Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Teknoloji-ekonomi-sağlık-belediye haberleri (28.03.2019)

Teknoloji-ekonomi-sağlık-belediye haberleri (28.03.2019)

Başkan Memduh Büyükkılıç “MELİKGAZİ WİFİ ÜSSÜ”

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  Melikgazi ilçe sınırları içerisinde yer alan park, sosyal tesis ile Pazar yerlerinde kablosuz internet yani WİFİ bulunduğunu, böylece vatandaşların kesintisiz internet bağlantısına imkan tanıdıklarını söyledi.

Vatandaşlarımızın yoğun olduğu park, tesis, pazar yerleri gibi alanlarda bu hizmetin yaygınlaştırılmasını, vatandaşa yeni bir hizmet alanı açılarak memnuniyetin artırılmasını amaçladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi’nin 34 park, 18 Kapalı semt Pazaryeri ve 12 Sosyal ve Spor tesisinde WİFİ bulunduğunu kaydetti.

2020 yılında Tüm ilçelerin kablosuz haberleşme ağının kurulacağını ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, kesintisiz iletişim kesintisiz internet için gerekli alt yapının hazır olduğunu sözlerine ekledi.

MELİKGAZİ HİZMET BİNASI SPOR MERKEZİNE KAYITLAR BAŞLADI

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yenilenen ve genişletilen Melikgazi Hizmet binası Kültür Merkezindeki SPOR SALONU’NA kayıtların başladığını söyledi.

Genişletilen ve yenilenen spor merkezinde ayrıca sauna yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, haftanın 6 günü hizmet verecek spor merkezinin hanımlara ve erkeklere özel günler tahsis edildiğini kaydetti.

Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri bay’lara, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri ise bayanlara olmak üzere tahsis edildiğini ifade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç “Melikgazi Belediyesi merkez binada yar alan Spor Merkezine yenilenen hali ile kayıtlar başladı. Günün yorgunluğunu atmak isteyenler, fazla kilolardan kurtulmak isteyenler ile sağlıklı yaşam için spor diyenler için yine bir imkanı Melikgazililere hazırladık. Melikgazi’deki herkes için spor ilkemizi şimdi yaygınlaştıracağız”dedi.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayıtların 252 13 33 nolu telefon ile yapılabile

PALANCIOĞLU’NA VATANDAŞLARDAN DESTEK

Talas Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı AK Parti Melikgazi Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Palancıoğlu’na, Melikgazili vatandaşlar tam destek verdi.

31 Mart seçimlerine sayılı günler kala çalışmalarına yoğun şekilde devam eden Başkan Palancıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ülke, MHP İlçe Başkanı Ertuğrul Yücebaş, yönetim kurulu üyeleri ve belediye meclis üyesi adaylarıyla, Cumhuriyet Meydanı Bürüngüz Cami ve etrafındaki işyerlerini ziyaret etti. Buradaki esnaf ve vatandaşlarla selamlaşıp sohbet eden Başkan Palancıoğlu’na 7’den 77’ye her yaştan destek geldi. Vatandaşların içten yaklaşımına kayıtsız kalmayan Palancıoğlu, sıcak ve samimi şekilde karşılık verdi. Esnafın ve vatandaşın halini ve hatırını soran Palancıoğlu, diğer yandan referans belediye Melikgazi’ye yapacakları referans projelerden de bahsetti.

Ziyaretin sonunda açıklamalarda bulunan Palancıoğlu, aldığı olumlu yansımalardan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İnşallah vatandaşlarımızın bu teveccühüyle birlikte Melikgazimizi, Kayserimizi örnek çalışmalarla buluşturup, Memduh Başkanımızdan alacağımız bayrağı daha yukarı taşıyacağız. Marka şehir Kayseri’ye marka hizmetler sunacağız.” şeklinde konuştu.

Ziyaretlerde vatandaşlar, Başkan Palancıoğlu ile fotoğraf çekindi.

Erciyes Teknopark’ta ERC Bilgi Günü ve Tecrübe Paylaşımı Etkinliği Düzenlendi

Erciyes Teknopark’ta Horizon 2020 Bilimsel Mükemmeliyet fonlarından olan konu bağımsız ve ortaksız başvuru yapılabilen ERC (European Research Council) fonu için Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Tübitak ERC İrtibat Noktası Dr. Derya DÖNERTAŞ’ın katılımıyla bilgilendirme sunumu ve arkasından Prof. Dr. M. Serdar Genç’in ERC Consolidator Grant Projesi hazırlama süreci ile ilgili Erciyes Üniversitesi ve çevre illerdeki araştırmacılara yönelik tecrübe paylaşımı etkinliği gerçekleşti.

Düzenlenen ERC Bilgi Günü ve Tecrübe Paylaşımı etkinliği ile ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Recai Kılıç şunları söyledi: “ERC’nin hedefi Avrupa’da bilimsel mükemmeliyeti güçlendirerek, Avrupa’yı en iyi araştırmacılar için bir cazibe merkezi haline getirmektir. Bu kapsamda Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council-ERC) programlarında herhangi bir konsorsiyum veya ortaklık şartı aramadan ulusal programlarla fonlanması genellikle zor olan büyük bütçeli akademik araştırma projelerine kaynak sağlamaktadır.TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’da son yıllarda ERC ile desteklenen proje sayısını artırabilmek adına önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu doğrultuda ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı, ERC Ödül Programı, ERC Eşik Üstü Ödül Programı ve ERC Transfer Ödülü Programı araştırmacıların proje önerilerini geliştirmeleri ve projelerini Türkiye’deki ev sahibi kuruluşlarda yürütmelerini teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur.

2.5 Milyon Euro’ya Kadar Proje Fonu

ERC programı kapsamında 2.5 milyon euro’ya kadar proje fonu desteği alınabilmektedir. ERC sağladığı bu önemli fon ile Avrupa’daki üniversiteler arasında rekabeti artırmayı ve üniversitelerin en iyi araştırmacıları en iyi çalışma koşullarında istihdam edebilmelerini hedeflemektedir.

Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak biz de araştırmacılarımızın bu önemli fon kaynakları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olup proje sayılarını artırabilmeleri adına bilgi günü ve tecrübe paylaşımlar

AKDENİZ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ZİRAİ İLAÇLARI MASAYA YATIRDI

 Tarım ürünleri ihracatında, yarattığı istihdam ve ülke ekonomisine net girdisi açısından lokomotif olan yaş meyve sebze sektörüne dair her konuya emek vermeyi, yaş meyve sebze ihracatını geliştirecek her çalışma için çaba sarf etmeyi ilke edinmiş olan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, tüm sektör paydaşlarının ortak çalışma-ortak kazanç kültürünü geliştirmek, ihracatı kalkındırmak ve ülke gelirine azami katkıyı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Çiftçisinden ziraatçısına, işçisinden paketlemecisine, nakliyecisinden ihracatçısına sektörün geniş bir kitleye temas ettiğinin bilinciyle hareket eden Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, sektörü ciddi anlamda ilgilendiren zirai ilaçlar konusunda bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

– Zirai ilaçların sektördeki önemi, etkileri görüşüldü

Adana Sheraton Otel’de AKİB organizasyonunda gerçekleşen toplantıya AKİB Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Tarım ve Gıda Dairesi Başkanı Ahmet Yavuzhan Erdem, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Dairesi Uzmanı Dilek Dervişoğlu İçel’in yanı sıra Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftçi Birlikleri, Turunçgil Üretici Birlikleri, Zirai İlaç Bayileri temsilcileri ve Zirai danışmanlar da katılım gösterdi.

SİN: “AKİB’in amacı sektördeki her paydaşla ortak çalışmak ve ihracatı birlikte kalkındırmaktır”

 Yaş meyve sebze ürünlerinin kalitesinin artırılması, narenciye ihracatındaki kalıntı sorunu ve yasaklı ilaçlar konuları hakkında fikir alış-verişinde bulunmak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, “Bugün burada sektörde aktif rolü olan her kesimin temsilcisi mevcut. Yaş meyve sebze sektörü üretimden tüketime kadar uzun bir zincir gibidir. AKİB olarak amacımız bu zincirin her bir halkasını oluşturan şahıs, kurum veya kuruluş ile birlikte hem ihracatta, hem üretimde, hem de ürün kalitesinde yadsınamaz bir öneme sahip olan zirai ilaçlar konusunda var olan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek, sektördeki her konuya hep birlikte fikir geliştirme ortamını oluşturmaktır. İnanıyoruz ki, sektörümüzün konularına her paydaş ile birlikte odaklandıkça üstesinden gelemeyeceğimiz güçlük olmayacak ve sektörümüz güçlenecektir” dedi.

Yaş meyve sebze ihracatında karşılaşılan sorunların çözüm adresinin fikir ve çalışma birlikteliği olduğunu vurgulayan Sin, “Bugüne kadar gecemizi gündüzümüze katarak çalışmanın gururunu nasıl yaşadıysak, bundan sonra da bu prensibimizi sürdüreceğiz” diyerek sektör için sarf edilen emeğin altını çizdi.

Zirai ilaçların sektördeki durumu ve önemine binaen teknik sunumların da yapıldığı toplantıda, her katılımcı grup fikirlerini belirtirken, toplantı sonucunda bundan sonraki süreçte iletişimi artırmak ve var olan sorunlar üzerine verimli faaliyetler gerçekleştirmek amacı ile zirai ilaç bayileri, zirai danışmanlık ofisleri, üretici birlikleri ve ihracatçılardan oluşan bir çalışma grubu da seçildi.

Toyota Tarihinin En Büyük Filo Satışına Corolla Hybrid ile İmza Attı

Dünyada hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota ve dünyanın en büyük araç kiralama şirketi Enterprise, stratejik işbirliğine gitti. Bu işbirliği kapsamında Enterprise Türkiye, Toyota’nın çevreci hibrit teknolojisine sahip 1000 adet Corolla Hybrid’i filosuna kattı…

Dünyada hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota ve Türkiye’de araç kiralama sektörünün öncü kuruluşlarından Enterprise Türkiye, yaptıkları anlaşma ile 1000 adet Corolla Hybrid modelinin satışına imza attı. Çevreci ve teknolojik kimlikleriyle öne çıkan Toyota ve Enterprise Türkiye, stratejik işbirlikleriyle Türkiye’de çok daha fazla kişiyi üstün özelliklere sahip Toyota hibrit teknolojisi ile buluşturacak. Bu anlaşma aynı zamanda Toyota’nın bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiği en büyük filo satışı oldu.

Tüm dünyada 13 milyondan fazla satışıyla devrim niteliğindeki hibrit teknolojisinin öncü ve lider markası olan Toyota, Türkiye’de hibrit bilinirliğinin artması için çalışmalarını da ara vermeden sürdürüyor. Teknolojik özelliklerinin yanında çevreci ve yakıt tasarrufu sağlayan hibrit otomobillere Türkiye’de ilginin her geçen gün arttığı gözlenirken filo pazarında da tercihler hibrite doğru yönelmeye başladı. Enterprise Türkiye’nin filosuna dahil ettiği Corolla Hybrid modeli ise bu durumun en somut göstergesi olarak öne çıkıyor.

Corolla’da bir ilk: Hibrit Versiyon

1966 yılında üretilmeye başlanan Corolla, bugüne kadar 150 ülkede 46 milyondan daha fazla satış adedine ulaşarak dünyanın en çok tercih edilen otomobili ünvanını elinde bulunduruyor.  Toyota, 12’nci jenerasyon Corolla’da kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisine de yer verdi. Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Hybrid 122 HP güç üreten 1.8 litrelik hibrit motora sahip. Corolla Hybrid’de daha yüksek tork ve yeni hibrit bataryaların adapte edilmesiyle daha iyi yakıt ekonomisi sağlandı. Bununla birlikte 3.4 lt/100 km yakıt tüketimi olan Corolla Hybrid, sadece 80-87 g/km aralığında CO2 emisyonu salımı sunuyor.

Her yıl sektörün üzerinde büyüyor!

ABD merkezli olarak 1957 yılında kurulan Enterprise ise, 90 ülkede 10.000 ofisi ile dünyanın en büyük araç kiralama şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. 100 bin çalışanı ve 2 milyon araç sayısını her geçen gün artıran Enterprise, 2007 yılında National ve Alamo markalarını da bünyesine katarak büyümesini hızlandırdı. Türkiye’de ise 2014 yılında Gürbaşlar Otomotiv ile hizmetlerine başlayan Enterprise, ülkemizde hali hazırda 27 ilde 50 ofis ile sektörün öncü şirketlerinden biri konumunda bulunuyor. Enterprise, Türkiye’de faaliyete başladığı 2014 yılından bu yana THY, Türk Telekom ve Anadolu Jet gibi şirketler ile yaptığı işbirliklerinin de etkisi ile her yıl sektörün 5 katı büyüyor.

UHKİB’DEN “EĞİTİM” SEFERBERLİĞİ…

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında faaliyet gösteren Uludağ Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) düzenlediği eğitim seminerleriyle üyelerinin küresel ölçekteki rekabet edebilirlik seviyelerini artırmaya devam ediyor. Bugüne kadar 1000’i aşkın katılımcı sayısı ile UHKİB, sadece 2018 yılında 100’e yakın eğitim düzenleyerek hazır giyim sektörünün gelişimine önemli ölçüde katkı sağlıyor. UHKİB, 2019’un Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplam 27 başlıkta alanında uzman isimlerle eğitim semineri düzenlemeye hazırlanıyor.

Dünyanın 5. büyük tedarikçisi olan Türk hazır giyim sektörünün küresel ticaretteki payını artırmak için faaliyetlerini sürdüren UHKİB, eğitim seminerlerine de hız kesmeden devam ediyor.

Türk hazır giyim sektörünün yüksek katma değerli ihracatın öncüsü yapma hedefiyle her yıl çeşitli başlıklarda 100’e yakın eğitim semineri gerçekleştiren UHKİB, önümüzdeki Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında; imaj yönetiminden temel yönetim becerilerine, teknik ve yerinde uygulamalı eğitimlerden bireysel farkındalık olarak toplam 27 başlıkta eğitim düzenleyecek.

“Payımızı artırmalıyız”

Özellikle küresel arenada hazır giyim sektörünün 500 milyar dolar gibi ciddi bir ticaret potansiyeli olduğunun altını çizen UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, “Türk hazır giyim sektörünün küresel pastadan aldığı pay bugün itibariyle yüzde 3,4 oranında. Her geçen gün gelişen ve küresel piyasalardaki ağırlığını artıran Türk markalarının bu pastadan daha fazla pay alması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda markalarımızı rekabetin oldukça yoğun yaşandığı uluslararası pazarlarda söz sahibi yapmak için eğitim seminerlerine ayrıca önem veriyoruz. Firmalarımızın hem yönetici kadrolarına, hem de mavi yaka personellerine yönelik eğitimler düzenliyor, hemen hemen her konuda alanında uzman isimlerle buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Gündemir, düzenledikleri eğitim seminerleriyle sektörün ve firmaların rekabetçi yapılarına katkı sağladıklarını da kaydetti.

Öte yandan eğitim seminerlerine katılmak isteyen UHKİB üyeleri www.uib.org.tr adresinden ücretsiz başvuru yapabilecek.

GELECEĞE KAPI AÇAN YARIŞMAYA SON ÇAĞRI!

Aslandağ Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi “3. Kapı Tasarlıyorum” yarışmasına katılmak için sayılı günler kaldı. Üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı ve tasarım alanına ilişkin bölümlerinde okuyan öğrenciler, “Sürdürülebilirlik” konulu projelerini 11 Nisan Perşembe gününe kadar gönderebilecekler.

Kapı sektörünün ihracat yıldızı ve tasarım markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı ve tasarım alanına ilişkin bölümlerinde okuyan öğrenciler için düzenlediği “Kapı Tasarlıyorum” yarışmasını devam ettiriyor. Artella’nın bu sene 3. kere düzenlediği “Kapı Tasarlıyorum” yarışmasına, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin dört bir yanındaki ilgili bölüm öğrencilerinden yaklaşık 2 bin başvuru gelmişti. Şimdiye kadar 2 bin başvurunun gerçekleştiği ve son başvuru tarihi 11 Nisan Perşembe gününe kadar sayının 3 bine çıkacağı yarışmanın bu yılki konusu ise “Sürdürülebilirlik”. Üretkenliğin ve çeşitliliğin devamlılığını sağlamak, ürünün daimi olabilme yeteneğini korumak ve ürünün yeniden tasarlanmasına uygunluğu anlamına gelen sürdürülebilirlik, artık dünyadaki tüm sektörlerin ana merkezine oturttuğu bir konu. Gelecek nesiller için büyük bir önem taşıyan sürdürülebilirlik için öğrenciler, sürdürülebilirliği bir konsept olarak ele alan, zaman içinde farklılaşan trendler doğrultusunda ve kişinin zevkine yönelik olarak yenilenebilen bir iç mekan kapısı tasarlamaya çalışacaklar. Temaya uygun özgün tasarıma sahip, üretilebilir ve sanayileşebilir kavramlarına uygun olan tasarımlarda, çevre dostu olma ve çevre normlarına uygunluğu, ihracat potansiyeline sahip olmak, mekanlara estetik değer kazandırmak gibi kriterler de göz önünde bulundurulacak. Birincinin 10 bin TL, ikincinin 6 bin TL, üçüncünün 4 bin TL ve mansiyonunun 2 bin TL kazanacağı yarışmanın jüri üyeleri geçtiğimiz 2 yılda olduğu gibi Alpar Mimarlık Kurucusu Mimar Tahsin Alpar, Gönye Mimarlık Kurucu Ortağı İç Mimar Gönül Ardal, AE Mimarlık Kurucusu Mimar Ahmet Erkurtoğlu, Artella Genel Müdürü İç Mimar Ahmet Yalçın ve Üsküdar Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Mimar Esin Tümer. Yarışmaya başvurular ise 11 Nisan Perşembe günü saat 17.00 tarihine kadar kabul ediliyor. Kapı Tasarlıyorum yarışması hakkında detaylı bilgi almak için www.kapitasarliyorum.com.tr internet sitesi incelenebilir, yarışma hakkındaki en güncel bilgilere instagram’da _kapitasarliyorum_ ve facebook’da /kapitasarliyorum hesapları üzerinden ulaşılabilir.

KANSER RİSKİNİ AZALTAN 7 BESİN

 Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre kanser olan kişi sayısı 18 milyona ulaştı. Yediklerimize ve yaşam tarzımıza dikkat etmek kanserden koruyan en önemli etmenlerden. Peki, kanserin önüne geçebilmek için doğanın renkli gücü ne kadar etkili?

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “1-7 Nisan Kanser Haftası” kapsamında kanserden korunmaya yardımcı olan besinleri sıraladı.

Buğday Çimi Suyu Kanser Hücrelerinin Büyümesini Engeller

20 çeşit aminoasit ve antioksidan özelliği taşıyan enzimleri barındıran buğday çimi özünde; B kompleks ve C vitaminleri, selenyum, fosfor, magnezyum, potasyum mineralleri vardır. Bu yeşil güç; klorofilin yapısı ile neredeyse aynıdır. İçeriğindeki klorofil, hemoglobin üretimini artırır ve buna bağlı olarak vücutta oksijen oranı da artar. Kısacası buğday çimi suyu kanser hücrelerinin oluşmasına, büyümesine uygun olmayan bir ortam yaratır ve oluşuma engel olur. Evde buğdayı çimlendirerek kendiniz yetiştirebilirsiniz. Buğday çimi suyundan günde en fazla 1 likör bardağı ölçüsü kadar içilmelidir. Doğal meyve suyu ya da hurma şurubu ile karıştırılabilirsiniz.

 Ginseng Kanser Riskini Azaltıyor

Yüzyıllardır yaşlılığı geciktirmek, diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan ginseng; vücut direncini artırma, immün sistemin desteklenmesi için de güçlü bir besindir. Ginsengin en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu da kanserle savaşta bir adım önde olmanızı sağlar. Ginseng, kökleri küçük parçalar halinde kesilip, toz ya da çay halindeki formu ile tüketilebilir.

