18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi ve mesajları

VALİLİK 18 MART PROĞRAMI

KAYSERİ GARNİZONU VE HAVA ŞEHİTLİĞİNDE SAAT 10.00’DA

Şehitlik anıtına çelenklerin sunulması

Konuşmalar ve şiir okunması

Şehitlik defterinin imzalanması

Kuran’ı Kerim okunması

Şehit mezarlarının ziyaret edilmesi

Anı evinin gezilmesi

10.45 Asri Mezarlık 1. Kapı  Polis Şehitliğinin ziyaret edilmesi

11.15 Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin ziyaret edilmesi

KAYSERİ VALİLİĞİNİN  MESAJI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü Mesajı

Vatan sevgisini ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünü tüm değerlerin üstünde tutan, bağımsızlık gayesinden hiçbir zaman taviz vermeyen Türk Milleti, kahramanlıkları ve başarılarıyla tarihin akışını değiştiren yüce bir Millettir.

Türk milletinin gurur kaynağı, zaferlerle dolu tarihinin mümtaz sayfalarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını fedakarca ortaya koyduğu unutulmaz bir destandır.

Çanakkale’de ülkenin her köşesinden aynı amaç ve aynı fedakarlıkla bir araya gelen yüzbinlerce Mehmetçiğin verdiği emsalsiz irade, Millet olma bilincinin tohumlarını atarak, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Cumhuriyet’in kurulmasına zemin hazırlamış ve bu toprakları bize vatan yapmıştır.

Dün “Çanakkale Geçilmez” diyen iradenin mirasçıları olan bizler; bugün de bağımsızlığımız, vatanımız ve bayrağımız için aynı inanç ve kararlılık mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüzü bütün dünyaya ilan ediyoruz. Ülkemize ve milletimize yönelik her türlü tehdit ve tehlike karşısında Çanakkale ruhuyla kenetlendiğimiz, birlik ve beraberliğimizi ortaya koyduğumuz takdirde aşamayacağımız hiçbir zorluk ve güçlük yoktur.

Bağımsızlığımızın, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz, saygın ve örnek kişilikleriyle gönüllerde yaşayacak, onların kahramanlıkları, mücadeleleri ve cesaretleri hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Bu vesileyle; Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de; bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

BÜYÜKKILIÇ: “ÇANAKKALE, BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, “Çanakkale, bir vatan kalbinin attığı yerdir. İstiklal uğrunda can veren Mehmetçiğin yattığı, mübarek kanını döktüğü yerdir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 18 Mart Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında bu vatan için canını feda eden kahramanları rahmetle yâd eden Başkan Büyükkılıç, “Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünün olduğu eşsiz bir yıl olan 2023’te Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yılını onurla, gururla kutluyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE, HAVADA İKİ MERMİNİN ÇARPIŞTIĞI YERDİR”

Şairin de dediği gibi Çanakkale’nin bir vatan kalbinin attığı yer olduğuna vurgu yapan Büyükkılıç, “Çanakkale, istiklal uğrunda can veren Mehmetçiğin mübarek kanını döktüğü yerdir. Çanakkale, metrekareye 6 bin merminin düştüğü yerdir. Çanakkale, havada iki merminin çarpıştığı yerdir. Çanakkale, milli, manevi duyguların topa, tüfeğe, tanka, teknolojiye üstün geldiği yerdir” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, Çanakkale kahramanlarının canı pahasına mücadele ettiğini belirterek, “Çanakkale, top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştiren Seyyid Onbaşı’dır. Çanakkale, atılan el bombalarını düşmana geri gönderen Mehmet Çavuş’tur. Çanakkale, kahramanlıkları ve cesaretleriyle cephede görev alan Nezahat ve Halide Onbaşılardır. Çanakkale, eşi benzeri görülmemiş bir mücadele, canı pahasına düşmana geçit vermeyen bir millettir” ifadelerini kullandı.

Çanakkale’de verilen mücadeleyi unutturmayacaklarına işaret eden Büyükkılıç, “Çanakkale Deniz Zaferi, sadece askeri bir başarı değil, büyük bir milletin topyekûn ayağa kalkışı ve yeniden dirilişinin sembolüdür. O günkü ruhla, o günkü duyguyla, o günkü iman, inanç ve güçle Çanakkale’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedik, geçemediler, asla geçemeyecekler” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç, mesajını şöyle sonlandırdı:

“Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümünü gururla kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.”

ADD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI  HALUK BİLGESAY: ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

Çanakkale Deniz Zaferi,  Türk Ulusu’nun 232 yıllık yenilgiler serisinin ezikliğinden kurtularak emperyalizmin esaret ve zillet zincirlerini kırıp atacağı ve Laik Cumhuriyet’e kavuşacağı Ulusal Bağımsızlık Savaşının Başkomutanı Mustafa Kemal Paşa ile Anafartalar Kahramanı olarak tanıştığı Çanakkale Kara Savaşlarının öncülü olmasıdır.

19 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u teslim alan İtilaf Devletleri donanması, Türk Ulusu’nun direnme iradesi karşısında 18 Mart 1915 akşam saatlerinde ağır bir yenilgiye uğradı. 25 Nisan 1915 sabahı ise 2 İngiliz, 1 Fransız tümeni ve 1 Hint tugayı ile Seddülbahir bölgesine, 2 tümenli Anzak Kolordusu ile de Arıburnu sahiline yaptıkları çıkarma harekâtı ile 9 Ocak 1916’ya kadar 8,5 ay sürecek tarihin en uzun ve en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Kara Savaşlarını başlattılar. Ancak karşılarına 34 yaşında bir Türk Subayı çıktı.

19.Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Bey, İhtiyat tümeni olmasına ve emir de almamasına karşın sadece bir bölük askeriyle çıkarma birliklerini Conkbayırı’nda durdurdu. Bütün Ağustos ayı boyunca son derecede şiddetli çarpışmalar yaşanan Anafartalar Cephesi’nde ise 6 ve 10 Ağustos tarihlerinde Anafartalar Grup Komutanı olarak tarihin en kanlı muharebelerine komuta etti, savaşın kaderini belirledi, “Anafartalar Kahramanı” oldu. Ordumuz “Çanakkale Geçilmez” sözünü denizden sonra karada da tarihe altın harflerle yazdırdı.

Sonrasında Mustafa Kemal Paşa,  önce kongrelerle Milletin azim ve kararını harekete geçirerek TBMM’yi açtı, sonra o Meclisle Kurtuluş Savaşı’nı zafere ulaştırıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.

Dönemin İngiliz Bahriye Nazırı Winston Churchill Çanakkale muharebeleri sonrasında demişti ki; “Şu an mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm. Oldukça mutluydum, umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için askeri, parayı, cephaneyi her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik. Yalnız bir şeyi hesaba katmamışım, Mustafa Kemal’i. Bağrımda İngiliz gururu olmasa Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim.”

Ne acıdır; emperyalistler Çanakkale’de kendilerini yenilgiye uğratan bu büyük askerin hakkını teslim ederken, bu ülkenin akıl fukarası Atatürk düşmanları, yaklaşık 1 yıl süren Çanakkale deniz ve kara savaşlarını sadece bir güne indirgeyerek Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale Zaferi yaratma sapkınlığını sürdürüyorlar. Başaramadıklarını gördükçe de; O’nun eserlerine, kurduğu Cumhuriyete, ilke ve devrimlerine, hatta annesinin namusuna saldıracak kadar alçaklaşıyorlar.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; Çanakkale Deniz Zaferimiz’in 108. yıl dönümünü kutluyor, başta Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Boğaz Savunmasının ve kara savaşlarının şehit ve gazilerini minnet ve şükranla anıyoruz “Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olan ”uzak diyarların çocuklarını çıkarları için ölüme gönderen acımasız emperyalistlere de bir kez daha anımsatıyoruz; Çanakkale Geçilmez!

Rektör Karamustafa’dan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” Mesajı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Rektör Karamustafa mesajında tarihi şanlı zaferlerle dolu Türk Milletinin, 18 Mart 1915’te yedi düvelden düşmana “Çanakkale Geçilmez” dedirtmeyi bildiğini kaydetti.

Çanakkale Savaşında Kahraman Türk Ordumuzun her cephede ve her siperde ayrı bir destan yazdığını belirten Rektör Karamustafa, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Çanakkale Savaşında kazanılan zafer, Kurtuluş Savaşımızın da meşalesini ateşlemiş ve Türk Milleti büyük bir özveri, azim ve fedakârlıkla tarihte eşine rastlanmayan bir bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesine imza atmıştır. Bağımsız ve hür yaşamı tarih boyunca kendine yol edinmiş olan Türk Milleti, düşmana Çanakkale’yi adeta dar etmiştir. O yüzden ecdadımızla, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirinde

‘Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor.

Bir hilâl uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhidi.

Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi’

şeklinde dile getirdiği gibi, vatan, bayrak ve ezan uğruna tereddütsüz canını veren şehitlerimizle ne kadar övünsek azdır. Çanakkale savaşında ismini bildiğimiz ve bilmediğimiz kahramanlarımızın yazdığı destan öyle büyük destan ki asırlar boyunca anlatılmaya devam edilecektir.

Tarihten aldığımız dersle Türk Milleti olarak geleceğe daha emin adımlarla ilerlememiz için birliğimizi ve beraberliğimizi daim kılarak, çok çalışacağız, çok üreteceğiz; vatan, bayrak ve ezan uğruna gereken her türlü fedakârlığı yapmayı sürdüreceğiz. Ecdadımızdan bize emanet olan ve her karışı şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş bu vatan topraklarını ebediyete kadar muhafaza edeceğiz. Milli şuurumuzu sürekli yüksek tutarak, vatan sevgisini gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktaracağız.

Biz bir ve beraber olduğumuz müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun, aşamayacağız hiçbir engel yoktur.

Tüm bu vesilelerle Çanakkale Deniz Zaferin 108. yıldönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Çanakkale Zaferimizin 108. yıl dönümü kutlu olsun.”

Başkan Yalçın’dan 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Yalçın mesajında, “Çanakkale Zaferi, binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin yeniden şahlanışının sembolü, inancın, azmin ve kararlılığın simgesidir.” dedi.

Başkan Yalçın mesajını şöyle sürdürdü:

“Çanakkale’de sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışma milletimize hem zaferi getirmiş hem de Kurtuluş Savaşı için gerekli olan cesareti ve mücadele ruhunu vermiştir. Çanakkale Zaferi; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbâli söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Çanakkale Zaferi, dün olduğu gibi bugün de milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.

Vatan müdafaasında şehadet mertebesine erişen Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz hatıralarını yüreğimizde taşımak ve yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak, onların acılarını, üzüntülerini ve sorunlarını paylaşarak çare üretmek, bizlerin üzerine düşen milli bir görev, büyük bir onur ve vefa borcudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan 15 Temmuz’a kadar tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

GÜLSOY : “ÇANAKKALE ZAFERİ; İNANCIN, AZMİN VE KARARLILIĞIN EN BÜYÜK SİMGESİDİR”

 Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Gülsoy, “Türk ve Dünya tarihinde unutulmaz bir iz bırakan 18 Mart Çanakkale Zaferi tarihte eşine az rastlanır kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar; inancın, azmin ve kararlılığın en büyük simgesidir.” dedi.

Tarihte eşine az rastlanan en büyük kahramanlık destanlarından biri olan ve savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 108. Yılını kutlamanın onurunu yaşadığımızı belirten Başkan Gülsoy, mesajında şunları kaydetti;

“Çanakkale Zaferi; Tarihi şan ve şerefle dolu kahraman Türk ordumuzun ve yüce Türk Milleti’nin istiklal ve istikbali için kenetlendiği, canı pahasına büyük bir mücadele vererek kazandığı bir zaferdir. Bir milletin yeniden doğuşunun ilk işaretidir.

Bugün bu cennet vatanda sahip  olduklarımız için onlara çok şey borçluyuz. Allah hepsinden razı olsun. Mekanları cennet olsun. Onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Çanakkale’de destan yazan milletimizin vatanı ve bağımsızlığı için aynı azim, inanç ve fedakârlığına o gün olduğu gibi bugün de asrın felaketini yaşadığımız depremde tek yürek olan milletimizin birlik ve beraberliği vatan sevgisinde yaşıyoruz.

108 yıl önce Çanakkale’de sergilenen kahramanlık, cesaret, dayanışma, birlik, fedakârlık ve mücadeleyi bugünde ‘Ruhumuzda Var’ temasıyla deprem felaketinin yaralarını sarmak üzere yaşatıyoruz. Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu yıkıma uğrayan 11 ilimizin üretimini, ticaretini, ihracatını, istihdamını yeniden canlandırarak; vatanımız için, milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Bundan sonra da birlik ve beraberliğin güçlendirilmesiyle yarınlarımız, hiç kuşkusuz bugünlerimizden daha güzel ve aydınlık olacaktır.

Bizlere ve bizden sonraki nesillere düşende ülkemizi sonsuza kadar kardeşliğin ve kalkınmanın yaşanacağı, dünyanın en çağdaş ve en gelişmiş ülkesi yapmaktır.  Aziz şehitlerimize borcumuzu çok çalışarak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir ülke bırakarak ödeyeceğiz.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir asır önce görüp dediği gibi “Üretmeye mecburuz” Kayseri iş dünyası olarak, bizlerde üzerimize düşeni yaparak üretime, istihdama ve ihracata artan bir ivme ile sürdüreceğiz. Bu hedef üzerine çalışmaktan vazgeçmeyeceğimizi de yeniliyorum. Rabbim ülkemize sadakatle hizmet etmeyi nasip etsin. Çanakkale ruhuna her zaman sahip çıkacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümünde vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakâr Türk Milletini minnet ve saygıyla anıyorum.”

BAŞKAN YALÇIN’DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Mesajında Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini vurgulayan Başkan Yalçın, “Şehitlerimizin aziz hatıralarını ebediyete kadar yüreğimizde taşımak en başta gelen milli görevimizdir” dedi.

Türk Milletinin var olma mücadelesinin Çanakkale’de kahramanlık destanına dönüştüğüne vurgu yapan Başkan Yalçın, “Bu güzel vatan için 250 bin şehidin verildiği eşine rastlanır bir savaş daha yoktur. Göğüs göğüse mücadelenin yaşandığı o topraklarda bugün bile hala o günlerin hatıraları canlı ve dopdolu olarak hissedilmektedir. Ecdadımız, kendisinden çok daha güçlü bir orduyu Çanakkale Boğazı’nın serin sularına gömerek, bize gururla anlatacağımız bir zafer, huzurla yaşayacağımız bir vatan bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

“GÖREVİMİZİ İYİ YAPARAK ŞEHİTLERİMİZLE HELALLEŞEBİLİRİZ”

Emanet edilen vatana sahip çıkmanın herkesin en başta gelen görevi olduğunun altını çizen Başkan Yalçın, “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. Gerek milli mücadele dönemi şehitlerimizle gerekse de ondan sonra vatan savunmasında toprağa verdiğimiz tüm şehitlerimizle helalleşmek istiyorsak, görevimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Ancak bu şekilde onlarla helalleşmiş oluruz. Bu vesile ile başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere canını vatan için feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.” şeklinde tamamladı.

MMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol’un 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı

  Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’mizin 108. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Tarihte eşi benzeri olmayan Çanakkale Zaferi, yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, yüksek irade ve sarsılmaz bir inançla kazanılmıştır. Türk Milleti’nin bağımsızlık için verdiği fedakârlık, inancı uğruna verdiği mücadele hem Türk tarihimizi, hem de Dünya tarihini şekillendirmiştir.

Ne mutlu ki bize 108 yıl önce vatanına, toprağına sahip çıkan millet, bugün de özgürlük ve bağımsızlık için aynı duygularla, inancından asla taviz vermeyerek yoluna devam etmektedir. Yetiştirdiğimiz evlatlarımızla da sonsuza kadar bu topraklarda taviz verilmeyecektir. ‘’Çanakkale Geçilmez’’ sözünü kanıyla, canıyla ödeyerek Anadolu topraklarını vatan kılan ve bu vatanı bize miras bırakan şehitlerimizi asla unutmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı rahmet, minnette anıyorum.

