Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Teknoloji-yaşam-ekonomi haberleri (27.03.2019)

Teknoloji-yaşam-ekonomi haberleri (27.03.2019)

KAYSERİ ŞEKER’E  “TARIMSAL ARAŞTIRMA KURULUŞU BELGESİ”

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel üretim Genel Müdürlüğünden  “Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu Belgesi” almayı başardı.

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi tarafından,   Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel üretim Genel Müdürlüğüne  12 Şubat 2019 tarihinde yapılan başvuru, yapılan değerlendirmeler sonucunda bir ay gibi kısa sürede Kayseri Şeker  bitki çeşitlerinin, ıslahı, bulunması ve geliştirilmesi ile ilgili faaliyet gösterme yetkisine sahip oldu.

Ülke genelinde 210 özel sektör kuruluşu arasında yer alan Kayseri Şeker, Tarımsal Araştırmalar kapsamında Tarla Bitkileri ve Sebze dalında Kayseri’de yetki belgesine sahip ikinci firma oldu.

Kayseri Şeker Ar- Ge biriminde tarımsal ıslah projeleri kapsamında Şeker pancarı tohum ıslahı çalışmaları devam ederken Çerezlik Kabak Tohum Islahı  projesinde ise   tescil aşamasına gelindiği belirtildi.

Sürdürülebilirlik lideri Remeo, Panasonic TOUGHBOOK tabletleri tercih etti 
Finlandiyalı çevre koruma hizmetleri şirketi Remeo, araçlarındaki tabletleri güncellemeye başladığında TOUGHBOOK’tan yana karar verdi. 
Remeo ve müşterileri, geri dönüştürülebilir eşyaların sayısını artırmayı ve tüm malzemelerin tekrar dönüştürülmesini hedefliyor. Remeo yıllarca araçlarında uzaktan bağlantı yazılımı kullandı. Ancak bir önceki nesile ait cihazlar teknik olarak istenileni verememeye başlayınca şirket de araçlarında bulunan bütün tabletleri yenileme kararı aldı. TOUGHBOOK’un tercih edilmesinde sadece kullanım kolaylığı değil, aynı zamanda uzun hizmet ömrü de büyük bir etken oldu. Bu aynı zamanda Remeo’nun döngüsel ekonomiyi desteklemek için doğal kaynakların korunmasını temel alan stratejileri ve değerleriyle de uyumlu.
Çalışmaya hazır 200 cihaz
Remeo, özel araçları için 200’den fazla Panasonic TOUGHBOOK G1 tableti satın aldı. Bu cihazlar daha sonra kilitlenebilir montaj bölümüne yerleştirildi. Böylece aracın ön paneline yerleştirilerek güvenli, kolay ve konforlu bir şekilde kullanılabiliyor. Cihazın yazılımına güncellemelerin ve değişiklerin kolayca yapılabilmesi için uzaktan yönetim yazılımı da cihazla birlikte gelenler arasında yer alıyor. Cihaz sağlayıcısı Kauko Oy, hem Windows 7 hem de Windows 10 işletim sistemleri için disklerin yedeklerini önceden yükledi.
Çok amaçlı cihazlar
TOUGHBOOK tabletler Remeo’nun araçlarının artık ayrılmaz bir parçası. Cihazın içinde sürücüler için yapılacak listesi ve en uygun rotayı oluşturmak için GPS navigasyonu yer alıyor. Tabletler aynı zamanda karşılaşılan engeller gibi verilen görevlerde gerçekleşen değişikliklerin kaydedilmesi için de kullanılıyor.
Araca bağlı olarak toplanan atıklara ait veriler otomatik veya sürücü tarafından manuel olarak tablete işleniyor. TOUGHBOOK tabletler aynı zamanda teslimatlar için elektronik belge ve imza alımı gibi işlemler için kullanılıyor.
Remeo Bölgesel Yöneticisi Kimmo Käenmäki, konuyla ilgili şunları söyledi: “TOUGHBOOK, tıpkı çalıştığımız yerler gibi zorlayıcı koşullar için birebir. Cihaz son derece dayanıklı ve mükemmel bağlantı özellikleri sunuyor. Ekran hem güneş ışığı hem de karanlıkta kolaylıkla okunabiliyor ve yağmur, toz artık cihazda sorun yaratmıyor. Fiyat ve performans oranı tek kelimeyle mükemmel.”
ebebek’li Elif, Şiirleriyle Hayatımıza +1 Fark Katıyor!

Çocukluğundan beri şiir yazan Down Sendromlu Elif Güler’in şiir kitabı hayalini gerçekleştiren ebebek, genç kızın hayallerinin peşinden gitmesi için ilk adımı attı. Özgün, Sunay Akın, Haldun Dormen ve Şebnem Özinal gibi değerli sanatçıların da katkılarıyla “Rüzgâr Beni Nereye Sürüklerse…” adlı şiir kitabı 21 Mart itibarıyla okurla buluşacak.

Destek başvurularında son günler…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 11 Ekim 2018 tarihinde başlayan organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının 29 Mart 2019 Cuma günü, 1 Ekim 2018 tarihinde başlayan yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği başvurularının ise 1 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini bildirdi.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, 2018 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan organik tarım desteği olarak dekarda, birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde 10 lira ödeneceğini belirtti.

Organik tarım desteği ödemesinin, Organik Tarım Yönetmeliğine göre organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) ve Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) 2018 üretim yılında kayıtlı, 2018 yılı hasadını gerçekleştirmiş, ürettiği ürüne ürün sertifikası düzenlenmiş olan ve destekleme tebliğinde belirtilen usul ve esaslara göre başvurusunu yapan çiftçilere ödeneceğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“2018 yılı hasadı yapılmış ürün için OTBİS’te yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü yapılmış ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş geçiş süreci-2, geçiş süreci-3 ve organik statüde yer alan tarım arazileri ve bu arazilerde kayıtlı ürünlerden desteklemeye uygun bulunan arazilere destekleme ödemesi yapılacak.

Üreticilerin başvurularını bağlı oldukları Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvuruları için 29 Mart 2019, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği için 1 Nisan 2019 mesai bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde üreticilerin destekten faydalanmaları mümkün olamayacak.

Son günlerde yaşanabilecek yoğunlukları göz önüne alarak, üreticilerimizin başvurularını biran evvel yapmaları kendi yararlarına olacaktır.”

            -İyi tarım uygulamaları desteği-

Bayraktar, iyi tarım uygulamaları desteğinin, dekara, meyve ve sebzede bireysel sertifikasyona 50 lira, grup sertifikasyonuna 40 lira, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde desteğin ise bireysel sertifikasyonuna 100 lira, grup sertifikasyonuna 50 lira, çeltikte 10 lira, örtü altı üretimde 150 lira olarak ödeneceğini belirtti.

Şemsi Bayraktar, şunları kaydetti:

“İyi tarım uygulamaları desteği ödemesinin, İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmeliğine (İTUD) göre meyve, sebze, çeltik, süt bitkileri, tıbbi aromatik bitki ürünlerinde iyi tarım uygulamaları faaliyetleri sonucunda yetkilendirilmiş kuruluşlarca 2018 yılında düzenlenmiş iyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olanlara örtü altında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilerden Örtü Altı Kayıt Sistemi’nde (ÖKS) kayıtlı olanlara desteğe tabi alan hesaplanarak ödenecek.

Meyve, sebze, çeltik, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitki ürünlerinde İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilere İTUD ödemesi, yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan tarım arazilerinin ÇKS’ye işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak, örtü altında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilere ise yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan ayrıca ÖKS’de kayıtlı olan alanların ÇKS’ye işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak yapılacak.”

            -Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği-

Bayraktar, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi destekleri kapsamında kilogram başına yağlık ayçiçeğinde 40 kuruş, kanolada 50 kuruş, soyada 60 kuruş, aspirde 55 kuruş ödeneceğini belirtti.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Türkiye tarım havzalarında yağlı tohumlu bitkileri yetiştiren ve 2018 yılına dair ÇKS kayıtlarını hasat dönemi öncesinde yaptıranlar destekten faydalanabilecek.

Alım satım, ürün işleme, değerlendirme, depolama işlemlerinin belirlenen usul ve esaslara uygun gerçekleşmesi koşuluyla, 2018 yılında fark ödemesi desteğine esas ürünleri üreten çiftçiler ile yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşu (YTK) ile sözleşmeli üretim yapan çiftçiler de (kullanım şekilleri tohumluk olanlar dahil olmak üzere)  fark ödemesi desteğinden yararlanabilecek.

2018 yılında üretilerek satışı yapılan; fark ödemesi desteğine esas ürünlere Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nce Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli’ne göre destekleme ödemesi yapılacak. Fark ödemesi desteği başvurularında; üretim sezonuna ilişkin hasat tarihi ile son başvuru tarihi arasındaki süreyi içeren alım satım belgesi ve desteklemeye tabi ürüne yönelik borsa altyapısı mevcut il ve ilçelerde zorunlu, diğer il ve ilçelerde ise il/ilçe tahkim komisyonlarının gerekli gördüğü durumlarda borsa tescil beyannamesi gerekmektedir.”

Leitz IQ serisi kağıt imha makineleri satışa sunuldu
Yüksek kalite ve göz alıcı tasarımlar denince akla gelen  Leitz, 25 Mayıs 2018’den beri Avrupa’da yürürlükte olan Genel Verileri Koruma Düzenlemesi’yle (GVKD) uyumlu olan yeni kağıt imha makinesi serisi Leitz IQ ile bu standartlarını devam ettiriyor.
Alman ofis ürünleri üreticisi Leitz®’ın sahibi ACCO, açılımı akıllı (Intelligent) ve sessiz (Quiet) olan Leitz IQ serisinin bütün üyeleriyle kağıt sıkışma sorununun Türkiye’de de tarihe karışmasını sağlıyor. Leitz IQ serisi cihazlara öğütebilceğinden fazla kağıt koyulursa işlemi otomatik olarak durduruyor ve kağıtları yukarı çıkarıyor. Leitz IQ cihazları, modeline bağlı olarak 5 ile 20 sayfa kağıdı aynı anda imha edebiliyor. Hafif dokunuşları bile algılayabilecek kadar hassas tuşlarıyla kolay bir kullanım sunan seri, aynı zamanda ince yapısıyla masaların altına sığarak ofis alanını da daraltmıyor. Sessiz imha birimleri ve 4 saate kadar kesintisiz çalışabilen motorları sayesinde kağıtları uzun süre ara vermeden ve sessiz bir şekilde imha edebiliyor.
25 Mayıs 2018’de Avrupa’da yürürlüğe giren GVKD (Genel Veri Koruma Düzenlemesi), sadece dijital verileri değil, kağıtların üzerindeki verileri de kapsıyor. Dolayısıyla kağıt imha makineleri de firmalar için siber güvenlik sistemleri kadar önemli. Tüm üyelerinin GVKD ile uyumlu olduğu Leitz IQ serisinin P3 ve P4 modelleri, evlerinde özel belge imha etmesi gereken kullanıcılara hitap ediyor. Maksimum güvenlik gerekliliklerini karşılayacak şekilde geliştirilen P5 ve devamı ise hukuk, finans ve İK gibi departmanlar için birebir. IQ serisinin P4 ve P6 arasındaki üyeleri ise Leitz’ın en gelişmiş kağıt imha makineleri olarak öne çıkıyor. En gelişmiş model olan P6+, kağıtları normalin iki katı küçük parçalara ayırırken, P5+ ise Alman Standartlar Enstitüsü’nün (DIN) belirlediği boyutun üç katına kadar parçalayabiliyor. Leitz IQ serisiyle kağıt imha ederken kağıtlardaki zımba veya ataşları çıkarmak gerekmiyor. Kullanıcı dostu Leitz IQ serisindeki makinelerin atık seviyesini gösteren pencereye sahip depolama kutusu ise 23 ila 30 litre arasında atık kağıt alabiliyor.
Leitz IQ HomeOffice Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 600 TL’dir.
Leitz IQ Office P4 Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 1.500 TL’dir.
Leitz IQ Office P5 Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 1.700 TL’dir.
Leitz IQ Office Pro P4 Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 2.500 TL’dir.
Leitz IQ Office Pro P5 Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 2.600 TL’dir.
Leitz IQ Office Pro P5+Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 3.200 TL’dir.
Leitz IQ Office Pro P6+ Evrak İmha Makinesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 5.000 TL’dir.