Enginar İle Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Lifli bir gıda olan enginarın içeriğinde; A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri vardır. Mineral içeriği en yüksek olan sebzelerdendir. Fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko da içerir. İçerdiği kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi kimyasal bileşenler ve antioksidan maddeler sayesinde başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı korur ve bağışıklık sistemini destekler. Haftada bir ya da iki kez enginar tüketilebilir.

Kanser Savaşçısı Ananas

Büyük bir kısmı su olan ve oldukça düşük kalorili ananas, kansere karşı korunmada önemli bir güçtür. Ananasın içindeki “bromelain” maddesi, tümör hücre gelişimini durduran bir özelliğe sahiptir. Özellikle bağırsak, akciğer, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrelerin büyümesini engellemede yardımcıdır. İçerdiği demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, A-B ve C vitaminleri ile serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Mürver Beslenme Planında Yer Almalı

Lif, kalsiyum, fosfor, B6 ve A vitamini yönünden zengin içeriğe sahip olan mürver bu içerikleriyle en faydalı kırmızı meyveler arasında yer alır. Mürverden elde edilen yağın karaciğer, prostat, meme ve derideki kanser hücrelerinin büyümesini öldürmeye veya yavaşlatmaya etkili olduğu biliniyor.

Her Gün Bir Tatlı Kaşığı Zerdeçal

Zerdeçal, anti-enflamuar içeriğiyle kansere karşı koruyucu bir besindir. İçeriğindeki kurkuminoid bileşikleriyle kanser hücrelerinin gelişimi önler. Antioksidan özelliği ile serbest radikallere karşı savaşmada önemli rolü vardır. Bu önemli besini günlük beslenme planınıza mutlaka dahil edin. Örneğin her gün bir tatlı kaşık zerdeçalı yemeklerinize baharat olarak ekleyin.

Karadut Suyu Tüketin

Karadut; B gurubu vitaminleri A ve K vitamini, demir, potasyum ve fosfor açısından zengindir. Protein içeriği diğer meyvelere göre oldukça fazladır. Karadut suyu ciltte oluşum gösteren kanser hücrelerinin daha oluşum sürecinde engellemeye yardımcıdır. Özellikle içerdiği güçlü antioksidan flavonoid grubu olan “antosiyaninler” ile kanserle savaşta etkili bir besindir. Flavonoidlerle, kanserojen maddeleri etkisiz hale getirme ve anormal hücre çoğalmasını hücre bölünmesi düzeyinde duraklatma gibi etki sağlar.

Damgalamadan önce bir kez daha düşünülmesi gereken rahatsızlık: Bipolar Bozukluk…

 Mevsim geçişleri bazı rahatsızlıklar için olumlu gelişmeleri beraberinde getirse de bazılarının tetiklenmesine yol açabilir. İlkbaharla birlikte tetiklenen ruhsal problemlerden biri olan Bipolar Bozukluğu 30 Mart Dünya Bipolar Günü’nde Hastane Derindere Psikoloğu Aylin Çıtakbaş’la konuştuk…

 Psikiyatrik bir problem olan bipolar bozukluğun temel olarak duyguları düzenleyememe ve duyguların şiddetini kontrol edememe olduğunu dile getiren Psikolog Aylin Çıtakbaş; ‘Türkiye’de yaklaşık 2 milyon bipolar bozukluk hastası ve yakınlarının hastalığından etkilenen 6 milyon aile bireyi olduğu tahmin ediliyor. Genellikle 20’li yaşlarda görülmeye başlanan bipolar bozukluk, yaşam boyu sürdüğü için mutlaka düzenli psikiyatrik takip gerektiren; tedaviye başvurulmadığı ya da tedavinin reddedildiği durumlarda intiharla sonuçlanabilen ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır. Ne yazık ki aralıklarla gerçeği yansıtmayan vaka öyküleri, ya da alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle bipolar bozukluk arasında bağlantılar kurulması, bu hastalıkla mücadele eden ailelerin psikolojik açıdan zarar görmesine neden olmaktadır. Burada bizlere düşen en önemli görev, ailelere destek olmak, bipolar bozukluğa yönelik toplumsal farkındalığı artırmak ve bipolar bozukluğu olan bireylerin damgalanmasının önüne geçmektir. Bu ruhsal bozukluktan muzdarip olan kişilerin toplumsal hakları gözetilmeli, sosyal ve mesleki yaşam alanları sınırlanmamalıdır. 30 Mart Dünya Bipolar Günü her yıl, kendisinin de bipolar bozukluğu olduğu bilinen ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde kutlanmaktadır. Bu vesileyle, hastalıkla baş etmeyi başarmış kişilerin kendi başarı hikâyelerini anlatmasına fırsat verilerek, yeni teşhis almış bipolar bozukluk hastalarına da umut aşılanmaktadır diye konuştu.

