Ana Sayfa / Haberler / Gündem / Tarıma dayalı yatırımlara destek..

Tarıma dayalı yatırımlara destek..

“Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların desteklenmesi Hakkında Tebliğ” Resmi Gazetede yayınlanmış olup, bu kapsamda yapılacak yatırımlara yüzde 50 hibe desteği sağlanacaktır. İlimizde 2007 yılından beri uygulanmakta olan hibe desteklemelerine yapılan müracaatlar ve hibe ödemeleri her yıl artarak devam etmektedir.

2007-2018 yılları arasında Ekonomik Yatırım Desteklemeleri kapsamında çeşitli konularda projeler desteklenmiş ve yaklaşık 70 milyon TL hibe ödemesi yapılmıştır. 02.08.2018 tarihli 2019/30 sayılı tebliğ kapsamında yapılacak müracaatlarla, bu rakamın artırılması amaçlanmaktadır.

Yatırım Konuları:

Ekonomik Yatırım Konularından; bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, yenilenebilir enerji kullanan yeni sera, yenilenebilir enerji üretim tesisleri, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,

Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırım Konularından; kırsal turizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Ekonomik Yatırım Konularında Hibeye Esas Proje Tutarı:

Hibeye Esas Yatırım Niteliği Tarımsal Amaçlı Kooperatifler ve Birlikler veya Tüzel Kişiler İçin Gerçek Kişi Başvurularında
Yeni Tesis Başvuruları 2.500.000 ₺ 1.250.000 ₺
Tamamlama Başvuruları 1.750.000 ₺ 1.000.000 ₺
Kapasite Artırımı, Teknoloji Yenileme ve/veya Modernizasyon Başvuruları 1.250.000 ₺ 750.000 ₺

Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırım Konularında Hibeye Esas Proje Tutarı 500.000 ₺ üst limitini geçemez.

  • Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 50.000 ‘dır.
  • Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı, başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür.
  • Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanacaktır.

Kimler Başvurabilir?

  1. Gerçek ve tüzel kişiler, kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu, 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu, 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanuna göre kurulmuş kooperatifler ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddelerine göre kurulan ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri ile bunların üst birlikleri/iktisadi teşekkülleri.
  2. Tebliğ hakkında kapsamlı bilgi ve tanıtım amacıyla, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğümüzde görev alan konusunda uzman teknik personelimiz tarafından İlçelerimizde bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir. Ayrıca tüm yatırımcılarımız, Şube Müdürlüğümüzden telefonla veya bizzat gelerek teknik personelimizden detaylı bilgi alabilirler.

Söz konusu tebliğ kapsamında yapılacak başvurular, “www.tarimorman.gov.tr” internet adresinden 02/08/2019 tarihinden itibaren 60 gün süreyle devam edecek ve 30 Eylül 2019 tarihinde sona erecektir.

İlgili tebliğe aşağıdaki linkten ulaşılabilecektir.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/08/20190802-14.htm

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Hileli gıda da Kayseri yine lider ve rezil oldu.. İşte Kayseri ve tüm firmaların listesi…

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini yayınladı, Kayseri et, çikolata, sızma …