Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Suriyeli gençler gelecek tercihlerine AGÜ’nün ‘Umut Yolu’ndan yürüyecek

Suriyeli gençler gelecek tercihlerine AGÜ’nün ‘Umut Yolu’ndan yürüyecek

Suriyeli ve Türk gençler yüksek öğrenim tercihlerini bir arada yapacak. ‘Umut Yolu’ projesiyle geleceklerini birlikte çizecek olan gençler, hem bir arada yaşama kültürünü geliştirecek, hem de becerilerini keşfedecek.

Ortaöğretim düzeyindeki Suriyeli mülteciler ve Türk gençlerin yükseköğrenim programlarına katılımının artırılması için ‘Umut Yolu’ doğdu.

Abdullah Gül Üniversitesi’nin (AGÜ) hayata geçireceği Umut Yolu (‘Path of Hopes’) projesi,  ortaöğretim düzeyindeki Suriyeli mültecilerin ve Türk gençlerin kişisel ve mesleki kapasitelerini güçlendirmeyi, yüksek öğrenim ve gençlik fırsatlarına yönelik programlara katılımlarını artırmayı; Suriyeli ve Türk gençlerin birbirlerine karşı önyargılarını kırmayı ve sosyal entegrasyonlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. 15 Eylül 2018 tarihinde başlayan ve bir yıl sürecek projenin bütçesi ise 60 bin avro.

“Umut Yolu (Path of Hopes)” projesi, Abdullah Gül Üniversitesi tarafından Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), British Council, Campus France ve Nuffic tarafından yürütülen HOPES Projesi’nin hibe programının parçası olarak yürütülüyor. HOPES programı, yenilikçi eğitim projelerine destek vererek, ortaöğretim düzeyindeki Suriyeli mültecilerin ve Türk gençlerin yüksek öğrenim ve diğer eğitim programlarına katılım düzeylerinin artırılmasını hedefliyor ve bu kapsamda çeşitli fırsatlar sunulmasını teşvik ediyor.

HOPES hibe programı kapsamında Türkiye, Lübnan, Ürdün, Kuzey Irak, Mısır ve Suriye’de toplam 14 projeye destek verildi. Umut Yolu, Türkiye’den seçilen 2 projeden biri.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

KTO Büyükşehir’de, ERÜ ve KAYÜ, OSB’de

KTO MECLİSİ’NDEN BAŞKAN ÇELİK’E DESTEK İş adamları, esnaflar, ziraat odaları, tarım ve hayvancılıkla ilgili birliklerin …