 Bipolar bozukluğun iki kutbu: Mani ve Depresyon!

Hastalığın en belirgin özelliği birbirine tamamen zıt ataklarla seyretmesi ve bu atakların döngüsel ve ritmik olmasıdır. Mani döneminde aşırı sevinç, yerinde duramama, çabuk öfkelenme, az uyuma, çok düşünme, çok çalışma, riskli davranışlarda bulunma gibi durumlar gözlenirken; depresyon döneminde üzüntü, hayattan zevk alamama, karamsarlık, isteksizlik, dikkatini yaptığı işe verememe gibi durumlar hakimdir. Bipolar bozuklukta mevsim geçişleri, özellikle bahar ayları, kadınlarda gebelik, lohusalık, erkeklerde askerlik gibi stresli sayılabilecek dönemler hastalığın nüksetmesi açısından risk oluşturur. Stresli bir yaşam olayının yıl dönümü de yine risk oluşturan faktörler arasında yer alır.Bipolar bozukluğun tedavisi kişiye özeldir!

Bipolar bozukluk biyolojik kökenli bir tıbbi sorundur ve ilaç tedavisi temeldir. Ek olarak, kişinin kendisini ele geçiren duygularla başa çıkma becerisinin geliştirilebilmesi ve ataklar sonrasında sosyal hayata yeniden uyum sağlayabilmesi açısından psikoterapi desteği kritik bir önem taşır. Hastalığın şiddetli seyrettiği, dolayısıyla ayaktan tedavinin mümkün olmadığı bazı durumlarda hastaneye yatış gerekebilir. Böylelikle, kişinin sonradan pişman olacağı aşırı para harcamak, borçlanmak ya da kaza yoluyla kendisine zarar verme gibi riskli durumların önüne geçilebileceği de unutulmamalıdır. Bu bozukluğu yaşayan bireyler öncelikle yardıma ihtiyaç duyduklarını kabul etmeli, durumu aile bireyleri ile paylaşmalı, ilaçların gerekli ve faydalı olduğuna inanmalı, güvenilir sosyal çevreler edinmeli, yeterli sürede uyumaya özen göstermeli, stresli ortamlardan kaçınmalı, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve mümkünse hobi edinmelidirler.

KOCASİNAN’DA ORTAOKULLAR ARASI FUTBOL TURNUVASI BAŞLADI

Kocasinan Belediyesi ve Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ‘Ortaokullar Arası Futbol Turnuvası’ başladı. Spor ve sporcunun dostu Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, turnuvaya katılan takımlara başarılar dileyerek, dostluğun kazanmasını temenni etti.

Kocasinan Belediyesi Spor Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde sporu sevdirmek ve dostlukları pekiştirmek amacıyla düzenlenen turnuvada toplam 64 ortaokul takımı mücadele edecek. Fevzi Çakmak Mahallesi, Yeşilırmak Parkındaki futbol sahasında başlayan turnuva, büyük heyecan ve mücadeleye sahne oldu. Turnuvanın açılış karşılaşması Cevdet Sunay Ortaokulu ile Mehmet Tarman Ortaokulu arasında oldu. Maçta Cevdet Sunay Ortaokulu, Mehmet Tarman Ortaokulu’nu 3-0 yendi.