Minik Eller Fidan Dikerek Orman Haftasını Kutladı

  • Kapadokya Montessori Anaokulları ve Altınyıldız Koleji İlkokul öğrencileri Orman Haftası dolayısıyla onlarca fidanı Kapadokya Üniversitesi Ağaçlandırma Alanında toprakla buluşturdu.
  • Kapadokya Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Kapadokya Montessori Nevşehir ve Ürgüp Anaokulları öğrencileri ile Altınyıldız Koleji İlkokul 2. Sınıf öğrencilerinden oluşan 65 Minik TEMA üyesi, “Türkiye Çöl Olmasın” yazılı “yelekleri giyerek öğretmenlerinin de yardımlarıyla Kapadokya Üniversitesinin Mustafapaşa Köyü girişinde yer alan ağaçlandırma alanına “Orman Haftası Etkinlikleri” kapsamında çam fidanı dikti.
  • Orman Haftasının önemine dikkat çekmek, erozyon konusunda sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek, çocuklara ve gençlere ağaç sevgisi kazandırmak amacıyla fidan dikim etkinliği düzenlendiğini belirten TEMA Vakfı Nevşehir Temsilcisi Arda Çakır, bu tür etkinliklerin Kapadokya Üniversitesi bünyesinde her yıl düzenlendiğini de sözlerine ekledi.
  • Fidan dikim etkinliğinin sonunda Kapadokya Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri ile Altınyıldız Koleji öğretmen ve öğrencileri hatıra fotoğrafı çektirerek etkinliği tamamladı.

Ünlü Felsefeci Teoman Duralı’dan Kapadokya Üniversitesi Öğrencilerine Seminer

Türk felsefeci, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, Kapadokya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencilerine seminer verdi.

Seminer öncesi bir giriş konuşması yapan Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, “Şaban Teoman Duralı hocamız uzun yıllardır yolumuzu aydınlatan, düşünce dünyamızı zenginleştiren, yaşayan filozoflarımızdan birisi olarak gördüğümüz bir hocamızdır. Bugüne dek, fikir hayatının ve devlet tasavvurunun önemli eksiklerine değinen, beraberinde ise tarihi gelişimini bize anlatan hocamıza aramızda olduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Bunun ardından “Devletin Tarihi ve Felsefesi” başlıklı seminerine “Bir felsefeci olarak devlet felsefesiyle de uğraştım bu ilgilenişimin sonuçlarını sizlerle paylaşmayı düşünüyorum” diyerek başlayan Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, seminerinde felsefenin bilgiyi bulmak, bilgiyi sınıflamak ve bilgi nedir sorusunu cevapladığını ifade ederek, felsefeye dair düşüncelerini Kapadokya Üniversitesinin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencileri ile paylaştı.

Eskiden insanların soylarıyla arasında dayanışma kurduğunu ama zamanla bunun yerine yeni bir dayanışma örneği arandığını ifade eden Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, “Bu yeni dayanışma birliği belirli inanışlar üzerinden yürümektedir. Burada soy birliğinin yerini ülkü birliği almaktadır” dedikten sonra yurt ve vatan kavramları arasındaki kavramsal farklılıklara dair değerlendirmeler yaptı.

Seminer sonunda Kapadokya Üniversitesi yüksek lisans programı öğrencilerinin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, öğrencilere teşekkür ederek seminerine son verdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Prof.Dr. İlhami Çelik annesini kaybetti

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. İlhami Çelik’in acı günü. Çelik, bir süredir hastanede tedavi gören …