Ana Sayfa / Köşe Yazıları / TEMA’ya tam destek(2) (Köşe yazısı 14.03.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

TEMA’ya tam destek(2) (Köşe yazısı 14.03.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Türkiye’de yeşil alanların, parkların, bahçelerin, ormanların çoğalması, yaban av hayatının, habitat’ın korunması, erozyon ve toprak kaybının önlenmesi, verimli arazilerin betonlaşmaması için büyük mücadele veren TEMA’nın faaliyetlerini anlatmaya devam ediyorum.

Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA ve Lise TEMA programlarımızı 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında 81 ilde, 384 ilçede 106 bine yakın öğrenci ve yaklaşık 4.700 öğretmen ile uygulamaya başladık. Eğitim programlarının destekleyici materyallerinden olan gözlem kutusu, meşe-toprak posteri ve öğretmen rehberlerini eğitim- öğretim yılının başında programları uygulayan okullarla paylaştık.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliği ile Dünyanın Durumu 2017 Yeryüzü Eğitimi: Değişen Gezegende Eğitimi Yeniden Düşünmek kitabını yayınladık. TEMA Vakfı olarak içeriğine katkı sağladığımız yayına kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Turan Demiraslan’ın sağladığı destek ve Mütevelli Heyeti üyemiz Emel Anıl’ın çevirisiyle “Meşe” kitabını Türkçeye kazandırdık. Yayınımızı edinmek için temaOtema.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Burs; orman ve kırsal kalkınma, çevre politikaları ve eğitim alanında lisansüstü çalışma yapan, ders dönemini bitirmiş öğrencilere iki yarıyıl boyunca verilmektedir. Yeni dönem Turan Demiraslan bursiyerleri belli oldu. 2017- 2018 döneminde orman ve kırsal kalkınma, çevre politikaları ve eğitim alanlarında çalışma yapan, dokuz lisansüstü öğrencisinin çalışmalarını destekliyoruz.

2017’nin ikinci yarısında destekçilerimizin bağışlarıyla, Türkiye’de Orman Genel Müdürlüğü’nün ve KKTC’de Orman Dairesi Müdürlüğü’nün iş birliği ile Balıkesir, Çanakkale, Kırklareli ve KKTC’de tesis edilen sahalar için yaklaşık 490 bin fidan bağışı aldık. 2014 yılı sonbahar dönemi ile 2017 sonbahar dönemi arasında ağaçlandırma çalışmaları yürütülen 40 farklı sahada fidan başarı tespitleri için saha kontrolleri gerçekleştirdik. Fidan dikilen ve en az bir yılını tamamlayan 33 sahanın ortalama fidan başarısı %92 oldu. Diğer yedi sahada fidan dikimi amaçlı arazi hazırlığı çalışmaları tamamlandı.

Orman Genel Müdürlüğü ve İş Bankası iş birliğiyle 2008 yılında uygulamaya koyduğumuz 81 İlde 81 Orman Projesi ile bugüne kadar 2,2 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Projenin onuncu yılında 22 ilde çalışmalara devam ettik. Başarı oranını arttırmak için tamamlama ihtiyacı olan sahalarda fidan dikimleri gerçekleştirdik. Birçok sahada dikilen fidanlar ortalama insan boyunu aştı ve toprağı koruyacak kapalılık oluşmaya başladı. Projenin 2017 yılsonu ortalama fidan başarısı %83 oldu.

Fıstığımız Bol Olsun’da eğitimlere hız verdik. Nestle Damak ile 2011’de Gaziantep ve Şanlıurfa’da başlattığımız projenin ikinci etabında; ilk etapta elde edilen bilgi ve birikimin Barak Ovası’na yaygınlaştırılması çalışmalarına devam ettik. İkinci altı aylık dönemde 154 bahçede Antepfıstığı yetiştiriciliği konusunda danışmanlık çalışmaları yürüttük. Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve MEB Gaziantep Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde teorik ve uygulamalı budama eğitimi verdik. Yürütülen tüm eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile proje bahçelerinde, bölgenin 2017 yılı ağaç verimine oranla %52 verim artışı sağlandı.

2016 yılının başında Doğuş Çay ile Rize’de sürdürülebilir çay tarımının temelini oluşturan toprak sağlığının korunması konusunda başlattığımız Her Dem Toprak İçin Projesi’ne devam ettik. Çay bahçesi topraklarının sürdürülebilir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yaygın eğitim çalışmaları gerçekleştirdik. Üretici, çay eksperi, öğretmen, öğrenci, din görevlisi, muhtar ve kadınlardan oluşan toplam 1775 kişiye sürdürülebilir çay tarımı eğitimleri verdik. Çayda doğru budama uygulamaları kapsamında 25 üreticiye budama eğitimi verdik.

Verimli topraklarımızı, ormanlarımızı ve temiz hava hakkımızı savunmak için başta kömürlü termik santraller olmak üzere doğamızı tehdit eden projelere karşı Trakya’da, Zonguldak’ta, Bartın’da, Ankara’da ve Adana’da hukuki mücadele başlattık. 69 ilde, Toprak Koruma Kurulları’ndaki temsilcilerimizle verimli topraklarımızın plansız yapılaşmaya ve sanayiye açılmasını önlemek, tarım alanlarımızı korumak için çalışıyoruz.

TEMA Vakfı olarak Ordos’ta Çin’in ev sahipliğinde yapılan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Çerçeve Sözleşmesi 13. Taraflar Toplantısı’na (UNCCD-C0P13) katıldık. Toprak bozulumuna karşı ulusal çalışmaları, uluslararası alanda arazi bozulumunun dengelenmesi hedefleri kapsamında genişlettik. Ayrıca UNCCD’nin 2018-2030 stratejisine STK’ların da dahil olmasına ilişkin savunuculuk yaptık.

Kömürlü termik santral projelerine karşı #KömürÜzer diyerek örgütlenme ve iletişim çalışmalarına devam ediyoruz. İç Anadolu’nun en verimli ovalarından biri olan Alpu Ovasının ortasında, Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde ve Çanakkale’nin Kazdağlarında planlanan termik santrallere karşı çalışmalarımızı sürdürdük. Gönüllülerimizin ve destekçilerimizin katkılarıyla verimli topraklarımızı, ormanlarımızı, havamızı koruyoruz.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gördüklerim, göremediklerim…(4) (Köşe yazısı 04.12.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Öncelikle ‘gördüklerim, göremediklerim’  köşe yazılarıma ilginiz, kutlamalarınız, önerileriniz için içtelikle teşekkür …