Ana Sayfa / Haberler / Gündem / YSK: Seçim günü okul kantini dışında çay ocakları, kahvehaneler kapanacak

YSK: Seçim günü okul kantini dışında çay ocakları, kahvehaneler kapanacak

Yüksek Seçim Kurulu, 24 Haziran seçim günü, okul kantinleri dışında, kahvehane, çay ocağı, kıraathane ve internet kafelerin eğlence yeri kapsamında sayılması nedeniyle yine kapalı olacağına karar verdi.

YSK’nın 563 sayılı kararında şöyle denildi.

‘298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 79. maddesinin “İçki ve silah taşıma yasağı ” başlıklı ikinci fıkrasında; “Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.”

2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’nun 7. maddesinde; “Kişilerin tek tek veya toplu olarak eğlenmesi, dinlenmesi veya konaklaması için açılan otel, motel, pansiyon, kamping ve benzeri konaklama yerleri; gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, içkili lokanta, taverna ve benzeri içkili yerler; sinema, kahvehane ve kıraathane; kumar ve kazanç kastı olmamak şartıyla adı ne olursa olsun bilgi ve maharet artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki elektronik oyun alet ve makinelerinin, video ve televizyon oyunlarının içerisinde bulunduğu elektronik oyun yerleri; internet kafeler ve benzeri yerler umuma açık istirahat ve eğlence yeri sayılır” hükümleri yer almaktadır.

Kurulumuzca bu hükümler dairesinde yapılan değerlendirme neticesinde; 24 Haziran 2018 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme günü okullardaki kantinlerin açık bulundurulmasında engel bulunmadığına karar verilmesi gerekmiştir.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Erken emekli olmak isteyenlerde aranan şartlar belli oldu

1 Mayıs 2008’den sonra ilk kez sigortalı olan ve 7.200 gün prim ödeme şartını 1 …