Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Macaristan, Türkiye için Avrupa’ya açılan kapı

Macaristan, Türkiye için Avrupa’ya açılan kapı

Macaristan Büyükelçisinden KAYSO’ya Ziyaret

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türk-Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ve beraberindeki heyet, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’yi makamında ziyaret etti.

Büyükelçi Matis’e yeni görevinde başarılar dileyen KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Sayın Büyükelçi yaklaşık 6 ay önce bu göreve atandı. Türkiye’de ki ilk ziyaretlerinden birisini de Kayseri’ye yapıyor olması memnuniyet verici” dedi.

Macaristan ile Türkiye’nin iyi ilişkiler içerisinde olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Macaristan hem ticari anlamda hem kültür olarak kendimize yakın hissettiğimiz ülkelerden bir tanesi. Kayserili işadamlarımızın bu ülkede yatırımları var. Bunun yanı sıra üyelerimizden ciddi manada hem ithalat hem de ihracat yapan firmalarımız var. Bu ilişkileri daha da geliştirmek için gayret ediyoruz. Ben ziyaretlerinden dolayı Sayın Büyükelçi ve heyetine teşekkür ediyorum” dedi.

Ev sahipliğinden dolayı Başkan Büyüksimitci’ye teşekkür eden Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan tarafından yatırımcılara verilen teşvik ve vergi sistemlerini anlatmak üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Macaristan’ın şu ana kadar çok fazla yatırım çektiğini belirten Matis, “Macaristan şu anda Avrupa’da yatırım yapılabilecek ülkelerin başında geliyor. Şu anda bu rekabette kesinlikle birinciyiz ve bunun bilgisini Türkiye’nin dört bir köşesine götürmek istiyoruz. Bu nedenle çeşitli yerlerde buna benzer tanıtım toplantıları yapıyoruz” diye konuştu.

Kayseri Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen Macaristan Tanıtım Günü etkinliğinde söz alan ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, Türk ve Macar iş insanlarının Avrupa, Afrika gibi stratejik pazarlarda iş birliği yapabilmesinin önemine işaret etti.

Türkiye ve Macaristan’daki karşılıklı yatırım fırsatlarının masaya yatırıldığı, Macaristan’da yabancı yatırımcıya sağlanan teşvikler ve finansman destekleri hakkında ayrıntılı bilgilerin verildiği “Macaristan Tanıtım Günü” etkinliği Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlendi. Toplantıya ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, Macaristan Eximbank İstanbul Ofisi Türkiye Ülke Direktörü Arda Tugay, Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis gibi isimler de katıldı.

Macaristan’da yatırım ortamı hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, Macar İhracatı Teşvik Ajansı’nın (HEPA) Türkiye resmi temsilcisi olarak önemli bir misyon üstlendiklerini söyledi. Fikret Nas ALX Hungary’nin İstanbul merkez olmak üzere; Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep’te toplam 5 ofisiyle Macar firmaların ihracat hacmini arttırmak için çeşitli hizmetler verdiğini anlattı. Nas, yapılan çalışmaları özetlerken, “ALX Hungary, HEPA’nın; Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’tan sorumlu resmi temsilcisidir. Bizler ticaret, ekonomi, turizm, kültür ve yatırım konularında uluslararası iş birliğini teşvik ederek ülkeler arasında en etkili diyalogu kolaylaştırmak için Türk-Macar ve Türk-Yunan ilişkilerini aktif olarak destekliyoruz. ALX Hungary, ortak tarih ve kültürün kökleri ile birbirine bağlı iki büyük ülke olan Macaristan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri ve iş birliğini geliştirmek amacıyla kuruldu. Kuruluşumuzdan bu yana her iş alanında ve sektörde yerel pazar çeşitliliğinin daha da gelişmesini destekleyebilecek mal ve hizmetleri teşvik etmek için, Macar firmalarının Türkiye’deki potansiyelini ortaya çıkarmaya odaklandık. Amacımız bu iki ülkeyi ticaret ve yatırımlarla yakınlaştırmak.” ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın, ithalatının yüzde 7’ini, ihracatının da yüzde 80’inini Avrupa Birliği ülkeleriyle gerçekleştirdiğini söyleyen Fikret Nas, Macaristan’ın dış ticarette Avrupa’ya bağımlı bir ülke durumunda olduğunu kaydetti. Macaristan’ın bu nedenle ihracatında pazar çeşitliliğini sağlamak için Doğu’ya açılım politikası geliştirdiğini anlatan ALX Genel Müdürü Fikret Nas, Türk iş dünyası için de Macaristan’ın Avrupa’ya açılan kapı olduğunu vurguladı.

Orta Avrupa’da yer alan Macaristan’ın 510 milyonluk Avrupa pazarında her noktaya azami 24 saat içerisinde teslimat için olanak sağlayan stratejik bir konumda olduğunu belirten Nas, “Bir yandan Macar tedarikçileri desteklerken bir yandan da Avrupa’dan ürün arayan yerel ithalatçı firmalarını desteklemek ve tanıtmak istiyoruz. Her iki ülke iş insanları Avrupa, Afrika gibi stratejik pazarlarda iş birliği yapabilir. Kuruluşundan bu yana yüksek performansını ve yenilikçi yaklaşımını sürdürmeyi hedefleyen ALX Hungary, faaliyet gösterdiği ülkeler için katma değer yaratmaya devam edecek.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 Palancıoğlu, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Victor Matis’i makamında kabul etti.

 Melikgazi Belediye makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu ile Büyükelçi Victor Matis, Melikgazi Belediyesi ile Macaristan’daki belediyeler arasında yapılabilecek eğitim, kültür ve sanat işbirlikleri konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Melikgazi Belediyesi’nin yatırım ve hizmetleri ile referans belediye olarak bilindiğini belirten Başkan Dr. Mustafa Palancıoğluiki ülkenin yüzyıllar ötesine dayanan ortak tarihi bir geçmişe sahiptir. Türkler ve Macarlar’ın birbirlerini dost olarak gören iki millettir. Birçok benzerliğimiz bulunmaktadır. Bu benzerlikleri ortaya çıkarmak ta yerel yönetimlere düşmektedir. Çünkü kültür ve sanat ile özellikle eğitim alanında işbirliği ülkeler arası barışa katkı sağlayacaktır. Bizim çok güzel tarihsel ve doğal güzelliklerimiz barındıran Erciyes Dağı, Koramaz Vadisi, Ağırnas Bölgesi, Gesi evleri gibi yerlere Macar halkını davet ediyoruz”diye konuştu.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Victor Matis ise, misafirperverliğinden ve samimiyetlerinden dolayı Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu’na teşekkür ederek, Kayseri’nin ve halkının kendilerine güven verdiğini, sıcak ve samimi insan olduklarını, kültürel turların ve yerel yönetimde işbirliğinin gelişmesi için çalışmalar yapacaklarını bu konuda da Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu ile ortak çalışacaklarını kaydetti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Dünyanın her köşesinden teknoloji yetenekleri Estonya’ya akın ediyor

Estonya’nın ikinci Kariyer Avı (Career Hunt) programı, ülkenin öncü teknoloji şirketlerini ileriye taşımak için dünyanın …