Büyükşehir’den: İDEP projesi, kış bilim kampı, kadroya geçen personel, ‘Pastırma Doğrama ve Sunum Teknikleri Kursu’, yol çalışması

BÜYÜKKILIÇ: “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ AZALTIM VE UYUM EYLEM PLANIMIZ HAZIR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri İklim Hareketi (İDEP) Projesi kapsamında Kayseri İklim Değişikliği Uyum ve Azaltım Eylem Planı’nın hazırlandığını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı tarafından Kayseri İklim Değişikliği Uyum ve Azaltım Eylem Planı hazırladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 19’uncu yüzyıl sonlarında başlayan Sanayi Devrimi ve hızlı nüfus artışıyla birlikte artan fosil yakıt kullanımının etkisiyle iklimsel değişimler görülmeye başlandığını hatırlattı.

Başkan Büyükkılıç, iklimsel değişimlere sebep olan küresel ısınmanın neden olduğu zararları ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanan Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması ile dünyada iklim değişikliği ile mücadelenin hız kazandığını vurgulayarak, Paris İklim Anlaşması’nın 2053 net-sıfır vizyonunun ortaya konulmasının hemen ardından, bu anlayışla Kayseri İklim Hareketi (İDEP) projesi ile iklim tehlikelerine karşı daha dirençli, karbon nötr ve daha sürdürülebilir bir kent yaşamını hedeflediklerini ifade etti.

Kayseri İklim Hareketi (İDEP) Projesi kapsamında Kayseri İklim Değişikliği Uyum ve Azaltım Eylem Planı’nın hazırlandığını belirten Büyükkılıç, “İklim değişikliği, dünyamızı, insanlığı ve her yönüyle yaşam biçimimizi olumsuz yönde etkileyebilecek en önemli küresel sorunlardan biridir” dedi.

EYLEM PLANI, 5 TEMEL STRATEJİYİ İÇERİYOR

Başkan Büyükkılıç, Kayseri İDEP İklim Hareketi projesinin iklim tehlikelerine karşı daha dirençli, karbon nötr ve daha sürdürülebilir bir kent yaşamını hedefleyen planlı bir eylem programını içerdiğine dikkat çekerek, “Bu amaç doğrultusunda hazırlanan Kayseri İklim Değişikliği Azaltım ve Uyum Eylem Planımız; İklime Dirençli Şehir Gelişimi ve Sağlıklı Kent Yaşamı, Kuraklıkla Mücadele ve Sürdürülebilir Organik Tarım, Binalar ve Sanayide Temiz Enerjiye Dönüşüm, Yeşil ve Akıllı Kent Ulaşımı,  Sürdürülebilir Çevre Yönetimi, başlıklarında 5 temel stratejiyi içermektedir” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak planlı eylem programlarıyla, sera gazı emisyonlarını 2053 yılında en az yüzde 77 oranında azaltmayı ve net sıfır hedefine ulaşmak için Kayseri’yi ülkenin en önemli yenilenebilir enerji üretim merkezlerinden birisi haline getirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Büyükkılıç, bu planın, hazırlanma sürecine katkı sağlayan tüm paydaşlara ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Eylem Planı’nda Kayseri’de yaşayan kırılgan nüfusu ısı dalgalarına, ağır kış koşullarına, vektörel ve havadan, sudan geçen hastalıklara karşı, fiziksel ve sosyal koruma mekanizmalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.

131 sayfalık Eylem Planı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasının https://kayseri.bel.tr/uploads/pdf/Kayseri-BBLD_%C4%B0DEP_RAPORU_2022.pdf adresinde yayınlanarak paylaşıma açıldı.

ÇOCUKLAR, BÜYÜKŞEHİR’İN KIŞ BİLİM KAMPI İLE HEM BİLGİLENİYOR HEM DE EĞLENİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Merkezi’ndeki Kış Bilim Kampları’nda çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Merkezi’nde bu kış, öğrenciler için hem eğlenceli hem de bilgili geçiyor. Kayseri Bilim Merkezi’nde çocuklar için Kış Bilim Kampları birbirinden ilgi çekici ve güzel konu başlıkları ile dikkat çekiyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük sosyal yaşam merkezi olan Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde faaliyet gösteren Kayseri Bilim Merkezi’nde 4 dönemlik Kış Bilim Kampı düzenleniyor.

24-25 Ocak’ta 8-10 yaş arası 1’inci dönem ile başlayan kamp programı, 26-27 Ocak’ta 11-13 yaş arası 2’nci dönem, 31 Ocak-1 Şubat’ta 8-10 yaş arası 3’üncü dönem ve 2-3 Şubat’ta 11-13 yaş arası 4’üncü dönem olarak devam ediyor.

