Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Kayseri Şeker’den ve TZOB’den haberler

Kayseri Şeker’den ve TZOB’den haberler

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİNDEN KAYSERİ ŞEKER’E ZİYARET

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’a iade-i ziyarette bulundu.

Ziyaret esnasında Kayseri Şeker ve Kayseri Şeker’e bağlı Şeker fabrikalarının kampanya faaliyetleri ile Kayseri Şeker’in Ar-Ge ve Üniversite işbirliği çalışmaları hakkında görüş alış verişinde bulunulduğu belirtildi.

KAYSERİ ŞEKER’DEN  TURHAL-ÇAMLIBEL  ÇİFTÇİSİNE 2.5 MİLYONLUK PANCAR ANALİZ LABORATUVARI

Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan dokuz bölgeden birisi olan Çamlıbel Bölge kantarına  Kayseri Şeker tarafından Pancar analiz ünitesi kurmak suretiyle çiftçilerin ayağına analiz hizmeti de götürüldü.

 130 bin ton şeker pancarı  kotası bulunan ve 1001 çiftçi ile pancar ekimi sözleşmesi  yapılan Tokat- Çamlıbel  bölgesi kantarında, 2.5 Milyon TL’ye malolan  Pancar analiz laboratuvarı, numune alma  sistemi ve fire tespit ünitesi hizmete girdi.

Turhal Şeker Fabrikasının 85 nci Kampanya döneminde Çamlıbel kantarına pancarlarını getirerek teslim eden 19 Köydeki pancar  çiftçileri  pancar analiz sonuçlarının da kantar bölgesinde yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İMECE USULÜ İLE PANCAR SÖKÜMÜ TOKAT’IN ZİLE İLÇESİNDE   YAŞATILIYOR

Tokat’ın Zile İlçesi Boldacı Köyü Muhtarı ve pancar çiftçilerinden Arif İş;  Biz Boldacı Köyündeki 160 hane halkı olarak  atalarımızdan gördüğümüz üzere  imece usulünü yani  komşu yardımlaşması ve dayanışmasını   yaşatıyoruz.

Örnek olarak bu sezonda ben pancar sökümünde biraz geç kaldığım için Köyümüzdeki diğer çiftçi arkadaşlarım hep birlikte destek vererek İmece usulünde birlikte pancarımızın söküm yaptık. Bu  konuda  komşularımızdan Allah razı olsun. Bu uygulama sadece Boldacı köyümüzde var. Pancar dışında diğer ürünlerinde her aşamasında bu yardımlaşma köyümüzde yaşatılmaya devam ediyoruz. Köyümüzde kimin ne işi varsa komşular davet edilmeden çıkar gelir ve işin ucundan tutar. Köylümüz bir birini mahcup etmez.

Turhal Pancar çiftçisi ve Nakliyeci Hüseyin Güler;  30 yıllık pancar çiftçisi ve kamyoncuyum. Nakliyeci olarak Kayseri Şeker’in bize vermiş olduğu Boztepe ve Reşadiye kantarından pancar çekiyoruz.

Fabrikanın  çalışma standartları çok güzel. Fabrikanın içindeki çalışma standartları da  daha güzel, her taraf temiz ve düzenli. Fabrikada disiplin var ve çok güzel. Önceden 12 saat sırada bekliyorduk şimdi günde 2-3 sefer atabiliyoruz.

Ziraat Odası’nın ürettiği römorklar çiftçinin hizmetinde…

Türkiye’nin en geniş tarım arazilerinden birine sahip Konya’nın Cihanbeyli ilçesinin Ziraat Odası, çiftçiye destek için önemli bir proje hayata geçirdi.

Kendi öz sermayesi ile römork imalatına başlayan Cihanbeyli Ziraat Odası, imal edilen 16 römorkun satışını gerçekleştirdi.