SEMA KARAOĞLU’NDAN ÇANAKKALE MESAJI DÜNYA’DA EŞİ GÖRÜLMEMŞ BİR DESTANIN ADIDIR ÇANAKKALE

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Milletvekili aday adayı olan Dr. Sema Karaoğlu, Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Karaoğlu, “Bağımsızlığımız uğruna verilen bu şanlı mücadele dünyada emsali görülmemiş bir destanın hikayesidir. Çanakkale Zaferi, bu toprakların ne şartlar altında, ne fedakarlıklarla kazanıldığının hikayesidir” dedi.

BİRLİKTE VE BAĞIMSIZ YAŞAMA KARARLILIĞININ GÖSTERGESİ

 Dr. Sema Karaoğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümünde bir mesaj yayınladı. “Çanakkale direnişi; ayağa kalkan millet iradesinin, birlikte ve bağımsız yaşama kararlılığının göstergesidir” dedi. Karaoğlu, “Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı sırasında Gelibolu Yarımadası’nda düşman kuvvetlerine karşı direnen şanlı milletimizin tarihe kanlarıyla ve altın harflerle yazdırdığı en büyük zaferlerimizden biridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar Kahramanı ünvanını almasının ardından Albay rütbesi ile Çanakkale destanına önderlik ettiği bu mücadele birçok yaşanmışlığı, öyküyü, fedakarlığıyla, bağımsızlığımız uğruna verilen dünyada emsali görülmemiş bir destanın hikayesidir. Çanakkale Zaferi, bu toprakların açlık, sefalet ve kan kokusu altında , düşmanda silah , Mehmetçik’te iman gücüyle kazanılan zaferin hikayesidir. Çanakkale Zaferi, atalarımızın, dedelerimizin bizlere kendi vatan toprağımızda bağımsızlık içerisinde süreceğimiz hayatlarımız için kanları ile bedel ödeyerek bıraktığı mirastır. Tarihimizden çıkartacağımız birçok dersi barındıran bu şanlı zafer bizlere bir gün değil, her gün vatan toprağımızın kıymetini, bağımsızlığımızın değerini anlatmaktadır” ifadelerini kullandı.

SİLAHLARIN TEHDİDİNE KARŞI İMAN DOLU GÖĞÜS SİPER EDİLDİ

Karaoğlu, “Son teknoloji silahlarla donatılmış, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan, insan selini andıran işgal orduları, milletimizin üstüne yürürken, kahraman askerimiz bu öldürücü silahların tehdidine karşı iman dolu göğsünü siper etmiş,  vatan uğruna şehit olmayı şeref bilmiş ve bağımsızlığı için hayatından vazgeçmiştir.” dedi.

TÜRK MİLLETİNİN TOPYEKÜN ZAFERİDİR

CHP’li Dr. Karaoğlu, ” Bu zafer; adını tarihe yazdıran askerlerine “Taarruzu değil, ölmeyi” emreden Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ün, vatan ve milletin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden 200 bini aşkın şehidimizin, on binlerce gazimizin, analarımızın, bacılarımızın topyekün Türk milletinin zaferidir. Hiç şüphesiz bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusu bulunmaktadır. Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu zaferin 108’inci yıl dönümü kutlu olsun. Bu toprakları bizlere emanet eden ecdadımızın ruhları şad olsun. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. diliyorum. Zaferimiz, kutlu olsun hürriyetimiz, cumhuriyetimiz var olsun.” diyerek sözlerini bitirdi.

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI KAZIM YÜCEL: ÇANAKKALE, KARANLIK PLANLARA VERİLMİŞ EN BÜYÜK DERSTİR

İyi Parti Milletvekili aday adayı Kazım Yücel, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yücel, “Şanlı Ordumuzun vatan topraklarını korumak ve savunmak için vatan ve mukaddesat uğrunda on binlerce şehit vererek elde ettiği Çanakkale Zaferi Aziz Milletimizin bağımsızlık yolunda attığı ilk adımın simgesi olmuştur. Çanakkale, ülkemiz üzerinde karanlık planlar kuranlara verilmiş en büyük derstir” dedi.

İyi Parti Milletvekili aday adayı Kazım Yücel, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yücel, “Bugün Ay Yıldızlı Bayrağımızın altında huzur ve güven içinde yaşamamıza vesile olan Cumhuriyetimizin mimarları yüce ecdadımızın en güzel eserlerinden biri olan Çanakkale Zaferinin 108. yıldönümünü büyük bir coşkuyla idrak ediyoruz. Coşkuyu yaşarken de vatanımız için canını ortaya koyup şehit olanları anıyor ve hepsine dua ediyoruz” şeklinde konuştu.

İyi Partili Yücel, “Çanakkale azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte eşine az rastlanan büyük bir destan olmasının yanında tarihimizin son bin yılının her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın ve iman gücünün çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen Milletimiz şehadet ve gazilik uğrunda en seçkin en yetişmiş ve en verimli nesillerini feda ederek Çanakkale’de kazandığı bu zaferle Kurtuluş Savaşına ve sonunda Türkiye Cumhuriyetine giden yolda Çanakkale Zaferi bir meşale olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Yücel, “Yedi düvelin birlikte taarruz ettiği Devletimizi Milletimizi Milli ve Manevi değerlerimizi korumak ve kollamak için yüzbinlerce kahramanımızın bir gül bahçesine girercesine toprağa düştüğü dünyaya kendilerini hayran bırakan mücadeleleriyle ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü daha doğrusu bu sözün arkasındaki inancı imanı ve kararlılığı şanlı tarihimize kanlarıyla kazımışlardır. Her şeyden önemlisi ise Çanakkale Zaferi Necip Türk Milletinin vatanı dini hürriyeti istiklali ve istikbali uğrunda neleri göze alabileceğini dünyaya göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu noktada Çanakkale destanı dün olduğu gibi bugün de milletimiz ülkemiz ve geleceğimiz üzerinde plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.” dedi.

İyi Partili Yücel, “Bizler, millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. Bize bırakılan bu mirasa sahip çıkarak, geleceğimize daha emin adımlarla yürüyecek, millet olma şuurumuzu her daim canlı tutacak ve yücelteceğiz. Unutmayalım, ancak ecdadını tanıyan ve bu tarih üzerine ayaklarını sağlam basabilen bir millet, geleceğini inşa edebilecek bir güce sahip olabilir.Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Yücel, depremde ve sel felaketinde yaşamını yitirenlere de Allah’tan rahmet dileyerek, yakınlarına başsağlığı dileklerini ileterek ve bu felaketlerde de yaralananlara da geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerini tamamladı.

BAŞKAN PALANCIOĞLU’NDAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Dr. Palancıoğlu mesajında şunları ifade etti:

“Bizler tarihiyle övünen, kahramanlarıyla gurur duyan nesiller olarak şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkacak, ülkemizi hak ettiği yarınlara mutlaka taşıyacağız. Birlik ve beraberlik içinde büyük ve müreffeh bir Türkiye için hedeflerimize hep birlikte büyük bir azimle, inançla ve atalarımızdan aldığımız ilhamla yürümeye devam edeceğiz. Canlarını feda ederek ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten, kahraman gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz; milletimizin vatan, bayrak, istiklal ve hürriyetleri uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermişlerdir. Aziz Türk milleti, büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek, vatanına duyduğu sevgi ve inançla Çanakkale’de destan yazmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Odakır: “Türk milleti tarihe adını zaferlerle yazmıştır”

Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şeyhi Odakır, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Odakır mesajında, “Türk milleti tarih boyunca vatanı için şehit olmuş ve tarihe adını zaferlerle yazmıştır” dedi.

