Ana Sayfa / Haberler / Politika / Politik haberler (11.02.2019)

Politik haberler (11.02.2019)

ARIK’TAN MEHMET AKTAŞ HOCAYI, ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SERDAR ÇAĞLAK’I UNUTMADI

“ÖLDÜRÜLEN KAMU GÖREVLİSİ GÖREV ŞEHİDİ SAYILSIN”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, görevleri nedeniyle öldürülen kamu görevlilerinin görev şehidi sayılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi. Arık, “Yaptıkları kamu görevi nedeniyle hayatlarını kaybeden bu insanların hatıralarına saygı ve geride bıraktıkları yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi için “Görev Şehidi” olarak değerlendirilmesi ve 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Kanunu kapsamında haklarının tanınması gerekmektedir” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, öğrencisinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden öğretmen Mehmet Aktaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde uğradığı silahlı saldırı soncu hayatını kaybeden Öğretim görevlisi Doç. Dr. Seradr Çağlak’ı unutmadı. Arık, Aktaş ve Çağlak gibi yerine getirdikleri görev nedeniyle uğradıkları saldırı sonucu hayatını kaybeden kamu görevlilerinin “Görev Şehidi” sayılması için kanun teklifi hazırladı. 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunan Arık, kanun teklifinin gerekçesinde şu görüşleri dile getirdi: “Farklı meslek gruplarına mensup kamu görevleri uğradıkları saldırı sonucu hayatını kaybetmektedir. Örneğin 2018’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde gerçekleşen silahlı Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Çağlak yaşamını yitirdi. 2014 yılında Kayseri’de Seyyid Burhaneddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Aktaş, öğrencisinin attığı yumruk sonucu hayatını kaybetti. Mart 2017’de Aksaray’da 112 Acil Servis İstasyonu’nda görevi başında silahlı saldırıya uğrayan Dr. Hüseyin Ağır da hayatını kaybetmiştir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Tüm bu olayları mercek altına aldığımızda saldırıya uğrayanların ortak özelliği kamu görevlileri olmaları ve bu görevlerinden dolayı saldırıya uğradıkları görülmektedir. Yaptıkları kamu görevi nedeniyle hayatlarını kaybeden bu insanların hatıralarına saygı ve geride bıraktıkları yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi için “Görev Şehidi” olarak değerlendirilmesi ve 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Kanunu kapsamında haklarının tanınması gerekmektedir.

Bu bağlamda 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Kanunu’nunda yapılacak değişiklikle hem görevi başında şehit edilen kamu görevlilerinin geride bıraktığı yakınlarının mağduriyeti ortadan kaldırılmış ve acıları bir nebze de olsa azaltılmış olacaktır”

DR.ÖZVARİNLİ’YE COŞKULU KARŞILAMA

İYİ Parti Kocasinan Belediye Başkan Adayı Dr. Hasan Sami Özvarinli, İlçede bir dizi ziyaretlerde bulunarak, vatandaşların ve esnafın sorunlarını dinledi. Gezi sırasında bir vatandaşın Özvarinli’ye“En büyük başkan bizim başkan” diye slogan atması neşeli görüntüler oluşturdu.

İYİ Parti Kocasinan Belediye Başkan Adayı Dr. Hasan Sami Özvarinli, seçim çalışmaları kapsamında dün Yemliha (Yamıla)’yı ziyaretinde coşkuyla karşıladı. Esnaf ve vatandaşların taleplerini dinleyen Özvarinli, bir vatandaşın “En büyük Başkan bizim başkan” sözlerine” İnşallah İnşallah, sizi Allah söyletiyor, ağzından çıkan sözler, sizlerin değişim istediğine işarettir, bizlerde bu değişim için yollara düştük” diye karşılık verdi. Evlerinin balkonundan seslenen çiftçi vatandaşı gören Özvarinli, onların ilgisine el sallayarak karşılık verdi.

“KEYİFLİ BİR ŞEKİLDE 31 MART’I SİZE YAŞATACAĞIMA SÖZ VERİYORUM”

Sabah saatlerinde seçim bölgesi olan ’patlıcan diyarı’ Yemliha mahallesine giden Özvarinli, ilk olarak mahalle meydanında kendisini bekleyen ve coşkuyla karşılayan halkla buluştu. Küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen alanı doldurduğu görüldü. Burada halkla buluşan, onlarla dertleşen ve hitap eden Özvarinli,”Münakaşaya asla girmek yok, asla tartışmak yok. Farklı fikirlere, siyasi görüşlere de saygılıyız. Bizim derdimiz memleket meselesi, bizim derdimiz geri kalmışlıktan buraları kurtarma meselesi, bizim meselemiz 25 yıldır ihmal edilen yerleşim yerlerimizi bu geri kalmışlıktan nasıl kurtarırız meselesi. Bizim meselemiz insanca paylaşarak yaşama meselesidir. Bizler, sizler birilerine mahkûm olmayınız diye varız. İYİ Parti ve Belediye Başkan Adayınız olarak bu günde, yarında birlikte olacağız. Memleketimize hizmet için kutlu bir yola çıktık. Yol arkadaşımız olun birlikte yürüyelim ve önümüzdeki engelleri birlikte aşalım. Bulunduğunuz her noktada sabırla ve ısrarla komşularınızla güzel güzel konuşmaya devam edin. Bizim için onları ikna edin. Bize güvenmelerini sağlayın. Ve umudunuzu o kadar yüksek tutun ki güzel bir başarıyı yakalayacağız. Bu başarıyı keyifli bir biçimde yaşamadığınız bir 31 Mart’ı size yaşatacağıma yürekten söz veriyorum” diye konuştu.

ÖZVARİNLİ, MAHALLEDEN MAHALLEYE, İŞYERİNDEN İŞYERİNE KOŞUYOR

Yemliha ziyareti sırasında Dr.Hasan Sami Özvarinli, mahalledeki bazı işyerlerini de gezerek, ticari faaliyetleri hakkında bilgi aldı. İşyerlerinin sahipleriyle konuşan ve esnafın ekonomik bakımdan sıkıntılı olduklarını öğrenen Özvarinli, daha sonra çalışan işçilerle sohbet etti. İşyerinde çalışan işçilere seslenerek destek isteyen Özvarinli,”Hem siz kararınızı hem de hemşehrinizin karanını önemseyin. İYİ Parti’nin Kocasinan Belediye Başkan Adayıyım, ama size vaat ediyorum ki her siyasi anlayışın, her rengin ve yaşam biçiminin belediye başkanı olacağım. Aynı şekilde Büyükşehir Adayımız Sayın Dursun Ataş Bey de öyle. Bunu temsil etmek bizim temel vazifemiz ve unsurumuzdur. Bu ülkeyi hoşgörü ve sevgi, saygıyla bir arada yönetmenin gününün geldiğini düşünüyorum, bu nedenle de yanınızdayım, desteğinizi bizden esirgemeyiniz. Bugün burada gördük ki Yemlihalı hemşerilerimiz belediyeyi yönettiğini zannedenlerden bıkmış, usanmış. Size buradan söz veriyorum Yemliha İYİ Olacak ” şeklinde konuştu.

Mahmut Arıkan “Belediyecilikte adil bir düzen kurmaya geliyoruz”

 Saadet Partisi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mahmut Arıkan, yazılı bir açıklama yaparak, geçmişte yapılan hatalardan dolayı bozulan belediyecilik anlayışını düzeltmeye talip olduklarını söyledi.