Ziraat Odaları, çiftçinin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik hayata geçirdikleri projelere her geçen gün bir yenisini ekliyor. Bölge çiftçilerinden gelen talebi değerlendiren Cihanbeyli Ziraat Odası römork imalatına başladı. Yalnızca kendi öz sermayesini kullanarak bir yıllık sürede 20 adet römork imal eden Ziraat Odası, bu römorkların 16’sının satışını gerçekleştirerek çiftçinin hizmetine sundu.

Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Galip Yeşilırmak, piyasadaki kalitesiz römorkların önüne geçmek amacıyla üretimine başladıklarını belirtti. 6-8 ve 10 ton taşıma kapasiteleri olan römork üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Yeşilırmak, şunları söyledi:

“Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda hareket ettik. Onların beklentilerini dinleyerek en kullanışlı ve kaliteli römorkun imalatını gerçekleştirdik. İlk etapta, birinci kalite malzeme ve üst düzey işçilikle geliştirdiğimiz prototipi çiftçimizin beğenisine sunduk. Çiftçimiz prototip römorku memnuniyetle karşıladı, onlardan gelen destekle üretime başladık.”

-“Hedefimiz römork ihracatçısı olmak”-

İmalatı tamamlanan römorkları, 2018 Mart ayında düzenlenen Konya Tarım Fuarı’nda görücüye çıkardıklarını anlatan Yeşilırmak, römorkun katılımcılardan tam not aldığını belirtti.

Fuara katılan çiftçi ve firmaların, römork talep ettiğini söyleyen Yeşilırmak, şunları kaydetti:

“2019 yılında mevcut üretimimizin en az 3 misline ulaşmayı hedefliyoruz.  Fuarda gördüğümüz ilgi karşısında yeni bir hedefimiz ise römork ihracatçısı olmak, Cihanbeyli Ziraat Odası markasını dünya çiftçileriyle buluşturmak. Üretim römorkla sınırlı kalmayacak. Hedefimiz, çiftçimizin ihtiyaçları doğrultusunda farklı tarım aletlerini de üretmek. Çiftçilerimizin sap atıklarının bertaraf edilmesi konusunda da beklentileri var. Sap kıran dediğimiz tarım aletinin üretimi için de kolları sıvayacağız.”

KAYSERİ ŞEKER, ULUSLARARASI GIDA KİMYASI VE  TEKNOLOJİSİ KONFERANSINDA

 Her yıl  geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Gıda Kimyası ve  Teknolojisi Konferansı’nın  4.sü United Scientific Group (USG) tarafından   Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlendi.

5-7 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Gıda Kimyası ve  Teknolojisi konferansı;  dünyanın her yerinden, mühendisler, teknoloji uzmanları, profesörler, araştırmacılar, bilim insanları ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

Son zamanlarda Kayseri Şeker’in Ar-Ge çalışmaları  ve Pektin projesinin, Gıda araştırmacıları tarafından yakından takip edilmeye başlandığı görüldü. Bunun üzerine FCT-2018 4.Uluslararası Gıda Kimyası ve  Teknolojisi Konferansına, Kayseri Şeker Pektin Proje danışmanlarından Erciyes Üniversitesinden Prof.Dr. Mahmut Doğan ve   Pektin Projesi araştırmacılarından Gıda Mühendisi Arzu Sadi Döner davet edildi.

Konferansta; Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi tarafından Petkin projesi araştırmacılarından Arzu Sadi Döner tarafından   “Şeker Pancarı küspesinden klasik ve ultrasonik yöntemlerle  elde edilen Pektin’in Taguchi istatiksel metodu ile kalite parametrelerinin belirlenmesi”  başlıklı sözlü sunum  ve poster sunumu yapıldı.

Konferansta Arzu Sadi Döner, Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinde üretilmiş olan Şeker Pancarı Pektini  kalite parametrelerinin iyileştirilmesi üzerine yapmış olduğu bilimsel verileri  sundu.

“4th International Conference on Food Chemistry and Technology”  konferansı sonrasında Konferansı  düzenleyen komite tarafından   Arzu Sadi Döner’e katılımlarından dolayı sertifika takdim edildi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinde üretilmiş olan Şeker Pancarı Pektininin   gıda konferansı  katılımcıları tarafından yakından takip edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

TURHAL TAŞIYICILARI; ÖZELLEŞECEK FABRİKALARIN TAMAMINI KAYSERİ ŞEKERE VERİLMESİNİ İSTİYORUZ.

Turhal Şeker Fabrikası ile birlikte 85 yıllık bir geçmişe sahip olan 140 üyesi ve 200 aracı bulunan Turhal Taşıyıcılar Kooperatifinin Yönetim Kurulu  Başkanı Cafer Soylu özelleşecek fabrikaların tamamının Kayseri Şeker’e verilmesini istiyoruz dedi.

Turhal Taşıyıcılar Kooperatifinin Yönetim Kurulu  Başkanı Cafer Soylu; Bölgemizde şeker Fabrikası gibi başka bir kuruluş yok. Şeker Fabrikasında pancar, küspe, şeker gibi ürünlerin nakliyesi olduğu için nakliyecilerin ayakta durmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu sayede nakliyeciler ayakta duruyor. Tural kooperatife da zaten buranın lokomotifi durumundadır.

         Turhal Şeker Fabrikası özelleşmeden önce fabrikaya dışarıdan müdahale çok oluyordu. Müdahale olunca da kooperatifler değil, daha çok aracı kurumlar kazanıyordu. Taşıyıcılar kooperatifi olarak biz taşeron durumuna düşüyorduk. Fabrikayı Kayseri şeker aldıktan sonra tabi bu iş ortadan  kalktı  ve doğrudan Kayseri şeker  ile sözleşme yapıldı. Bundan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Çok ta mutluyuz.

Kayseri Şeker’in  bütün Şeker Fabrikalarını almasını istiyoruz.

Turhal Şeker Fabrikasında özelleşmeden önce Devletten kalan  27 bin ton son  şekerimiz vardı. Taşıma ihalesi için Ankara’ya gittim. Oradaki bütün Daire başkanlarına herkese şunu söyledim. Bu fabrikalar biran önce satılması lazım.

 Bu fabrikalar Ankara’da oturmayla yönetilmiyor. Buraya davet ettiğiniz insanların birçoğu  Turhal şeker Fabrikasının  nerede olduğunu bile bilmiyor. Ama Turhal şeker fabrikasını yönetmeye kalkıyorlar.

Gördük ki Kayseri Şeker yöneticileri ve Sayın Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay  gecesini gündüze katıyor. Haftada iki defa üç defa sürekli fabrikaya geliyor. Yöneticilerin  fabrikaya gelmesi demek buradaki insanların daha iyi çalışması demek, onları motive etmesi demektir. Onun için ben Kayseri Şeker’e özelleşecek  şeker  fabrikalarının biran önce hem de devrinin verilmesi. Parayla da değil devrin verilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Fabrikaların daha iyi çalışması için, kooperatifler için, bölge için, Çiftçi için de diğer fabrikaların da bir önce devredilmesini istiyorum.

Biz kooperatif olduğumuz için Kayseri şeker’in nasıl bir çalışma içerisinde olduğunu görüyoruz. Kayseri Şeker yöneticileri Çiftçi için  gecesini gündüzüne katıyorlar. Mesaidir, saatdir şudur budur yok. Her saat bölge Müdürü, Bölge şeflikleri kantarlarda çiftçi ile beraberler.  Bundan  çiftçimiz de memnun zaten bu ileriki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır.

Kayseri Şeker ile birlikte daha güzel hizmetler yapabilmemiz, Bölge çiftçimizi maus makinası  ile tanıştırmamız  için öncelikle arazi toplulaştırma işlerimizin hızlandırılmasını bekliyoruz. Kayseri Şeker Yöneticileri ile tanıştık kısa zamanda kaynaştık. Çok iyi bir bireysel ilişkilerimiz var. Turhal Şeker Fabrikasının uzun yıllar hizmet etmesini bekliyoruz.

