Ana Sayfa / Haberler / Politika / MHP’li Özdemir: Türkiye’nin Donanması tüm denizlerde var olabilecek imkân ve kabiliyete erişebilmelidir.

MHP’li Özdemir: Türkiye’nin Donanması tüm denizlerde var olabilecek imkân ve kabiliyete erişebilmelidir.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Mali ve Orta Afrika’ya asker gönderilmesinin bir yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresiyle alakalı MHP Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Afrika’da derin izler bıraktığımızı ve bu izleri bugün dahi Afrika’nın pek çok bölgesinde görmemizin mümkün olduğunu ifade etmemiz gerekir. Dolayısıyla Türk cihan hâkimiyeti mefkûresinde Afrika asla görmezden gelinmemiş, yok sayılmamış, tam tersine adalet, barış, huzur, istikrar ve refahın tesis edildiği, kader birlikteliği yaptığımız bir coğrafya olarak görülmüştür.” açıklamasını yapmış ve Yavuz Selim Han’ın Mısır seferiyle birlikte Türk hâkimiyetine girmeye başlayan Afrika’nın, ilerleyen yıllarda bölgede görevlendirilen Özdemir Paşa’nın başarılı faaliyetleri sayesinde önemi giderek artan bir hâle geldiğini ve Afrika Kıtası’nda Türk hâkimiyetinin tesis edilmesiyle Akdeniz ve Hint Okyanusu’nun emniyetinin sağlandığını, aynı şekilde kutsal topraklarımız da bu emniyetin, bu huzurun güvenini tattığını ifade etmiştir.

Özdemir, Küresel ticaretin Osmanlı Döneminde Afrika Kıtası’ndaki etkinliğimizin sağlanmasıyla büyük ölçüde etki alanımıza ve kontrolümüze girdiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Aynı dönemde bölgenin imar sürecinin hızlı şekilde işlemesi Afrika’nın potansiyelini daha da artırmıştır ki bugün dahi Afrika’daki pek çok ülkeye gittiğiniz takdirde ne kadar geri kalmış olduklarını görürseniz görün orada mutlaka bir Türk eserinin, bir Türk mimarisinin hâlâ ayakta olduğunu görürsünüz. Tabii, Türk milletinin himayesinde Afrika Kıtası da kurulmuş olan dünya nizamı ve sulhu içerisinde yaşamış diğerleri gibi burada yaşayanlar da herhangi bir endişeye sahip olmadan huzur ve güven ikliminden nasibini almışlardır. Afrika’daki dört yüz yıla yaklaşan hâkimiyetimiz ve hâlâ buralarda ecdadımızın hayırla anılıyor oluşu bunun en bariz göstergesidir.”

Orta Doğu gibi Afrika’nın da elimizden çıkmasının bölgedeki sömürgeye dayalı eylemlerin artmasına neden olduğunu ifade eden Milletvekili Özdemir devamla, “Başkaları bu güzide kıtaya gelirken misyonerlik faaliyeti altında, kendi inançları çerçevesinde İncillerini getirmiş ancak insanları köleleştirip kaynaklarını sömürerek geri dönmüşlerdir. Bugünün demokrasi ve insan hakları havarileri kesilen, dünyanın en demokratik ülkeleri olarak gösterilen kimi çevreler, yine en büyük günahlarını da Afrika’da işlemişlerdir. İnsanlık suçunun her çeşidinden türevi burada Batılı emperyalistler tarafından uygulanmış, Afrika’nın dört bir yanına yayılmıştır. Zenginlikleri sömürülen ve köleleştirilen Afrikalılar olmuş, kaynakları kullanarak zenginleşenler ise sömürü düzeninin vahşi temsilcileri olarak tarihe not edilmiştir.“ açıklamasında bulunmuştur.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Özdemir, Türkiye’nin donanma potansiyelini geliştirirken kendi iddiasını en üst seviyeye taşıyacak bir stratejiyi benimsemesi gerektiği, tüm denizlerde var olabilecek imkân ve kabiliyete erişmesi gerektiğini ifade ederek, “Özellikle de gerek Kara Hâkimiyet Teorisi gerekse Deniz Hâkimiyet Teorisi alanında çok farklı senaryoların ve seçeneklerin konuşulduğu bir dönemde ülkemizin bu anlamda denizle alakalı faaliyet ve çabalarını artırması, bunların kapsamını genişletmesi hakikaten büyük önem taşıyor.“ açıklamasında bulunmuştur.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesi konusunda kabul edilen tezkerenin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ettiğini ifade etmiş, “İlgili bölgelerde harekâta başlayacak olan kahraman Mehmetçik’imize de üstün başarılar diliyorum ki aynı zamanda Cenab-ı Allah inşallah kendilerinden başarıyı, zaferi ve muzafferiyeti eksik eylemesin diyorum.” açıklamasında bulunarak konuşmasını tamamlamıştır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Vatan Partisi il başkanı Karakaş: Hedef Kandil’e beyaz bayrak çektirmek olmalıdır

Barış Pınarı Harekatında hedefin Kandil’e beyaz bayrak çektirmek olması gerektiğini belirten Vatan Partisi il başkanı …