Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Tüketici fiyatları Kayseri ve Türkiye’de rekor arttı, tüketici artış rakamlarını yetersiz buldu

Tüketici fiyatları Kayseri ve Türkiye’de rekor arttı, tüketici artış rakamlarını yetersiz buldu

ABD’li papaz  krizi ile başlayan piyasalardaki ve pazarlardaki ekonomik kriz, dar ve sabit gelirlileri adeta isyan ettirirkin, Türkiye İstatistik Kurumu Kayseri Bölge Müdürlüğü, tüketici fiyat endeksini açıkladı. Tüketici, fiyatların, açıklanan rakamların çok çok üzerinde olduğunu iddia etti.

Kayseri ve çevresinde, bu yılın  Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksi,  bir önceki aya göre % 2,65, bir önceki yılın aralık ayına göre % 23,55, bir önceki yılın aynı ayına göre % 26 ve on iki aylık ortalamalara göre de % 15 arttı.

Geçen ay endekste yer alan gruplardan en fazla artış  % 12,55 ile giyim ve ayakkabı,  % 4,4 ile sağlık, % 4,12 ile mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ve % 3,22 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde  görüldü.  Bu oran ulaştırma grubunda % 0,84 ile düşüş gerçekleşti. Aynı dönemde, fiyatı en çok artan seçilmiş maddeler değişim oranlarıyla birlikte sırasıyla % 44,03 ile erkek mont, % 37,59 ile kaban (kadın için) ve % 35,35 ile domates olurken, en çok düşük % 29,25 ile limon ve % 13,67 ile salatalık oldu.

Türkiye genelinde ise;  Ekim ayında bir önceki aya göre %2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,56, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,24 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,90 artış gerçekleşti. Aylık en yüksek artış %12,74 ile giyim ve ayakkabı grubunda, aylık düşüş gösteren tek grup %0,85 ile ulaştırma oldu. Yıllık en fazla artış %37,92 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti. Seçilmiş maddelerde ise benzerlik görüldü.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi haberleri (06.11.2018)

KAYSO Yüksek İstişare Kurulu İlk Toplantısını Yaptı  TOBB Yönetmeliği ile ilk defa oluşturulan Kayseri Sanayi …