Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Tarihi Kümbete ‘AŞK’larını yazdılar (!)

Tarihi Kümbete ‘AŞK’larını yazdılar (!)

Kayseri’nin önemli kültür eserlerinden biri olan Hacı Çavlı Kümbeti ile Ulu Hatun Türbesi, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce sprey boyalı saldırıya uğradı. Tarihi yapılara sprey boya ile saldırıda bulunan şüphelilere, mahalleliler tepki gösterdi.

Kümbet, türbe ve medrese gibi kültürel eserlerin yoğun olarak göründüğü kent merkezlerinden olan ve Selçuklu şehirlerinden biri olarak bilinen Kayseri’de bulunan tarihi yapılar, günümüze kadar ayakta kalmayı başarırken, kültür-sanat otoriteleri tarafından ‘Tarih düşmanları’  olarak nitelendirilen kişi ya da kişilerin yaptığı saldırılar ile gündeme geliyor.

Tarihe saygısızlık yapan kişi ya da kişilerin hedefinde bu kez, birbirine yakınlığı yaklaşık 10 metre olan kümbet ve türbe vardı. Her 2 tarihi yapının üzerlerine yazılan yazılar ise, dikkatlerden kaçmadı.  Sahabiye Mahallesi’nde bulunan ve 1363 yılında inşa edilen Ulu Hatun Türbesi ile 12’inci yüzyıl ve 13’üncü yüzyıl arasında yaptırıldığı düşünülen ve Abdülmelik Gazi’nin oğlu olan Hacı Çavlı Kümbeti, sprey boya ile saldırıya uğradı. Medresenin duvarlarına, sevdiklerinin baş harfleri ile bir takım özlü sözler yazan şüphelilere mahalle sakinleri tepki gösterdi ( Samed Aydın Sun/Kayseri Star Haber Gazetesi)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Down sendromlu Rabia’nın düğün hayali gerçek oldu

Develi’de yaşayan  Down Sendromlu Rabia Hazırcı, akrabalarının ve sevdiklerinin huzurunda ve ilçe Belediye Başkanı Mehmet …