KESOB Başkanı Şeyhi Odakır, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Zor bir dönemden geçerken Çanakkale Deniz Zaferi’ni idrak ediyoruz, şehitlerimizi bir kez daha hatırlayıp yad ediyoruz. Millet olarak en büyük gücümüzü birlik ve beraberliğimizden, kardeşlik ve dayanışma duygularımızdan alıyoruz. Bağımsızlığına, özgürlüğüne ve vatanına düşkün olan bir milletiz. Tarih boyunca da bunu ispatladık, ispatlamayı da sürdüreceğiz. Bu cesaret ve mücadele ruhuyla her türlü zorluğun üstesinden geleceğimize inancımız tamdır. Söz konusu vatan olduğunda Türk milleti için gerisi teferruat olmaktadır. Hangi nedenle ve yöntemle olursa olsun Türk milleti, düşman karşısında vatanını müdafaa etme kararlığını gösterecek, şanlı tarihine nice zaferler yazdırmayı sürdürecektir. Şehitlerimizin bizlere bıraktığı emanetin farkındayız. Bu emanete ilelebet sahip çıkacak ve emanetin sorumluluğuyla yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan uğruna canını vermekten sakınmayan şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyor, sağlıklı bir ömür diliyorum. Allah hepsinden razı olsun.”

BAŞKAN ÖZDOĞAN’IN 18 MART MESAJI

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 108. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Aziz Türk milleti, büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek, vatanına duyduğu sevgi ve inançla Çanakkale’de destan yazmıştır diyen Başkan Özdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı;

“Bizler millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. Çanakkale Deniz Zaferi adeta imkânsızın başarıldığı, vatanı, bayrağı, milleti, dini ve devleti için canını feda eden şehitlerimizin destanıdır. Türk milleti, vatanını, hürriyet ve istiklalini korumak için emsalsiz fedakârlıklar göstermiş, cesaret dolu mücadelesiyle şanlı zaferler kazanmıştır. Çanakkale ruhuyla istiklalimize ve istikbalimize yönelebilecek her türlü tehdide karşı milletçe dimdik durmaktayız. Bu zafer, tarihini destanlarla yazan aziz milletimizin birlik ve beraberlik ruhunu, bugüne ve yarınlarımıza nakşettiği bir destandır. Bu düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünü kutluyor, bize bu mukaddes vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi, rahmet ve şükranla anıyorum.”

MHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI KALIN’IN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Aday Adayı Serap Şule Kalın, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Şanlı zaferde verilen mücadelede olduğu gibi yaşanan deprem ve sel felaketi karşısında da birlik ve beraberliğin korunması ile her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceğinin altını çizdi.

Türk ve dünya tarihine damga vuran Çanakkale Zaferi’nin 108. yılı dolayısıyla mesaj yayımlayan Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Aday Adayı Serap Şule Kalın, kazanılmış zaferi, Türk milletinin kahraman evlatları ve cephede kıran kırana mücadele gösteren kadınlara borçlu olunduğunu belirtti. Başkan Kalın, birliğin ve beraberliğin olduğu ülkemizde yarınlarımızın daha parlak olacağını belirterek: “Türk Milleti’nin kahraman evlatlarınca kazanılan ve tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan yüce bir mücadelenin adıdır Çanakkale. Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir. Bugün millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde, bağımsız ve hür yaşıyorsak bunu şanlı ecdadımıza borçluyuz. Çanakkale Zaferi’nde kadınlarımızın da rolü büyük olmuştur. Savaşan, hasta bakan, yardım toplayan, mücadeleyi en önde göğüsleyen ve kayıplarımızı büyük bir metanetle karşılayarak ‘Vatan sağ olsun’ diyen kadınlarımız Hatice Hanım, Fettah Emine, Nezahat Onbaşı (Baysel), Zeynep Mido Çavuş sadece birkaçıdır, elbette çok daha fazlasını yapmışlardır ve kahraman Türk kadınına vatanımızı koruma sözümüz ve borcumuz vardır. Özellikle son günlerde yaşadığımız deprem ve sel felaketinde çok net görebildiğimiz birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyoruz ki, yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutluyor, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi de şükranla anıyorum” dedi.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR;“TÜRK MİLLETİ; TARİHİ DESTANLARLA DOLU BİR MİLLETTİR”

