Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Mevlid Kandili mesajları…

Mevlid Kandili mesajları…

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından ikincisi düzenlenen  “Arşın Gölgesindeki Genç” konulu gençlerle sabah namazı buluşması programı Melikgazi İlçe Müftülüğü’ne bağlı TOKİ Yavuz Sultan Selim Camii’nde düzenlendi.

Sabah Namazı sonrası cemaate hitap eden İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, “Hepinizin bildiği üzere 19 Kasım pazartesi gününü salıya bağlayan gece Peygamberimiz (s.a.s.)’in bu dünyaya teşriflerinin yıldönümü. Yüce Mevla, O’na hayırlı bir ümmet olmayı hepimize nasip eylesin.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Mevlid Kandili gününü de içerisine alan haftayı, yani 17-24 Kasım tarihini Mevlid-i Nebi haftası olarak ilan etti. Ve dün itibariyle İstanbul’da büyük bir açılışla Mevlid-i Nebi haftamız başlamış oldu. Bu açılışa Sayın Cumhurbaşkanımız ve Diyanet İşleri Başkanımız da iştirak ettiler. Bizler de bütün il ve ilçe müftülüklerinde onlarca,  program hazırladık. Bu hafta içerisinde sizlere dilimizin döndüğü, gücümüzün yettiği ölçüde Peygamberimizi anlatmaya çalışacağız.

Kayseri İl Müftülüğü ve Melikgazi İlçe Müftülüğü işbirliği içerisinde bu gün de buradayız. Dün ilk açılış olarak sabah namazı buluşmamızı Talas’ta gerçekleştirmiştik. Hepinizi yarın akşam Mevlid Kandili sebebiyle camilerimize bekliyoruz. Özellikle de kadınlarımızı ve gençlerimizi bekliyoruz. Tabi ki camilerimizin neşesi olan çocuklarınızı da getireceksiniz.
İnşallah Mevlid Kandili gecesi camilerimiz tıka basa dolu olacaktır. Cemaatimiz olduğu sürece camilerimiz sabaha kadar açık olacak. İsteyen istediği şekilde ibadet edebilir.
Bunun yanı sıra programlarımıza akşam namazına müteakip başladığımızdan dolayı akşam namazıyla birlikte camide olursanız vaaz-u nasihatlerden de istifade edersiniz.
Mevlid-i Nebi haftamızın ana teması “Peygamberimiz ve Gençlik.” Gençliğimize yatırım yapmalıyız. Gençlerimiz bizim ümidimiz ve istikbalimizdir. Öyleyse gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. İnsanoğlunun üç evresi vardır; çocukluk, gençlik ve ihtiyarlık. Çocukluk çağında sürekli alıp öğrenir, ama kendisinin her şeye gücü yetmez. İhtiyarlık çağında da çok fazla bilgi ve tecrübe vardır ama o bilgi ve tecrübesini hayata aksettirebilecek gücü, kuvveti ve takati kendisinde bulamayabilir. Ama gençlik çağında hem bilgi hem de ümitle yaşar gençlik. Geleceği inşa edecekler gençlerdir. Bu sebeple gençler üzerinde önemle durmalıyız. Peygamberimiz insanları İslam’a davete başladığı zaman ilk önce gençler iman ettiler. Mekke-i Mükerreme’de iman edenlerin sayısı 13 yılda yaklaşık 250 civarında idi. Bunların 2/3’ünün yaşı 15-25 yaş arasındaydı. Peygamberimiz o gençleri yetiştirdi ve onlara onur verdi. Onları geleceğe hazırladı. Yüce Mevla gençlerimizi Allah’a kullukla yetiştirmeyi nasip eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Müftüsü Güven’in sohbeti sonrası program, tesbihat ve Melikgazi İlçe Müftüsü Yahya Polat tarafından yapılan dua ile sona erdi. Program sonrası cami çıkışında Melikgazi Belediyesi’nin katkılarıyla cemaate çorba ikramı yapıldı.

Çorba dağıtımına İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da katılarak vatandaşlara çorba ikramında bulundular.

