Ana Sayfa / Haberler / Spor / Spor haberleri.. (07.01.2019)

Spor haberleri.. (07.01.2019)

SNOWBOARD İL SEÇMELERİNDE DEVELİ BELEDİYESİ KAYAK KULÜBÜNDEN BÜYÜK BAŞARI

Snowboard Kayseri seçmelerine 17 sporcu ile katılan Develi Belediyesi Kayak Kulübü 5 madalya kazanarak bir başarıya daha imza attı.

U15 Erkeklerde Egemen Taşkın il üçüncüsü olurken, U15 Bayanlarda Miray Özsoy il birincisi, Sudenur Gürbüz ise il ikincisi oldu. U13 Bayanlarda Bilge Aydoğdu il ikincisi olurken U13 Erkeklerde ise Celal İzci ise il birincisi olmuştur. Snowboard seçmelerinde Develi Belediyesi Kayak Kulübünden toplamda 9 sporcu bölge takımına girmeye hak kazanırken Kayak Alp disiplinine ise 8 sporcu katılmıştır.

Antrenör Ahmet Aras’ı ve sporcuları tebrik eden Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Kayak kulübümüz her turnuvada olduğu gibi bunda da kendisine yakışanı yapmış ve güzel başarılar kazanmıştır. Yavrularımızın her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum” dedi.

Her 10 kişiden 9’u ilk ayda sporu bırakıyor

Hevesle spora başlayıp sağlıklı ve fit olma yolunda ilk adımı atan pek çok kişi spor hakkında yapılan yanlışlardan dolayı kısa sürede spordan soğuyor. Türkiye’nin en büyük spor zinciri b-fit’in Eğitim Koordinatörü Sevcan Bircanlar Gürsoy, sporda yapılan en yaygın yanlışları anlatıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün günde en az 30 dakikanın spora ayrılmasına yönelik önerisine rağmen, çoğu kişi daha aktif bir hayat sürmek için sporu hayatına nasıl dahil edebileceğini bilmiyor. Ayrıca, sektör verileri de spor salonuna kayıt olan her 10 kişiden 9’unun ilk ayda sporu bıraktığını gösteriyor. “Sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam için sporu hayatımıza dahil etmemiz gerektiğini artık herkes biliyor. Ancak, sporla ilgili yapılan yanlışlar maalesef çoğu kişinin yeterli verim alamaması nedeniyle sporu hayatından çıkarmasına yol açıyor” diyen b-fit Eğitim Koordinatörü Sevcan Bircanlar Gürsoy, sporla ilgili en çok yapılan yanlışları ve doğru uygulamaları paylaşıyor.

Sporun mevsimi olmaz
b-fit Eğitim Koordinatörü Sevcan Bircanlar Gürsoy, yapılan en büyük yanlışın sporu yalnızca yaz mevsimi gelmeden yapılan bir aktivite olarak görmek olduğunu belirtiyor. “Sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için sürdürülebilir bir şekilde egzersiz yapmalıyız. Egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi sadece yaza girerken değil, hayat boyu kaliteli bir yaşam için düşünmeliyiz” diyen Gürsoy, düzenli yapılan egzersizin hem fazla kiloları engelleyeceğini hem de bu sebeple yaşanan sağlık sorunlarını da ortadan kaldıracağını vurguluyor. Zayıflamaya yönelik aerobik karakterli hareketler, güç ve kuvveti artıran hareketler ve esneme hareketleri olmak üzere yapılması gereken birkaç çeşit aktivite bulunuyor.

Sporda başarısızlığın sebeplerinden biri hızlı sonuç alma beklentisi 
Spordan hızlı bir şekilde geri dönüş almayı herkes istiyor. Ancak, bu istek hırsa dönüştüğünde kişi çoğu kez hüsrana uğrayarak spordan kopmayı tercih ediyor. Sporun belli bir düzen ve disiplin gerektirdiğine değinen Sevcan Bircanlar Gürsoy, “Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi’ne göre, sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakika orta şiddette egzersiz yetişkinler için yeterli oluyor. Bu süre haftanın 5 günü, düzenli olarak 30 dakika boyunca spor yapılması anlamına geliyor. Bu rutinden kopmadan, kararlı bir şekilde spor yapmayı sürdürmek gerekiyor. Öte yandan, ne kadar sürede fit görünüme sahip olunabileceğinin kişinin yaş, cinsiyet ve metabolik düzeyine göre değişiklik gösterdiği de unutulmamalıdır” dedi.

