Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Yapay zeka harcaması..(Köşe yazısı 02.11.2019 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Yapay zeka harcaması..(Köşe yazısı 02.11.2019 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Dünyada hızla gelişen teknolojiye yetişmek mümkün değil.

Dün aldığınız hemen ikinci el’e ve eskiye dönüşüyor.

Fabrikalar giderek robotlaşıyor, işsizlik artıyor.

Uzay, bilim, teknik, fen, teknoloji, icatlar, buluşlar derken, üretenler azalıyor, tüketenler, hazır ve kolay geçinmek için her türlü suça bulaşmaya hazır olanlar çoğalıyor.

Sonuçta, ar-ge ye, teknolojiye yatırım yapanlar kazanıyor.

***

Bugün Türkiye üretimden uzaklaşan, hazır, kolay geçinen topluma doğru sürüklenirken, ekonomi, işsizlik, üretim rakamları, ar-ge harcamaları hızla geriliyor.

Bunun sonucu kafasını  akıllı telefonların içine gömen, oyun oynayan, yolda yürürken bile kafasını kaldırmayan insanlar Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği konusunda ister istemez insanları tedirgin ediyor, endişelendiriyor.

Zaten saygı, sevgi, vefa, komşuluk, akrabalık ilişkileri de, milli ve dini bayramlarda bitme noktasında.

***

Peki, biz bir çok sorunla uğraşırken, dünya neler yapıyor?

Örneğin Dünyada yapay zeka harcamaları ne durumda?

Maliyetler artacak mı, düşecek mi?

Teknoloji ile daha çok mu iç içe olacağız?

Evlere girecek teknolojilerde güvenlik neden ön planda olmalı?

***

Yapay zeka harcamaları, dünya genelinde her yıl artarak devam ediyor. Bu yıl global ölçekte yapay zeka harcamalarının 40 milyar doları bulabileceğini belirten uzmanlar, bu rakamın gelecek 2 yılda 80 milyar doları geçebileceğini ifade ediyor. Nitekim, geçtiğimiz aylarda Microsoft’un, Elon Musk’ın yapay zeka şirketi OpenAl’a 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması bu alanda yapılmakta olan yatırımları anlatıyor. Japonya merkezli SoftBank Group’un yapay zeka teknolojileri için yaklaşık 100 milyar dolarlık fon açtığını duyurması da, birçok şirketin yatırımlar yapmakta olacağını gösteriyor.

Yapay zeka teknolojilerine yapılan yatırımların her yıl çift haneli büyüyeceğini belirten Kolaysoft Teknoloji AŞ Genel Müdürü Kezban Boztürk, perakende, finans, sağlık, savunma, sanayi işletmeleri gibi tüm alanlarda yapay zeka sistemlerine yapılan yatırımların artarak süreceğini söyledi.

İşletmelerin, maliyetlerini düşürmek için teknoloji yatırımlarına yoğunlaştığını belirten Kolaysoft Teknoloji AŞ Genel Müdürü Kezban Boztürk, şunları kaydetti:

“Endüstri 4.0, üretim maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı ortaya çıkan bir kavram. Endüstri 4.0, diğer adıyla 4.sanayi devrimi, üretim maliyetlerini azaltabilmek iş verimliliğini arttırarak daha kaliteli ve daha uygun maliyetler ile ürün üretip pazara daha rekabetçi yaklaşabilmenin tek yoludur. Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde sanayi için yapılan çalışmaların başında IoT (internet of things), yani nesnelerin interneti geliyor. Üretim yapan firmalar tezgahlarının, IoT sayesinde daha verimli çalışmasını sağlayarak, yeni stratejileri belirliyorlar. Sonuç olarak, pazarda yer alabilmek ve pazardaki yeri güçlendirebilmenin yolu, maliyetleri düşürmekten geçiyor. Maliyetlerin düşmesi için de teknolojinin imkanlarından yararlanmak ve bu konuda IoT, yapay zeka gibi ar-ge çalışmalarının içinde bulunmak stratejik yaklaşımlardan birisi olacaktır” dedi.

Bilim kurgu filmlerindeki robotların ve yapay zeka uygulamalarının gerçek yaşamda kendini göstermeye başladığının altını çizen Kezban Boztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Özellikle, 80’li yıllardan itibaren hayatımıza giren bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar, yapay zeka maceraları, günümüzde kendini göstermeye başladı. Özellikle, savunma, otomotiv, tıp, eğitim ve birçok sektörde kullanılmaya başladı. En çok yapay zeka ve robotik teknolojiye yatırım yapan sektörler arasında, perakende, finans, savunma, sağlık, makine, beyaz eşya, ambalaj gibi sektörleri sıralayabiliriz. Örneğin, savunma sanayinde akıllı mühimmatları ve insansız hava araçlarını belirtebiliriz. Tıp alanında, hastalıklara teşhis koyma noktasında kullanılan yapay zeka içeren cihazlar sayesinde, daha kolay ve hızlı teşhis konulabilmesi sağlanacaktır. Son bir örneğimizde, güncel hayatımızda hepimizin yakın gelecekte daha çok kullanıyor olacağımız giyilebilir teknolojiler sayesinde, kalp ritmimizden, gittiğimiz mesafeden çıktığımız merdivene kadar ölçüm yapabilen ve bize dinlenmemiz gerektiğine kadar bilgilendirecek olan teknolojiler ile her geçen gün daha çok iç içe olacağız” dedi.

Robotik ve yapay zeka teknolojisinin “akıllı ev” çalışmalarıyla evlere çoktan girmiş olduğunu kaydeden Kezban Boztürk “Akıllı evlerde kullanılan yazılımlar, öğrenebilen ve yaşam tarzlarımız hakkında bilgiler toplayarak, buna göre ayarlamalar yapabilen sistemlerdir. Evlere giren ve girmeye devam eden yapay zeka ve robotik sistemlerin topladığı veriler, kolaylık ve konforla beraber, diğer taraftan güvenlik zafiyeti olan noktalarda tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden evlere girecek teknolojilerde, daha hassas olunması ciddi önem taşımaktadır” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Keşke dememek için…(Köşe yazısı 19.11.2019 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bugün size, üç ayrı arkadaşımdan gelen, yazanları belli olmayan ancak sosyal …