Ana Sayfa / Haberler / İçişleri-Adalet / Köpeklerin saldırısında ölen liselinin otopsi raporu ve büyükşehir’in kendini savunması..

Köpeklerin saldırısında ölen liselinin otopsi raporu ve büyükşehir’in kendini savunması..

Cumhuriyet Başsavcılığı açıklaması…

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, Hacılar ilçesinde sokak köpeklerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden 14 yaşındaki lise öğrencisi Mehmet Özer’in, otopsi raporunu ve olayda yaralanan Ali Tuğrul ile ilgili bir açıklama yaptı. Yazılı olarak yapılan açıklamada  şöyle denildi.

“Ardından, Kayseri Adli Tıp Şube Müdürlüğünde görevli iki adli tıp uzmanının da katılımıyla müteveffanın cesedi üzerinde gerçekleştirilen otopsi işlemi neticesinde Mehmet Özer’in yırtıcı hayvan yaralanmasına bağlı büyük arter ve geniş yumuşak doku yaralanması ile bunlardan gelişen kanama sonucu öldüğü tespit edilmiştir. Olay sırasında ölen Özer’in yanında bulunan tanık öğrencinin beyanları ve bu öğrencinin haber vermesi üzerine Özer’i kurtarmak amacıyla olay yerine intikal eden okul görevlileri ile öğrencilerinin ve ayrıca olaya müdahale eden Hacılar İlçe Jandarma Komutanlığı görevlilerinin anlatımından müteveffanın sahipsiz köpek saldırısına maruz kaldığı anlaşılmıştır. Olayla ilgili soruşturma, her yönüyle, titizlikle yürütülmektedir. Olayda kasıt ya da ihmali belirlenebilecek tüm şüpheliler hakkında gereği yapılacaktır.”

Olayla ilgili Büyükşehir kendini savundu..

Şehrimizde yaşadığımız elim köpek saldırısı olayı hepimize derin bir üzüntü yaşatmıştır. Bir yavrumuzun hayatını kaybetmesi ve bir yavrumuzun da yaralanması ile sonuçlanan ve kamuoyunda da haklı olarak sorgulanmaya başlanan bu elim olay sonrası bilgi kirliliği yaşandığına da üzülerek şahit oluyoruz. Olayın idari açıdan incelendiği ve varsa ihmali olanların yargı önünde hesap vereceği şehrimizin en yetkili mülki idare amiri tarafından açıklanmış ve belediye olarak en başından beri bizde gereken her türlü desteği verdik.

Büyükşehir Belediyesi olarak her konuda olduğu gibi sokak hayvanları konusunda da kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hassasiyetle üzerimize düşeni yapmaktayız.

Büyükşehir Belediyesi’nin bazı sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi köpek toplama gibi bir görevi ve uygulaması yoktur. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri tarafından toplanan köpekleri bünyesinde oluşturduğu Köpek Barınma Evi’ne tutanakla kabul ederek bu köpeklerin veteriner hekimler tarafından muayenelerinin yapılmasını sağlar, hastalık ve saldırganlık açısından tespitlerini yaptırır.

10 günlük süre içerisinde de temiz çıkan köpekler, kısırlaştırma ve mikro çip uygulaması yapılarak sahiplendirilir, sahiplendirilemeyen köpekler ise tekrar teslim eden ilçe belediyesine tutanakla iade edilir. Eğer köpekte hastalık tespit edilirse barınma evindeki tedavi süreci devam eder. Köpeklerin katledilmesi veya öldürülmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu bile değildir. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Tayini çıkan hakim ve Savcı için veda yemeği

Kayseri’nin Bünyan  ilçesinde görev yaparken Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle tayinleri çıkan hakim ve …