Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / TABİP Bilim yaz okulu Kayseri’de önce uçak yaptı, sonra uçurdu

TABİP Bilim yaz okulu Kayseri’de önce uçak yaptı, sonra uçurdu

T.C Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen TABİP kapsamında düzenlenen TABİP Bilim Yaz Okulu, programının sekizinci ve dokuzuncu gününe Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde devam etti. Erciyes Üniversitesi Teknoparkı içerisinde organize edilen atölye çalışmalarında bir model uçak yapan ekip, ertesi gün yaptığı uçağı test etmek üzere Talas Belediyesi’ne bağlı Akçakaya Model Uçak Pisti’ni ziyaret etti. Burada uzman pilotlar tarafından yapılan model uçak şovunu izledikten sonra, bir günlük bir çalışma sonrası yaptıkları model uçağın testlerini yapan ekip eğlenceli anlar yaşadı.

TABİP Bilim Yaz Okulu’nun organizatörlerinden Ahmet Can Turgut, “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz bilim yaz okulunda havacılık alanında dünyanın 9 farklı ülkesinden 14 başarılı öğrenciyi bir arada ülkemizde topladık. Son yıllarda ülkemizin bu alanda yaptığı atılımlar ve bu alandaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler, düzenlediğimiz ilk bilim yaz okulumuzun konusunun havacılık ve savunma sanayii olması konusunda büyük rol oynadı. Türkiye özellikle havacılık ve savunma sanayii alanında kendini hali hazırda bir hayli geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden bir ülke. En büyük hedefimiz Türkiye’ye gelen öğrencilerimizin de bu imkanları ve sahip olduğumuz kapasiteyi görerek ülkemizi akademik, bilimsel, kültürel ve teknolojik anlamda tanımalarını sağlamak. Bilim diplomasisi faaliyetleri yürüterek ülkemiz ve dünya ülkeleri arasında akademik bilimsel köprüler kurmayı hedefleyen TABİP olarak biz, ülkemizin 2023 yılı hedefleri ve vizyonu doğrultusunda yeni projeler ve yeni programlar ile ülkemizin bu alanlardaki kapasitesini dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Ekip olarak en büyük temennimiz katılımcılarımızın tamamını TABİP olarak ülkemiz yararına projeler üreten bireyler haline getirerek, dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye bilgi ve teknoloji transferi sağlamak” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Siber Saldırganlar Kurumları Hazırlıksız Yakalamak için Eski Yöntemleri Kullanıyor

Fortinet Tehdit Görünümü Raporu, Siber Suçluların Halka Açık Hizmetlere Kod Eklemek ve Çalıştırmak için Popüler …