Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ‘Boydak emin ellerde, satılmayacak’

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ‘Boydak emin ellerde, satılmayacak’

Boydak Grubunun 2017’de 8,6 milyar Tl olan cirosunun yüzde 14’lük artışla geçen yıl 9,8 milyar Tl’ye yükseldiği açıklandı.

Boydak Holding’te, yönetim kurulu üyeleri ve Boydak Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin ile bir basın toplantısı düzenleyen TMSF başkanı Muhiddin Gülal, başarılı finansal sonuçlarla ekonomiye güç katmaya devam ettiklerini, koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisine değer katan, kendilerini daha rekabetçi kılan yatırımlara devam edeceklerini tekrarladı. Boydak Holding’in bu yılki ihracat hedefini 500 milyon dolar olarak belirten Gülal, şunları söyledi.

“Boydak Grubu’nun  2017’de 8,6 milyar Tl olan cirosu yüzde 14’lük artışla 2018’de 9,8 milyar Tl’ye yükselmiştir. Grubun vergi öncesi karı yüzde 26,5 artışla 1,06 milyar Tl’den, 1,34 milyar Tl’ye ulaşmıştır. Aynı dönemlerde ödenen vergiler ise yüzde 52,3’lük artışla 432 milyon Tl’den 658 milyon Tl’ye ulaşmıştır.. Zorlu piyasa koşullarında ülke ekonomisine ihracat ile katkı sağlamak çok önemli.  Grubumuzun  2017’den 2018’e 372 milyon Amerikan doları olan toplam ihracatı yüzde 5,1 artarak 391 milyon Amerikan dolarına yükselmiştir. 2 yılda toplam yatırımlar ise 419 milyon Tl’ye çıkmıştır. “

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi kuruluşu Listesi’nde toplam 7 grup şirketi, İSO II.500’de ise 2 şirketiyle yer alan Boydak Holding’in geçen yıl sahip olduğu güçlü insan kaynağında herhangi bir azalmaya gitmediğine dikkat çeken Muhiddin Gülal şöyle konuştu.

“Aksine, inovasyon ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlar gibi çalışan memnuniyetini de artırmaya önem vermiştir. Bu açıdan sosyal sorumluluk konusunda üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyor; çalışanlarımızın üniversitede okuyan çocuklarına burs vermeye, Şehit ve gazi yakınlarına mobilya yardımında bulunmaya devam ediyoruz. Kayseri ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olarak İstikbal markasıyla Kayserispor’a, Bellona markası ile de Bayan Basketbol takımına sponsor olarak spora olan desteğimizi sürdüreceğiz. Boydak Holding, 31 şirketi ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaya, Türkiye ekonomisini istihdamla, döviz girdisiyle, yenilikçi üretimle desteklemeye devam ediyor. “

Holdingin 2018’de gerçekleştirdiği proje ve arge yatırımları hakkında da bilgi veren Gülal “Mobilyadan enerjiye, demir çelikten tekstile kadar 8 farklı sektörde faaliyet gösteren Boydak Holding’in  arge-ürge harcamaları yüzde 14,7 yükselişle 13,9 milyon Tl’den 16,0 milyon Tl’ye ulaştı. Türkiye’nin en önemli mobilya markaları olan İstikbal, Bellona ve Mondi’nin mağazacılık alanındaki atılımlarına hem yurtiçi hem de yurtdışında 2018 yılında açılan yeni mağazalar ile devam ediyor” diye konuştu.

‘Boydak Holding Araplara  ya da başkasına satılacak mı?’ şeklindeki soruya ‘Tehlikesi olan şirketleri satıyoruz. Boydak için böyle bir tehlike yok. Satılması da söz konusu değil. Satılmayacak. Mahkemeler devam ediyor’ diyen TMSF başkanı Muhiddin Gülal, kayıt dışı işlemlerle ilgili de ‘Bizden önce yapılan incelemelerde çok sayıda kayıt dışı işlem saptanmış. Bunlar kayıt altına alınınca performansıda arttı. Kayıt dışı ile ilgili bilgiler Savcılığa bildirildi. Eski CEO Ertunç Laçiner ve bazı yöneticilerle ilgili hukuki süreçte devam ediyor’ diyen Gülal TMSF yönetimlerinde olan şirketler konusunda da şu bilgileri verdi.

“Şu an TMSF bünyesinde 955 şirket var. Bunların değeri 56,5 milyar Tl.  Ciroları 19,8 milyar Tl. Bu şirketlerde çalışan sayısı 44 bin 642 kişi.  Aktif büyüklükleri yüzde 27. Bu şirketler içinde en iyisi Boydak holding. Boydak Holding’e el konulduğunda  borcu 383 milyon dolardı. Bize geçince ve kayıt dışılar kayıt altına alınınca bu borcun 245 milyon dolarını bizim yönetim ödedi. Şu anda 138 milyon dolar bankalara borcu var. Fetö soruşturması nedeniyle beyaz yakalı üst düzey yöneticilerin tamamı değiştirildi.  Mavi yakalılarla fazla ilgilenmedik.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

ADASO ve ATHİB yönetimi Kayseri Ticaret Odası’nda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki …