Ana Sayfa / Haberler / Kültür-Sanat / Kayserili yazar Arif Ergin’in ilk romanı en çok satanlar listesine girdi..

Kayserili yazar Arif Ergin’in ilk romanı en çok satanlar listesine girdi..

Kayserili yazar Arif Ergin’in ilk romanı “Tekvin”,  kitapseverlerin büyük ilgisini topladı.

Piyasaya çıktığı ilk haftadan itibaren çok satanlar listesine girmeyi başaran bir roman Tekvin. Onun için köşe yazarları ve edebiyat eleştirmenleri “son yılların en ilginç kitabı” nitelemesini yapıyorlar. Tamamen gerçek olaylardan esinlenilerek yazılmış olan Tekvin, merkezine Osman Hamdi Bey’in aynı isimli ünlü kayıp tablosu Tekvin’i alıyor. Mihrap olarak da bilinen, yıllardır kayıp olan ve gizemi yüz yıldan fazla bir zamandır çözülememiş olan Tekvin tablosu üzerinden kurgulanmış roman, Osmanlı’nın son yüzyılı ile günümüz arasında bir paralellik kurarak okurlara tarihi bilgiler verirken, aynı zamanda soluk soluğa bir gizem ve polisiye roman okuma keyfi de veriyor.

Tekvin, daha ilk sayfasında yakın tarihimizde yaşadığımız acı dolu bir terör olayına gönderme yaparak başlıyor. 2003 yılında saldırıya uğrayan İstanbul’un kalbi Levent’te bir plaza ve orada hayatını kaybeden insanların son saniyelerini okurken daha ilk sayfada kendinizi romanın içine çekilmiş buluyorsunuz ve soluk soluğa bir macera başlıyor. Romanın kahramanları, içine düştükleri tuzaktan çıkabilmenin tek yolunun, 15 yıl kadar önce bir anda ortadan kaybolmuş Osman Hamdi Bey’in Tekvin tablosunda olduğunu fark ediyorlar. Kayıp tabloyu ararken roman kahramanlarıyla birlikte Galata ve Beyoğlu’nun arka sokaklarını, tarihi binalarını, tünel ve dehlizlerini geziyor ve bir yandan da İslamiyet, Yahudilik, Mevlevilik, Sabetaycılık, İlluminati ve Kabala gibi dini ve ezoterik öğretilerle ilgili bilgiler alıyorsunuz. Dünyanın en büyük iki finans devinin yüz elli yıl önce İstanbul’da başlayan rekabeti ve bu rekabetin Osmanlı ve Türkiye’ye etkileri de romanda ustaca işlenmiş ve günümüzün dalgalı ekonomi ve finans hareketlerine de bir ışık tutulmuş.

Kayıp tablo Tekvin ile ilgili yıllardır süregelen tartışmalar da romana konu olmuş. Tekvin tablosu üzerinde sırrı hala açıklanamayan semboller, işaretler ve yazılar romanda ustaca çözülmüş. Tekvin, gizemli bir tabloyu ve olayı araştırırken kendisi de aslında rakamlarla ve şifrelerle dolu bir roman. Polisiye türünün inceliklerini ilk romanında ustalıkla kullanan yazar, romanını da şifreli mesajlarla, matematik oyunlarıyla detaylıca kurgulamış ve okurlara uzun zaman ellerinden bırakamayacakları keyifli bir roman hediye etmiş.

Türk edebiyatında türünün ilk örneklerinden biri kabul edilebilecek Tekvin romanı, kullandığı üslup ve anlatı tekniğiyle belki de yıllar sonra edebiyatımızın dönüm noktalarından biri olarak gösterilecek.

Büyük ilgi gören  Tekvin, gazete ve TV’lerin haber konusu oldu. Çok sayıda gazete ve TV’de Arif Ergin ile ilgili röportajlar yayınlandı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

BİK temsilcilerinden Anadolu basına mektup ve yeni ilan tarifesi

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve …