Ana Sayfa / Haberler / Politika / Partilerden haberler.. (08.11.2018)

Partilerden haberler.. (08.11.2018)

CHP’li Çetin Arık, Kayseri’nin bitmeyen projelerini gündeme taşıdı ‘AKP, Kayseri’de hayal satıyor’

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP’nin 17 yıldır Kayseri’ye hayal sattığını belirtti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşmelerinde söz alan Arık, AKP’nin başta hızlı tren olmak üzere Kayseri’ye verdiği sözleri yerine getirmediğini belirterek, “İlim Kayseri, Türkiye’de ticari zekâsı ve ticari başarısıyla nam salmış, ticari dehası fıkralara konu olmuş bir kent ama gel in görün ki Türkiye son on yıldır öyle bir tüccar hükûmet tarafından yönetiliyor ki Kayseri’ye pabucunu ters giydirir. Neden böyle söylüyorum? Çünkü bu tüccar hükûmet Kayseri’ye tam on yedi yıldır hayal satıyor; evet, yanlış duymadınız, Kayseri’ye tam on yedi yıldır hayal satıyor” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’nin bir türlü bitmeyen projelerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda söz alan Arık, “İlim Kayseri, Türkiye’de ticari zekâsı ve ticari başarısıyla nam salmış, ticari dehası fıkralara konu olmuş bir kent ama gel in görün ki Türkiye son on yıldır öyle bir tüccar hükûmet tarafından yönetiliyor ki Kayseri’ye pabucunu ters giydirir. Neden böyle söylüyorum? Çünkü bu tüccar hükûmet Kayseri’ye tam on yedi yıldır hayal satıyor; evet, yanlış duymadınız, Kayseri’ye tam on yedi yıldır hayal satıyor. ‘Olduydu’ ‘olacaktı’ ‘proje aşamasındaydı’ ‘proje bitti’ ‘ihale aşamasındaydı’ ‘kazma vurulacaktı’ diye güzel Kayseri’miz oyalanıyor, hayal satılıyor” diye konuştu.

“OĞLU 3 KEZ MİLLETVEKİLİ OLDU AMA HIZLI TREN GELMEDİ”

Her seçim dönemi Kayseri’ye hızlı tren sözünün verildiğini belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bakınız, geçen yıl yine bu tarihte Plan ve Bütçe Komisyonunda Sayın Bakan Ahmet Arslan’a Kayseri-Ankara arasındaki hızlı tren projesinin ne aşamada olduğunu sordum AKP Milletvekili Sayın Yaşar  Karayel Kayseri-Ankara hızlı tren hattının ihalesinin ta 2015 yılında yapılacağını söylemişti; 2018 yılı bitiyor, aradan dört yıl geçmiş, Sayın Yaşar Karayel’in oğlu Kayseri’den 3 kez milletvekili seçilmiş ama ortada hâlâ hızlı tren yok. Sanki Kayseri-Ankara hızlı tren hattı tamamlanmış da şimdi de Kayseri-Antalya hızlı tren hattı hayali satılmaya başlanıyor. Bakalım bu hayali kaç yıl satacaklar, bu hayalle kaç yıl daha oy alınacak? Şimdi, yerel seçimler yaklaşıyor ya yerel medyada da boy boy hızlı tren masalını anlatmaya devam edecekler. Sayın Bakanım, bir kez de size soruyorum: Kayserili ne zaman hızlı trenle Ankara’ya gelecek?”

