Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Sabancı Vakfı’dan  “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” semineri

Sabancı Vakfı’dan  “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” semineri

Toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı amaçlayan Sabancı Ailesi, 44 yıl önce kurduğu Sabancı Vakfı çatısı altında hayırseverlik faaliyetlerini yürütüyor. Çalışmalarını Hacı Ömer Sabancı’nın “Bu topraklardan kazandıklarımızı bu toprakların insanlarıyla paylaşma” ilkesiyle sürdüren Vakıf, stratejik hayırseverlik yaklaşımıyla, köklü, kalıcı ve yapısal çözümler üretmeye odaklanarak toplumsal gelişmeye katkıda bulunuyor.

Sabancı Vakfı, hayırseverlik çalışmalarını uluslararası arenaya taşırken, uluslararası gelişmeleri de Türkiye’de tartışmaya açıyor. Böylece, sivil toplum alanındaki yeni yaklaşımlar konusunda bilgi paylaşımına imkan tanıyor.

Avrupa Vakıflar Merkezi çatısı altında kurulan Engellilerin İnsan Hakları Avrupa Vakıflar Konsorsiyumu’nun Türkiye’den tek üyesi olan Sabancı Vakfı’nın üye olduğu diğer uluslararası kurumlar arasında; Avrupa Vakıflar Merkezi, Amerikan Vakıflar Birliği, Synergos Küresel Filantropi Ağı, Clinton Küresel Girişimi yer alıyor.

Sabancı Vakfı Filantropi Seminerleri 2007 yılından beri sivil toplum, vakıf, özel sektör ve kamu temsilcilerini alanlarında uzman uluslararası isimlerle bir araya getiriyor. Bu yıl 11’incisi düzenlenen seminer, insan haklarına, adil ve demokratik yaşama hakkına dikkat çekiyor. Her yıl farklı konuları mercek altına alan Vakıf, kendi alanlarında uzman konuşmacılarla hayırseverliği her yönüyle ele almaya ve tartışmaya davet ediyor.

Sabancı Vakfı bu yıl Dünya Engelliler Günü ile aynı haftada gerçekleşen Filantropi Semineri’ni, “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” başlığıyla düzenleniyor. Teknolojinin engelli bireylerin hayatlarına etkilerinin konuşulacağı seminerin ana konuşmacısı Saqib Shaikh olurken, “Teknoloji ve Bağımsız Yaşam” başlıklı panelin konuşmacıları arasında Kürşat Ceylan, Melissa Malzkuhn, Jason DaSilva ve Volkan Yılmaz yer alıyor.

“Teknoloji, engelli bireylerin hayat kalitesini nasıl etkiliyor?” ve “Teknolojik gelişmeler ile bağımsız yaşama ulaşmak mümkün mü?” sorularına cevap arayan seminerin tüm konuşmacıları engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdikleri teknolojileri ve bu alandaki deneyimlerini anlatıyor. Engellilerin teknoloji kadar sanattaki başarılarına da dikkat çekmeyi hedefleyen konferansın açılışında Felix Klieser, kapanışında ise Ich Bin O.K. performans sergiliyor.

Seminer katılımcıları ayrıca Türkiye’den ve yurt dışından engelli alanında geliştirilmiş teknolojik ürün ve uygulamaları da deneyimleme imkanı buluyor. Farklı engel türlerine göre geliştirilmiş ve engellilerin bağımsız yaşamını hedefleyen 17 ürün ve uygulama seminerin fuaye alanında katılımcılarla buluşuyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Eski Milletvekili Niyazi Özcan eşini kaybetti

AK Parti Kayseri 22. Dönem Milletvekili Niyazi Özcan’ın acı günü. Niyazi Özcan, eşi Gülderen Özcan’ı …