Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Suya zam yok, indirim var, ulaşımda yeni dönem ve diğer belediye haberleri

Suya zam yok, indirim var, ulaşımda yeni dönem ve diğer belediye haberleri

İLK ADIMDAN KURTULUŞA BİSİKLET EKİBİ BÜYÜKŞEHİR’DE

19 Mayıs’ın 100’üncü yılında “İlk Adım’dan Kurtuluş’a Ata’nın İzinde 19 Günde 1919 Kilometre” etkinliği kapsamında Samsun’dan çıkan bisikletliler Kayseri’ye geldi.  Bu anlamlı etkinliği gerçekleştiren bisikletliler Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Genel Sekreter Hüseyin Beyhan ile görüştüler.

Samsun Valiliği 100. Yıl Etkinlikleri Programı’nda yer alan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak finanse edilen ve Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyelerinin katıldığı “100. Yıl’da İlk Adım’dan Kurtuluş’a Ata’nın İzinde 19 Günde 1919 Kilometre Pedallıyoruz” projesinin katılımcıları Kayseri’ye ulaştı. Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden bisiklet ekibi Genel Sekreter Hüseyin Beyhan’a projeyle ilgili bilgiler verdi.

29 Nisan – 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatırken geçtiği yolları bisikletleri ile kat ederek, 19 günde 1919 km pedal çevireceklerini ifade eden bisikletliler, Samsun İlk adım’dan başlayan bu anlamlı yolculuğun Havza, Amasya, Tokat, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri ve Nevşehir’den sonra Ankara Eski Meclis’te sona ereceğini dile getirdiler. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan da proje ekibini tebrik ederek, “Etkinliğin ismi de güzel,  zamanı da güzel. İnşallah sağ salim hedefe ulaşırsınız” diye konuştu.

Genel Sekreter Beyhan, Samsun’dan yola çıkan bisikletlilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Palancıoğlu Çin’de “Akıllı Şehirler toplantısı’nda Türkiye’yi ve Kayseri’yi tek temsil etti

Çin Cumhuriyeti’nin Shenzhen şehrinde gerçekleştirilen ve Huawai şirketince organize edilen Akıllı şehir forumuna katılan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu,birçok ülkeden belediye başkanı ve yöneticilerin katıldığı toplantıda Türkiye’den tek belediye başkanı olarak yer aldığını ve bu toplantıda özellikle Melikgazi için çok yararlı bilgiler edindiğini söyledi.

Dünya de artık şehirlerin teknoloji ve bilgisayar destekli “akıllı şehirler” sistemi ile yönetildiğini belirten Başkan Palancıoğlu,akıllı şehircilik uygulamalarını örneklerini ve son teknolojik ürünleri incelediğini ve bu konuda uzman kişiler ile şirket yöneticilerine konuşmacı olarak bilgiler verdiğini kaydetti.

Dünya’da önemli şehirlerin artık tek merkezden ve 24 saat esasına dayalı olarak hizmet verdiğini ve Melikgazi’de de akıllı şehir yönetimi için gerekli teknik alt yapısının hazır olduğunu hatırlatan Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Güney Kore’nin başkenti Seul 2015 yılında en iyi akıllı şehir seçildi. Trafik sorununu çözmek için akıllı taşıma sistemleri ve akıllı trafik lambaları devreye sunuldu. Güvenlik kameraları ve polis iş birliği ile şehirde suç oranı düşürüldü. Su projesi ile otomatik olarak parkların sulanması sağladı. Telefonlar için uygulamalar yaptırarak vatandaş ile iletişimini üst düzeyde tuttu ve geri bildirimler ile sürekli kendini geliştirdi. Kent Yöneticileri olarak bu tür bir uygulamayı şehrimizde gerçekleştirmek istiyoruz.”