KAYSERİ ŞEKER’İN TEŞVİKİ İLE NİKSAR OVASINDA PANCAR TARIMI YENİDEN GELİŞİYOR

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde; ”Cennet bu Niksar’ın ya altında yada üstünde olmalı.’ ‘diyerek güzelliğini kaleme aldığı ve Türkiye’nin en verimli ovalarından birisine sahip olan Niksar’da Kayseri Şeker’in uygulamalarının çiftçiler tarafından büyük beğeni topluyor. Uygulamalardan memnun kalan çiftçiler, İlerleyen yıllarda Şeker Pancarı tarımının Niksar için de birinci ürün olma yolunda olduğu belirttiler.

Çiftçiler aynı zamanda bereketli Niksar ovasında ve dağlarında yetişen Ceviz sayesinde ceviz üretiminde Niksar’ın başkent konumunda olduğunu ve Niksar’da ayrıca Nar, İncir, Trabzon Hurması, Zeytin, Yenidünya ,Kızılcık ve Böğürtlen Doğal olarak yetiştiğini belirterek Bağcılık ve Tütün ekimi yanı sıra, sebze ve meyve yetiştiriciliği bakımından da ileri seviyede tarımın yapıldığı Niksar’da  şu anda  Şeker Pancarının, Danelik Mısır’dan sonra ikinci ürün konumunda bulunduğunu söylediler.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan; Çocukluğum ve gençliğimde şeker pancarı tarlasında çok çalıştım. O yüzden toprağın kokusunu ve çiftçiliğin ne kadar zahmetli bir uğraş olduğunu bilirim. Rabbim işlerini kolay eylesin.

Tokat Niksar Yolkonak çiftçilerinden Mustafa Ergökmen; Yirmi beş senedir pancar ekiyorum. Seksen dönüm yer ektim 640 ton pancarı aldım.Turhal Şeker Fabrikası  özelleştiği için  bu sene şeker pancarımızı traktörlerimizle Niksar kantarına getirmek yerine tarladan kamyonlara yükleyip direk olarak Turhal’a Fabrikaya  gönderdik.

            Bence hem kamyonlarla göndermemiz iyi oldu. Kayseri Şeker  hem ton başına yedi buçuk TL bize prim veriyor. Pancarımızdaki şire oranımız da yüksek çıkıyor. Hem daha rahat. Önceki yıllarda nakliye yapan çiftçilerimizden bazıları traktörlerle Turhala pancar taşıma aşamasında ölümlü kazalara uğruyordu şimdi bu da önlenmiş oldu. Çiftçimiz  bu şekildeki trafik kazalarında  ölmüyor. Rahatlıkla kamyona yükleyip Turhal’a gönderiyoruz. Bunlardan dolayı ben Şeker pancarı ekimini  geliştirmeyi düşünüyorum. Ben bu sene seksen dönüm ektim seneye 120 dönüm ekeceğim. Verimliliği de yükseltmeye çalışıyorum.

Niksar çiftçilerinden  Naci Güleç; Şekerpancarı tarımı Niksar için Niksar çiftçisi için  çok büyük alternatif bir üründür. Kayseri Şeker’in ürünümüzü kamyonlarla tarladan alıp Fabrikaya taşıması çok güzel bir uygulama Çiftçi için çok büyük bir Nimet. Önceden traktörlerimizle ve tarladan kantarımıza çekiyorduk. Şimdi kamyonlarımız tarlalarımıza geliyor. Tarlalarımızdan yükleniyor direk  Turhal şeker Fabrikasına  gidiyor. Kamyoncu açısından da çiftçi açısından da bu uygulama çok iyi oldu. Bu uygulama sayesinde Niksarda Şeker Pancarı tarımı gelişir. Ama gelişmesi için de arazi toplulaştırma çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Şimdiye kadar  pancar ekimi ve az bir ölçüdeydi bundan sonra ekimin çoğalacağını ümidindeyiz.