Başkan Çelik, Mevlit Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı

“EN BÜYÜK REHBERİMİZ SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZDİR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Mevlit Kandili mesajında bu kutlu günün tüm insanlığa hayırlar getirmesi dileklerinde bulundu. Başkan Çelik, alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin sadece günümüzde değil her çağda yaşayanlar için en önemli rehber olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in dünyaya teşrif ettiği Mevlit Kandili gecesinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Peygamberimizin hayatını ve davranışlarını tüm insanlığın örnek alması gerektiğini vurgulayan Başkan Çelik, “Alemlerin Rahmeti, Hakikatin ve Doğruluğun Timsali, Şefkat ve Merhamet Sahibi, El-Muallim, El-Emin, Şefaatçimiz Sevgili Peygamber Efendimiz iyiye, doğruya, güzele ulaşmamız için bir rehberdir. Peygamberimizin hayatını ve davranışlarını örnek almak ve bunu kendi hayatımıza tatbik etmek kendimiz, çevremiz ve dünyamız için yapabileceğimiz en güzel davranış olacaktır. Doğumunun sene-i devriyesi olan bu kutlu günde Sevgili Peygamberimizi anmak ve anlamakla inanıyorum ki kalbimizi merhametle dolduracak, kardeşliğimizi pekiştirecek ve yolumuzu aydınlatacağız. Bu duygularla tüm İslam Aleminin Mevlit Kandilini tebrik ediyorum” diye konuştu.

KESOB BAŞKANI AHMET ÖVÜÇ’ÜN MESAJI

Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan mübarek Mevlid Kandili’ne erişmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Mevlid Kandili, Peygamberimizin bizlere sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama, örnek hayatını ve ahlakını rehber edinerek, Kur’an’la ve Sünnetle buluşma zamanıdır.  Bu mübarek gece vesilesiyle Hz. Peygamber’i sevmek ve O’nu örnek almak insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı O’nun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek hepimizin en temel hedefi olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslam aleminin, milletimizin ve esnaf sanatkarlarımızın Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, insanlığa, hayır, bereket, barış ve esenlikler getirmesini Cenab-ı Hak’tan diliyorum.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Çolakbayrakdar mesajında; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in, dünyayı teşrifleriyle kainata; huzur, barış, mutluluk ve rahmet getirdiğini söyledi.

Başkan Çolakbayrakdar, kainata rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz’ in varlık alemini şereflendirdiği zaman diliminin Mevlid Kandili olarak kutlandığını hatırlatarak, Mevlid Kandili’ni iyi değerlendirmek gerektiğine dikkat çekti. Başkan Çolakbayrakdar açıklamasında, “Peygamber Efendimiz (S.A.V) insanlığa huzur ve mutluluk reçetesi getirmiş ve geleceğe de örnek olmuştur. Mevlid Kandili, kutlu bir gecedir. İnsanlık, Hazreti Peygamber’in reçetesine her geçen gün daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bu vesileyle Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu gecenin; vatanımıza, milletimize, gönül coğrafyamıza ve İslam Alemine; sağlık, mutluluk, bereket ve huzur getirmesini Yüce Rabbimiz’ den niyaz ederim” ifadelerine yer verdi.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Mevlit Kandili  mesajı

Başkan Gülsoy mesajında; Hz. Muhammed(S.A.V)’in doğum günü olan Mevlit Kandili’ni, bir kez daha birlik ve beraberlik içinde idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed(S.A.V)’in, karanlıkların aydınlığa kavuşmasında ve katılaşmış kalplerin yumuşamasında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Gülsoy; “Bütün insanlığın kurtarıcısı olan Sevgili Peygamberimizin(SAV) güzel ahlakını kendimize örnek almalı, bizlere sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini hayatımızın her alanında uygulamalıyız. Engin hoşgörüsü, adaleti, merhameti ve mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan Sevgili Peygamberimiz, gerek hayat tarzı, gerekse ilahi söz ve davranışıyla insanlığın yolunu aydınlatmıştır” diye konuştu.

Mevlit’in, yeniden doğuşunun sembolü olduğunu belirten Gülsoy mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Mevlit Kandili’nin, maneviyata her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan şu günlerde, insanlığın içine düştüğü sıkıntıların, ülkemizde ve komşularımızda yaşanan sorunların aşılmasına, kardeşlik ve merhamet duygularının güçlenmesine vesile olmasını diliyor, tüm islam aleminin mübarek Mevlit Kandili’ni kutluyorum.”

KTB BAŞKANI BAĞLAMIŞ’TAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Mevlid Kandili nedeniyle bir açıklama yaptı.

