Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Kayseri’nin Lezzetleri YÖREX’te büyük ilgi gördü

Kayseri’nin Lezzetleri YÖREX’te büyük ilgi gördü

Antalya’da düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı Yörex’te Kayseri’nin lezzetleri binlerce kişi ile buluştu.

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) ve Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından ortak açılan stand, fuar ziyaretçilerinin ilgi odağı oldu.

KTB Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, ülkemizin gururu, yüzlerce coğrafi işaret tescili almış ve alacak olan ürünlerin sergilendiği fuarın oldukça başarılı geçtiğinin ifade ederek, “Antalya Ticaret Borsamızın öncülüğünde yapılan ve Ülkemiz ekonomisi için kalıcı çözümün en önemli kaynağı olan yerli üretim gerçeği, Yörexle daha anlamlı hale geldi” dedi.

Kayseri Pastırması ve sucuğu başta olmak üzere onlarca ürünün tanıtıldığı fuara katılan KTB Başkanı Bağlamış, Yönetim ve Meclis üyeleri, gelen ziyaretçilerle tek tek ilgilenerek onlara Kayseri hakkında bilgiler verdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da ziyaret ettiği Kayseri standına en çok ilgiyi pastırma ve sucuk gördü.

KTO, Kayseri’nin Yöresel Ürünlerini YÖREX’te Tanıttı

 Kayseri Ticaret Odası (KTO), Antalya’da düzenlenen 9’uncu Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX)’nda yerini aldı.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ile Meclis Başkanlık Divanı, Meclis ve yönetim kurulu üyeleri,  YÖREX’e katıldı.

72 şehirden 252 kurum,135 Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsasının katılım sağladığı fuarda, Kayseri Ticaret Odası ve Kayseri Ticaret Borsası birlikte açtıkları stantta Kayseri’yi temsil ettiler.

Kayseri mantısı başta olmak üzere şehrimizin meşhur yöresel ürünlerinden pastırma, sucuk, Yamula Patlıcanı, soğanlı bebeği, Bünyan ve Yahyalı halılarının tanıtıldığı stant, çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı.

Fuarda yoğun ilgiyle karşılaştıklarını vurgulayan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, “Her şehrin kendine özgü yöresel ürünleri olup çoğunun hangi şehre ait olduğunu bilmiyoruz. Bu sene 72 şehrin katıldığı bu fuarda her il şehriyle anılan ürünüyle yer alarak şehrini tanıtma fırsatı buldu. Biz de Kayseri Ticaret Odası olarak, Kayseri Ticaret Borsası  ile açtığımız stantta Kayseri denince akla gelen ürünleri tanıttık. Standımızı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel, Halkbank Genel Müdürü Sayın Osman Arslan ve çok sayıda misafir ziyaret etti. Kendilerini ağırlamaktan gurur ve mutluluk duyduk”  ifadelerini kullandı.

Kayseri Mantısı, Kayseri Sucuğu ve Kayseri Pastırmasının coğrafi işaret tescil sahibinin Kayseri Ticaret Odası olduğunu hatırlatan Başkan Gülsoy, Kayseri’nin coğrafi işaret tescilli ürünleri hakkında da bilgiler verdi. Gülsoy; “Kayseri mantısı, Kayseri sucuğu, Kayseri pastırması, Bünyan halısı, Yahyalı halısı, soğanlı bebeği, Develi cıvıklısı, Tomarza kabak çekirdeği, Yamula patlıcanı, İncesu karaevrek üzümü olmak üzere Kayseri’nin şu an için 10 tane coğrafi işaret tescilli ürünü bulunmaktadır. Ülkemizde en çok yöresel ürün tesciline sahip şehirlerden biri olan Kayseri’nin bu sayıyı ileriki zamanlarda daha da artırarak diğer şehirlere örnek olacağına inanıyorum” diye konuştu.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ve yönetimi fuar kapsamında, diğer stantları da dolaşarak ürünler yöresel ürünler hakkında bilgiler aldı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Motorlu kara taşıt sayısı Türkiye’de arttı, Kayseri’de kıpırdadı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayseri Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre ülkemizde; Ekim ayı sonu itibarıyla …