Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Türkiye Fizyoterapistler günü NNYÜ’de kutlandı ve uyarılar

Türkiye Fizyoterapistler günü NNYÜ’de kutlandı ve uyarılar

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından Türkiye Fizyoterapistler Günü nedeniyle “Yoga Eğitim Semineri” konulu bir etkinlik düzenlendi.

Süleyman Çetinsaya Kültür Merkezindeki etkinliğe Yoga Eğitmeni Şule Güneş konuşmacı olarak katıldı. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin ilgi gösterdiği etkinlikte Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferhan Soyuer açılış konuşması yaptı. Tüm Fizyoterapistlerin, Türkiye Fizyoterapistler Gününü kutlayan Prof. Dr. Ferhan Soyuer, Fizyoterapistlerin, fizyoterapi ve rehabilitasyon alanındaki tedavi edici hizmetlerinin yanı sıra, koruyucu sağlık hizmetlerinde de görev alarak, toplum sağlığını geliştirme ve hastalıkları önleme konusunda da etkili bir sağlık elemanı haline geldiklerini söyledi. Soyuer, NNYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak Fizyoterapistlik mesleğinin gelişimine, eğitimde kalite bakış açısıyla katkı sağlayamaya çalıştıklarını hatırlattı.

Prof. Dr. Ferhan Soyuer’in konuşmasından sonra kürsüye çıkan Yoga Eğitmeni Şule Güneş ise Yoga nedir? Yoganın yararları, Yoga felsefesi ve Yoga türleri gibi konularda bilgiler verdi. Konuşmasında stres ve meditasyon konularına da değinen Şule Güneş, nefes ve beden bize verilen en büyük hediye olduğunu fark ederek ve bunları kullanarak yaşam kalitemizi yükseltebileceğimizi söyledi. Yoga Eğitmeni Şule Güneş, konuşmasının sonunda salondaki öğrencilerle kısa bir süre meditasyon uygulaması da yaptı.

Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Yoga Eğitmeni Şule Güneş’e etkinlik sonunda Prof. Dr. Ferhan Soyuer tarafından plaket takdim edildi.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Üyesi Prof. Dr. Fzt. Sema Savcı,

“Kalp Yetersizliği” tedavisinde yürümenin önemli olduğunu belirtti.

Kalp Yetersizliği kalbin dokulara gerekli oksijenlenmiş kanı pompalama becerisindeki kayıp olarak tanımlanır. İstirahat veya egzersiz sırasında nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, bitkinlik veya ayak bileklerinde şişlik gibi şikayetleriniz varsa kardiyoloji uzmanı kontrolünde ilaçlarınızı doğru ve zamanında kullanmanız gerekmektedir. Kalp yetersizliği tanısı aldıysanız ve semptomlarınız ilaçla kontrol altına alındıysa güvenli egzersiz yapabilirsiniz.

Kalp yetersizliğinde egzersiz yapmak;

 • Kalbinizi korur ve güçlü tutar
 • Kilo kontrolünüzü sağlar
 • Daha enerjik olmanıza ve iyi hissetmenize yarar
 • Kolestrolünüzün düşürür ve tansiyonunuzu sağlıklı tutar
 • Dolaşımınızı artırır
 • Geceleri daha iyi uyumanıza ve stresinizi azaltmanıza yardım eder

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Üyesi Prof. Dr. Fzt. Sema Savcı, 5 adımda egzersiz ile kalbinizi koruyun.

 1. Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka fizyoterapistinize danışın!
 2. Her zaman ısınmayla başlayın, soğumayla bitirin

Isınmak için yavaşça yürümeye 5 dakikanızı ayırın ve soğumak için 5 dakika yavaş yürüyün ve esneme egzersizleriyle sonlandırın.

 1. Her gün 30 dakika veya haftanın en az 3 günü yürümek önemli bir hedeftir

Fizyoterapistinizin belirlediği tempoda yürüyüşünüzü yapın. Eğer egzersizinizi tek seferde yapamıyorsanız günde 3 kere 10 dakikalık periyotlara ayırabilirsiniz.

Adım sayar yardımı ile adımlarınızı ve ne kadar mesafe yürüdüğünüzü kaydedebilirsiniz.

 1. Semptomlarınızı gün içerisinde ve egzersiz sırasında izlemeyi unutmayın!

Nefes darlığı, yorgunluk, kalp hızı ve kan basıncınızı egzersiz öncesinde ve sonrasında takip edin.

 1. Türkiye Fizyoterapistler Derneği Üyesi Prof. Dr. Fzt. Sema Savcı, Güvenliğiniz İçin;
 • Egzersiz boyunca nefes almanızın ve kalp hızınızın artması normaldir, fakat konuşma testini geçebilmelisiniz(egzersiz yaparken konuşmaya devam etmek)
 • Dışarısı çok soğuk ya da çok sıcaksa egzersiz yapmayın.
 • Aktivite boyunca yorulmaya başlarsanız, durun ve dinlenin. Dinlenme sırasında solunum egzersizleri yapmanız dinlenmenizi kolaylaştıracaltır.
 • Ağır nesneleri kaldırmayın, itmeyin veya çekmeyin
 • Aktivitelerinizi gerçekleştirirken nefesinizi tutmayın
 • Yürüyüş sırasında rahat ayakkabılar ve giysiler giyin.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri OSB Teknik Koleji nitelikli işgücüne değer katıyor

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan;  Özel Kayseri OSB Teknik Koleji’ni ziyaret ederek 2018 …