Ana Sayfa / Haberler / Gündem / Taşeronun kadro için yazılı, sözlü ve güvenlik sınavını geçmesi gerekiyor

Taşeronun kadro için yazılı, sözlü ve güvenlik sınavını geçmesi gerekiyor

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeronların kadroya geçişinde yapılacak sınav ve diğer aşamalar konusunda şu açıklamayı yaptı.

“Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedür. Bundan sonra taşeron uygulaması kalmayacağı için artık biz İŞKUR aracılığıyla Maliye Bakanlığı’mızın vereceği vizeyle kadrolu işçilerin alımını yapacağız ve burada da zaten halihazırdaki mevzuatımızda bir sınav kriteri var. Zor bir sınav mı? Hayır, normal, şartları gayet yapılacak işle alakalı olarak basit. Göz korkmasın yani. Yaşadığımız 15 Temmuz sonrasında KHK’yla yapılan düzenlemelerde bu zorunluluk getirildi, kamuda çalışmak için süreç içerisine giren herkes güvenlik soruşturmasından geçiyor, o rutin bir prosedür. Taşeronlar mevcut maaşıyla kadroya geçecek. Kadroya geçme olanağı kullananlara ayrıca 52 günlük bir ilave tediye ücreti olacak.”

Mevzuata göre ihtiyaca karşılık olarak İŞKUR tarafından kamu işçisi olması için tespit edilen işçiler, işyerlerince tespit edilen sınav kurulunca sınava tabi tutuluyor. Yazılı sınav soruları, işçinin öğrenim ve mesleki durumu ile çalıştırılacağı işler gözönünde bulundurularak; Atatürk ilke ve inkılapları, yurttaşlık bilgileri, Türkiye tarih ve coğrafyası, günlük hayatta önemli olan fen bilimleri, matematiksel kavram ve ifadeler, Türkçe gücü bigilerini ölçecek şekilde seçiliyor. Bu sınavda 10 üzerinden 6 alanlar sözlü sınava giriyor. Sözlü sınav ise mesleki bilgi ve göreve ilişkin bilgi ve becerileri içeren konulardan yapılıyor. Bu sınavdan da en az 6 puan alınması gerekiyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

‘Zeytin Dalı Harekatı’nda 3. Şehit Kayseri’den

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  ‘Zeytin Dalı Harekatı’ adını verdiği Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesindeki operasyonunda  Şhit sayısı …