Türkiye’de hakim olan belediyecilik anlayışının rant odakları üzerine kurulu olduğunu belirten Mahmut Arıkan, yapılan hatalarla sistemin bozulduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki yerel seçimlerde vatandaşın saadeti ve huzuru için kadim şehir anlayışını yeniden inşa etmek için geleceklerini ifade eden Arıkan,  açıklamasında şu sözlere yer verdi;

“Biz, adil bir toplumsal düzenin inşasının şehirde ortaya çıkacağına ve büyüyeceğine inanıyoruz. Şehri yoğuran kültür atmosferi adil bir bakış açısıyla ele alınmadığı sürece toplumun tümünü kucaklayan bir demokratik ortamın üretilemeyeceğini düşünüyoruz. Bütün toplumsal kesimlerin eşit bireyler olarak görüldüğü bir belediyecilik ve yönetim anlayışı toplumsal huzurun kaynağıdır. Türkiye’de hakim olan belediyecilik anlayışının rant odaklı bir anlayış olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Biz, topluma fayda sağlamayan bireysel rant merkezli anlayışın toplumsal huzura ulaşmada temel engellerden biri olduğuna inanıyoruz. Tarihsel deneyimlerimiz ve inancımız haksız elde edilmiş kazançtan huzur devşirilmeyeceğini açık bir şekilde bize göstermektedir.

Biz vatandaşımızın saadet ve huzuru için kadim şehir anlayışını yeniden inşa etmek için geliyoruz. Biz bugün yaşayanların hakkını korumanın yanı sıra dün yaşayanların bize emanet ettikleri değerlere sahip çıkan ve koruyan, yarın yaşayacak olanların hakkını da baş tacı eden bir şehircilik anlayışı ile geliyoruz. Biz belediyecilikte tıpkı daha önce yaptığımız gibi, bozulan standartları düzeltmeye ve adil bir düzen kurmaya geliyoruz”

ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY, TÜRKİYE’DE KAÇAK ERMENİ İSTEMİYORUZ…

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye’ye turist olarak gelen daha sonra vizeleri biten ama Ermenistan’a geri dönmeyen 100 bin kaçak Ermenistan vatandaşının sınır dışı edilmesini istedi.

Türkiye’de yaşayan 100 bin kaçak Ermenistan vatandaşlarının Türkiye karşıtı ne kadar eylem ve protesto varsa desteklediklerini belirten ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, “Ermenistan’dan ülkemize gelen ve bir türlü gitmek bilmeyen Ermenistan vatandaşı 100 bin Ermeni’yi ülkemizde istemiyoruz. Ermenistan’a yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarını ajan diyerek sınır kapısından almayan ve Türkiye’nin Doğu Anadolu ile Güneydoğu bölgesine sözde Batı Ermenistan diyerek adlandıran Ermenistan’ın Türkiye karşıtı politikalarını destekleyen bu kaçak Ermeniler derhal Türkiye’yi terk etmelidirler. Ermeni lobisinin güçlü olduğu iki ülkeden biri olan Fransa’nın 24 Nisan gününü sözde Ermeni soykırımı olarak anma günü ilan etmesini teklif eden ve lobi oluşturan zihniyete hizmet eden bu kaçak Ermeniler tespit edilip sınır dışı edilmelidir. Siyonist emperyalistler ve yandaşlarının hep gündeme taşıdığı Suriyeli göçmenler kadar neden bu kaçak Ermenileri gündeme getirmiyorlar. Türkiye’de yapılan gezi parkı gösterilerinde en ön saflarda bulunan ve sosyal medyada videolar paylaşan bu kaçak Ermeniler diğer terör örgütlerinin eylemlerinde yer aldıkları duyumlar almaktayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve son zaman’da Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’nin tepki gösterdiği ve yaptıkları kaçak Ermenilerin sınır dışı açıklamalarını ASİMDER Genel merkezi olarak desteklediklerini söyleyen Gülbey, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmiş yıllarda dile getirdiği kaçak Ermenilerin artık sınır dışı edilmesi gerektiğini bizlerde destekliyoruz. ASİMDER olarak kanunların uygulanmasını ve göz yumulmasını istiyoruz. Bu kaçak Ermeni vatandaşların yaşadığı ve çalıştığı yerler beli olmasına rağmen ne bekleniyor. Türkiye ekonomisine zarar veren ve işsizlik oranına etki eden bu kaçak Ermenistan vatandaşlarının derhal sınır dışı edilmesini istiyoruz. Aksi taktirde sınır dışı edilmeleri için Türkiye genelinde imza kampanyası başlatacağız” şeklinde konuştu.