“Nasılsa spor yapıyorum” düşüncesi sağlıksız beslenmenin mazereti olmamalı 
Sporla ilgili yanlışlardan bir diğeri de spor yapıldığı sürece istenilen her şeyin yenilebileceği düşüncesi. Sevcan Bircanlar Gürsoy, sportif bağlamda dengeli beslenmeyi “bireyin ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin, ihtiyaç duyduğu zaman diliminde alınması” olarak tanımlıyor. Spor yapan kişinin bunu unutmadan sağlıklı beslenme düzenini sürdürmesi gerekiyor. Gürsoy, “Düzenli spor yaparken düzenli beslenmezseniz, egzersizden istediğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yeterli su içmeyle desteklenmelidir” diyor.

Her egzersizin kalori yakacağı yanılgısı 
Kişinin kendi vücut ağırlığıyla, yani hidrolik ekipmanlarla çalışması vücudunu deforme etmeden daha fit bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Vücut şekillendirme ve yağ yakımı için birden çok kası aynı anda çalıştırmanın ideal durum olduğunu söyleyen Gürsoy, “Vücut ağırlığı ile bir kas grubunu çalıştırmak için egzersiz yaptığınızda, hedeflediğiniz kas grubunun yanında farklı kasları da devreye sokarsınız. Bazı kaslar yardımcı olarak çalışırken, bazı kaslar antagonist (ters kas grubu) olarak çalışır, bazıları ise stabilizasyonu sağlamak için bu harekete katılırlar. Bu sayede birden çok kasınızı aynı anda çalıştırmış olursunuz.Seçilen egzersizlerin birden çok bölgeyi aynı anda çalıştırması daha fazla kalori yakımı sağlayacaktır” dedi.

KAYSERİ ŞEKERSPORLU GÜREŞÇİLER, MİLLİ TAKIM İÇİN TER DÖKÜYOR

Bursada düzenlenen ve 2019 yılının ilk şampiyonası olan Türkiye Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonasında 63 kiloda Kayseri Şekersporlu Milli Güreşçi Abdullah Toprak Türkiye şampiyonu oldu.

300 güreşçinin katıldığı  Turnuvada derece alan sporcuların  Avrupa ve dünyada şampiyonalarında ay-yıldızlı bayrakla Türkiye’yi temsil edecekleri bildirildi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, hedefimiz 2019 yılında Kazakistan’da yapılacak dünya şampiyonasında olimpiyat vizelerini alarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi başarı ile temsil etmektir dedi.

Sekiz sıklette şampiyonaya katılan Kayseri Şekerspor  Güreş takımından; 63 kiloda Abdullah Toprak Türkiye şampiyonu, 96 kiloda Abdulkadir Çebi Türkiye İkincisi,

82 kiloda Mehmet Ali Küçükoman Türkiye Üçüncüsü olurken

87 kiloda güreşen Kansu İldem, 60 Kiloda Mustafa Sağlam

85 Kiloda Emincan Enes’in  de bugün final müsabakalarına çıkacakları açıklandı.

MUAYTHAİ HAKEM KURSU

Türkiye Muaythai federasyonu İl Temsilcisi Fatih Kağan Ulu, düzenledikleri hakem kursu ile ilgili bir açıklama yaptı. 2019 yılı faaliyet p programımızda yer alan Muay Thai hakem kursu Kayseri’de yapıldı. Kursumuzu başarı ile bitiren hakemler Kayseri’nin Spor hayatına ivme kazandıracak. Kayseri’de düzenlediğimiz  Muaythai hakem kursumuz 45 kursiyerimizin katılımı ile tamamlandı,Kurs hocamız MHK Başkanı,Hamit Durmaz hocama Halil Demir başkanıma, desteklerinden dolayı Korkmaz Atalay a, Yaşar Cuma Kılıç, Göksel Cingöz, Yaşar Kurt Menderes Koyuncu, Talip Senolmus, Yücel Haspolat,Mustafa Temurtaş Kevser Bilgin Şakir Kaymaz hocalarımıza, hakemlerimizden Ahmet Devedaşı, Ali Dayandaç’a Spor il müdürlüğü personeline çok teşekkür ederim. Kayseri’de Muaythai branşı her geçen yıl başarıları ile dahada büyüyor. Kayserimize,Türkiyemize hayırlı olsun.

