Ana Sayfa / Haberler / İçişleri-Adalet / Profesöre ‘sevgili bıçaklama’, İranlıya uyuşturucu, Üniversiteli gence ‘tehdit’ yaşlı adama ‘taciz’ cezası

Profesöre ‘sevgili bıçaklama’, İranlıya uyuşturucu, Üniversiteli gence ‘tehdit’ yaşlı adama ‘taciz’ cezası

İki İranlıya uyuşturucu ticaretinden ağır ceza

Uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla tutuklu yargılanan İran uyruklu kaynak işçisi K. A.  (47), ile işçi M.F.  (30), 18’er yıl hapis ve 36’şar bin TL para cezasına çarptırıldı.

1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuklu İran uyruklu sanıklar hazır bulundu. 5 Şubat’ta Ankara karayolundaki uygulamada, bulundukları araçta 4 parça halinde 150 gram eroin, 2 parça halinde de 20 gram metamfetamin  ile yakalanan , tercüman eşliğinde ifade veren ve 7 yıldır Kayseri’de yaşadığını belirten K. A., ” Herhangi bir uyuşturucu işiyle uğraşmadım. Araçtan çıkan uyuşturucu kimin bilmiyorum” derken, Ankara’ya çalışmak için gittiklerini ifade eden  M. F.’de “Uyusturucu kullanıcısıyım. Ama ticaretini yapmadım. Uyuşturucu bana ait değil. Suçsuzum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti tutuklu sanıklara ‘Uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan 18’er yıl hapis ve 36’şar bin TL para cezası verdi.

Yaşlı istismarcıya ceza

 Daha 13 yaşında olan erkek çocuğu M.T.’yi  ‘Gel kuşlara bakalım’ diyerek, götürdüğü kuşlukta  cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan R. G.(61), 11 yıl hapse mahkum edildi.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanık R.G. hazır bulunurken, mağdur M.T. duruşmaya katılmadı. Geçen yıl 23 Şubat günü, Melikgazi Köşk mahallesinde  meydana geldiği iddia edilen olayda,  erkek çocuğu M.T.’yi yanına çağırarak, kuşlukta  istismarda bulunduğu iddia edilen R.G. suçlamaları kabul etmedi, “Bir şey yapmadım. Beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık R.G., ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 8 yıl, ‘Alıkoyma’ suçundan da 3 yıl olmak üzere toplam 11 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kadını bıçaklayan profesöre 7.5 yıl hapis

Daha önce ilişkisi olduğu S.İ.(39)’yi son buluşmasında teklifini kabul  etmeyince bıçakla ağır yaralayan evli ve 1 çocuk babası Prof. Dr. F.D. (49), 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanık F.D. hazır bulundu.Kocasinan ilçesi Zümrüt  mahallesi Kadir Has Spor salonu önünde geçen yıl 20 Nisan’da meydana gelen olaydan sonra tutuklanan ve akıl sağlığı yerinde çıkan Ortopedi bölümünde görevli  Prof. Dr. F.D. meslek hayatını anlatırken  “S.İ. benim işyerime gelip, rahatsız edip, tehdit ediyordu” dedi ve beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, F.D.’yi, ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan  önce müebbet hapse, daha sonra hafifletici nedenlerle  7 yıl 6 aya düşürdü.

Şikayetçi anneyi üzen ceza

 Ayrı yaşadığı annesi  B.T.’yi (34), ‘Bana para ver, yoksa seni öldürürüm’ diyerek, tehdit ettiği ve parmağından yaraladığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan üniversite öğrencisi M.F. D., (20), 3 bin TL para cezasına çarptırıldı.

1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuksuz sanık M.F. D., ile şikayetçi annesi B.T., hazır bulundu.   Talas ilçesinde geçen yıl 10 Kasım’da  meydana gelen olaydan sonra  bir anlık sinirle ifade verdiğini ve pişman olduğunu söyleyen anne B.T., ” Olay sırasında tartıştık. ‘Para  ver, yoksa seni öldürürüm’ demedi. Sinirle bir anda ifade verdim. Şikayetimi geri çekmek istedim olmadı” derken Üniversiteli sanık oğlu, beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, M.F.D.’yi, ‘Yaralama’ suçundan 150 gün adli gün karşılığı 3 bin TL para cezasına çarptırdı, sabıkasız olması nedeniyle hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Mantar toplarken uçuruma yuvarlandı

Mantar toplamak için tırmandığı Aladağlarda yaralanarak mahsur kalan 86 yaşındaki Mustafa Aydoğan, 112, UMKE, AFAD ve JAK ekiplerinin 16 saat süren koordineli çalışması sonucu kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

Yahyalı ilçesinde ikamet eden Mustafa Aydoğan (86), mantar toplamak için kardeşi ve yeğeni ile birlikte 12 Mayıs Pazar sabahı Aladağlara tırmandı. 11:00 civarlarında Aksu mevkiinde Aydoğan, bastığı kayanın yerinden kopması sonucu düşerek yaralandı. Bölgede telefonun çekmemesi üzerine yaşlı adamın yeğeni 4 saat süren yürüyüşün ardından telefonun çektiği bir noktaya ulaşarak 112’yi aradı.

