Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / KYK yapı kimyasalları Kayseri’de ‘Usta buluşmaları’nda

KYK yapı kimyasalları Kayseri’de ‘Usta buluşmaları’nda

KYK Yapı Kimyasalları yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi olan ve sektörel bilinçlenmeyi hedefleyen uygulamacı eğitim seferberliğini her geçen gün daha da ileriye taşımak için çalışmalarını devam ettiriyor.

“Sağlıklı ve sağlam yaşam alanları için; güvenilir, çevreci, evrensel çözümler üretmek ve mesleki eğitime katkı sağlayarak sektörde öncü olmak”  misyonundan hareketle, müşteri memnuniyetine verdiği önemin faaliyetlerine yansıması sonucu, her yıl memnun müşteri oranını standartların üzerine taşımaktadır. Ürün kalitesi kadar uygulama kalitesinin de müşteri memnuniyetinde büyük önem taşıdığının bilincinde olan KYK sürekli olarak düzenlediği eğitimler ile bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürüyor.

2009 yılından bu yana “Usta Buluşmaları” adı altında KYK Tanıtım Tırı Kaşif ve Tanıtım Otobüsü Gezgin ile Türkiye’nin dört bir tarafında en kılcal noktalara kadar eğitim hizmeti götürülerek uygulamacıların bulunduğu noktalarda seminerler düzenlenmektedir. Yapılan seminerlerde ustalara ürün ve uygulama bilgileri aktarılarak mesleki yeterlilikleri artırılırken, sektördeki uygulama kalitesinin yükselmesi amaçlanmaktadır.

Eğitimlerini her yıl güncelleyen KYK, seminerlerinde genel anlamda KYK Yapı Kimyasalları faaliyetleri, Usta Kulübü faaliyetleri, teknik yapıştırıcılar, su yalıtımı, dış cephe ısı yalıtımı ve sosyal sorumluluk nezdinde iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi vermektedir.

Milli Eğitim Müdürlüğü ve Baksan Mesleki Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen 40 saatlik teorik ve pratik eğitimler sonucunda kursları başarı ile bitiren katılımcılara, uluslararası geçerliliği olan Seramik Uygulama ve Dış/İç Cephe Kaplama-Yalıtım Belgesi verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim programlarında 68 ilden ve KKTC’den gelen 1.297 uygulamacı, yol, konaklama, yemek gibi tüm masrafları KYK tarafından karşılanarak misafir edilmiş ve sınavlarda başarı gösteren katılımcılar sertifika almaya hak kazanmıştır.

Mesleki Yeterlik Kurumu (MYK) tarafından standardı yayımlanmış Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğlerde yer alan, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfındaki mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Uygulama kalitesi ve iş güvenliği için ülkemiz adına çok önemli bir adım olarak görülen MYK Belgelendirmesi için KYK BELGEM adı altında bir sosyal sorumluluk projesini de yürütmektedir. KYK BELGEM ile Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesi yetkisi için başvuru yapılmış olup, onay süreci devam etmektedir. KYK Sınav ve Belgelendirme Merkezi (KYK BELGEM) olarak tarafsızlığın önemi ve bilinciyle Seramik Karo Kaplamacısı, Su Yalıtımcısı ve Isı Yalıtımcısı mesleklerinde gerçek kişilerin başvurularının alınması ve değerlendirilmesi, sınavlarının yapılması, sınavlarının değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi, gözetimi, yeniden belgelendirilmesi yetkisi almak üzere KYK, MYK’ya gerekli müracaatta bulunularak ön sözleşme yapmıştır. KYK, bugüne kadar 150.000’den fazla ustaya seminer etkinliği düzenleyerek birbirinden farklı 250 noktada eğitim veren tek kurum olma başarısını bu yılda gururla taşımaktadır. Bu sayı her gün devam eden eğitimlerimizle daha da artmaktadır. 2018 yılı içerisinde de 220 nokta da düzenlenecek olan seminer ile 20.000 ustaya ulaşılması hedeflenmektedir.

KYK’nın verdiği eğitimler sadece ustalar ile sınırlı değil. Bayi eğitimleri de bir o kadar önem taşımaktadır. Kurduğu Bizim Ekip Kulübü ile usta ve nihai tüketicilerle buluşan bayi çalışanlarına sektördeki gelişmeler ile ilgili eğitimler düzenlemektedir. Her yıl düzenlenen Bayi ve Bizim Ekip toplantıları ile de tüm paydaşlarına ürün portföyündeki güncel gelişmelere yönelik ayrıntılı bilgilendirmeler ve ürünlerinin hangi koşullarda hangi çözümler için sunulduğu yönünde teknik bilgilendirmeler yapmaktadır.

İnşaat Mühendisleri, Mimarlar ve Makine Mühendisleri Odaları ile işbirliği yapılarak oda üyelerine eğitimler düzenlenmektedir. Geleceğin sektör profesyonelleri olan mühendislik ve mimarlık bölümlerinde okuyan öğrencileri kendi okullarında ziyaret ederek sektörü tanıtmaya ve yapı kimyasalları konusundaki mesleki yeterliliklerinin geliştirmeye çalışmaktadır.

KYK, yurt genelindeki usta seminerlerine 2018 yılında da devam etmektedir. 12 Mar. 18 Mart 2018 tarihinde Fier Otelde  sektörel gelişmelerin ve yapısal problemlere yönelik doğru çözüm önerilerinin yer aldığı usta seminerlerini gerçekleştirmiştir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mısır Şeker kuruluşlarından, Kayseri Şeker’e ziyaret

Mısırda kışlık pancar ekimi yapılan bölgede hizmet veren Mısır Şeker Şirketi, Nil Şeker ve Delta …