Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / NNYÜ’de ‘sigara ile mücadele ve bırakma yöntemleri’ konferansı

NNYÜ’de ‘sigara ile mücadele ve bırakma yöntemleri’ konferansı

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ)  Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” kapsamında “Sigara ile Mücadele ve Bırakma Yöntemleri” konulu konferans düzenledi.

Memorial Kayseri Hastanesi Direktörü ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Apaydın’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa öğrenciler ve öğretim üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Konuşmasında sigaranın içeriğindeki 50 maddenin doğrudan kansere yol açtığını belirten Dr. Murat Apaydın, sigaranın alışkanlık değil madde bağımlılığı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Sigara içimi ile beyindeki nikotin reseptörlerinin de arttığına dikkat çeken Dr. Apaydın, bağımlı kişilerin nasıl bir kısırdöngü içine girdiğini şöyle anlattı: “Her içilen sigara beyindeki nikotin açlığını daha da artırır. Sigara bağımlısı 2 saatte bir nikotin almazsa, nikotin yoksunluk sendromu ile mücadele etmek zorunda kalır. Bağımlı olan kişi sigara içmediğinde; huzursuzluk, titreme, uykusuzluk, çarpıntı ve baş ağrısı sorunları yaşar.” Sigarayı bırakmanın 20 dakikada etkisinin görüldüğünü belirten ve kişinin sigarayı bıraktığı anda vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde normale döndüğüne dikkat çeken Dr. Apaydın, “Sigarayı bıraktıktan sonra vücuda alınan nikotinin tamamen kesilmesine bağlı olarak 23 ay içerisinde beyindeki nikotin reseptörleri de normal seviyeye inmektedir. Sigara içmeyi bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı, nabız ve ateş normale döner. Sekiz saat sonra kandaki oksijen düzeyi olması gereken seviyeye ulaşır. Kalp krizi geçirme riski düşer” diye konuştu.

Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Dr. Apaydın’a konferans sonunda Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Uçar tarafından plaket takdim edildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kapadokya Üniversitesinden tarihi konakta tez ve yazı kampı

Kapadokya Üniversitesinin akademik makale, yüksek lisans veya doktora tezi yazanlara yönelik düzenlediği tez ve yazı …