Etkinlik programında, Origami Hayvanlar, Mikroskop Atölyesi, Robo Maç, Renkli Deneyler, Kodla Hama ve Elektronik Yapboz gibi konu başlıkları yer alıyor.

Kış Bilim Kampları’nın 1’inci ve 2’nci döneminde, birbirinden keyifli ve eğitici atölye çalışmalarına katılan öğrenciler, kamplarını tamamlayarak sertifikalarını aldılar.

ÇOCUKLAR BİLİM KAMPLARINI ÇOK SEVDİ

Etkinlikler tüm hızıyla devam ederken, Bilim Merkezi’nde gençler ve çocuklar bilimsel bilgileri öğrenirken eğlenerek vakit geçiriyorlar. Bilim Merkezi’nde çok sayıda arkadaşlık edinen çocuklar, burada çok eğlendiklerini, birçok şey öğrendiklerini ve yaz sezonunu çok keyifli geçirdiklerini dile getirdiler.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, KADROYA GEÇEN PERSONEL İLE BULUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan yasa sonrası Büyükşehir Belediyesi’nde sözleşmeli çalışırken kadroya geçirilen personel ile buluştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, TBMM’de çıkarılan ‘Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan ve kadro verilen sözleşmeli personel ile bir araya geldi.

Büyükşehir Meclis Salonu’nda gerçekleşen görüşmeye Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Serdar Öztürk, Bayar Özsoy ve Ali Hasdal, daire başkanları, müdürler ve personel katıldı.

“ÇALIŞACAĞIZ, GAYRET EDECEĞİZ”

Kadroya geçen personele hayırlı olsun dileklerini ileten Başkan Büyükkılıç, personele hitaben yaptığı konuşmada, aidiyet duygusunu vurgulayarak, “Şartlar ve konum ne olursa olsun inanıyorum ki sizler bulunduğunuz yerde hakkını vererek, bizlere güvenen insanlara hizmet etme yolunda layık olmak için gayret eden kardeşlerimizsiniz. Çalışacağız, gayret edeceğiz, aidiyet duygusu diye nitelendirdiğimiz, bulunduğumuz birimi, kurumu, şehrimizi, ülkemizi, olmazsa olmaz olan bayrağımızı, devletimizi, vatanımızı, milletimizi, ailemizi sahipleneceğiz. Bu duygu ile hareket edeceğiz” diye konuştu.

Personele kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Büyükkılıç, “Hepiniz eğitimli, donanımlı, belirli bir noktaya gelmiş olan mimarımız, mühendisimiz, veteriner hekimimiz, avukatımız, arkeoloğumuz, eğitmenimiz, grafikerimiz, psikoloğumuz, sosyal çalışmacımız, teknik ressamımız ve itfaiyede çalışan canlarımızsınız. Kendinizi geliştirin, tercih edilen olun, takdir edilen olun. Yabancı dili ihmal etmeyin” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç, personelin geçmiş kandilini de tebrik ederek, “Regaib Kandili’nizi tebrik ediyorum. Üç ayların içerisindeyiz, rahmet mağfiret, bereket ayı Ramazan’a bizleri eriştirsin diye dua ve temennide bulunalım” dedi.

2023’te Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümünü gümbür gümbür kutlayacaklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, başkanlıktan öte bir ağabey olarak konuştuğunu söyleyerek, kadro alanlara hayırlı olsun temennisinde bulundu ve “Huzur içerisinde inşallah hayırlı olsun. Cenab-ı Allah, hayatınızı sürdürmenizi nasip etsin, ailenizle, evli iseniz eşinizle, varsa çocuklarınızla, tabi ki büyüklerinizle, çevrenizle ama şunu unutmayın, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştığınızı, dolayısıyla parmakla gösterilen, yerinde, bölgesinde, mahallesinde, apartmanında isim olun. Burası bir etiket, bu etiketi bizim korumamız lazım, üzerine titrememiz lazım” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk de Başkan Büyükkılıç’a ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİDEN ‘PASTIRMA DOĞRAMA VE SUNUM TEKNİKLERİ KURSU’

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde mesleki kurs, eğitim ve kültür faaliyetlerini yürüten KAYMEK, eşsiz lezzeti pastırmasıyla markalaşan Kayseri’de, vatandaşlardan talep doğrultusunda ‘Pastırma Doğrama ve Sunum Teknikleri Kursu’nu yeniden Kayserililerle buluşturuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın eşsiz ve asırlara dayanan, kentin zengin mutfak kültürünü de yansıtan sayısız lezzetleriyle Kayseri’yi gastronomi merkezi yapma yönündeki gayretleri sürerken, bu kapsamda KAYMEK, bir ilke imza atarak açtığı ‘Pastırma Doğrama ve Sunum Teknikleri’ kursunu yoğun talep üzerine yeniden vatandaşlarla buluşturacak.

