Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / “Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi”ne ödül

“Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi”ne ödül

Proje, 54 ülkeden 530 projenin yarıștığı “Oracle Openworld” etkinliğinde, en iyi inovasyon ödülünü kazandı.
İçişleri Bakanlığınca geliștirilen “Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Yazılım Projesi” Silikon Vadisi’nde gerçekleștirilen dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden birisi olan, “Oracle Openworld” kapsamında, en iyi inovasyon ödülünün sahibi oldu.
Bakanlıa tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, “Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi”, 54 ülkeden 530 projenin yarıștığı dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden birisi olan ABD’nin San Fransisco șehrinde düzenlenen,  “Oracle Openworld” kapsamında  en iyi  inovasyon ödülünü aldı. Proje, geçtiğimiz ayda IDC (International Data Corporation) tarafından “En İyi Bilgi Teknolojileri Yönetişimi Projesi” kategorisinde birinci seçildi.
Proje sayesinde Acil Çağrı Numaraları Tek Bir Numarada 112’de Birleşti.
Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi ile vatandaşlar;  112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat,  158 Sahil Güvenlik, 110 Yangın İhbar, 177 Orman Yangın, 122 AFAD gibi acil numaralara tek bir numaradan, 112’den ulaşabiliyor ve yardım çağrısında bulunabiliyor.  Halihazırda birçok ilde faaliyet yürüten 112 Çağrı Merkezleri,  2019 yılı sonunda tüm Türkiye’de hayata geçecek.
Proje siber saldırılardan etkilenmiyor.
Bakanlık Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı mühendisleri tarafından geliştirilen yazılımlarla Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi’nin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte, illerde yaşanan felaket durumunda yedekleme özelliği sayesinde acil çağrılar tek merkezden kontrol edilebilecek. Bu sayede acil durum yaşayan ile,  en yakın ilden destek verilebilecek, acil durum yönetilebilecek. Sistem, internetten izole edilmiş kapalı devre sayesinde siber saldırılardan etkilenmiyecek.
e-Call sistemine uyumlu.
112 Acil Çağrı Merkezlerinin yazılımı, yeni nesil araçlarda kaza anında otomatik olarak 112 Acil Çağrı Merkezinin araması yapabilen e-Call sistemine entegre edildi.  e- Call ile kaza anında 112 Acil Çağrı Merkezi otomatik olarak aranması ile kazazede bilinçsiz dahi olsa, kaza yerinin coğrafi koordinatları ve diğer bilgiler çağrı merkezine iletilecek.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Erciyes Teknopark ve Teknolojiden haberler

Erciyes Teknopark’ta Dış Ticaret Söyleşileri Başladı  Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından firmalara yönelik …