmalarını geleneksel hale getiren Büyükşehir Belediyesi, dayanışmanın bereketini iftar sofralarında yaşatmayı bu yıl da sürdürüyor.

ÇOLAKBAYRAKDAR ÇİFTİ, İFTARI DEPREMZEDE ÖĞRENCİLER VE AİLELERİYLE AÇTI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, eşi Fatma Çolakbayrakdar ile birlikte deprem bölgelerinden Kayseri’ye gelen depremzede öğrenciler ve ailelerle bir araya gelerek, iftar açtı. Depremzedelerin her zaman yanlarında olduklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar; “Tüm gücümüzle depremzede kardeşlerimizin yanındayız. Yaraların en hızlı şekilde sarılması için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Kocasinan Belediyesi’nin ev sahipliğinde Mimarsinan Pidecisinde düzenlenen iftar programına; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in eşi Sümeyra Çiçek, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, eşi Fatma Çolakbayrakdar ile Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay ve eşi Serap Abay katıldı. Çolakbayrakdar çifti, iftar öncesi masaları tek tek dolaşarak, depremzede öğrencilerle sohbet etti. Ardından ezanın okunmasıyla birlikte hep beraber iftar yapıldı.

İftardan sonra bir konuşma yapan Başkan Çolakbayrakdar; “Kahramanmaraş ve Malatya gibi deprem bölgelerinden şehrimize misafir olarak gelen öğrencilerimize ve ailelerimize ‘Hoş geldiniz’. Rabbim tutmuş olduğumuz oruçları kabul etsin. Allah, sağlık sıhhat içerisinde Ramazan Bayramı’na ulaşmayı nasıp eylesin. Zor bir dönemden geçiyoruz. Deprem ve arkasından sel felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. Rabbim, bir daha böyle acılar yaşatmasın. İnşallah bunların üstesinden geleceğiz ve bu yaraları da saracağız. Rabb’im, tüm depremzede kardeşlerimizin şehirlerinin tekrardan ayağa kalkmasını; doğup büyüdükleri topraklarda, sağlık ve huzur içerisinde yaşamalarını nasip eylesin. Devletimiz ve milletimiz el ele vererek, yaraları sarmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bölgede konutların temeli atılmaya başladı. İnşallah kısa sürede bu konutlar tamamlanarak, vatandaşlarımıza teslim edilecek. Elimizden ne geliyorsa imkânlar ölçüsünde her zaman yanınızdayız. Birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte bu zor zamanları aşacağız.” ifadelerini kullandı.

Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay ise depremzedelerin her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından özellikle çocuklarla yakından ilgilenen Çolakbayrakdar çifti, tekrardan masaları tek tek dolaşarak, öğrencilere kırtasiye, çocuklara ise çeşitli oyuncaklar hediye etti.

Öğrenciler ve aileler ise Kocasinan Belediyesi’nin hediyesinden ve Başkan Çolakbayrakdar’ın misafirliğinden dolayı çok memnun olduklarını belirterek, teşekkür etti.

TALAS’IN RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİN İLK DURAĞI SÜLEYMANLI

Talas Belediyesi tarafından düzenlenen ve Ramazan ayı ile birlikte iftar sonrasının vazgeçilmezi haline gelen Ramazan etkinlikleri bu yıl da kırsal mahallelerde çocuklarla buluşmaya devam ediyor.  Hacivat-Karagöz çocuk tiyatrosunun sahnelendiği etkinliğin ilk durağı Süleymanlı Mahallesi oldu.

Çocukların da zaman zaman oyuna dahil olduğu etkinlikte Hacivat ve Karagöz, yaptıkları esprilerle çocukların hafızalarında Ramazan anısı olarak yerleşti.

Ramazan ayı boyunca her gün farklı bir mahallede vatandaşlarla buluşacak organizasyon, 24 Mart Cuma (Bugün) Çatakdere Mahallesi ile devam edecek.