SÜPER LİG’İN EN ÇOK KONUŞULAN TEKNİK DİREKTÖRLERİ BELLİ OLDU

Süper Toto Süper Lig’de 2018-2019 sezonu ilk yarısı tamamlanırken, uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir yarım sezon geçirildi. Süper Lig’de yer alan 18 takımın tamamını Türk teknik direktörlerin çalıştırıyor olması ise dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı. Ligde mücadele eden 18 takımın 11’i ise ligin ilk yarısında teknik direktör değişikliğine gitti.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press,şu an hali hazırda Süper Lig’de görev yapan teknik direktörlerin medya karnelerini çıkardı.Ajans Press’in 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdiği medya araştırmasında,ligin en çok konuşulan teknik sorumlusunun,hakkında 26 bin 800 haber çıkışı tespit edilen Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim olduğu görüldü. 21 Aralık 2017’de tekrar Galatasaray’ın başında göreve başlayan Terim, Mayıs ayında 21. şampiyonluğun alınmasında etkin rol oynadı. En çok konuşulan ikinci teknik direktör, Beşiktaş’ın başında dördüncü sezonunu geçiren tecrübeli teknik adam Şenol Güneş oldu. Beşiktaş’ı iki yıl üst üste şampiyon yapan Güneş, 22 bin 531 haberle konuşuldu. Konyaspor’a tekrar dönen Aykut Kocaman, 13 bin 239 haberle üçüncü sırada yer aldı. Trabzonspor’un başına geldikten sonra başarılı bir ivme yakalayan Ünal Karaman, 8 bin 962 haberle dördüncü olurken Samet Aybaba 7 bin 195haberle ilk beş içerisinde yer almayı başardı.

Şu an Süper Lig’de hali hazırda takım çalıştıran diğer teknik direktörlerin konuşulma adetleri ise sırasıyla şu şekilde oldu; Erol Bulut 5 bin 457, Abdullah Avcı 4 bin 633, Okan Buruk 4 bin 519, Ersun Yanal 3 bin 906, Bülent Korkmaz 3 bin 682, Sergen Yalçın 3 bin 447, Mehmet Özdilek 2 bin 886, Cihat Arslan 2 bin 507, Bayram Bektaş 2 bin 407, Mustafa Denizli 2 bin 189, Hikmet Karaman 2 bin, Kemal Özdeş bin 947, Hakan Keleş 723.

BADMİNTON BAŞARISI

Anadolu Yıldızlar Ligi Badminton Kız-Erkek çeyrek final müsabakaları 11 ilden 110 sporcunun katılımıyla Çankırı da gerçekleştirildi. Çankırı Salonu’nda gerçekleştirilen Anadolu Yıldızlar Ligi Badminton Çeyrek finale yükselme müsabakalarında badminton antrenörleri Serdar DANIYER ve Yusuf MEŞE eşliğinde 10 sporcuyla mücadele eden Niğde  kız  ve erkek takımı çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi. Karaman da düzenlenecek Çeyrek final müsabakalarında ilimizi temsil edeceklerdir.

Niğde  badminton branşında daha iyi yerlere geleceğini belirten Gençlik  ve Spor İl Müdürü Faruk Boduroğlu,” Karaman’da düzenlenecek çeyrek final müsabakalarında ilimizi en iyi şekilde temsil eden sporcularımızın başarıları hepimizi gururlandırdı. Müsabakalar boyunca ter döken tüm sporcularımızı gönülden kutluyorum. Sporcularımızın aynı azim ve istekle çalışarak çeyrek final müsabakalarında önemli başarılara imza atacaklarına inanıyorum” diye konuştu

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Uluslararası Erciyes Ultra dağ maratonu dördüncü kez koşulacak

Erciyes’in volkanik tepelerinde dördüncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Koşusu 5-7 …