Başkan Dr.Mustafa PalancıoğluKayseri’nin bir bölge şehri olduğunu ve her geçen gün nüfusunun artığını bu nedenle trafik, asayiş, aydınlatma, su tüketimi, atıkların toplanması ve enerji gibi konularda planlama yapılarak dijital olarak yönetilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

SUYA ZAM YOK, İNDİRİM VAR

 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, daha önce enflasyon oranında her ay düzenlenen ve Kasım 2018’den bu yana artırılmayan su ücretlerine önümüzdeki dönemde de zam yapılmaması kararı aldıklarını belirtti. Başkan Büyükkılıç, konutlarla arasında çok fark olan iş yerlerinin su ücretlerinde de yüzde 25 indirim yaptıklarını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nın ardından ücret tarifelerinin de karara bağlanacağı KASKİ’nin genel kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurula, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başkanlık etti. Genel Kurulda öncelikle Genel Kurul Başkan Vekillikleri, divan katibi ve plan bütçe komisyonu üyeliklerine seçim yapıldı ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu organlara seçilen isimlerin KASKİ’de de aynı görevlere getirilmesi meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

ÜCRET TARİFESİ GÖRÜŞÜLDÜ

KASKİ Genel Kurulunda içme suyu ücret tarifesi de görüşülerek karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, konutların içme suyu ücretlerine zam yapmama, iş yerlerinin ücretlerinde ise yüzde 25 indirim yönünde karar aldıklarını ifade ederek bu kararla ilgili teklifi genel kurul üyelerinin onayına sundu. Karar, oybirliği ile kabul edildi. Kasım 2018’deki Genel Kuruldan bu yana TEFE ve TÜFE’nin sabitlenmesi nedeniyle artırılmayan su ücretlerinin önümüzdeki dönemde de artırılmamasına karar verildi. Meskenlerde su ücretlerine zam yapılmazken iş yerlerinde de indirime gidildi. Meskenlerde 3,94 TL iken iş yerlerinde 7,88 TL olan su ücretleri, iş yerlerinde yüzde 25 indirime gidilerek 7,88 TL’den 5,91 TL’ye çekildi.

KASKİ Genel Kurulu’nda ayrıca 11 ilçe ile ilgili yönetmelik de hazırlanarak, imar barışından faydalanılan ve yeni yapılan evlere su bağlantısı sırasında alınan bağlantı ücretlerinde de indirim yapılmasına karar verildi.

ULAŞIMDA YENİ MODEL

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde toplu ulaşımla ilgili düzenlemelere ilişkin kapsamlı bilgiler verdi. Gündoğdu, 1 Mayıs’ta başlayan aktarma modelinden de bahsederek bu modelle çok büyük bir tasarruf sağlandığını dile getirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında yapılan meclis toplantısı sonrasında Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu toplu ulaşıma ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplu ulaşımda geçilen yeni model ve önümüzdeki dönemde yapılması gerekenlerle ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Gündoğdu, “Kayseri’de bizim günlük 9 bin otobüs seferimiz var. Bunun 8 bini meydanı kullanıyor. Bu da trafik yoğunluğuna sebebiyet veriyor. Ayrıca, uluslararası kriterlerde bir güzergahtan en fazla 10 hat geçer deniyor; ama bizde örneğin Osman Kavuncu Bulvarı’ndan geçen 125 hat var. Tüm bu nedenlerle bazı kritik noktalarda aktarma noktaları oluşturmak ve insanlarımıza çok daha hızlı ulaşım imkanı sunmak istiyoruz. Artık Kayseri büyük bir şehir. Yeni yollar açmakla trafik sorununu çözemeyiz. Toplu taşımayı odak haline getirmemiz lazım” dedi.

1 Mayıs’ta başlatılan aktarma modeli hakkında da açıklamalar yapan ve vatandaşa ek bir maliyet getirmeden aktarma noktalarıyla önemli bir sorunu çözdüklerini dile getiren Feyzullah Gündoğdu, “3,3 km olan Seyyid Burhaneddin Türbesi’nden, Fakülte istikametindeki hatta günde 1600 olan seferi 400’e düşürdük. Vatandaşımızın konforu belki biraz bozuldu; ama ilave maliyet getirmeden vatandaşımızı istedikleri yere götürüyoruz. Bu uygulamamızla trafiği yüzde 75 azalttık. Kartal Kavşağı’ndaki akışkanlık yüzde 15 oranında arttı. Yıllık 600 bin litre yakıt tasarrufu sağladık ve yılda 1400 ton karbon salınımını azalttık. Bunlar direk olarak hesaplayabildiğimiz avantajlar. Trafikte daha fazla kalanların maliyetleri de düşünülürse daha fazla bir tasarruf söz konusu” diye konuştu.