KAYSERİ KAMU YATIRIMLARINDA 78. SIRADA

Kayseri’nin kamu yatırımlarından hak ettiği payı alamadığını belirten Arık, AKP’li siyasetçilerin kentini değil kendini düşündüğü için Kayseri’nin yatırımlarını takip etmediğini söyledi. Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kayseri’de yapılan kamu yatırımları konusunda bazı önerileri sizlerle paylaşmak isterim: Nüfus bakımından ele aldığımız zaman Kayseri’miz Türkiye’de ilk 20 il arasında, kamu yatırımları açısından 19’uncu sırada yer almış; yine 2017 itibarıyla kişi başına kamu yatırımlarına bakıldığında Kayseri 81 il arasında 78’inci sırada yer alıyor. Peki, bu tablo karşısında AKP’nin savunması ne olabilir sizce? Ben size söyleyeyim: Biraz da Kayserililerin gönlünü okşayarak ‘Kayserili işini bilir.’ diyecekler. Aslında işini bilen de Kayserililer değil, AKP’nin Kayseri’deki siyasileri; onların gemileri yürüsün yeter, onlar Kayseri’nin hakkı olanın peşinde koşmayı çoktan unutmuşlar. Sayın Bakan, Kayseri’nin havaalanı genişletme çalışması da seçimden seçime hatırlanan, sonra unutulan projelerden biri. ‘Yok tesisi yapıldı’ ‘yapılacaktı’ yok, ‘geldiydi’ ‘gittiydi’ ‘ecekti’ ‘acaktı’yla Kayserili oyalanıyor, ortada hiçbir şey yok”

“BİR TARİH YOK OLMAK ÜZERE”

Konuşmasında tarihi Şahruh Köprüsü’nü de gündeme taşıyan Arık, bölge halkının tarihi köprünün trafiğe kapatılmasını ve yeni bir köprü yapılmasını istediğini söyledi. AKP’nin sürekli yol yapmakla övündüğünü ancak yapılan yolların sürekli onarıma alındığını ifade eden Arık, “Bakınız, yine üç yıldır benim söylemekten dilimde tüy bitti ama AKP’lilerin duymadığı, görmediği ta 1480 yılında yapılan altı kemerli Şahruh Köprüsü var. Şahruh Köprüsü yıkılmak üzere, bir tarih yok olmak üzere. Sayın Bakan, Sarıoğlanlılar, Karaözülüler yeni bir köprü yapılarak Şahruh  Köprüsü’nün trafiğe kapatılmasını istiyorlar; yoksa orada büyük felaketler olacak, bir tarih yok olacak, ben sizi buradan bir kez daha uyarıyorum. Sayın Bakan, on yedi yıldır en çok yol yapmakla övünüyorsunuz, evet, yapıyorsunuz da Allah razı olsun. Üç yıldır Kayseri’den Ankara’ya gidiyorum, hep aynı yerde, aynı noktada yol yapım çalışması var. Allah rızası için bir kez olsun yol onarımı olmadan gidip gelemedim, sürekli yol onarımı. Sayın Baki Ersoy da herhâlde buralarda, siz de gidip geliyorsunuz, bir kez olsun yol onarımına denk gelmeden yolculuk yapabildiniz mi? Sayın Bakan, bizim mühendislerimizde mi bir sorun var, bu işi bilmiyorlar mı, asfaltımızda mı sıkıntı var, arabalarımızda mı sorun var, yoksa malzemeden mi çalınıyor, birileri yolunu mu buluyor ben anlayabilmiş değilim; neden yolumuz bu kadar bozuluyor? ‘Yol’ demişken yine Felahi ye ilçemizin yıllardır beklediği yaklaşık 16 kilometrelik Göğdere yolu yapılamadı. En son Ferahiye Belediye Başkanının ‘2018 yatırım programına girdi.’ diye açıklaması var, 2018 yılı bitiyor…” diye konuştu.

AK PARTİ’DE ADAYLIK SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, 31 Mart 2019’da tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için partilerinde bugünden itibaren adaylık başvurularının başladığını söyledi. Başkan Çopuroğlu, açıklamasında Belediye Başkan aday aday başvurularının 12 Kasım’da, Belediye Meclis Üyeliği aday aday başvuranlarının 3 Aralık’ta sona ereceğini de sözlerine ekledi.

Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, “Malum bugün 5 Kasım aday adaylığı sürecimiz. Belediye başkanlıkları ve belediye meclis üyelikleri için başlamış bulunmaktadır.  Ayın 12’sine kadar belediye başkanlığı aday adaylığı sürecimiz devam ederken,  Aralık’a kadar da belediye meclis üyeliklerimiz için aday adaylığı süreci devam edecek. İlk gün olmasına rağmen güzel bir rağbet var. Özellikle teşkilat olarak iyi hazırlandık. Hem teknolojik alt yapı olarak hem de 3 ilgilenecek arkadaşlar olarak partimizin 7. katında aday adaylarımızın müracaatlarını bizzat orada alıyoruz. Daha sonra bunları genel merkezimize iletiyoruz. Dijital ortamda. Ayın 12’sine kadar bu süreç devam edecek. 12’sinden sonrada bizdeki veriler ile müracaatlar arasında bir eşleştirme yapacağız. Daha sonra saha anketlerimiz devam edecek. Sonrasında bizlerde oluşan bilgi ve kanaatlerin genel merkezimize iletmek suretiyle doğru ve istişareye uygun bir tercih yapılması maksadıyla bir açıklama yapılacak. Adaylarımız belli olacak açıklanacak.  Bu süreçte sanırım Aralık ayının 15 gibi netleşir adaylarımız açıklanır diye düşünüyorum” dedi.

Saadet Partisinden Baroya Ziyaret

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanı Mahmut Arıkan ve Yönetimi geçtiğimiz ay içerisinde yapılan Kayseri Barosu olağan genel kurulunun ardından yeniden Kayseri Barosu Başkanlığına seçilen Av. Cavit Dursun ve ekibine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İl Başkanı Mahmut Arıkan: “Devlet küfürle ayakta durur ama zulümle ayakta duramaz. Devletin bekası da milletin bekası da ancak adalet ile tesis edilebilir .Bizim İdare ve iradede temel ölçümüz her zaman hukukun üstünlüğü olacaktır. Tüm iş ve icraatlarımız hukuk norm ve ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. Hukuk istisna gözetilmeksizin devletin bütün organları üzerinde egemen kılınmalıdır.”dedi.

Başkan Dursun: “Hukuk devletine ve yargı bağımsızlığına yönelen her türlü saldırının karşısında kararlılıkla durarak meslek onurunu korumayı kendimize bir görev edindik. Ülkemizin son dönemde yaşamış olduğu süreçler dolayısıyla adaletin gereği gibi icra edilmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bu doğrultu da özellikle son dönemin en gözde siyasi aktörlerinden Saadet Partisinin de siyasi çalışmalardaki onurlu duruşunu da takdirle karşılıyoruz. Nazik ziyaretleri, samimi ve hoş sohbetleri için İl Başkanı Mahmut Arıkan bey ve yönetimine teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Ak Parti İl Başkanlığına ziyaretler sürüyor.

AK Parti İl Başkanlığın bu günkü ziyaretçileri Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Kayseri Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri idi.

Ziyarette bir konuşma yapan Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu; ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken; bereketli bir toplantı oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Özellikle son dönemde sivil toplum kuruluşları ziyaretlerimiz, esnaf ziyaretlerimiz ağırlıklı olarak devam ediyor. Zaman zamanda fırsat buldukça bizlerin ziyaretleri devam ediyor.  Bizi ziyaret etmek isteyen STK lara kapımız her zaman açık. Ben bu ziyaretlerinden dolayı kendileri ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum hoş geldiniz sefalar getirdiniz dedi.

MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu’da, Müsiad olarak hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuştuk bu ikinci ziyaretimiz bizleri kabul ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum dedi.  Olgunharputlu, STK lar ve İş Dünyası ile ilgili hassasiyetinizi biliyoruz. Bizlerde görevimizi layıkı ile yerine getirme gayretinde olan bir STK yız. Hafta sonu Büyükşehir Belediye Başkanımızın yaptığı bir brifing vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptığı hizmetleri anlattı. Kullandığımız hizmetlerin aslında hayatımıza ne kadar etki ettiğini hissettik.  Büyükşehir belediyesinin sadece ulaşım noktasında değil sadece alt yapı noktasında değil üst yapıda da eğitim ve kültür alanında da çok başarılı işler yaptığını biliyor ve destekliyoruz dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Özhaseki, Ankara adaylığı ve üç döneme takılanlar konusunu açıkladı, temayül terletti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki,  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığına değerlendirdi. …