Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Magazin, teknoloji, kültür-sanat haberleri…

Magazin, teknoloji, kültür-sanat haberleri…

KAYSERİ MELİKGAZİ HALK EĞİTİMİ MERKEZİ OSMANLI  SANATINI AVRUPA’YA TANITTI

 Kayseri Şehit Hüseyin Danacı Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından kabul edilen Erasmus + Yetişkin Eğitimi Programı KA2 Stratejik Ortaklık Projesi dahilinde Osmanlı 3 Boyutlu Rölyef Kağıt  Sanatı Avrupa’ya tanıtıldı. Proje dahilinde İtalya, Portekiz ve Litvanya’da yetişkin eğitimi veren kurumlardan 18 yabancı misafir 1 hafta süresince Kayseri’de uygulamalı eğitim aldılar. Avrupa’dan gelen katılımcılar Osman Hamdi Bey’in ünlü ‘’Kaplumbağa Terbiyecisi ‘’ eserini  kağıt rölyef tekniğine hiç zorlanmadan uygun şekilde 3 boyutlu tablo haline getirdiler. Bu yapılan eserler düzenlenen veda yemeğinde kendilerine hediye edildi. Eğitime Litvanya’dan katılan Dovilė Pavilonienė eğitimin çok faydalı geçtiğini ve 3 boyutlu teknikle yapılan tabloların Litvanya’da yapacaklarını söyledi.

  Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İzzet Serkuş bu proje sayesinde sosyal ve ekonomik imkanları kısıtlı bayanların eğitim yolu ile temel becerilerinin arttırılarak AB boyutunda mesleki yeterlilik kazanmalarını, istihdama katılmalarını ve sosyal ekonomik imkanlarının artmasının sağlanacağını belirtti. Proje kapsamında  Kayseri’den  kursiyer öğrenciler de katılarak İtalya’da Hediyelik Eşya, Portekiz’de Seramik ve Litvanya’da Tekstil üzerine eğitim alarak  hem meslek öğrenecekler hem de farklı kültürleri yakından tanıma fırsatı elde edeceklerdir. Ayrıca Proje kapsamında Girişimcilik, İngilizce ve Bilişim Teknolojilerini kullanma eğitimleri alacak olan kadınlar meslek sahibi olarak üretim yapacak ve internet üzerinden ürünlerini satarak ekonomiye katkı sağlamaları hedeflenmektedir. Faaliyetler esnasında Melikgazi Kaymakamı Sayın Erkaya YIRIK makamında ziyaret edilerek proje hakkında bilgi verildi. Kaymakamlık makamında çok sıcak bir ortamda ağırlanan misafirler Türkiye’den memnun ayrıldılar.

Ramazan’da Kayseri Park’ta Şenlik Var!

Ramazan ayına özel programları, Türk ve dünya mutfağından oluşan lezzetli iftar menüleri ve 130 seçkin mağazasında alışveriş imkanı ile Kayseri Park’ta Ramazan bir başka yaşanacak.

Ramazan ayı boyunca 11:00-23:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan Kayseri Park’ta; Meltem Mobilya işbirliğiyle, Ramazan’ın vazgeçilmezi Karagöz-Hacivat gölge oyunu, sema gösterileri ve yarışma programlarının yanı sıra ünlü yazarlar ve jonglör gösterileri de Kayserililer ile buluşacak.

Ramazan ayı boyunca hafta içi günlerde 17:00 – 19:00 ve 20:30 – 22.30 saatleri arasında Kayseri Park etkinlik alanına kurulanyarışma parkurlarında çocuklar doyasıya eğlenecek. Etkinlik alanında minik ziyaretçileri yedi farklı yarışma parkuru bekliyor. Oyunlarda başarılı olan minikler hediye puanlar kazanarak, şenlik dükkanından hediyelerini alabilecekler.Ayrıca Ramazan ayı boyunca her Cuma, saat 21.30’da sema gösterisi yapılacak.

Kayseri Park, Ramazan ayında hafta sonları için de iftar öncesi ve iftar sonrası dopdolu bir program hazırladı. Kayseri Park,araştırmacı-yazar Mehmet Fatih Çıtlak,  Jonglör Kerem Eser, ünlü yazar Sinan Yağmur, şair-yazar ve radyocu Kahraman Tazeoğlugibi birbirinden ünlü isimleri ziyaretçileriyle buluşturacak. Ayrıca 26-27 Mayıs ve 2-3-9-10 Haziran tarihlerinde 21:30’da başlayacak olan Karagöz-Hacivat gölge oyunu ve kukla gösterileri Kayseri Park’a gelenlerin keyfine keyif katacak.

Ramazan ayında saat 23.00’e kadar hizmet verecek olan Kayseri Park’ta ziyaretçiler hem alışveriş hem de eğlencenin keyfini yaşayacak.

Düzenlediği birbirinden renkli ve eğlenceli etkinliklerle, çocukların en sevdiği alışveriş merkezi olan Kayseri Park AVM, illüzyonist ve jonglör Kerem Eser’i çocuklarla buluşturuyor…
TRT ekranlarından tanıdığımız paytak ve gösteri dünyasının sevilen ismi Kerem Eser, Kayseri Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde, sevenleri ile buluşacak. Jonglörlük,illüzyon, tek tekerlekli bisiklet ve gösteri sanatlarında profesyonel çalışmaları olan Kerem Eser, 19-20 Mayıs tarihlerinde saat 16.00 ve 21.30’da, Meltem Mobilya işbirliğiyle  Kayseri Park’a geliyor.
Kerem Eser jonglörlük, illüzyon oyunculuğu ve gösteri sanatlarının bir çok dalını harmanladığı performansıyla Kayseri Park ziyaretçilerinin kalbini kazanacak.

GAME OF COLORS 2018 ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

6 Mayıs Pazar günü eğlenceyle başlayan Game of Colors’ta şirketler 4 farklı kategoride takımlar oluşturarak yarıştı. Macera, Yetenek, Zeka ve Sanal kategorilerinde yarışan şirket çalışanları kazanacakları ödüller için ter dökerken, eğlenmeyi de ihmal etmedi. Gerçekleşen Game of Colorsfinalinde şampiyon takımlar belli oldu ve ödül töreni ile ödüllerini aldılar. Game of Colors 2018’de şampiyon olan şirketler; Sanal kategoride; Acıbadem, Yetenek kategorisinde; Accor Hotels, Zeka kategorisinde; Eczacıbaşı Profesyonel, Macera kategorisinde ise Arçelik oldu.

Kategorilerde dereceye giren şirketler ise şöyle; Sanal Kategori üçüncüsü; MyClub, ikincisi Wowwo. Yetenek Kategori üçüncüsü; Sandvik, ikincisi; MindShare World. Zeka Kategori üçüncüsü; Polisan, İkincisi; Angelini İlaç. Macera Kategori üçüncüsü; Acıbadem, ikincisi; Mavi Jeans oldu.

Şampiyon olan takımlar Elexsus Hotel Kıbrıs’ta lüks konaklama ve MyClub’tan 6 aylık üyelik kazanırken. 2 ve 3. olan takımlar da eli boş dönmedi. Onlar da;Point Hotel Barbaros’ta akşam yemeği,TheGame’de günlük dijital eğlence ve My Club’tan üyelik kazandılar.

Dj performansları, ödüllü yarışmalar, Kerem Tunçeri Milli Forması ödüllü sosyal medya yarışmaları, dans şovlar, Anneler Günü’ne özel Zumba Workshop, Training Challengeve daha birçok aktivite de güne eğlence kattı. AfterParty ve Yol Project konseri ile sona eren bu renkli turnuva önümüzdeki yıl tekrar kapılarını açacak.

GENÇ İZGÖRENLİLER BİR ARAYA GELDİ

Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelilerin buluştuğu etkinlikte gençlerin kariyer planlamaları etkinliğin en önemli gündem maddesiydi.

İzgören Akademi’nin her yıl mayıs ayında gerçekleştirdiği Genç İzgörenliyiz etkinliği çerçevesinde bu yıl Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan 82 topluluk ve Kulüp temsilcisi İzgören Akademi Genel Merkezi Ankara başta olmak üzere, Antalya, Samsun, Kocaeli, Kayseri ve Bursa Bölge Müdürlüklerinde eş zamanlı bir araya geldi.

Tanışma oyununun ardından birbirleri hakkında bilgi sahibi olan gençler, “Gelecek Sen” grup çalışmalarında hayata dair beklentilerini ve kendilerini geleceğe nasıl hazırladıklarını sunumlarına aktadırlar. Uğur Böcekleri Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olan gençler sosyal sorumluluk projelerine nasıl destek verecekleri konusunda beyin fırtınası yaptı.

 İzgören Akademi’nin eğitmen ve danışmalarının eşliğinde kariyer yolunda nasıl ilerleyecekleri, geleceğin gençlerden neler beklediğine dair keyifli bir sohbet ile devam eden etkinlikte Elma Yayınevi’nden gençlere kitap hediye edildi.

7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali görkemli bir galayla kapanış yaptı

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına Forum Mersin tarafından yedinci kez düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin Galası, Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Hülya Koçyiğit, Aydan Şener, İzzet Günay ve Deniz Türkali’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Forum Mersin‘de Cem Özer‘in sunumu eşliğinde görkemli bir galayla kapanış yapan 7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde Kurmaca kategorisi birincisi Doğu Yakası filmi ile Harun Durmuş, Belgesel kategorisi birincisi Dönüş ile Nesli Özalp Tuncer ve Levir (Kayın) filmi ile Nusret Oğuzhan Yıldız ve Uğur Ersöz, Canlandırma/Animasyon kategorisi birincisi ise İstasyon filmi ile Serdar Çotuk oldu.

Gala gecesine Hülya Koçyiğit, İzzet Günay, Aydan Şener, Deniz Türkali, Senarist Osman Şahin, Kezban Arca Batıbeki, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, jüri üyeleri, finalistler ve çok sayıda davetli katıldı.

Ekranların ünlü yüzü Cem Özer tarafından sunulan geceye katılan ünlüler şöyle konuştu:
Oyuncu Hülya Koçyiğit, çok anlamlı bir gece yaşadığını belirterek, “Çok değerli, büyük ve önemli bir yönetmeni anıyoruz. Atıf Yılmaz adına yapılan bu gecede yer almaktan dolayı mutluluğumu belirtirken, emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Oyuncu İzzet Günay da Atıf Yılmaz’ın birbirinden önemli isimleri, katılımcıları ve onların filmlerini bir araya getirdiğini söyledi.
Oyuncu Aydan Şener, Atıf Yılmaz ile çalışma onuruna ulaşamamasına rağmen 7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Atıf Yılmaz’ın eşi, oyuncu Deniz Türkali ise Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin yedincisinin düzenlenmesinden dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin uzun yıllar devam etmesini dileyen Türkali, vefanın şehri Mersin’e teşekkür etti.
Kezban Arca Batibeki de, birçok Atıf Yılmaz filminde görev aldığını belirterek, babasına ve onun filmlerine olan saygısını kısa filmi Ahh Belinda ile gösterdiğini kaydetti.

Forum Mersin AVM Müdürü Adem Erol da, Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin yedincisini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, bu yılın kazananlarını tebrik etti.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hakan Erkılıç ise kısa filmlerin, Atıf Yılmaz’ın belirttiği çağın dünya algılayışına, estetik görüşüne yaratıcı ve eleştirel bir gözle tanıklık ettiklerini belirtti.

7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Ödülleri şöyle sıralanıyor:

  • Kurmaca Kategorisi Birincilik Ödülü; Doğu Yakası filmi ile Harun Durmuş
  • Forum Mersin Kurmaca Jüri Özel Ödülü; Sirayet filmi ile Nuri Cihan Özdoğan
  • Belgesel Kategorisi Birincilik Ödülü; Dönüş filmi ile Nesli Özalp Tuncer
  • Belgesel Kategorisi Birincilik Ödülü; Levir (Kayın) ve Nusret Oğuzhan Yıldız ve Uğur Ersöz
  • Belgesel Jüri Özel Ödülü; Abla filmi ile Kenan Diler
  • Animasyon/Canlandırma Kategorisi Birincilik Ödülü; İstasyon filmi ile Serdar Çotuk
  • Animasyon/Canlandırma Jüri Özel Ödülü; Kötü Kız filmi ile Ayce Kartal
  • Animasyon/Canlandırma Jüri Özel Ödülü; Fabrika filmi ile Batuhan Köksal

Gala gecesi, emeği geçenlere plaketlerinin sunulmasının ardından, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

KAYSERİGAZ’DAN ÇALIŞAN PAYLAŞIM TOPLANTISI

Tüm çalışanların katıldığı toplantıda, yenilikçi yönetim anlayışı ile güvenlik bilincini en yüksek seviyede tutmayı amaçlayan Kayserigaz, çalışanlarına “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi düzenledi.

A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı iş güvenliğini tehdit eden unsurlar, çalışma koşullarındaki tehlikeler, yasal hak ve sorumluluklar, tehlike ve riskleri ortadan kaldıracak tedbirlere ilişkin katılımcılara detaylı bilgiler verirken,Kayserigaz’ın iş yeri hekimi çalışanlarına ilkyardım ve meslek hastalıklarının sebepleri konularında derinlemesine bilgi verdi. Eğitimler,  Çevre Mühendislerinin çevre bilinci, geri dönüşüm ve atıklar ile ilgili verdiği eğitim ile sona erdi.

Kayserigaz Genel Müdürü Adem Dincay yaptığı konuşmada iş sağlığı ve güvenliğinin hem çalışanların hem de işveren olmak üzere tüm tarafların sahiplenmesi gereken bir konu olduğuna değinerek bizim için en önemli konu çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği dedi. Güvenlik kültürü konusunda bilincin daha da arttırılması konusuna vurgu yaptı.

Kayserigaz İnsan Kaynakları Müdürü Hatice Berk, Kayserigaz olarak çalışanların eğitimlerine oldukça önem verdiklerini, çalışanlarının sağlık ve güvenliklerinin her şeyin üzerinde tuttuklarını belirtti. Bu amaçla tüm çalışanlarına kendilerini güvende hissedecek ortam sağlamak için eğitimlere devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri’deki Karadenizliler buluştu

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’deki Karadenizlileri bir araya getiren geceye katıldı. Farklılıkların zenginlik olduğunu …