Zengin mutfak kültürüne sahip Kayseri’nin önemli gastronomi değerlerinden biri olan pastırmanın doğranması ve sunumu ile ilgili teorik ve uygulamalı derslerden oluşan, KAYMEK’in daha önce iki kez düzenlediği kurs Kayserililerden yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Kayseri’nin dünyaya açılan marka lezzeti pastırmanın sofralara uzanan yoldaki inceliklerini öğrenmek isteyen vatandaşlara yönelik kursun kayıtları sürüyor. Kontenjanlarla sınırlı kursta, pastırmanın tarihsel süreci, doğranması, sunum tekniklerinin yanı sıra diksiyon, stres yönetimi gibi eğitimlerin yer aldığı kurs içeriği kursiyerleri bekliyor.

‘Pastırma Doğrama ve Sunum Teknikleri Kursu’ ile şehrin tanıtımına da katkı sağlanması ve bu alanda sektörün kalifiye eleman ihtiyacına da cevap verilmesi amaçlanıyor.

KAYMEK Akademi’de yüz yüze eğitim şeklinde düzenlenecek ‘Pastırma Doğrama ve Sunum Teknikleri Kursu’ ile ilgili detaylı bilgi almak ve kursa kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar www.kaymekonline.com web adresini ziyaret ederek işlemlerini yapabilecek.

BÜYÜKŞEHİR’İN İKİ BULVARI BİRBİRİNE BAĞLAYAN YOL ÇALIŞMASINDA SONA DOĞRU

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kent gelinde konforlu ve güvenli ulaşım standartlarını yükselmek için yürüttüğü çalışmalar kapsamında Sivas Bulvarı ile Kocasinan Bulvarı’nı birbirine bağlayan yolda çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. 20 milyon TL maliyetli projede, içme suyu hattı, yağmursuyu hattı, sızdırmalı yağmur suyu bacası ve yağmursuyu ızgarası gibi önemli altyapı çalışmaları tamamlandı.

Kentin muhtelif bölgelerinde ulaşım alanında proje ve yatırımlarını bir bir hayata geçiren Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığındaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, konforlu ve güvenli ulaşım standartlarını yükseltmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda Yıldızevler Mahallesi sınırları içerisinde, Sivas Bulvarı ile Kocasinan Bulvarını birbirine bağlayan yolda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Asfalt çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu yaklaşık 1 km uzunluğundaki yolda, trafiğe açılmak üzere hazırlıklarda sona gelindi.

40 metre imar genişliğine sahip bölünmüş yol çalışmalarında 4 bin 200 ton asfalt kullanılırken güzergâh boyunca yaya yolları ve bisiklet yolları inşa edildi. Proje tamamlandığında toplamda 5 bin 400 metrekare yürüyüş yolu ve 1800 metre bisiklet yolu da Kayserililerin hizmetine sunulacak.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Yol çalışmaları kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgenin altyapı ihtiyacını karşılamak üzere 1000 metre uzunluğunda içme suyu hattı, 900 metre uzunluğunda yağmursuyu hattı, 14 adet sızdırmalı yağmur suyu bacası ve 30 adet yağmursuyu ızgarası döşendi.

Öte yandan proje güzergâhında planlanan 2 adet kavşak yapım çalışmaları devam ederken, bu kavşaklardan Kocasinan Bulvarı yönündeki kavşağın güney kesiminde asfaltlama çalışmaları tamamlandı.

20 milyon TL maliyetli yolun yapım çalışmaları kapsamında yolun güvenli ve konforlu kullanımına yönelik yatay ve düşey işaretlemeler, aydınlatma direkleri, sinyalizasyon sistemleri gibi tüm detaylar düşünüldü.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

“ZAM YAPMAYIN, FIRSATÇILARA PRİM VERMEYİN”DİYEN GÜLSOY : ÇANAKKALE RUHU İLE YARALARIMIZI SARACAĞIZ  

Kayseri Ticaret Odası’nın (KTO) Mart ayı olağan Meclis toplantısı “Deprem ve Ekonomik Etkileri” ana gündemi …