Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Vali Kamçı Asayiş değerlendirme toplantısı yaptı işte o rakamlar, bilgiler

Vali Kamçı Asayiş değerlendirme toplantısı yaptı işte o rakamlar, bilgiler

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, 2017 Yılı Asayiş Değerlendirme Toplantısında, aralarında benimde gazeteci Davut Güleç olarak katıldığım ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelerek hem gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kutladı hem de ilimizde meydana gelen asayiş olayları ile ilgili bilgi verdi.

Kayseri Polisevinde düzenlenen toplantıya Vali Kamçı, Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, ilçe kaymakamları ile ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Kamçı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın kuruluşlarının temsilcilerinin gününü kutlayarak, bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar diledi.

Ülkemizin güzide şehirlerinden biri olan ilimizin huzurunu korumak ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için emniyet ve jandarma teşkilatları ile 7 gün 24 saat güvenlik hizmetlerinin gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Kamçı, Kanun uygulayıcıların öncelikli amacı olan; canı ve malı korumak esasından hareketle güvenlik güçlerinin, suçu aydınlatmak, olması muhtemel suçu tahmin etmek, önünü almak ve şüphelileri yakalamaya yönelik çalışmalarını titizlikle yerine getirdiğini kaydetti.

İlimizde, 2017 yılında terör örgütlerine yönelik yapılan mücadeleler, asayiş ve trafik gibi diğer güvenlik hizmetleri ile organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele operasyonların hız kesmeden devam ettiğini, herhangi bir zafiyet yaşanmamasına azami özen gösterilerek vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:

“Huzurlu, ekonomik kalkınmasını tamamlamış ve refah içerisinde yaşayabilen bir toplum ve ülke için güvenlik ve asayiş ön koşuldur. İşte bu gerçekten yola çıkarak, güvenlik güçlerimiz her gün değişen ve gelişen şartlara uygun olarak vatandaşlara iç güvenlik hizmetini iyileştirerek sunma çabasını sürdürmektedir. Hedefimiz, toplumun beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak klasik güvenlik yaklaşımları yerine bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili,  çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerin uygulamaya konulmasını sağlamaktır. Bildiğiniz üzere, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016 günü ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve istikrarına kasteden ülke tarihinin en acımasız hain darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve talimatlarıyla, vatandaşlarımız tarafından bertaraf edilmiştir. FETÖ/PDY ve diğer terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede, azim ve kararlılığımızda en ufak bir sapma olmamıştır, olmayacaktır.”

Konuşmanın ardından İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sefa Sarıkaya, Kayseri’de 2017 yılında güvenlik kuvvetleri tarafından il genelinde alınmış olan emniyet tedbirleri ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Program basın mensuplarının ilimizde yaşanan asayiş olayları ile ilgili Vali Kamçı’ya sorular sormasıyla devam etti.

Kayseri Emniyet Müdür Yardımcısı Safa Sarıkaya ise, emniyet ve jandarma bölgesi ile ilgili geçen yıl meydana gelen olaylar, faaliyetler ve yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi.

2017 YILI EMNİYET-JANDARMA HİZMETLERİ

Ülkemizin güzide şehirlerinden biri olan ilimizin huzurunu korumak ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için emniyet ve jandarma teşkilatımız ile 7 gün 24 saat güvenlik hizmetlerini gerçekleştiriyoruz.

Kanun uygulayıcıların öncelikli amacı olan; canı ve malı korumak esasından hareketle güvenlik güçlerimiz, suçu aydınlatmak, olması muhtemel suçu tahmin etmek, önünü almak ve şüphelileri yakalamaya yönelik çalışmalarını titizlikle yerine getirmektedir.

İlimizde, 2017 yılında terör örgütlerine yönelik yapılan mücadeleler, asayiş ve trafik gibi diğer güvenlik hizmetleri ile organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele operasyonlarımız hız kesmeden devam etmiş, herhangi bir zafiyet yaşanmamasına azami özen gösterilerek vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Huzurlu, ekonomik kalkınmasını tamamlamış ve refah içerisinde yaşayabilen bir toplum ve ülke için güvenlik ve asayiş ön koşuldur.