Tokat Niksar Boğazbaşı köyü çiftçilerinden  Vedat Köseoğlu; Şeker pancarı ekimi ve hasadında önceki yıllara göre biraz daha şartlarımız rahatladı. Teslimatlarımız da rahat hasatımız iyi geçiyor. Önceden pancar kantarlarında kuyruklarda beklerdik. saatlerce çamurda batakta beklerdik. Ama şimdi tarladan direkt kamyonla pancarlarımızı yüklüyoruz. Bu sayede maliyetlerimizi biraz aşağı çektik mazottan da  tasarruf etmiş olduk.110 dönüm pancar ektim 800 ton gibi bir teslimatımız olacak. Allah bereket versin. hasatımız iyiydi. Bu uygulamalar Niksarda pancar tarımının gelişmesine katkı sağlar.

Niksar Yolkonak çiftçilerinden Menderes  Eroğlu;Merkez kantarına pancar teslim ediyorum. Yıllardır pancara ulaşıyorum 200 ton kotam var. Eskiye göre verimimiz de şire oranımızda daha güzel hale geldi.

Kayseri şekerin Turhal şeker fabrikasını alması biz çiftçiler üzerinde olumlu etki yaptı.

Önceden 200 ton pancarı on beş yirmi gün ya da bir ay zarfında teslim edebiliyordun. Ama şuan üç gün içerisinde teslimatını yapabiliyorsun. Kamyonlar tarladan yüklüyor. Kantara ürünü taşımak için Mazot harcamıyorsun. Kayseri  Şeker artı olarak bir de prim veriyor. Çok güzel yanı bu şekil devam ederse Niksar’da  pancar ekimi çoğalır. çiftçi rahat nefes alır. Çiftçi rahatladıkça ekim oranı da artar.

Şu anda danelik mısır ekimi Niksar’da ön planda. Ancak Turhal Şeker Fabrikasını Kayseri Şeker’in almasından sonra şimdi şeker pancarında  fiyatlar güzel, teslimat kolay bu uygulamalar sayesinde  şeker pancarının birinci ürün olacağını düşünüyorum.

Niksar Hacılı Köyü Muhtarı ve Pancar çiftçisi Ayhan Şahin; Pancar ekiciliği bize babadan kalmadır. Köyde pancarı ilk eken benim babamdı. Köydeki bir traktör ile köyün bütün şeker pancarını ekip her türlü işçiliğini yapmışlar. Şekerpancarı Niksar için birinci ürün olması lazım. Çünkü  Niksar’da önceleri şeker pancarı ekimine yoğun ilgi vardı. Kantara ben kuyruğa girdimde köprünün ta öte başında sıralarda oluyordum. Ama son senelerde ekim azaldı. Ben pancar ekimine ara vermeden her sene ekiyorum. Çiftçi pancar ekimi esnasındaki uygulamalardan dolayı ekimi azaltmıştı. Şeker pancarının Niksarda yeniden birinci ürün olması için Müdürlerimiz, çavuşlarımızın köy köy dolaşılıp bu uygulamaları anlatılması gerekir diye düşünüyorum.

Biz çiftçiler olarak diğer ürünlerin getirisi ile Pancarın analizini  yaptık   Pancar biraz daha fazla kazandırıyor. Şekerpancarı bence daha masrafsız pancarın getirisi biraz daha fazla. Pancar ekmek  benim kolayıma geliyor.

   ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAYSERİ ŞUBESİ YÖNETİMİ  Özelleştirmenin Yüz Akı KAYSERİ ŞEKER…

İç Anadolu Bölgesinde 1955 yılından beri faaliyet gösteren ve bölgemiz çiftçilerine hizmet eden Kayseri Şeker Fabrikası, özelleştirme konusunda da Türkiye’nin Yüz akı olmuştur. Hükümetin 2017 yılında almış olduğu karar sonucunda özelleştirme ihalesine çıkan 14 şeker fabrikasından birisi olan Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine katan Kayseri Şeker, hem bölge çiftçisi ve çalışanlarına, hem de ülke ekonomisine yapmış olduğu katkılardan dolayı Türkiye’nin Yüz Akı olmayı fazlasıyla hak etmiştir.1934 yılında Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan 750 BİN Ton şekerpancarı, 103 BİN Ton şeker kotası bulunan, özelleşmeden önce 450-500 çalışanı olan Turhal Şeker Fabrikası, 8 Haziran 2018 tarihinde 569 MİLYON TL bedelle Kayseri Şeker Fabrikasına devredilmiştir.

Bilindiği üzere özelleşen bazı şeker fabrikaları buraları devralan şirketler, yönetimler ve değiştirilen bazı uygulamalar neticesinde çiftçisini, çalışanlarını ve fabrikaları bir takım sıkıntılara sokmalarına rağmen Kayseri Şeker Fabrikası iyi bir yönetim ve idarecilik anlayışı göstererek şeker sektörünün lokomotifi ve geleceğine yön veren bir kuruluş  haline gelmiştir. Buda bölgemiz için çok büyük bir gurur kaynağı olmuştur. Sadece şeker sektörünün  geleceğine yön vermekle kalmamış aynı zamanda  çiftçisinin hem teknolojik anlamda tarım alet  makineleri ile tanışmasına, hem de pancar çiftçisinin üretmiş olduğu diğer alternatif ürünlerin sözleşmeli ekimini yaptırarak, çiftçinin gelir seviyesinin artmasına katkıda bulunmuştur. Ülkemizin  ekonomik sıkıntılarla mücadele  ettiği şu dönemde, çiftçisine en çok kazandıran, devletin açıklamış olduğu taban fiyatından daha yüksek pancar fiyatı açıklayan, şekerpancarı tarımının sürdürülebilirliği ve Türkiye’nin şeker ihtiyacının sadece şeker pancarından üretilen şekerden elde edilmesi için çaba sarf eden bir kurum haline gelmiştir. Ümit ederiz ki  Türkiye deki  Tüm şeker Fabrikaları, Kayseri Şeker Fabrikaları gibi yönetilir ve idare edilir. Temennimiz ve arzumuz özelleşen diğer şeker fabrikalarının da çiftçisini, çalışanlarını ve fabrikalarını sıkıntıya sokmadan üretime devam etmesidir. Aksi takdirde şeker üretimi ve şeker sektörünün geleceği sıkıntıya girer.

Bu yüzden Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi olarak başta S.S Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin Akay’ı ve Kayseri Şeker Fabrikası Yöneticileri ve İdarecilerini tebrik ediyor. Ülkemizde bunun gibi yerli milli sanayi kuruluşlarının sayısının artmasını, istihdama ülke ekonomisine katkı sağlaması gerektiğini düşünüyor.

Ziraat Odası’nın “Hedef 1 Milyon Zeytin” projesi meyvesini veriyor

Manavgat Ziraat Odası’nın 2007 yılında başlattığı “Hedef 1 Milyon Zeytin” projesi meyvesini veriyor. Proje kapsamında dikilen fidanlardan hasat edilen zeytinler, yine Ziraat Odası’nın Zeytinyağı Sıkma Tesisinde işleniyor.

11 yıl önce bölgede zeytinciliği geliştirmek amacıyla atağa kalkan Manavgat Ziraat Odası’nın dağıttığı zeytin fidanlarının sayısı 1 milyon 100 bini aştı. Bölge çiftçilerini zeytin üretmesi için teşvik eden Ziraat Odası fidan dağıtmakla kalmadı, önemli bir adım daha attı. Ziraat Odası’nın girişimiyle zeytin hasat etmeye başlayan üreticiler, zeytinlerini yine Ziraat Odası güvencesiyle sıktırıyor. 2011 yılında faaliyete geçen Manavgat Ziraat Odası Zeytinyağı Sıkma Tesisi, günlük 120 ton zeytin sıkma kapasitesiyle hizmet veriyor.