ÖZ İPLİK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANLIĞI’NA RAFİ AY SEÇİLDİ

Öz İplik-İş Sendikası 13. Olağan Genel Kurulu, 09-10 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn Hotel’de gerçekleşti.

‘Hedef İşkolunda Lider Sendika’ temasıyla büyük bir coşku, katılım, heyecan, birlik, beraberlik içerisinde gerçekleşen genel kurulda seçimi tek liste ile Rafi AY kazanarak Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı oldu.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY başkanlığındaki Genel Yönetim Kurulu üyeliklerine ise; Muzaffer BİRDOĞAN, Engin DOĞAN, İbrahim YILDIZ ve Turgay ULUTÜRK seçildi.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, seçimlerden sonra teşekkür bir konuşması yaparak; “Şölene dönüşen kongremiz için teşkilatlarımıza ve delegelerimize teşekkür ediyorum. Bize inanan, güvenen, bizlerle yola devam diyen delegelerimize şükranlarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın, sendikamıza faydalı işler yapmayı nasip etsin” dedi.

Öz İplik-İş Sendikasına yakışır Öz İplik-İş üyelerine yakışır bir kongre gerçekleştirildiğinin altını çizen AY, Mevlana’nın sözüne atıfta bulunarak; “Dün, dünde kaldı cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait, bugün yeni şeyler söylemek lazım” dedi.

AY sözlerine şöyle devam etti, “Sektörümüzde öncü bir sendika olarak, ilerleyen günlerde, sendikal harekete örnek olacak faaliyetlerimizi, sizlerle birlikte,  harekete geçireceğiz. Yaşadığımız çağın gelişimden,  ilerlemesinden dolayı, yeni anlayışlarla,   yola çıkıyoruz. Farklı bir sendikal modele, hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz. Bugüne kadar ki deneyimlerimiz, irademiz, inancımız, cesaretimiz,  bugün ki heyecanımızla karşınızdayız. Sanayi 4.0 diyorlar, biz de sendika, 4.0 diyeceğiz… Saygın bir iş, saygın bir yaşamın önüne engel olan; Gelir dağılımı adaletsizliği, kayıt dışı çalışma, kaçak işçilik, düşük ücret, ücretlerdeki vergi yükü, işsizlik, yoksulluk, eşitsizlik için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Öz İplik-İş’te düne ait eksik ne var ise hepsini elimizin tersiyle ittik. Yeni bir sayfa açtık. Amacımıza odaklanacağız ve sektörde lider sendika olacağız. Birlik, beraberlik içinde omuz omuza yürüyeceğiz. Güzel bir genel kurul gerçekleştirdik. Bu genel kurul bizlerin omuzlarındaki yükü daha da ağırlaştırdı. Bundan sonra tüm üyelerimiz için, Öz İplik-İş ailesi için daha çok çalışacağız, daha çok sorumluluk sahibi olacağız. Allah bizleri daha da güzel günlerde birleştirsin. Yaşasın Öz İplik-İş, yaşasın Öz İplik-İş’çiler…”

Seçimlerin sonuçlarının açıklanmasıyla delegeler konfeti patlatarak seçim sonucunu yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kutladılar.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Dursun Ataş: Bizim amacımız ülkemizin, insanlarımızın iyi olmasıdır

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, partilileri ve vatandaşlarla bayramlaştı. Herkesin bayramını kutlayan Ataş, İYİ …