Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Türkiye zeka oyunlarında ödüller verildi, bakan engellilerle buluştu ve meslek liseleri konusu

Türkiye zeka oyunlarında ödüller verildi, bakan engellilerle buluştu ve meslek liseleri konusu

Türkiye Zekâ Vakfı tarafından bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması Ödül Töreni, Bakan Selçuk’un katılımıyla MEB Başöğretmen Salonu’nda gerçekleştirildi.
Bakan Selçuk programdaki konuşmasında, Bakanlık olarak Türkiye Zekâ Vakfının çalışmasını çok önemsediklerini vurguladı. Bakanlık sitesindeki haberde, Bakan Selçuk, “Bu tür çalışmaların bütün topluma yaygınlaştırılması ve sonuçta Türkiye’deki bütün değerlerimizin açığa çıkarılması, bu değerlerimiz için eğitim ortamları ve fırsatları oluşturulmasını Bakanlık çok önemsiyoruz. Önümüzdeki süreçte de zekânın, yeteneğin tespit edilmesi, bu konularla ilgili araç gereç geliştirilmesi, eğitim merkezlerinin oluşturulması ve öğretmen eğitimlerinin yaygınlaştırılması gibi birçok parametrede hazırlıklarımız var.” ifadelerini kullandı. Bu çalışmaları kamuoyuyla paylaşacaklarını aktaran Selçuk, 24 senedir devam eden Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması’na destek veren kişi ve kuruluşlara, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.
“Amacımız, düşünen, bilgiye, akla önem veren insanların çoğalmasını sağlamak”
Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı da “Amacımız, düşünen, bilgiye, akla, zekâya önem veren insanların çoğalmasını sağlamak. Hedefimiz bütün insanlar, her yaştaki insanlar. O yüzden 5 kategoride yarışmayı düzenliyoruz ama odak alanımız çocuklarımız, gençlerimiz. Çünkü onlar bizim yarınlarımız, onlarla ilgili çok önemli önlemler almamız lazım.” diye konuştu. Bu çerçevede 2023 Eğitim Vizyonu’nun son derece umut verici olduğunu vurgulayan Halıcı, çocukların Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini yakalama ve geçme hedefini gerçekleştirebilmesi için ailelere, okullara, devlete ortak görevler düştüğüne işaret etti.
Kazananlar toplam 30 bin liralık ödülün sahibi oldu
“Oyun 2019” olarak da adlandırılan Türkiye 24. Zekâ Oyunları Yarışması, MEB, TÜBİTAK ve ODTÜ’nün destekleri, Türk Hava Yolları, Türkiye İş Bankası ve Arçelik’in sponsorluğunda düzenleniyor. Toplam ödülün 30 bin lira olduğu, minikler, çocuklar, gençler, yetişkinler ve emektarlar kategorilerinde yapılan yarışmanın eleme sınavı 7 bin 785 kişinin katılımıyla 14 Ocak – 26 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yarışmanın yarı final sınavına katılmaya hak kazanan 4 bin 103 kişi, mart ayında düzenlenen online sınava katılırken, bu aşamayı da geçen bin 102 yarışmacı yazılı olarak yapılan final sınavında ter döktü.
Birinciliği elde eden yarışmacılar, minikler kategorisinde Eyüp Ensar Altuntaş, çocuklar kategorisinde Doruk Açıkgöz, gençler kategorisinde Hakan Karakuş, yetişkinler kategorisinde Hatice Esra Aydemir ve emektarlar kategorisinde de Murat Koz oldu.
Yarışmada ilk üç dereceye girenler plaketlerini Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Halıcı’nın elinden aldı.

