Ana Sayfa / Haberler / Politika / Seçim heyecanı adaylık başvuruları ile resmen başladı

Seçim heyecanı adaylık başvuruları ile resmen başladı

Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için aday adayı ve aday olacaklar, seçime girecek partilerin kapısını dün çalmaya başladı. Kısa tutulacak bu resmi süreçten önce ve yeni başvuranlar arasında da gizli çekişmeler yoğunlaştı. Partiler adaylarını ay sonu netleştirecek. İttifaklar yine gündemde.

Partili Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet sistemi seçimlerinden sonra bu kez yerel seçimler için süre giderek kısalıyor. Seçime girecek partilere aday adaylığı ve adaylık için başvurular başladı. Adaylardan durumlarına göre belli başvuru ücreti alınıyor.

Normal süresi 2019 Mart ayı olan yerel seçimlerle ile partilere aday adaylığı başvuruları yapılıyordu. Dün itibari ile seçime girecek olan partilere resmi aday adaylığı için başvuruların önü açıldı. İktidar partisi bu süreyi 12 Kasım’a kadar tutarken, diğer partilerde başvurular ay sonuna kadar devam edecek.

Bu arada, partiler ‘gizli görüşmeler’ ile isimlerini duyurmaktan kaçındıkları sürpriz isimlerin peşinde. Bu kişilere seçime girecek partilerden AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve SP’nin de talip olduğu iddiaları gündemde. Ayrıca, bazı isimlerin ya kendileri ya da aracılar ile partilerden aday olmak istediklerine de dikkat çekiliyor.

Partiler, mevcut belediye başkanları  ve meclis üyeleri konusunda çeşitli anketler, yoklamalar, araştırmalar, temayüller yaparken, seçmenin bu kişilere fazla sıcak bakmadığı görüşleri  ağırlık kazanıyor. Mevcut belediye başkanları arasından  yarısının şimdiden elendiği yorumları gözlerden kaçmıyor.

Seçime kendileri ya da ittifak ile girmesi beklenen partiler; ‘Bizim partiye aday adayı başvuruları çok yapıldı’ diyerek seçmenin oyunu etkilemek isterken, başvuru ücretleri ile gelir elde etmeyi hedefliyor. Aranan adayların ise, paralı, sicili temiz, partiye fazla oy getirecek ve seçildiği yerde partiyi fazla yıpratmayıp, temsil yeteneği, başarısı yüksek olacak şekli ağırlık kazandı. Partiler, adaylık ve listelerin Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildiği güne kadar çeşitli anketlerle araştırmalarına devam etmesi bekleniyor. Ancak, adaylarla ilgili son kararı liderler verecek.

AK PARTİDE BAŞVURU ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin lira alınacak. Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek. Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin bütün iş ve işlemlerle ilgili MKYK’ye ait tüm yetkiler MYK’ye devredildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Özhaseki, Ankara adaylığı ve üç döneme takılanlar konusunu açıkladı, temayül terletti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki,  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığına değerlendirdi. …