Ana Sayfa / Köşe Yazıları / TEMA’ya tam destek(1) (Köşe yazısı 13.03.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

TEMA’ya tam destek(1) (Köşe yazısı 13.03.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı. Kısaca TEMA. Benimde gönüllü olarak desteklediğim. bu bu tip STK ve etkinliklerin artmasını isteyen biriyim. Belki hatırlarsınız, çevre ile ilgili çoğu yazımda, artık mevcut ağaçların kesilmemesi, başka yerlere taşınmaması, yok edilmemesi için genel olarak ve cinslerine göre iki numara verilerek koruma altına alınmasını önerdim.

TEMA, nedir, ne değildir, neler yapıyor, geçtiğimiz yılın son altı ayında neler yaptı, gelin TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç’tan bir kez daha dinleyelim.

İki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurdular. Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti.

Ülkemiz yılda 743 milyon ton toprağını erozyonla kaybediyor. Oysa yaşam üreten bir cm toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Toprak kaybetmeyi göze alamayacağımız kadar kıymetli bir varlık. Bize aşımızı, işimizi, sanayimize hammaddeyi toprak sağlıyor. Eğer toprağımızı kaybedersek hayatımızı da kaybederiz. TEMA’nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak, korumak.
Sürdürülebilir yaşam ilkesiyle başta topraklarımız olmak üzere doğal varlıkların korunması için, bilim temelli çalışan, topraktan gelen toplumsal barışa inanan, halkla bütünleşen, ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, gönüllü, bilinçli, öncü, uluslararası ve muteber bir Sivil Toplum Kuruluşu olmak. Amacı,

Ülke topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek ve bu mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak,

Toprakla birlikte dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması için çalışmak,

Kendiliğinden yetişen doğal ormanları korumak, ağaçlandırma çalışmaları yaparak topluma ağaç sevgisi aşılamak,

Tarım alanları, çayır ve meraları korumak, geliştirmek, amacı dışında kullanılmasını önlemek,

Doğal varlıkların korunması ve doğru şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmek, destek vermek.

TEMA Vakfı olarak toprağı bereketli, havası temiz, dereleri çağlayan; yaşanabilir bir gelecek için var gücümüzle çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tüm Türkiye’de başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkları korumak amacıyla başarılı faaliyetler yürüttük. Ayrıca çevre sorunlarına duyarlı, bilinçli ve etkin bir kamuoyu oluşturmak için de önemli çalışmalar gerçekleştirdik.

Türkiye’nin her köşesinden gönüllülere ulaşmayı ilke edinen Vakfımız, 2017 yılının ikinci yarısında saha faaliyetlerini 81 il, 301 ilçe, 47 mahalle/köy/belde ve 140 üniversitede olmak üzere toplam 569 noktada gönüllü temsilcileri aracılığıyla sürdürdü. Yılın ikinci yarısında aramıza katılan yaklaşık 49 bin yeni gönüllümüz ile gönüllü sayımız 690 bine ulaştı.

Katılımcılarımızla birlikte 25. yılımızı coşkuyla kutladığımız Saha Koordinasyon Toplantısı’nı, İstanbul’da “Umut Yeşertiyoruz” temasıyla 63 ilden ve Kıbrıs’tan 350’yi aşkın gönüllümüz ile yaptık.

İki Bölgesel Gönüllü toplantısı’nı Batman ve Çanakkale’de 28 ilden, 520 gönüllümüz ile bir araya gelerek bu topraklarda umut yeşertmeye devam ettik.

Bir çiftçi ve sosyal girişimci olan TEMA Gönüllüsü Tanfer Dinler’in konuşmacı olduğu Girişimciliğe, Gençliğe ve Geleceğe Farklı Bir Bakış söyleşilerini 10 farklı il ve 10 üniversitede yaklaşık 2.500 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdik.

Çocuklara yönelik doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesi olan Ağaç Kardeşliğini, Adım Adım oluşumunun desteğiyle hayata geçirmeye devam ediyoruz. Projeyi 50 ilde 5.400 öğrencinin katılımı ile uyguladık.

2017 yılı boyunca “Orman Ekosistemi ve Yaşamın Çeşitliliği” konulu doğa eğitimi programına katılan çocuklar, Kasım ve Aralık aylarında elleriyle tohumdan büyüttükleri fidanları toprakla buluşturarak projeyi tamamladı. Ayrıca projeye dahil olan her çocuk adına dikilen 5.400 fidan ile Balıkesir’de Adım Adım Çocuklar Hatıra Ormanı oluşturuldu. Adım Adım koşucuları, 39. İstanbul Maratonu’nda yardımseverlik koşusu yaparak projeyi desteklemeye devam etti. Maratonda iyilik peşinde koşan 454 koşucumuz, yaklaşık 5.500 bağışçıdan 430 bin TL’yi aşkın tutarda bağış toplayarak projeye katkı sağladı. Koşucularımız 4.300 çocuğumuzun daha Ağaç Kardeşi olmasını sağladı.

Düzenlediğimiz Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleriyle toprak bozulumu konusuna dikkat çektik. Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında ülke genelinde TEMA İl Temsilcileri, İlçe/Mahalle Sorumluları ve gönüllülerin gerçekleştirdiği Toprağa Saygı Yürüyüşleri’nde “Yaşam Toprakta Filizlenir” dedik. Yürüyüşlerde verilen mesajlarla herkesi doğal varlıkların korunması için harekete geçmeye çağırdık. Hafta kapsamında 36 farklı ilde toplam 106 etkinlik (Toprak Yürüyüşü, Toprak Bozulumu temalı stant çalışması, sunumlar ve farkın dalı k etkinlikleri) gerçekleştirdik ve yaklaşık 11.000 kişiye ulaştık.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gördüklerim, göremediklerim…(4) (Köşe yazısı 04.12.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Öncelikle ‘gördüklerim, göremediklerim’  köşe yazılarıma ilginiz, kutlamalarınız, önerileriniz için içtelikle teşekkür …