ALTIN FIRSAT KAPISI: MESLEK LİSELERİ

Mesleki eğitim verilen tüm alanlarda başlatılan sektörle sıkı işbirliği seferberliğe dönüştü. 53 alanda 49 yeni iş birliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geleceğin güçlü Türkiye’si için nitelikli teknik elemanlar yetiştirmek üzere tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, “İş dünyası ile birlikte planlanan eğitimleri almış meslek lisesi öğrencilerimize istihdamda öncelik tanınacak. Dolayısıyla bu yıl tercih yapacak öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitimi bir alternatif olarak düşünmelerini tavsiye ediyorum.” dedi. Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 Eğitim Vizyonu’nu açıkladıktan sonra mesleki ve teknik eğitimde kısa sürede çok önemli adımlar atıldığını, yıllardan beri şikâyet edilen konularda sorunları çözen mevzuat değişikliklerinin birer birer yürürlüğe girdiğini ifade etti. Bakan Selçuk, diğer taraftan mesleki eğitim verilen tüm alanlarda sektörlerle sıkı bir iş birliği seferberliği başlattıklarını bildirdi.
Mesleki ve teknik eğitim kapsamındaki üretimde hazine kesintisinin yüzde 15’ten yüzde 1’e düşürüldüğünü hatırlatan Selçuk, “Bu konuda okullarımızda hazine kesintisinin yüksek olduğundan şikâyet vardı. Maliye ve Hazine Bakanlığımızla konuyu ayrıntılı değerlendirdik, mesleki ve teknik eğitime bağlı okullarda uygulamalı eğitimi güçlendiren döner sermaye kapsamında yapılan üretimin teşvik edilmesi amacıyla gelirin hazine kesintisinin yüzde 15’ten yüzde 1’e düşürülmesi sağlandı.” bilgisini verdi.
Mesleki eğitim ulusal meslek standartlarına uyumlu hale getirildi. Mesleki ve teknik eğitimde müfredatın sürekli güncellenmesinin önemine değinen Selçuk, bu konuda öğretimi yapılan tüm alan ve dal programlarının Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklere uyumu konusundaki çalışmanın geçen yılın ekim ayında tamamlandığını dile getirdi. Selçuk, bu çalışma ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinde uygulanan 54 alan ve 199 dal programının ve mesleki eğitim merkezlerinde eğitimi verilen 27 alan ve 142 dal programının tamamının yürürlüğe giren ulusal meslek standartları (209 UMS) ve ulusal yeterliliklerle (161 UY) uyumlu hale getirildiğini bildirdi.
Tüm sektörlerle güçlü iş birliği
Bakan Selçuk, mesleki ve teknik eğitimin doğası gereği sektörle yakın iş birliği gerektirdiğinin altını çizerek, bu konuya sistematik yaklaştıklarını vurguladı. Geleceğin güçlü Türkiye’si için nitelikli teknik elemanlar yetiştirmek üzere tüm hazırlıkları tamamladıklarına dikkati çeken Selçuk, “Bakanlık olarak meslek liselerindeki tüm alanlarda iş dünyası ile iş birliği yaptık. Meslek liselerinde 53 alanda iş dünyası ile imzalanmış 128 protokol yürütüyoruz. Sektörle birlikte planlanan eğitimleri almış meslek lisesi öğrencilerimize istihdamda öncelik tanınacak. Dolayısıyla bu yıl tercih yapacak öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitimi bir alternatif olarak düşünmelerini tavsiye ediyorum.” diye konuştu.
Bakan Selçuk, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 54 farklı alanda mesleki ve teknik eğitim verildiğini, 2018 yılı eylül ayına kadar geçmiş yıllarda imzalanmış ve yürürlüğü devam eden, 34 alanda imzalanmış 79 iş birliği protokolünün bulunduğunu, bu tarihten sonra süreci daha sistematik bir şekilde yönettiklerini söyledi. Son 7 ayda 53 alanda 49 yeni iş birliği protokolü imzalandı.  Selçuk, “İSO, İTO, İTÜ ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul’daki Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlenmesi ile ilgili protokol ile TOBB ile 81 ildeki 81 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kapsayan protokol, 49 yeni protokolden sadece iki örnek. Benzer şekilde ASELSAN ve İTÜ mesleki ve teknik Anadolu liselerinin kurulması ve Savunma Sanayi Başkanlığımız ve HAVELSAN ile iş birliklerimiz yeni alanlardaki yaklaşıma güzel örnekler oluşturuyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Mesleki eğitimde diğer bakanlıklarla güçlü iş birliği
Mesleki ve teknik eğitimde, sadece sektörle iş birliklerini güçlendirmediklerini, aynı zamanda diğer bakanlıklarla da bu konuda çok önemli adımlar attıklarının altını çizen Selçuk şunları kaydetti: “Bu konuda ilk adımı Kültür ve Turizm Bakanlığımızla attık ve turizm alanında nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere çok önemli bir iş birliği başlattık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla ilgili alanlardaki iş birliklerimizi güçlendirdik. En son Gençlik ve Spor Bakanlığımızla Spor liselerini de içerecek şekilde kapsamlı bir iş birliği başlattık.”
Alan öğretmeni olma koşulu getirildi
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yaptıkları iyileştirme alanlarına yönelik toplantılarda en fazla şikâyet konusunun bu okullardaki müdürlerin mesleki ve teknik alan dışı olması konusu olduğuna değinen Selçuk, yönetmelik değişikliğiyle mesleki ve teknik eğitim kurumlarına müdür atanmasında, alan öğretmeni olma şartını getirdiklerini dile getirdi. Tematik mesleki ve teknik Anadolu liselerindeki imkânların ve alt yapının oldukça iyi olduğunu belirten Selçuk, sadece tek bir alanda eğitim verilmesi kısıtı nedeniyle bu okullarda kapasite olmasına rağmen öğrenci sayısını artıramadıklarını ifade etti. Selçuk, bu konuda da düzenleme yaptıklarını belirtti. Bakan Selçuk, yaptıkları yönetmelik değişikliği ile daha önce sadece bir meslek alanında eğitim hizmeti sunabilen tematik mesleki ve teknik Anadolu liselerinin öğretim programı, öğretmen kaynağı, atölye donanımı ve benzeri özellikler bakımından birbiriyle ilişkili üç meslek alanında eğitim hizmeti sunabileceklerini hatırlattı.
Kalfalık ve ustalık sınavları artık iki ayda bir 
Bakan Selçuk, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışında olanların hayat boyu öğrenme kapsamında kalfalık ve ustalık sınavlarına erişimlerinin önemini vurguladı. Düzenlemelerle, toplu olarak yılda iki kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarının artık iki ayda bir yapılabileceğini belirten Selçuk, bazı il ve mesleki eğitim merkezlerinde bu sınavların her ay yapılmasına da imkân sağlandığını söyledi. Bakan Selçuk ayrıca teorik sınavın e-Sınav olarak ilk uygulamasını da geçen ay Ankara’da yaptıklarını dile getirdi.
Alan öğretmenlerinin iş başı eğitimleri 
Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde attıkları adımların sürdürülebilirliğini sağlamada en önemli alanın mesleki ve teknik alan öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimi olduğunu belirterek, “2019 yılında 8 bin 400 öğretmenimizi kapsayan çok sayıda iş başı ve mesleki gelişim eğitimini bir paket halinde uygulamaya koyduk. 2019 yılının ilk dört ayında bu kapsamda bin 723 öğretmenin iş başı ve mesleki gelişim eğitimi tamamlandı.” bilgisini verdi.
Mesleki ve teknik eğitimde “Kalite Güvence Sistemi” dönemi 
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında kalitenin artırılması için önemli bir adım attıklarını da hatırlatan Selçuk,  şunları ifade etti: “Mesleki ve teknik eğitim kurumları kalite güvencesi yönergesini ilk kez hazırladık ve yürürlüğe soktuk. Kalite güvencesi yönergesine göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları yılda bir kez kendi öz değerlendirme raporunu hazırlayacak. Öz değerlendirme raporu her okulun kendi imkânları ve belirlenen temalarda hedeflerini, hedeflerine ulaşma süreçlerini, bu süreçleri nasıl iyileştirecekleri ve hedefler doğrultusunda yaptıklarını kanıta dayalı bir şekilde içerecek. Mesleki ve teknik eğitim kurumları beş yılda en az bir kez kurumsal dış değerlendirmeye tabi tutulacak. Yönergeye göre kurumsal dış değerlendirme ekibinde sektör temsilcileri de bulunabilecek.”