Turnuvaya katılan tüm öğrencilere başarılar dileyen Başkan Çolakbayrakdar, rutin belediyecilik hizmetlerinin en iyisini yapmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal belediyecilikte de en iyi örneklerini sahada sergiliyoruz ve diğer belediyelere örnek oluyoruz. Geldiğimiz noktadan dolayı gururluyuz. Bu çerçevede Kocasinan sınırları içerisinde bulunan ortaokullar arasında iki yıldır düzenlediğimiz turnuvada bu yılda büyük heyecan yaşanıyor. Turnuva ile inşallah öğrencilerimiz sporun çatısı altında bir araya gelerek,  takım ruhunu pekiştirecekler. Bu etkinliklerimizi artırarak ve farklı organizasyonlar düzenleyerek devam ettireceğiz. Turnuvanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Öztürk ise birlik ve beraberlik için bu turnuvayı düzenlediklerini belirterek, “Turnuvanın sonucunda dostluk kazanacaktır. Başta Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çolakbayrakdar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Büyük çekişmeye sahne olan turnuvanın ilk gününde; Cevdet Sunay Ortaokulu, Mehmet Tarman Ortaokulu’nu 3-0 yendi. Cengiz Topel Ortaokulu, Alsancak Ortaokulu’na 3-0 yenildi. Sağnak Koleji Ortaokulu, Sadiye Nuhoğlu Ortaokulu’na 7-0 yenildi. Turnuvanın ikinci gününde ise; Mahzemin Ortaokulu, Saraycık Ortaokulu’nu hükmen 3-0 mağlup oldu. Şıh Mehmet Gazioğlu Ortaokulu, Av. Ahmet Ulucan Ortaokulu’na 6-1 yenildi. Nurettin Öztürk İ.H. Ortaokulu, Sancaktepe Ortaokulu ile beraber kaldıktan sonra penaltı atışlarında 3 -0 yendi. Yemliha Merkez Ortaokulu, Gazioğlu İ.H. Ortaokulu’na 3-4 yenildi. Eleme usulüyle oynanan turnuvaya 64 ortaokul takımı mücadele edecek.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KIRSAL BÖLGENİN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTECEK YATIRIMLARA İMZA ATIYORUZ”

Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan’ın tüm mahallelerini güzelleştirmeye, değiştirmeye aralıksız devam ettiklerini belirterek, ayrım yapmadan merkez mahallelerin yanı sıra kırsal mahallelerin de standardını yükselttiklerini söyledi.

Kırsalda yaptığı hizmet atağıyla dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi tarafından Kaş Mahallesi’ne yapılan yeni parkı inceledi. Mahalleye yapılan yatırımlarla mahallenin çehresinin değiştiğini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Yüzölçümü bakımından Kayseri’nin en büyük merkez ilçesiyiz. Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak ve sorunlarına çözüm üretebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Mahallelerimizin taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılama noktasında gayret ediyoruz. Her mahallemize hizmetler ulaştırıyoruz. Bütün mahallelerde olduğu gibi Kaş Mahallesi’ne de hizmetler yaptık. Ayrım yapmadan merkez mahallelerin yanı sıra kırsal mahallelere de aynısını yapıyoruz. Yaptığımız hizmetler bunun en büyük örneğidir. Burada yaptığımız park, bölgenin çehresini değiştirdi. Bu ve buna benzer hizmetlerimizi diğer mahalleler de yapılmakta ve hizmete sunulmaktadır. Kocasinan olarak; 156 bin hektar alan üzerinde her bir noktasına elimizden geldiğince her bir mahallemizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 4 yıl içerisinde bütün mahallelerimize hizmet ulaştırdık ve birçok projeye imza attık. Yaptığımız çalışmalar ile mahallelerimiz daha da değerleniyor. Hizmetlerimizle Kocasinan daha da güzelleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, “Yaptığımız hizmetleri artırarak vatandaşlarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi, magazin, teknoloji haberleri (18.06.2019)

Siber saldırganların yeni hedefi: Operasyonel Teknolojiler Fortinet 2019 Operasyonel Teknoloji Güvenlik Trendleri Raporu OT/BT kesişimi …