Yeni sistemle Şehir Hastanesi’nden Bekir Yıldız Bulvarı ve Osman Kavuncu Bulvarı’ndan gelen hatlar ile Erkilet Bulvarı’ndan gelen hatları Fakülte’ye kadar uzattıklarını ifade eden Feyzullah Gündoğdu, böylece Şehir Hastanesi’ne Cumhuriyet Meydanı’ndan ortalama 5 dakikada bir otobüs seferi imkanı sunulduğunu kaydetti. Feyzullah Gündoğdu, aktarma modelleri ile bir yerden bir yere değil, her yerden her yere ulaşımın tek biletle mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

ULAŞILAMAYAN MAHALLE KALMIYOR

Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç yönetiminde yapılan meclis toplantısında toplu ulaşım hizmeti götürülemeyen uzak mahallelere de bu hizmetin götürülmesi için hizmet alımı yapılmasına oybirliği ile karar verilmişti. Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, nüfusları çok az olduğu için toplu ulaşımın yapılmadığı ilçelerimize bağlı yaklaşık 90 mahallenin bulunduğunu belirterek, alınan karar çerçevesinde artık tüm mahallelere toplu ulaşımın götürüleceğini kaydetti.

Başkan Büyükkılıç, Tekden Fen ve Anadolu Lisesi Öğrenci Meclisi’nin toplantısından gençlere seslendi

“DOĞRULARDA BULUŞMALIYIZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tekden Fen ve Anadolu Fen Lisesi’nin Öğrenci Meclisi toplantısında öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Bir meclis yapısı altında mutlaka iktidar ve muhalefetin olacağını ifade eden Başkan Büyükkılıç, siyasi farklılıkların rekabeti getirmesi ve asla husumet oluşturmaması gerektiğini belirtti.

Tekden Fen ve Anadolu Lisesi tarafından oluşturulan Tekden Öğrenci Meclisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda bir toplantı gerçekleştirdi. Tekden Eğitim Kurumları Kurucusu Kemal Tekden’in konuşmasının ardından kürsüye gelerek öğrencilere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, tüm gençleri ülkesini seven, şehrine sevdalı bireyler olarak görmek istediklerini söyledi. Gençlerden taklitçi değil özgün olmalarını isteyen Başkan Büyükkılıç, sağduyu mesajı verdi. Büyüklerin bazen örnek olamadıklarını da dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, “Bizler sizlere zaman zaman örnek olacak davranışlar sergileyemiyoruz. O yüzden özgün olun. Sizler sağduyulu, vatanına, milletine, dinine sevdalı; Türk Bayrağına sahip çıkan gençlersiniz” diye konuştu.

Gençlerin siyasi ayrımlar nedeniyle husumet oluşturan değil, rekabeti ön gören bir anlayış içinde olmaları gerektiğini de ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Meclis yapısı varsa muhalefet ve iktidar vardır. Dolayısıyla farklı siyasi görüşler yer alır. Farklı düşünmeliyiz elbette; ama farklı düşünmek, aykırı düşünmek anlamına gelmemeli. Dün bu salonda Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Toplantısı vardı. Farklı siyasi düşüncelerden kişiler mevcuttu. Fakat bütün kararlarımız oy birliği ile geçti. Bu Kayseri için bir kazanımdır. Demek ki doğrularda buluşulabiliyor. Bunu kolay kolay başka şehirlerde göremezsiniz. Güzelde ve iyide buluşmak Kayseri’mizin özelliği” diye konuştu.

Tekden Eğitim Kurumları Kurucusu Kemal Tekden, konuşmasının ardından Başkan Memduh Büyükkılıç’a öğrenciler adına çiçek takdim etti.

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ MECLİS ÜYELERİ SEÇİLDİ

 Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi’nde Kayseri’yi temsil edecek olan 10 asil, 5 yedek üyenin seçimi yapıldı. Seçim için yapılan toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başkanlık etti.

Türkiye Belediyeler Birliği’ne meclis üyesi seçimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye Belediyeler Birliği’ne Kayseri’den doğal üyeler dışında 10 asil, 5 yedek üyenin seçileceğini ve bu üyelerin de ilçelerdeki 301 meclis üyesi arasından belirleneceğini söyledi.

Başkan Büyükkılıç’ın açıklamalarının ardından 10 asil, 5 yedek üyenin ifade edildiği bir teklif sunuldu. Daha sonra kapalı oylama ile yapılan seçimler sonucu Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Üyeleri belirlendi.

Türkiye Belediyeler Birliği’ne Kayseri’den şu isimler seçildi:

ASİL ÜYELER: Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Tomarza Belediye Başkanı, Davut Şahin, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ve Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir.

YEDEK ÜYELER: Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak ve Felahiye Belediye Başkanı Vural Coşkun ile Meclis Üyeleri Özgür Özer, Cengiz Ekici ve Emre Çamdalı.

PARKE ÇALIŞMALARI KARACAVİRAN MAHALLESİNDE DEVAM EDİYOR

Kırsal Mahallelerde devam etmekte olan parke çalışmaları Karacaviran Mahallesinde bitme aşamasına geldi. Mahalle sakinleri tarafından büyük beğeni kazanan  çalışmalar belirli bir ajanda dahilinde diğer mahallelerde de hız kesmeden devam edecek.

KOCASİNAN GÖNÜLLÜSÜ 78 BİN 652 KİŞİNİN YÜREĞİNE DOKUNDU

Kocasinan Belediyesi, 2017 yılında hayata geçirdiği ‘Kocasinan Gönüllüsü Projesi’ ile bu zamana kadar 78 bin 652 kişinin yüreğine dokundu. Yardımsever vatandaşlardan gelen giysi, ev eşyası gibi ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Kocasinan Gönüllüsü Projesi, Ramazan ayında da yüzleri güldürmeye devam ediyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, proje ile veren elle alan el arasında hayır köprüsü kurduklarını söyledi.

Kocasinan Gönüllüsü Projesi çerçevesinde hizmete sunulan Yeşil Mahalle’deki İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi ve Zümrüt Mahallesi’ndeki Sosyal Market, hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri arasında gönül köprüsü kuruyor. Bu zamana kadar 78 bin 652 ihtiyaç sahibine ulaşan Kocasinan Gönüllüsü Projesi kapsamında İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi’ne uğrayan ihtiyaç sahipleri, alışveriş konforunda, bedenlere göre ayrılan kıyafetleri reyonlardan rahatlıkla seçebiliyor. Sosyal Market ise ilçede yaşayan ihtiyaç sahiplerine dev bir mağaza konforunda ücretsiz alışveriş keyfi yaşatıyor.