ÇOCUKLARDAN BAŞKAN AMCALARINA TEŞEKKÜR

Etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getiren Süleymanlı Muhtarı Ömer Şahin, iftar sonrası özellikle çocukları çok mutlu eden güzel bir organizasyon düzenlendiğini dile getirdi.

Mutlulukları her halinden belli olan çocuklar da çok eğlendiklerini belirterek Başkan Yalçın’a teşekkürlerini iletti.

MAHALLELERE YÜKSELTİLMİŞ YAYA GEÇİTLERİ YAPILACAK

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi ilçe sınırları içinde yoğun yaya geçişlerinin olduğu ana caddelere hız kesiciler yaparak ulaşımı güvenli hale getirdiklerini söyledi.

UKOME Kurul Kararı ile ilçenin çeşitli yerlerine yükseltilmiş yaya geçidi yani hız kesici yaptıklarını hatırlatan Başkan Dr. Palancıoğlu “Melikgazi Belediyesi olarak şehir içi sorunsuz ulaşımı sağlamak için trafik levhaları alıyoruz. Yol çizgi boyası alıyoruz. Bazı bölgelerde ise hız kesici yükseltilmiş alanlar yapıyoruz. Yollarda en güvenli sürüş için gerekiyorsa yapıyoruz. 2023 yılı içerisinde toplamda 4750 metrekare yükseltilmiş yaya geçidi yapılacak. Bu uygulama daha çok mahalle halkının isteği ile olmaktadır. Yine birçok kavşak çok yoğun kullanımda olduğu için ışıklı olurken bazı kavşak alanlarında ise ışıksız yükseltilmiş kavşak düzenlemeleri yapıyoruz. Melikgazi ilçemizde buna birçok örnek vardır.” dedi.

Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu,  yapılacak olan yükseltilmiş yaya geçitlerinin Kayseri Ulaşım ve Koordinasyon Kurulu kararı ile belirlenen yerlere yapılacağını sözlerine ekledi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BÜYÜKŞEHİR’İN 10’UNCU KÜTÜPHANESİNİ İNCELEDİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ile birlikte açılış için son aşamaya getirilen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Halit Özkaya Kütüphanesi’ni inceledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ‘Okuyan ve okutan şehir’ anlayışıyla Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever işbirliği ile Hacılar ilçesinde hayata geçirilecek olan Halit Özkaya Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu.

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ile birlikte kütüphane kartı ile kütüphaneye giriş yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, burada sessiz çalışma alanı ve bilgisayar odasının olduğu bölümleri gezdi, kitaplıklarda bulunan kitapları inceledi.

Başkan Büyükkılıç, burada yaptığı açıklamada, hayırsever Özkaya ailesini tebrik ederek, “Halit ağabeyi rahmetle anarken Özkaya ailesini tebrik ediyorum. Halit ağabey ile yıllarca birlikte çalıştım. Okumayı, okutmayı ve eğitimi ve gelişmeyi inovasyon dediğimiz yenilikçi anlayışı her zaman seven ve takdir eden ve bu konuda da Ar-Ge kültürü ile hiçbir zaman katkı sağlamaktan çekinmeyen bir yaklaşım sağlardı. Kayserili hemşehrilerimiz tabi hayırseverlikte yarışırken, Hacılarlı hemşehrilerimize ayrı bir sayfa açıyoruz. Adeta hem yarışılıyor, hem de kütüphaneyi de çeşitleme bağlamında söylüyorum, hayırda çeşit açısından sınır tanımıyorlar” diye konuştu.