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türk Milleti’nin tarih boyunca kahramanlıklarıyla destanlar yazdığına dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar; “Çanakkale Şehitleri başta olmak üzere, vatanı, bayrağı ve milleti için canını feda eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Başkan Çolakbayrakdar mesajında; şu ifadelere yer verdi: “Türk Milleti; tarihi destanlarla dolu bir millettir. Bin yıllık Anadolu topraklarında Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve diğer savaşlarda destanlar yazdık ve bugünlere kadar birçok bedeller ödedik. Rabbim bu topraklarda yaşayan Türk Milleti’nin yüreğine bir daha şehit acısı düşürmesin. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi ve huzurumuzu daim eylesin. Geçmişimizi hiçbir şekilde unutmayacak ve geleceğe emin adımlarla yürüyemeye devam edeceğiz. Vatanımızda huzurlu bir şekilde yaşıyorsak şehitlerimizin sayesindedir. Vatanı ve bayrağı uğruna canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum”.

İtalya’dan geldi, zaferin 108’inci yıldönümünde sergileniyor Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı otomobil Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Rahmi M. Koç Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yılında tarihe geçmiş bir objeyi ziyaretçileriyle buluşturuyor. Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero otomobilin aynı modelinin İtalya’daki son örneği Torino şehrinden getirtilerek Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Sadece 2 bin adet üretilen Model Zero, günümüze ulaşabilen az sayıdaki örnekleri gibi bundan böyle Rahmi M. Koç Müzesi’nde görülebilecek

Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıldönümünde ziyaretçilerini Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı otomobil ile buluşturuyor.

Harbiye Nezareti’nin, 1915 yılında Anafarta Grup Komutanı Mustafa Kemal’e tahsis ettiği Fiat Zero ile aynı model olan otomobil, İtalya Torino’dan getirildi ve Tofaş tarafından Rahmi M. Koç Müzesi’ne hediye edildi.

Atatürk’ün Çanakkale Savaşları esnasında ender fotoğraflarından biri de bu otomobil üzerinde çekilen fotoğraf… Türk Şehitlikleri İmar Vakfı tarafından kurulan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Karataş’ın başkanı olduğu Çanakkale Savaşları Enstitüsü, ayrıntılı çalışmaları sonucunda Atatürk’ün cephede kullandığı otomobilin 1913 model Fiat Zero modeli olduğunu belirledi.

Fiat Zero, enstitü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2022 İlkbahar sayısında kapağa taşındı. Enstitü Araştırmacısı Onur Kuşku tarafından kaleme alınan “Mustafa Kemal Atatürk’ün Otomobili Peşinde: Gelibolu’da Tekerlek İzleri” başlıklı yazıda, Atatürk’e tahsis edilen otomobilin hikayesi mercek altına alındı.

2 bin adet üretildi, seçkin müzelerde sergileniyor

Model Zero’nun üretimine, 1912 yılında Fiat’ın Torino’da yer alan Corso Dante Fabrikası’nda başlandı. Devam eden yıllarda ise Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte modelin üretimi sekteye uğradı. Fiat’ın üretim hatlarının tamamı, İtalyan ordusunun ihtiyaçlarına ayrıldı. Model Zero, 1915 yılında banttan son kez indiğinde 2 bin adetlik satışa ulaşmıştı. Model ismindeki “12-15 HP” ibaresi beygir gücünün yerine otomobilin İtalyan vergi sisteminde girdiği dilimi yansıtıyor.

Üretilen 2 bin adet otomobilden günümüze ulaşabilen az sayıdaki örneği ise seçkin müzelerde yerini aldı. Model Zero’da 1.846 santimetreküp (1.8 litre) değerinde karbüratörlü ve dört silindirli doğal emişli benzinli motor bulunuyor. Motoru 2 bin devir dakikada maksimum 19 beygirlik güç üretiyor. Dört kişilik oturma düzenine sahip, iki kapılı tarzda olan Zero, saatte 63 kilometre hıza ulaşabiliyor. Model Zero, pek çok ülkede satıldı. Türkiye’ye 12 adet gelen Fiat Zero’yu, İstanbul’da satan bayinin adı ise arşivlere göre “Dilsizian”.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun karşısında aday olmak için 100 bin imza toplayacak 11 aday belli oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  adaylık yarışı için Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet ittifakının adayı …