BAKAN SELÇUK, ENGELLİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERLE İFTARDA BULUŞTU

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çocukların yetenekleri, becerileri konusunda ümitlerinin son derece yüksek olduğunu belirterek, “Onların içindeki potansiyeli açığa çıkarmak bu yeteneklerini hayata geçirmek için elimizden ne gelirse yapma yolundayız.” dedi.

Bakan Selçuk, Başkent Öğretmenevi’nde çeşitli illerden gelen engelli öğretmen ve öğrencilerle iftarda buluştu. Bakanlık olarak özel yetenekli, engelli çocuklar ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirten Selçuk, “Türkiye’nin geleceğinin özel çocuklarımız açısından daha güzel olması için faaliyetlerimiz sürüyor.” ifadesini kullandı. Engelliler Haftası dolayısıyla iftarı düzenlediklerini aktaran Selçuk, bu vesileyle öğretmen ve öğrencilerle yüz yüze olma fırsatına kavuştuklarını söyledi. 

Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın yetenekleri, becerileri konusunda ümitlerimiz son derece yüksek. Onların içindeki potansiyeli açığa çıkarmak bu yeteneklerini hayata geçirmek için elimizden ne gelirse yapma yolundayız. Çalışmalarımız sürüyor.” dedi. Yemeğe ayağındaki sorun nedeniyle yürüme botuyla gelen Bakan Selçuk, misafirlerine “ayağınıza sağlık” diye seslendikten sonra, “Bu ‘ayağınıza sağlık’ ifadesinin de ne kadar önemli olduğunu kendimde gördüm ayağım kırıldıktan sonra. Buraya bastonla gelirken her bir anın her bir saniyesinin niye bu kadar önemli olduğunu, bu çocuklarımızın neler hissettiğine vakıf olmak bakımından oldukça değerli buluyorum.” diye konuştu. Bakan Selçuk, iftarın ardından tek tek masaları gezerek öğretmen ve öğrencilerle görüştü, dilek ve temennilerini dinledi.
Otizmli yetenekten mini konser
Bakan Selçuk’un konuşmasından önce küçük yaşta müzik yeteneği keşfedilen Kepez Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi otizmli Taylan Harvati, keman çalarak “Gidiyorum gündüz gece” türküsünü seslendirdi. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Taylan’a icra ettiği eser için teşekkür etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kapadokya Üniversitesinden tarihi konakta tez ve yazı kampı

Kapadokya Üniversitesinin akademik makale, yüksek lisans veya doktora tezi yazanlara yönelik düzenlediği tez ve yazı …