Büyükkılıç, gençlerin girdikten sonra çıkmak istemeyeceğini söylediği kütüphane hakkında şu bilgileri verdi:

“Böyle bir eseri, bu şirin ve gerçekten Kayseri’mizin gururu olan ilçemize kazandırmanın da onurunu taşıyoruz ve hep beraber kendisine Allah’tan rahmet dilerken, kıymetli ailesine teşekkür ediyoruz. Elbette bu kütüphane değerli başkanımızın vurguladığı gibi fiziki özellikleri yanında 25 bin tane kitabı, 22 bin tane sesli dijital kitabı, 3 bin tane de sesli kitabı bağrında barındıran gerek sessiz ortamda, gerek sesli ortamda değişik özelliklerle çalışılacak nitelikleri taşıyan aynı zamanda çayı çorbası, fotokopisi, interneti ücretsiz olan aynı zamanda çıktılarla ilgili her zaman gerekli desteğin verildiği nezih ve güvenli bir ortamda yavrularımızın kendilerini geliştireceği, eğiteceği ve adeta kitaplarla kitap kurdu olacağı, girince de çıkmak istemeyeceği bir ortam. Her türlü imkân var, pırıl pırıl ve güvenli bir ortam.”

Kütüphanenin Hacılar ilçesine yakıştığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Hayırseverimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizlerle her zaman uyumlu ve yaptığı işlerle gönüllerde yer eden yaklaşım sergileyen Hacılarımızın kıymetli belediye başkanı Bilal kardeşimize ve ekibine de emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KAYSERİ’YE ON NUMARA YAKIŞTI

Müzik Okulu ve Çocuk Kütüphanesi projesinin de tamamlandığına değinen Başkan Büyükkılıç, “Kayseri Büyükşehir Belediyemizin tecrübeli ekibi burayı hayata geçirmek suretiyle aslında 11’inci sıraya oturacaktı, 10’uncu sırayı kaptı. 11’inci sırada çocuk kütüphanemiz, Kayseri’mize on numara yakıştı. Hakikaten dört dörtlük açılışa hazır hale geldi. İnşallah önümüzdeki hafta uygun bir günde yavrularımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

Büyükkılıç, deprem bölgelerine desteklerinden dolayı da Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ve onun şahsında Hacılarlılara da teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Son süreçte deprem döneminde de gerek hayırsever Hacılarlı hemşehrilerimize, gerekse belediyemizin kendi ölçeğinin üstündeki gayretleriyle gerek Kahramanmaraş’ımızda ve ilçelerinde, gerekse diğer illerin hepsinde taleplerin hepsine hayır demeden derhal demek suretiyle katkı sağladılar. Bu vesileyle sizlerin şahsında tüm Hacılarlı hemşehrilerimizden Allah razı olsun diyorum.”

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ise, hayırsever ve belediye iş birliği kapsamında hayata geçirilen kütüphanede sona gelindiğini belirterek, önümüzdeki hafta sonu itibariyle öğrencilere ve gençlere kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

“BÜYÜKŞEHİR’İMİZİN 10’UNCU KÜTÜPHANESİ”

İşletmesi ve kitap desteğinin tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacağını ve bundan sonra işletmesi profesyonel katkılarıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını vurgulayan Özdoğan, “Son rötuşları, son incelemeleri de kıymetli belediye başkanımız Memduh Başkanımızla birlikte tamamladık. Yaklaşık bin 200 metrekareden bahsediyoruz. İlçemize hayırlı olsun. İşletme ve kitap destekleri için de kazandırdıklarından dolayı kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Büyükşehir’imizin 10’uncu kütüphanesi. İlçemizin de nezih ve modern kütüphanesi de tüm Kayseri’mize sadece hacılarımıza kazandırmış olduğu değil, hayırsever Özkaya ailesine teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Halit Özkaya Kütüphanesi’nde 25 bin basılı kitap, 22 bin e-kitap, 3 bin sesli kitap ve 100 süreli yayın bulunacak. Kütüphane, 450 kişi kapasiteli, bilgisayar bölümü, sesli ve sessiz çalışma alanı, çocuk kitaplığı bölümü, kafeterya, gençlere yönelik grup çalışma odası, ücretsiz internet hizmetleri ile Kayseri halkına hizmet verecek.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ali Dağı Mesire Alanı tadilat ve düzenleme, Erişilebilir Yaya Butonları, Germir’de şebeke hattı yenileme, Sarıoğlan’a asfalt

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile birlikte kentin …