-“Tesisimiz üretici birliği rolü üstlendi, piyasanın  üretici lehine oluşmasını sağladı”-

 Tesis, yaklaşık 3 ay süren sezon boyunca 24 saat faaliyet gösteriyor, zeytin dolu traktörler fabrika önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, iktisadi işletme kurarak hizmete açılan Zeytinyağı Sıkma Tesisinin kar amacı gütmeden üreticilere hizmet vermek amacıyla kurulduğunu belirtti.

Tesisin piyasayı regüle ettiğine işaret eden Metin, şunları söyledi:

“Biz bu yola çıkarken tek maksadımız çiftçinin menfaatini korumak, çiftçimizin bize verdiği yetkiyi en iyi şekilde kullanmaktı. Tesisimizin faaliyete geçmesiyle birlikte piyasaya şartlarında üreticimiz lehine gelişmeler yaşandı. Bu tesis bir nevi üretici birliği rolünü üstlenmiş, piyasanın üretici lehine oluşmasına katkı sağlamıştır. Biz tesisimizi hizmete açmada önce piyasada çiftçinin getirdiği ürün bazında üretilen her 6 kilogram zeytinyağından 1 kilogram zeytinyağı sıkma bedeli olarak alınıyordu. Biz sıkma bedeli olarak 10 kilogramda 1 kilogram yağ aldık. Tesisimizin kapasitesi şuan tüm Manavgat’ın zeytinlerine yetmiyor ama tesisimizin üreticiden aldığı talebi gören firmalar da sıkma bedeli olarak 8 kiloda 1 kilo yağ alarak zeytin sıkmaya başladı. Üreticimize avantaj sağlayan bu durum amacımıza ulaştığımızı kanıtlıyor.”

-“Üreticimizin zeytinyağını Türkiye genelinde satışa sunacağız”-

 Tesiste geçtiğimiz yıl 4 bin 162 ton zeytinyağı sıkımı yapıldığını belirten Rasim Metin, Oda olarak otomatik paketleme sistemi kurduklarını ve tesiste sıkılan zeytinyağlarını satışa sunmayı hedeflediklerini belirtti. Manavgat Ziraat Odası Zeytinyağı (MZO) markası için patent aldıklarını belirten Metin, “Önümüzdeki sezon piyasaya girmek istiyoruz. Üreticilerimizden zeytin alımı yapacak, bu zeytinleri işleyip ambalajlayıp üreticimizin zeytinyağını Türkiye genelinde satışa sunacağız. Kendi satış mağazamızı kurmak da projelerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

-Manavgat Kaymakamı Yiğit: “Çiftimizin zeytin ve zeytinyağı Türkiye piyasasına rahatlıkla girebilir”-

 Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Zeytinyağı İşleme Tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yiğit’e ziyaretinde Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’in yanı sıra Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Teknik Müşavirleri Hatice Çakır ve Sibel Şerifoğlu da eşlik etti. Manavgat’ta zeytincilik faaliyetlerinin Ziraat Odası’nın çalışmalarıyla ciddi bir gelişme kaydettiğini belirten Kaymakam Yiğit, “İlçemizde dağa taşa zeytin ekilmiş durumda. O zeytinler bu fabrikada en doğru şartlarda zeytinyağına dönüşüyor. Ziraat Odası’nın markalaşma konusunda da çalışmaları devam ediyor. Çiftimizin zeytin ve zeytinyağı Türkiye piyasasına rahatlıkla girebilir” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mısır Şeker kuruluşlarından, Kayseri Şeker’e ziyaret

Mısırda kışlık pancar ekimi yapılan bölgede hizmet veren Mısır Şeker Şirketi, Nil Şeker ve Delta …