‘Halka Hizmet, Hakk’a Hizmet’ anlayışı ile önemli hizmetlere imza atan Başkan Çolakbayrakdar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan ayında da yardımları artırarak devam ettiklerini belirterek, “Kocasinan Belediyesi olarak hemşehrilerimin kullanmadıkları ihtiyaç fazlası olan ürünleri toplayıp, İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkeziyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Burada vatandaşlarımızın vermiş olduğu ikinci el kıyafetler, çeşitlerine ve kullanılabilirlik durumlarına göre ayrılıyor. Kullanılmayacak halde olan ürünler ise tadilatları yapılıyor, yıkanıp ve ütüledikten sonra eşyalar tezgahlarda yerini alıyor. Sosyal Marketimizle ise, Kocasinan Bölgesinde yaşamını sürdüren ve bazı kriterlere göre belirlenen vatandaşların giyim ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İlçe sakinleri, yüklediğimiz puanlarla Sosyal Marketimizden ihtiyaçlarına göre istedikleri ürünleri alabiliyorlar. Projemizle Kocasinan bölgesinde ulaşılmadık ihtiyaç sahibi kalmamasını hedefliyoruz. Bütün amacımız, şehrimizde yaşayan vatandaşlarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmetler sunabilmek içindir. Bu noktada duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederim. Önce Allah’ın rızasını alıp sonra vatandaşlarımızın yarasına merhem olabiliyor, gönüllerini kazanabiliyorsak ne mutlu bizlere. Hep birlikte huzur, dayanışma ve kardeşlik içerisinde geçirebileceğimiz güzel günler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, ikinci el eşyalarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşların; Kocasinan Belediyesi’nin tesislerine, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne, ilçe muhtarlıklarına ve AVM’lerde oluşturulan ikinci el eşya toplama standlarına başvurmalarının yeterli olacağını belirterek sözlerini noktaladı.

YAHYALILI ÖKSÜZ VE YETİMLERE İSTANBUL GEZİSİ

Yahyalı Kaymakamlığı, Yahyalı Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırseverler işbirliği düzenlenen proje kapsamında Yahyalılı öksüz ve yetim çocuklara İstanbul gezisi düzenlendi.

İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yakından görme fırsatı sunacak gezi öncesi öksüz ve yetim çocuklarla sahur programında bir araya gelen Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, yaptığı konuşmada “ Bugün öksüz ve yetim çocuklarımızı bir proje kapsamında İstanbul gezisine uğurluyoruz. Ben başta Kaymakamımız olmak üzere projede emeği gecen İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve hayırseverlerimize yürekten teşekkür ediyorum. İçerisinde uçak yolculuğu, vapur gezisi, tarihi ve kültürel yerlerin görüleceği güzel bir geziye sizleri uğurlayacağız. Cenab-ı Allah her birimizi muvaffak eylesin. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Biz sizleri çok seviyoruz. Peygamber efendimiz de öksüz ve yetimdi. Bizlerde peygamberimizin öksüz ve yetim ümmetiyiz. Sizler bize Allah’ın emanetisiniz. Güle güle gidin inşallah. İstanbul görülmeye değer güzel bir şehrimiz. “ diye konuştu.

Sahur Programına katılan Yahyalı Kaymakamı Yunus Emre Altıner’ de yaptığı konuşmada “ Sizler için bir şeyler yapmayı bir süredir planlıyorduk. Sizlere sorduk, sizlerde İstanbul’a gitmeyi, uçağa binmeyi, Ayasofya, Eyüp Sultan gibi tarihi ve kültürel mekânları görmek istediğinizi bize belirttiniz. Bütün bunları birleştiren bir gezi organize ettik. İnşallah, sizi bugün yolcu edeceğiz. Uçakla İstanbul’a gideceksiniz. İstanbul’da Eyüp Sultan, Sultan Ahmet, Ayasofya, Panorama 1453, Miniatürk gibi yerleri gezecek, akşamda geri döneceksiniz. Bu organizasyonda pek çok insanın emeği geçti. Başta hayırseverlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu düzenlenen geziler de hiçbir kamu kaynağı kullanılmadı.” ifadelerini kullandı.

Yahyalı Kaymakamlığı, Yahyalı Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırseverler işbirliği düzenlenen proje kapsamında yaklaşık 200 öğrenci İstanbul’u görme şansı bulacak.

TALAS RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE YOĞUN İLGİ

Talas Belediyesi tarafından on bir ayın sultanı Ramazan’ın manevi atmosferini yaşamak için düzenlenen etkinlikler, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanıyor.