12 Mayıs Pazar günü Saat 16:00 da gelen çağrı ile başlayıp 13 Mayıs Pazartesi sabahı 06,30’a kadar süren kurtarma operasyonu hakkında İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri bilgilendirmelerde bulundu.

Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan yapmış olduğu açıklamada, “Müdürlüğümüze bağlı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri olarak vatandaşlarımızın acil durumlarında her zaman müdahale etmek ve onlara yardımcı olmak için çalışmaktayız.

Yahyalı’da dün gerçekleşen vakada 86 yaşındaki bir amcamız mantar toplamak için çıkmış olduğu Aladağlar ’da bastığı kayanın kopması sonucu yüksekten düşerek yaralanmıştır. Yanında bulunan yeğeni de bölgede cep telefonu çekmediği için uzun bir yürüyüşten sonra 112’i arayarak haber vermiştir. Bizde diğer kurumlar ile işbirliği içerisinde amcamıza ulaşarak bulunduğu yerden çıkardık” ifadelerini kullandı.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Figen Gürbeden, “Vakanın çağrısı bize 12 Mayıs Pazar günü saat 15:52’ de geldi. Arayan yaralanan vatandaşımızın yeğeni idi. Mustafa Aydoğan’ın Yahyalı Aladağlar Aksu Deresinde mantar toplarken düştüğünü, bacağında muhtemel kırık olduğunu, yüzünde travmalar olduğunu söyledi ve bizden ambulans talebinde bulundu. Bölgeyi bildiğimiz için ambulansla ulaşımın belirli bir noktadan sonra sağlanamayacağını düşünerek UMKE, AFAD ve JAK ekiplerine haber verdik. Yahyalı ekimizin çağrıdan 35 dakika sonra buluşma noktasına ulaştılar. Ancak kalan mesafenin yürüyerek kat edilmesi gerektiği için merkezden gelen UMKE, AFAD ve JAK ekipleri beklendi. Daha sonra ekiplerin kurtarma faaliyeti başladı. Hastamız UMKE ekipleri tarafından 112 Ambulansımıza ulaştırılarak hastaneye nakilini gerçekleştirdik” dedi.

112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Uzmanı Ali Altun ise “Çağrı 112 Komuta Kontrol Merkezine düştükten sonra UMKE ye bildirildi. Hızlı bir şekilde hazırlığımızı tamamlayarak 3 kişilik UMKE ekibimiz olay yerine hareket etti.  Yaklaşık saat 18:30 da buluşma noktasına ulaştı. Daha sonra UMKE ekibimiz yola AFAD ve JAK ekipleri ile birlikte yürüyerek devam etti. Bölgenin karlı ve sarp olması nedeni ile ekipler yaralıya 3 saatlik bir yürüyüşün ardından ulaşabildi. Şahsın olay yerinde yapılan ilk muayenesinde yaralının sağ femur kemiğinin kırık olduğunu tespit etti. UMKE ekiplerimiz bölgenin soğuk ve karlı olması nedeniyle yaralıyı Hipotermiye karşıda koruma altına aldı. Müdahale ve sabitlemenin ardından yaralımızı sedyeye alarak gece 00:40 ta olay yerinden ambulansların olduğu bölgeye hareket etmişlerdir. 6 saat süren yürüyüş ardından kurtarma ekiplerinin ambulansa ulaştırdığı yaralının transferi hastaneye gerçekleştirildi” dedi.

Ocakta unutulan yemek yangına yol açtı

Sahurda ocakta unutulan yemek yangına neden oldu. Tomarza ilçesi, Yavuz Selim Mahallesi’ndeki olayda, sahurda kalkan aile ocakta yemek unutunca mutfakta yangın çıktı. Yangını, itfaiye ekipleri söndürdü.Mutfakta hafif maddi hasar  oldu. (Haberler: Samed Aydın Sun/Kayseri Star Haber Gazetesi)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri, kemik iliği naklinde Avrupa ile yarışacak

Kayseri’de mevcut  kemik iliği nakli hastanesinin yanında yapımı devam eden yeni Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Çocuk …