Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Ünlü kabadayı Şemsettin Şemsettin eşini kaybetti

Ünlü kabadayı Şemsettin Şemsettin eşini kaybetti

Şemsettin Şemsettin. Kayseri’nin tanınmış en popüler ve en renkli siması. Sadece Kayseri’nin değil, belki de Türkiye’nin yaşayan en son delikanlı kabadayısı O’dur. Önceki gün eşi Solmaz hanımı kaybetti. Solmaz hanıma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabırlar dilerim. Acı haberi alır almaz, Cami Kebir’e koştum. Şemsettin Şemsettin Cam Kebir’in duvarına oturmuş, dostlarının başsağlığı dileklerini kabul ediyor. Yıllar O’nu yıpratamamış.. Beni görünce çok sevindi.  Yıllar sonra karşılaşmıştık ve bana adımla seslendi. O günlerden bu günlere adımı hatırlıyor olması, beni mutlu etti. Başsağlığı diledim. “Ne günlerdi ama..?” diye seslendi. Uzun uzun teşekkür etti. Her zamanki kibarlığı ile defalarca teşekkürlerini tekrarladı.

Şemsettin Şemsettin, gerçekten ilginç bir insan. Yaşamı tam bir roman. Davranışları, kişiliği, insan sevgisi ve mücadele gücü ile çok farklı bir insandır, O. 1970’li yıllarda, Kayseri’de fırtına gibi esmiş, ismi efsanelerle anılır olmuştur.

O kadar farklı bir insandı ki, yattığı cezaevini satın alan, o günlerde, Kayseri’nin, az sayıdaki asfalt kaplı caddelerinde, 27 Mayıs ve Bankalar Caddesi’nde beyaz atı ile dört nala giden, rahmetli Niyazi Bahçecioğılu’na karşı çıkıp belediye başkan adayı, Kayserispor’un efsane başkanı Osman Erköse’ye kızıp Kayserispor Başkanlığı için yola çıkan, 1977’li yıllarda Belediye’ye ait tanzim satış mağazalarını basıp, yağ- peynir, fasulye ne varsa, bütün gıda maddelerine el koyup Cumhuriyet Meydanı’nda halka dağıtan Şemsettin Şemsettindir.

O yıllarda genç bir gazeteciyim. Beni çok sever, yanından ayırmazdı. Aday olduğu günlerde basın toplantıları düzenler, katılamazsam, toplantıya ertesi gün tekrarlardı. Ertesi gün yine katılamadım, aynı toplantıyı bir kez daha tekrarlardı. Kayseri’nin sosyal yaşamında önemli bir yeri olan Talas Çamlıbel’i, Çamlıbel yapan O’dur. Kayserili, ünlü sanatçıların konserlerini yıllarca burada izledi. Fırtına gibi geçip giden bir ömür yaşadı. Delikanlılığın- kabadayılığın kurallarını o yazdı, özgür yaşamının tadını o çıkardı. Dimdik duruşu ile bir döneme imza atmış sembol gibi hala ayakta. Şemsettin Şemsettin, renkli, hareketli ve heyecan verici yaşamı ile, şimdi, Kayseri’de bir “Efsane Adam”. Anıları, bir kuşağın belleğinde. Genç kuşaklara ise kulaktan kulağa ulaşacak.. Şimdi, yalnız kaldı. Sabırlar diliyorum..

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gülsoy ve Yılmaz’dan Faruk Molu’ya ziyaret

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy ve kısa adı KAYSİAD olan Kayseri Sanayici ve …