Pazartesi günü idrak edilecek olan Peygamber efendimizin doğduğu geceyi kutlarken O’nu anlamanın önemli olduğuna değinen Başkan Recep Bağlamış, Kayserililerin ve tüm İslam Âleminin Mevlid Kandilini tebrik etti.

Başkan Recep Bağlamış,  “Peygamberimizin doğum günü olan Mevlid Kandili’ni birlikte yaşamanın mutluluğu içerisindeyiz. Hz. Peygamberimiz, tüm insanlığa bir kurtuluş ve diriliş çağrısı yapmıştır. Bu geceyi kutlarken peygamberimizi daha iyi anlamak gerekmektedir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O’na iman etmenin, O’nun ümmeti olmanın ve O’nu sevmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bizlere düşen görev; âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed’i (S.A.V.) asrın idrakine taşımak, O’nun güzel hatırasını içimizde, işimizde hayatımızda, düşüncelerimizde, duygularımızda, eylemlerimizde ve evlerimizde yaşatmaktır. Tüm hemşerilerimizin ve İslam aleminin kandilini tebrik ederim” dedi.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Mevlid Kandilinin ülkemizde birlik ve beraberliğimizin artmasına, tüm dünyadaki zulümlerin sona ermesine ve hayırlara vesile olması temennisinde de bulundu.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’dan Mevlid Kandili Mesajı

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (SAV) dünyaya teşrif ettiği gece olarak kutladığımız Mevlid Kandili, akrabalık ve kardeşlik duygularımızı güçlendirecek olan en değerli gecelerdendir

Mevlid Kandili, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma duygularımızın daha da pekişmesine – güçlenmesine vesile olacak en değerli gecelerdendir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i (S.A.V.) sevmek ve onu örnek almak demek; insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı O’nun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Çünkü O’nun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışlarının temsil ettiği değerler bütünü, bizler için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir özelliktedir.

O, insanların en hayırlısı idi, herkesin güvendiği Muhammed-ül Emin’di. Onun yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde tüm hemşerilerimizin mübarek Mevlid Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin ülkemiz başta olmak üzere tüm İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini yüce Allah’tan diliyorum.

Bu vesile ile, 19 Kasım Pazartesi Günü Kayseri OSB Fevzi Mercan Camii’nde Yatsı Namazından sonra (19.30) düzenlenecek olan Mevlid Kandili Programına Tüm Halkımız Davetlidir.

Programda, vaaz / irşat ve duasının yanı sıra, Kur’an Tilaveti, Mevlid-i Şerif ve İlahiler yer alacaktır.

MHP İL BAŞKANI TOK’TAN KANDİL MESAJI 

MHP Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, Mevlit Kandili nedeniyle mesaj yayımladı.
Tüm islam aleminin mübarek Mevlit Kandili’ni kutlayan Tok, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. O’nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlaksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı.Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Yüce Allah’ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegane yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir. İnsanlığın her zaman ve mekanda Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği ilahî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. Bu duygu ve temennilerle, Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini, Yüce Mevla’dan diler, Tüm İslam Aleminin, Kayseri halkının, soydaşlarımızın Kandili’ni kutlar hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim.”

Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy’un mesajı
“İnsanı insan yapan bütün güzelliklerin, ahlâki erdemlerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hazreti Peygamberin hayatında ve öğütlerinde bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatacak güçlü bir ışık, güzel bir örnek vardır. Her açıdan buhran içinde kıvranan insanlığa verdiği mesajlarla çıkış yolunu gösteren Hazreti Peygamber, maddi ve manevi sıkıntılarla boğuşan günümüz dünyasına da kurtuluş reçetesini sunmaktadır. Bugün hepimiz Peygamber Efendimiz’ i anlamaya, O’nun engin sevgi ve hoşgörüsüne, izzet ve keremine, rehberliğine her zamankinden fazla muhtacız. Bu mübarek gecelerin O’nu ve hayatını anlamak için erişilmez fırsatlar olduğunu biliyoruz. Bu vesileyle, mübarek gecenin ülkemizde ve tüm dünyada sevgi, barış, huzur ve hoşgörü ortamının gelişmesine vesile olmasını diler, hemşerilerimizin Mevlid Kandili’ni tebrik ederim.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mısır Şeker kuruluşlarından, Kayseri Şeker’e ziyaret

Mısırda kışlık pancar ekimi yapılan bölgede hizmet veren Mısır Şeker Şirketi, Nil Şeker ve Delta …