İşte bu gerçekten yola çıkarak, güvenlik güçlerimiz her gün değişen ve gelişen şartlara uygun olarak vatandaşlara iç güvenlik hizmetini iyileştirerek sunma çabasını sürdürmektedir.

Hedefimiz, toplumun beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak klasik güvenlik yaklaşımları yerine bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili,  çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerin uygulamaya konulmasını sağlamaktır.

Bildiğiniz üzere, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016 günü ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve istikrarına kasteden ülke tarihinin en acımasız hain darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve talimatlarıyla, vatandaşlarımız tarafından bertaraf edilmiştir.

FETÖ/PDY ve diğer terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede, azim ve kararlılığımızda en ufak bir sapma olmamıştır, olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, güvenlik kuvvetlerimizin il genelinde almış oldukları emniyet tedbirleri ve yürüttükleri çalışmaların siz değerli basın mensupları ve vatandaşlarımızla paylaşılması için düzenlenen bu toplantının gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese ve görevini üstün gayret ve özveri ile yerine getiren tüm güvenlik kuvvetlerimize teşekkür ediyor,

Terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Ülkemizin güzide şehirlerinden biri olan ilimizin huzurunu korumak ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalarımız devam etmektedir. Terör örgütlerine yönelik yapılan mücadelenin yanı sıra Asayiş ve Trafik gibi diğer güvenlik hizmetlerinde herhangi bir zafiyet yaşanmamasına azami özen gösterilerek vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamakta, bununla birlikte organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele operasyonlarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Huzurlu, ekonomik kalkınmasını tamamlamış ve refah içerisinde yaşamak için güvenliği sağlamamız şarttır.

İşte bu gerçekten hareketle güvenlik güçlerimiz her gün değişen ve gelişen şartlara uygun olarak vatandaşlara iç güvenlik hizmetini iyileştirerek sunma çabasını sürdürmektedir. Hedefimiz, toplumun beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak klasik güvenlik yaklaşımları yerine bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili,  çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerin uygulamaya konulmasını sağlamaktır.

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016 günü Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve istikrarına kasteden ülke tarihinin en acımasız hain darbe girişimi halkımızın canını ortaya koyarak verdiği destekle engellendi.

FETÖ/PDY ve diğer terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede azim ve kararlılığımızda en ufak bir sapma olmamıştır, olmayacaktır.

Terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diler, şehitlerimizin emaneti olan aileleri ile Kahraman Gazilerimize, Kayseri ilimizin güvenliğini huzur ve güven ortamını sağlayan güvenlik kuvvetlerimize ve tüm hemşehrilerimize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Kanun uygulayıcıların öncelikli amaçları, canı ve malı korumaktır. Bu amaca ulaşmak için emniyet güçleri, suçu aydınlatmak, olması muhtemel suçu tahmin etmek, önünü almak ve şüphelileri yakalamakla görevlidir.

Bu kapsamda, güvenlik kuvvetlerimizin il genelinde almış oldukları emniyet tedbirleri ve çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü 38 Emniyet Müdürü, 118 Amir, 3875 Polis Memuru ve 24 Çarşı Mahalle Bekçisi olmak üzere Toplam 4055 personel ile,

  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı 27 Subay, 4 Yedek Subay, 265 Astsubay, 199 Uzman Jandarma, 195 Uzman Erbaş, 29 Memur ve 719 Erbaş ve er olmak üzere toplam 1.438 personel ile hizmet vermektedir.

İlimizin genel güvenliğinin sağlanması kapsamda Emniyet Müdürlüğümüzce, ilimizin 5 giriş noktasında uygulama noktaları oluşturularak 24 saat esasına göre uygulama yapılmaktadır. Ayrıca Jandarma tarafından 113 noktada şok uygulamalar icra edilmektedir. İl Merkezinde 5 noktada 24 saat, 1 noktada 19.00-23.00 saatleri arasında, dış ilçelerde ise koordineli olarak değişik saatlerde 129 noktada yapılan toplam 13.964 adet yol kontrol ve arama uygulamalarında;

496.777 şahıs sorgulanmış, 1.463 aranan şahıs yakalanmış, 142 kişi gözaltına alınmış, 277 kişiye adli-idari işlem yapılmış, 435.080 araç kontrol edilmiş, 64 aranan araç yakalanmış, 18.454 araca, 6.153.066 TL ceza uygulanmış, 2.687 araç trafikten men edilmiş, 22 adet tabanca, 35 adet av tüfeği, 267 adet mermi, 20 adet kesici/delici alet, 72 adet kurusıkı tabanca, 1 kilo 230 gram eroin, 105 kilo 977 gram kubar esrar, 23 kilo 136 gram toz esrar, 2 kilo 446 gram Metamfetamin, 2 kilo 84 gram sentetik kannabinoid (Bonzai), 17 adet ectasy hap, 3 adet kaptagon hap, 22.183 paket kaçak sigara ele geçirilmiştir.

2017 yılında ilimizde meydana gelen (30) Kasten Öldürme olayında, olayların tamamı aydınlatılmış, (67) şüpheli yakalanarak adli mercilere intikal ettirilmiş, (27) şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Meydana gelen 178 gasp olayında 350 şahıs yakalanmış, 82 şahıs tevkif olmuş, 22 şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Bu şahıslar üzerinde 7 adet av tüfeği ve 38 adet tabanca elde edilmiştir. 619 hırsızlık olayı aydınlatılmış, yakalanarak adli mercilere sevk edilen 1.030 şüpheliden 318’i tutuklanmıştır. 184 Oto Hırsızlık olayı aydınlatılmış, yakalanarak adli mercilere sevk edilen 246 şüpheliden 55’i tutuklanmıştır. Dolandırıcılık, Kapkaç, Güveni Kötüye Kullanma, Yankesicilik olmak üzere toplam 1.276 olayda 210 şahıs yakalanmış, 36 şahıs tevkif olmuştur.

45 Cinsel İstismar olayında 54 şüpheli yakalanmış, 22 şüpheli şahıs tutuklanmıştır. 24 Cinsel Saldırı olayında 23 şüpheli yakalanmış, 8 şüpheli tutuklanmıştır. 75 kumar olayında 80 şüpheli şahıs yakalanmış, kumar oynayan 279 şahsa İdari Yaptırım Kararı uygulanmıştır. 47 Fuhşa Teşvik Aracılık veya Zorlama olayında 71 Şüpheli yakalanmış, 6 Şüpheli tutuklanmıştır. 626 şahsa fuhuştan işlem yapılarak İdari Yaptırım Kararı uygulanmış, fuhuş yapılan toplam 162 ev kapatılarak mühürlenmiştir. İlimiz genelinde bulunan İçkili ve İçkisiz Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerlerinin kontrolleri rutin bir şekilde yapılmakta olup, tespit edilen eksikliklerle ilgili olarak gerekli işlemler yapılmaktadır.

2017 yılında 7.610 aranan şahıs yakalanarak adli mercilere intikal ettirilmiştir. Yakalanan şahıslardan; 5 ila 10 yıl hapis cezası bulunan 202 şahıs, 10 yıl ve üzeri hapis cezası bulunan 151 şahıs olmak üzere toplam 2.798 şahıs tutuklanmıştır. Düzenlenen 18 ayrı şafak operasyonunda (731) aranan şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş, (362) şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Kaybolan 1129 şahıstan 1100 kişi bulunmuş, 29 kişinin aranmasına devam edilmektedir. 01 Aralık 2017 tarihinde İncesu ilçesinde yakalanan (2) hırsızlık şüphelisi şahsın ev ve eklentilerinde yapılan aramada (216) kalem çalıntı malzeme ele geçirilmiştir. Hırsızlık olayı mağdurlarına bilgi verilerek ele geçirilen malzemelerden (41) mağdur şahıs eşyalarını teşhis ederek C.Savcısının talimatı ile eşyaları teslim edilmiştir.

356  Suriyeli Yabancı Hakkında İstisnai Vatandaşlık tahkikatı yapılmış, 357 yabancı diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine gönderilmiş, Suça karışan 1443 yabancı uyruklu şahıstan 647 kişisi sınır dışı edilmiştir.

İlimizde 69 bini Suriyeli olmak üzere 81 bin yabancı uyruklu şahıs bulunmaktadır. Bu da ortalama ilimizin nüfusunun %7’sine tekabül etmektedir. Ayrıca, ilimizde bulunan 3 üniversitede toplam 71.408 öğrenci bulunmaktadır. Alınan emniyet tedbirleri sayesinde bu hususlarda da ilimizde herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta, huzur ve güven ortamı devam etmektedir.

Terör örgütlerine yönelik yapılan 384 operasyonda;

OPERASYON      YAKALANAN      TUTUKLANAN

PKK/KCK    51     133  69

Sol Örgütler  10   20  2

DEAŞ   39   145    35

FETÖ/PDY   284    2460  1162

2758 kişi yakalanmış, 1268 kişi tutuklanmış, 4 adet tabanca, 1 adet av tüfeği, 5 şarjör ve 188 mermi ele geçirilmiştir.

İlimiz genelinde 719 Kaçakçılık ve Organize Suç olayı meydana gelmiş; 1536 şüpheli şahıs hakkında işlem yapılmış, 363 şahıs Adli Mercilerce tutuklanmıştır. 408 kaçakçılık olayında, 604 şüpheli şahıs hakkında işlem yapılmış, 24 şahıs Adli Mercilerce tutuklanmıştır. 86 mali suç olayında; 198 şüpheli şahıs hakkında işlem yapılmış, 80 şahıs Adli Mercilerce tutuklanmıştır. Operasyonlarda 25 Adet Tabanca, 25 Adet Av Tüfeği, 1 Kuru Sıkıdan Çevrilme, 1884 Adet Tabanca Fişeği, 129 Sahte Para, 32 Sahte Resmi Belge, 4 Adet Cinsel İçerikli İlaç, 176 Cep Telefonu, 602 Şişe Kaçak/Sahte İçki, 888.603 Paket Kaçak Sigara, 10.665 Litre Akaryakıt,- 975/36 Adet Sikke/Eser bulunmuştur.

Usulsüz şekilde aldıkları Engellik Sağlık Kurulu Raporları ile emekli oldukları tespit edilen 35 şahsın devleti 2.646.311,94 TL zarara uğrattığı tespit edilmiş, yapılan adli işlem neticesinde 26 kişi tutuklanmıştır.

29 Eylül-30 Kasım 2017 tarihleri arasında meydana gelen faili meçhul hırsızlık olayları ile ilgili (14) şüpheli yakalanmıştır. Şüphelilerin ev ve depolarında yapılan aramada (645) kalem malzeme ele geçirilmiştir. (58) mağdur şahıs çalınan malzemelerini teşhis etmiş ve malzemeleri kendilerine teslim edilmiştir. Şüphelilerden (3)’ü çıkartıldığı adli makamlarca tutuklanmıştır.

Geleceğimiz olan gençlerimizin uyuşturucu batağına düşmemesi için mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir. Bu mücadele kapsamında  Narkotik Daire Başkanlığınca Türkiye geneli  yapılan Narkotik Şube Müdürlükleri Performans Kriterleri değerlendirmesinde Kayseri Narkotik Şube Müdürlüğü Türkiye ikincisi olmuştur. 2.641 Narkotik olayında, Toplam 4.164 şahsa yasal işlem yapılmış, 575 şahıs adli mercilerce tutuklanmış, 302 şahıs hakkında ise diğer tedbirler uygulanmıştır.

1 Ton 543 kilo 121 Gram Kubar Esrar Maddesi, 118 Kilo 639 Gram Eroin Maddesi, 36 kilo 878 Gram Toz Esrar maddesi, 5044 Adet Sentetik Nitelikli Uyuşturuculardan Ecstasy, 882 adet Captagon tablet, 9 kilo 977 Gram Metamfetamin Maddesi, 15,94 gram Kokain Maddesi, 7 kilo 77 Gram Sentetik Kannabinoid (Bonzai) maddesi,  5,287 gram Afyon Sakızı ve 38.413 Kök Kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. 27.12.2017 tarihinde Kayseri-Malatya karayolunda şüphe üzerine durdurulan bir otobüste yapılan aramada uyuşturucu kuryesi olan Afgan uyruklu şahsın yapılan üst aramasında vücuduna sarılı vaziyette 8.300 gram toz esrar ele geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Takip ve Değerlendirme Kurulunca yapılan değerlendirmede geçtiğimiz yıl Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü; 81 İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik İl Uygulaması arasında Birincilik Ödülü almaya hak kazanmıştır.

2017 YILINDA YÜRÜTÜLEN PROJELER (TDP) Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, Trafikte Eğitimli Çocuklar,  Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Sıcak Yuvam, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Herkesin Bir İşi Olsun, Hayalimdeki Gelinliği Dikiyorum, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Bir Kalbe Dokunuş, ÇOGEP ‘Herşey Bir Umutla Başlar, Trafik Koridoru.

“Emniyetle Engelsiz Yarınlar Projesi” kapsamında; 160 ihtiyaç sahibi engelli vatandaşımız bizzat evlerinde ziyaret edilerek tespit edilmiştir. Akülü engelli araçları 15.06.2017 günü Kayseri Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle engelli vatandaşlara teslim edilmiştir.  2017 ÇOGEP “Her Şey Bir Umutla Başlar” projesi kapsamında; İl Dışı Gezi Etkinliği, Çanakkale Ruhu Konulu Konferans, İl İçi İlçe Gezi Etkinliği, Hobi Bahçesi, Sinema Etkinliği, Sportif Etkinlikler, Meslek Edindirme Etkinliği, Öğrenci Bilgilendirmeleri, Zenginleştirilmiş Kütüphane, Trafik Koridoru, Ahşap Boyama Etkinliği (Kuş Evleri), Taekwondo, Fahri Velilik faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Toplum Destekli Güvenlik Hizmetleri kapsamında, 26 Aralık 2017 tarihinde Kayseri Kani Arıkan İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri Erciyes Dağına götürülerek, Jandarma Arama Kurtarma Timlerinin faaliyetleri ile Erciyes Kayak Merkezi tanıtılmıştır. 128 Sosyal Etkinlik, 885 Suç Mağduru Destek Ziyareti, 1.323 Bilgilendirme Toplantısı, 70.952  Bilgilendirme Faaliyeti yapılmış, 158.106 Materyal dağıtılmıştır. Yapılan proje ve faaliyetlerde toplam 303.019 kişiye ulaşılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın diğer illerdeki gezi ve ziyaretleri ile diğer önemli etkinliklerde aldırılan emniyet tedbirlerine takviye kuvvet olarak; 40 farklı ilimize 2.393’ü erkek ve 585’i bayan olmak üzere toplam 2.978 personel il dışında görevlendirilmiştir.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan koordine sonucunda belirlenen okullara “Yol Kullanıcılarının Eğiticilerinin Eğitimi” kursunu almış personeller tarafından eğitim çalışmalarına başlanmış, Bünyan ilçesi Fatih İlköğretim Okuluna ‘Trafik Koridoru’ oluşturulmuştur. Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında; 622 okulda 65.592 öğrenciye yönelik ve 22 Kur’an Kursunda 2.070 trafik güvenliği konularında okullara gidilmek suretiyle eğitim seminerleri düzenlenmiştir. İl merkezinde 2017 yılı içerisinde 407 ayrı noktada 33.313 kişiye uygulamalı eğitim verilmiştir.  Ayrıca 8 Kamu ve Tüzel Kişiliğinde 49 ayrı eğitimde 1.325 kişiye trafik konusunda bilgilendirme seminerleri verilmiştir.

2017 yılı içerisinde; 89 Ölümlü, 4879 yaralamalı, 4.127 maddi hasarlı olmak üzere toplam 9.095 trafik kazası meydana gelmiş, Bu kazalarda; 104 kişi hayatını kaybetmiş, 7507 kişi yaralanmıştır. 2017 yılı içerisinde; 797.488 araç kontrol edilmiş, 149.304 araç sürücüsü ve araç plakasına, 54.607.381 TL para cezası uygulanmış, 1462 sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış, 10.982 araç trafikten men edilmiştir.

Okul Güvenliği Protokolü kapsamında 672 okulda Jandarma ve Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 507 personel ve 36 motorize ekip görevlendirilmiştir. 1. risk bölgesi olarak değerlendirilen ve 24.032 öğrencinin eğitim gördüğü 27 okulumuzda 8 uzman ile okul profili çıkarma çalışmaları yapılmıştır. Okul ve çevresinde alınan tedbirlerle muhtemel birçok olay önlenmiş, okulla ilgisi olmayan şahısların çocuklarımızı olumsuz yönde etkilemelerinin önüne geçilmiştir.  Okullarda ve çevrelerinde tüm birimlerin katılımı ile 5 güvenli okul uygulaması gerçekleştirilmiştir. 2017 yılında ilimizde kaybolan 801, diğer illerden kayıp olarak aranan 83 olmak üzere toplam 884 çocuk bulunmuş ve ailesine veya ilgili kuruma teslim edilmiştir. Dilenciliğin önlenmesi çalışmaları kapsamında 2.456 kişiye Kabahatler Kanunu’nun 33. Maddesini ihlal suçundan idari işlem yapılmış, 129 kişi işlem yapılmak üzere zabıta ekiplerine teslim edilmiş,  71 aileye aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlal suçundan adli işlem yapılmıştır. Çocukların okula devamlılığının artırılması ve güvenli internet ortamlarının sağlanması amacıyla 68 internet kafeye yönelik 386 denetim,  25 iddia bayisine yönelik 33 denetim,15 ganyan bayii ile ilgili ise 8 denetim gerçekleştirilmiş; 5 internet salonuna işlem yapılmıştır.

Bünyan Cezaevi Kampüsü 08 Eylül 2017 tarihinde    T-1, T-2 ve açık cezaevleri açılmış olup, Kadın ve Çocuk cezaevleri ise kısa süre içerisinde açılacaktır. Cezaevi kampüsünde halen (3.000) hükümlü/tutuklu bulunmaktadır.

Spor Toto Başkanlığı  tarafından Kayseri Valiliği Yatırım İzleme ve koordinasyon Başkanlığı koordinesinde Komutanlığımız kışlasına erbaş ve erler ile rütbeli personelin spor faaliyetlerinde faydalanmak üzere halı saha, basketbol ve tenis kortu yapılmıştır.

Kocasinan İlçesi Gömeç Mahallesinde 750 kişi kapasiteli Geri Gönderme Merkezi 01 Kasım 2017 tarihinden itibaren Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca dış koruması ile sevk ve nakil görevleri yerine getirilmektedir.

Güvenlik olgusunda farkındalık oluşturmak,  ilimizin güvenlik hizmetlerinde yeni bir uygulamaya geçmek amacı ile Atlı Polis Grup Amirliği kurulması ve Kamu yararı da gözetilerek şehit ve gazi çocuklarımız, engelli, sosyal desteğe ihtiyaç duyan çocuk ve gençlerimizi sosyalleştirmek amacıyla “At Çiftliği Projesi” hazırlanmaktadır.

 

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Enflasyonla Topyekün Mücadelede Kayseri Olarak Bizde Varız

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli bulduklarını ve Kayseri’deki TOBB’a bağlı …