Jandarma karşısı Talas Spor Salonu yanındaki alanda kurulan Ramazan Sokağında her akşam düzenlenen dinleti ve söyleşiler, Talaslıların ilgi odağı oldu. İftardan sonra başlayan etkinliklere ilk olarak çocuklar akın ederek Hacivat ile Karagöz, Meddah, İbiş ve maskot gösterileriyle hem eğlenip, hem öğreniyor. Aynı etkinlikler her akşam bir kırsal mahallede de gerçekleştiriliyor. Büyükler de teravihten sonra başlayan dinleti ve söyleşilere ilgi gösteriyor. Etkinlikler kapsamında son olarak sahne alan, güler yüz ve sempatik tavırlarıyla gönüllerde yer edinen şair yazar Hayati İnanç, Divan Edebiyatı’ndan Ramazan’a birçok konuda hem güldürdü, hem de düşündürdü.

Yaklaşık bir saat süren söyleşinin sonunda Hayati İnanç’a teşekkür eden Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, “Huzurlarınızda Hayati İnanç hocama çok teşekkür ediyorum. Hakikaten dolu dolu bir sohbet oldu. Ramazan’ın maneviyatına uygun bir sohbeti gönül pınarlarımızı coştururcasına dinledik. Allah kendilerinden razı olsun, en son yolculuğunda da gülmeyi nasip etsin.” dedi.

Başkan Yalçın, konuşmasının ardından Hayati İnanç’a çiçek hediye ederken, programın sonunda vatandaşlara çay, simit gibi çeşitli ikramlarda bulundu.

KOCASİNAN GÖNÜLLÜSÜ 78 BİN 652 KİŞİNİN YÜREĞİNE DOKUNDU

Kocasinan Belediyesi, 2017 yılında hayata geçirdiği ‘Kocasinan Gönüllüsü Projesi’ ile bu zamana kadar 78 bin 652 kişinin yüreğine dokundu. Yardımsever vatandaşlardan gelen giysi, ev eşyası gibi ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Kocasinan Gönüllüsü Projesi, Ramazan ayında da yüzleri güldürmeye devam ediyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, proje ile veren elle alan el arasında hayır köprüsü kurduklarını söyledi.

Kocasinan Gönüllüsü Projesi çerçevesinde hizmete sunulan Yeşil Mahalle’deki İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi ve Zümrüt Mahallesi’ndeki Sosyal Market, hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri arasında gönül köprüsü kuruyor. Bu zamana kadar 78 bin 652 ihtiyaç sahibine ulaşan Kocasinan Gönüllüsü Projesi kapsamında İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi’ne uğrayan ihtiyaç sahipleri, alışveriş konforunda, bedenlere göre ayrılan kıyafetleri reyonlardan rahatlıkla seçebiliyor. Sosyal Market ise ilçede yaşayan ihtiyaç sahiplerine dev bir mağaza konforunda ücretsiz alışveriş keyfi yaşatıyor.

‘Halka Hizmet, Hakk’a Hizmet’ anlayışı ile önemli hizmetlere imza atan Başkan Çolakbayrakdar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan ayında da yardımları artırarak devam ettiklerini belirterek, “Kocasinan Belediyesi olarak hemşehrilerimin kullanmadıkları ihtiyaç fazlası olan ürünleri toplayıp, İkinci El Eşya Toplama ve Dağıtım Merkeziyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Burada vatandaşlarımızın vermiş olduğu ikinci el kıyafetler, çeşitlerine ve kullanılabilirlik durumlarına göre ayrılıyor. Kullanılmayacak halde olan ürünler ise tadilatları yapılıyor, yıkanıp ve ütüledikten sonra eşyalar tezgahlarda yerini alıyor. Sosyal Marketimizle ise, Kocasinan Bölgesinde yaşamını sürdüren ve bazı kriterlere göre belirlenen vatandaşların giyim ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İlçe sakinleri, yüklediğimiz puanlarla Sosyal Marketimizden ihtiyaçlarına göre istedikleri ürünleri alabiliyorlar. Projemizle Kocasinan bölgesinde ulaşılmadık ihtiyaç sahibi kalmamasını hedefliyoruz. Bütün amacımız, şehrimizde yaşayan vatandaşlarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmetler sunabilmek içindir. Bu noktada duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederim. Önce Allah’ın rızasını alıp sonra vatandaşlarımızın yarasına merhem olabiliyor, gönüllerini kazanabiliyorsak ne mutlu bizlere. Hep birlikte huzur, dayanışma ve kardeşlik içerisinde geçirebileceğimiz güzel günler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, ikinci el eşyalarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşların; Kocasinan Belediyesi’nin tesislerine, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne, ilçe muhtarlıklarına ve AVM’lerde oluşturulan ikinci el eşya toplama standlarına başvurmalarının yeterli olacağını belirterek sözlerini noktaladı.

Başkan Büyükkılıç, Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen iftara katıldı

“ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN BİR ARADAYIZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,eşi Dr. Necmiye Büyükkılıç ile birlikte  Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası çerçevesinde düzenlenen iftara katıldı. Başkan Büyükkılıç, toplum içersinde engellerin oluşmaması için her türlü gayretin gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası çerçevesinde düzenlenen iftara Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve eşi Necmiye Büyükkılıç’ın yanı sıra Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Selçuk Aygün, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, bürokratlar, farklı engel gruplarını temsil eden derneklerin yöneticileri ve üyeleri katıldı.

İftar programını da içerisine alan etkinliklerde engelliler tarafından birbirinden güzel gösteriler sunuldu. Semazen gösterilerinin de yapıldığı etkinlikte bir görme engelli tarafından Braille alfabesi ile Kuran-ı Kerim okundu. Böylesine özel insanlarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Bu akşam iftarımızı engelli kardeşlerimizle birlikte açtık. Engelleri kaldırmak için bir aradayız. Toplum içerisinde engellerin oluşmaması için her türlü gayreti göstermemiz gerekiyor” dedi.

Vali Şehmus Günaydın da, engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile belediyenin önemli çalışmaları olduğunu dile getirerek, “Biz her zaman kardeşlerimizin yanındayız. Hayatı dolu dolu yaşamaları için her türlü imkanı sağlayacağız” diye konuştu.

BEYOĞLU’NDA GÖNÜL SOFRALARI SOKAKLARA TAŞINDI

Taksim Meydanı ve Hasköy Sahil’de her gün iftar sofraları kuran Beyoğlu Belediyesi, gönül sofralarını sokaklara taşıdı. Sefa Meydanı’nda kurulan Gönül Sofralarında vatandaşlarla birlikte orucunu açan Başkan Yıldız, “Ramazan ayının hepimizin evine bolluk, bereket ve huzur getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Beyoğlu’nda Ramazan coşkusu tüm güzellikleri ile devam ediyor. Ramazan ayı dolayısıyla her gün Taksim Meydanı ve Hasköy Sahil’de iftar sofraları kuran Beyoğlu Belediyesi, gönül sofralarını sokaklara taşıdı. İlki Yenişehir Mahallesi Sefa Meydanı’nda kurulan iftar sofralarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Aynı sofradan etrafında bir araya gelen mahalle sakinleri canlı müzik eşliğinde iftar saatini bekledi. Ezanın okunmasıyla birlikte hep beraber orucunu açan vatandaşlara Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da eşlik etti.

RAMAZAN GÜZELLİKLERİYLE VE BEREKETİYLE GELDİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, yurdumuzun dört bir yanında iftar sofraları kurulduğunu belirterek “Hep birlikte Allaha dua ediyor, aynı kıbleye dönüyoruz. Bu topraklarda bin yıldır Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Laz’ıyla, Boşnak’ıyla; Selçuklu olarak, Osmanlı olarak bugün de Türkiye Cumhuriyeti olarak birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza ederek var olduk ve var olmaya da devam edeceğiz. Ramazan güzellikleriyle ve bereketiyle geldi. Ramazan ayının hepimizin evine bolluk, bereket ve huzur getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Talas Yolunda yapımı devam eden Engelsiz Yaşam Merkezi’nde inceleme

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’ni şehrimize kazandırıyor. Hayırsever-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile …